Wybierasz się pierwszy raz na zagraniczne wakacje? Z pewnością ekscytacja miesza się ze stresem. Jak się przygotować, aby wyjazd był udany i pozbawiony przykrych niespodzianek? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, dzięki którym załatwisz wszystkie formalności, odpowiednio się spakujesz i bez stresu dolecisz na miejsce.
- Na początek – jaką destynację wybrać?
- Pierwszy raz za granicą – co z językiem?
- Pierwsze wakacje za granicą – gdzie sprawdzić wymogi formalne kraju, do którego się wybierasz?
- Pierwsze zagraniczne wakacje – co zabrać?
- Pierwszy raz za granicą – z biurem podróży czy na własną rękę?
- Wylot za granicę – pamiętaj o ubezpieczeniu
- Na co uważać, lecąc za granicę?
Na początek – jaką destynację wybrać?
To postanowione – w tym roku lecisz na zagraniczne wakacje. Jaki kraj wybrać na pierwszą podróż? Jeśli dysponujesz sporym budżetem, do wyboru masz tak naprawdę cały świat. Czym więc kierować się więc przy wyborze destynacji, poza finansami?
- Europa czy inny kontynent? To zależy od twoich preferencji i tego, jak bardzo stresuje cię wylot daleko od domu. Niektóre odległe od Polski kraje, takie jak Japonia czy Stany Zjednoczone, nie są wcale bardziej niebezpieczne niż kraje europejskie. Jeśli jednak wolisz na pierwszy raz wybrać kraj o zbliżonej kulturze i leżący bliżej – w Europie jest mnóstwo zachwycających regionów.
- Termin wylotu. Destynację wybieraj również pod kątem pogody, jaka będzie panować w czasie twojego wyjazdu. W Europie tłumy turystów są zwykle od czerwca do września, z kolei zwiedzanie Chin, Indii i Australii warto zaplanować wczesną wiosną lub późną jesienią. Chcąc odpocząć od brzydkiej pogody, która panuje w Polsce w styczniu i lutym, warto wybrać się do Tajlandii, na Sri Lankę albo Dominikanę.
- Uwielbiasz zwiedzać czy wolisz leżeć na plaży? Chcesz odpocząć od miasta czy wręcz przeciwnie – poczuć zgiełk i zaznać nocnych atrakcji dużej aglomeracji? Wybierając się na wakacje wybierz miejsce, w którym odpoczniesz tak, jak lubisz.
- Nie kieruj się modą czy trendami, szukając wakacyjnego kierunku. Jeśli masz zasoby finansowe, postaw na realizację marzeń podróżniczych!
Pierwszy raz za granicą – co z językiem?
Chcesz lecieć do Włoch, ale ni w ząb nie znasz włoskiego? Marzy ci się Francja, ale słyszałeś, że nie dogadasz się tam, nie mówiąc po francusku? Oczywiście dobrze jest znać jakiś język obcy, ale przecież nie będziesz w stanie nauczyć się języka każdego kraju, do którego się wybierzesz. Jeśli znasz angielski – z pewnością mniej więcej dogadasz się wszędzie. Jeśli nie – będzie pewnie nieco trudniej, ale na pewno uzyskasz pomoc w kluczowych sytuacjach.
Warto mieć ze sobą zanotowane podstawowe zwroty w języku kraju, do którego lecisz. Teraz sprawę ułatwia internet – błyskawicznie wyszukasz słowo czy nawet całe zdanie w danym języku, a wyszukiwarka podpowie ci, jak je wymówić.
Przede wszystkim nie rezygnuj z podróży tylko dlatego, że nie znasz języka! Mnóstwo ludzi lata po całym świecie, zwiedza najbardziej odległe kraje, nie mając żadnej znajomości tamtejszych języków.
Pierwsze wakacje za granicą – gdzie sprawdzić wymogi formalne kraju, do którego się wybierasz?
Gdy podejmiesz decyzję o destynacji, musisz sprawdzić, jakie są wymogi formalne, aby wlecieć do wybranego kraju. Dokładne, oficjalne informacje znajdziesz na przykład na stronie rządowej. Tam zamieszczone są wskazówki dotyczące:
- dokumentów, które obowiązują w danym kraju (paszport, dowód osobisty, wiza),
- szczepień – obowiązkowych i rekomendowanych,
- stopnia bezpieczeństwa kraju, do którego planujesz się wybrać,
- kosztów leczenia (przede wszystkim informacja o tym, czy są wysokie czy nie),
- przedmiotów i produktów, których nie wolno wwozić.
Pierwsze zagraniczne wakacje – co zabrać?
Spakowanie się na pierwszy zagraniczny wyjazd może być dosyć stresujące. Co zabrać, aby wyjazd był udany?
- Ubrania dopasowane do klimatu miejsca, w które lecisz. Nie ma nic gorszego niż walizka pełna nieprzydatnych ubrań i wydawanie pieniędzy na odzież, którą masz w domu, ale nie zapakowałeś na wyjazd. Pamiętaj o kostiumie kąpielowym, przeciwdeszczowej kurtce, klapkach pod prysznic.
- Leki, które przyjmujesz oraz te, które pomogą ci w razie przeziębienia, bólu zęba itd. Lekarstwa, które bierzesz na stałe to najważniejsza rzecz, którą musisz spakować. Dostanie się do lekarza jest oczywiście w większości krajów możliwe, ale wizyta może być kosztowna albo czas oczekiwania długi.
- Paszport albo dowód osobisty to dokumenty, bez których nie ma możliwości podróżowania. Sprawdź kilka razy czy na pewno je zapakowałeś!
- Karta do bankomatu i gotówka. Przed wylotem sprawdź, jak wyglądają płatności w kraju, do którego się wybierasz. Choć obecny świat jest scyfryzowany, nie wszędzie można bez problemu płacić kartą. Zawsze dobrze jest mieć chociaż trochę lokalnej waluty w gotówce.
- Ładowarka i powerbank. Jeśli planujesz cały dzień zwiedzać, jedno ładowanie telefonu może nie wystarczy, dlatego miej ze sobą zawsze naładowany powerbank.
Pierwszy raz za granicą – z biurem podróży czy na własną rękę?
Wiesz, gdzie chcesz lecieć i kiedy masz urlop. Pojawia się więc kolejne pytanie – jak zorganizować wyjazd? Opcje są dwie: samodzielnie albo z biurem podróży. Wycieczka organizowana przez biuro podróży to dobra opcja, jeśli:
- nie masz czasu organizować podróży,
- nie wiesz jak się za to zabrać,
- nie chcesz stresować się samodzielnym szukaniem lotów, noclegów, atrakcji.
Kupując wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, masz zapewniony przelot, dowiezienie cię z samolotu do hotelu, noclegi, często wyżywienie i atrakcje, np. wycieczki. To wygodne rozwiązanie, szczególnie na pierwszy raz!
Jeśli jednak chcesz być całkowicie niezależny, zmieniać nocleg czy po prostu spróbować swoich sił w organizacji wakacji po swojemu – wybierz wyjazd na własną rękę. Obecnie bez trudu znajdziesz noclegi, bilety czy atrakcje w różnych miejscach. W internecie jest mnóstwo blogów i poradników, w których można przeczytać jak krok po kroku zorganizować wyjazd, jakie są ceny w danym kraju, gdzie warto spać, jeść, co zwiedzać.
Wylot za granicę – pamiętaj o ubezpieczeniu
Pierwsza zagraniczna podróż może być stresująca. Jak zapewnić sobie spokój? Jednym z racjonalnych i praktycznych sposobów jest wykupienie solidnego, rozszerzonego o różne opcje ubezpieczenia. Zawsze należy dostosować je do miejsca, w które się leci – na przykład wybierając wysokość gwarantowanych kosztów leczenia. W krajach, gdzie leczenie jest drogie (np. w Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Tajlandii), warto mieć wykupioną polisę z kosztami, które wynoszą nawet 300 tysięcy euro/dolarów. Co poza kosztami leczenia wziąć pod uwagę? Przydadzą się jeszcze:
- polisę NNW, czyli od nieszczęśliwych wypadków,
- ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej,
- ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego (jeśli go zabierasz).
Na co uważać, lecąc za granicę?
Przede wszystkim trzeba starać się zachowywać czujność i pilnować torebki czy kieszeni. W wielu turystycznych regionach zdarzają się kieszonkowcy, którzy korzystają z nieuwagi turystów i wyjmują z torebek czy plecaków pieniądze, dokumenty, aparaty fotograficzne czy telefony. Jeśli lecisz do kraju, w którym nie zaleca się zwiedzania mniej turystycznych dzielnic albo oddalania się od hotelu – warto wziąć to pod uwagę i rzeczywiście nie zapuszczać w potencjalnie niebezpieczne miejsca.
Dobrze jest też zapoznać się z lokalnymi zwyczajami – w niektórych krajach popularne gesty czy określenia nie są mile widziane albo oznaczają coś zupełnie innego niż u nas. Istotną kwestią jest ubiór – jeśli planujesz zwiedzać świątynie czy miejsca kultu, pamiętaj o odpowiednio zakrytym ubraniu.
Planujesz pierwsze zagraniczne wakacje? Do wyboru jest tak wiele krajów, że już na tym etapie może nie być łatwo z decyzją! Na pierwszą podróż poza granice kraju często rekomenduje się destynacje europejskie – stosunkowo bliskie geograficznie i kulturowo.
FAQ
-
Gdzie jechać na pierwsze zagraniczne wakacje?
Tak naprawdę wszystko zależy od twojego budżetu i odwagi! Wiele osób rekomenduje rozpoczęcie przygody z podróżowaniem od Europy – jest blisko, bezpiecznie, klimat i kultura nie są tak odmienne jak w Azji czy Afryce. Obecnie jednak, w dobie internetu, można skoczyć na głęboką wodę i wybrać na pierwszy raz Tajlandię czy Japonię – nie są to już tak niedostępne i nieznane krainy jak jeszcze kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu.
-
Od czego zacząć planowanie zagranicznych wakacji?
Najpierw zorientuj się, czy do kraju, który chcesz odwiedzić nie potrzebujesz wizy – czas oczekiwania jest dość długi. Kolejne kroki to znalezienie biletów, noclegów, ewentualne szczepienia. Kolejne kroki to sporządzenie planu zwiedzania i pakowanie!
-
Lepiej jest lecieć z biurem podróży czy samodzielnie?
Obecnie samodzielna organizacja wyjazdu zagranicznego jest bardzo ułatwiona. Znalezienie i kupienie lotów czy noclegów to kwestia jednego wieczoru. Jeśli jednak nie masz czasu na szukanie albo nie wiesz, jak się za to zabrać – wyjazd z biurem podróży to wygodna opcja!
-
Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd za granicę?
Nie oszczędzaj na ubezpieczeniu i wybierz opcję, która zagwarantuje ci pokrycie wszystkich kosztów leczenia oraz transport medyczny. Ponadto dokup NNW i OC, a dla spokoju też ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
- Szukając destynacji na zagraniczne wakacje weź pod uwagę budżet, aktywności, które lubisz robić oraz pogodę, jaka będzie panować w czasie, kiedy zamierzasz lecieć.
- Pierwszy zagraniczny wyjazd możesz zorganizować na własną rękę albo postawić na biuro podróży. Druga opcja jest mniej stresująca i w pewnym sensie wygodniejsza, natomiast musisz się wówczas dostosować do tego, jak przewoźnik zorganizować wyjazd.
- Przed wylotem sprawdź, jakie formalności i dokumenty są potrzebne, aby wjechać na teren kraju, do którego chcesz lecieć.
- Do walizki nie zapomnij zapakować leków oraz odzieży dostosowanej do pogody, jaka panuje w miejscu, do którego się wybierasz.
- Zadbaj o porządne ubezpieczenie. Wykup polisę, która zagwarantuje ci pokrycie wysokich kosztów leczenia, transport medyczny, a dodatkowo kup ubezpieczenie NNW, OC i ubezpiecz bagaż.