Ubezpieczenie turystyczne do Grecji – jak wybrać najlepsze?

Redakcja
Udostępnij:
5

Planujesz podróż na Półwysep Peloponeski? To doskonałe miejsce na wakacje! Sprawdź, co warto zobaczyć i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Grecji!

Wybieramy ubezpieczenie turystyczne do Grecji

Proszę państwa, oto Grecja. Kolebka cywilizacji, ojczyzna demokracji, wyśmienita kuchnia, rajskie krajobrazy i spokojne, rozrywkowe życie w stylu śródziemnomorskim. Nic dziwnego, że jest tłumnie odwiedzana przez turystów – w końcu każdy chce dotknąć źródeł naszej kultury.

Podróż zaczynamy od zobaczenia ruin starożytnej cywilizacji. Koniecznie musimy więc zwiedzić Ateny, Patrę, Saloniki, Larissa, Pireus czy Heraklion na Krecie, by przenieść się oczyma wyobraźni do czasów „państw-miast”, bogów panujących ze wzgórza Olimpu i i porównać starożytną zabudową z nowoczesną architekturą.

Warto wybrać się także do klasztoru świętego Stefana w Meteorach, który wybudowany na skale dumnie rozpiera się na skraju przepaści. Godne uwagi są także współczesne dzielnice Aten – Monastariki i Plaka. Lokalne bazarki i sklepiki oddają greckiego ducha – warto do nich zajrzeć.

Kuchni greckiej chyba nie trzeba reklamować – warto tylko wspomnieć, że Grecy biesiady zaczynają późnym wieczorem w tawernach i tam cieszą się życiem, jedząc, pijąc i tańcząc do białego rana. Na wypoczynek idealnie nadają się liczne wyspy z rajskimi plażami i krystalicznie czystym morzem, wystarczy wymienić choćby Santorini, Kretę, Rodos, Mikonos, Kos, Korfu, Zakintos czy Hydrę. Te tereny spodobają się także grotołazom, zaś miłośnicy treklingu powinni wybrać się na Kalymnos. Grecja idealnie nadaje się do nurkowania oraz surfingu.

Nie udawaj Greka, czyli na co uważać?

Grecy żyją z turystów, co jednak nie przeszkadza zarobić na nich nadprogramowo. Dość często zdarzają się oszustwa – warto zawsze sprawdzać wydaną resztę i rachunki (w restauracjach kelnerzy mogą resztę potraktować jako napiwek) i nie kupować nic od przypadkowo spotkanych osób na ulicy ani nie dać się namówić na podejrzane wycieczki czy polecane knajpki.

Kobiety muszą liczyć się z częstym zaczepianiem na ulicy. Swojego bagażu należy strzec jak oka w głowie – na ulicach, w środkach komunikacji publicznej oraz w innych miejscach często dochodzi do kradzieży. Grecja należy do bezpiecznych krajów, jednak nocą lepiej nigdzie się nie zapuszczać.

Kierowcy powinni uważać podczas poruszania się drogą – Grecy nie należą do wybornych kierowców, a i przepisy traktują raczej swobodnie. Na wyspach i w górach, po wąskich ścieżkach, poruszanie się samochodem jest praktycznie niemożliwe. W Grecji często dochodzi do strajków – podróżowanie po kraju może być wtedy trudniejsze. Trzeba też uważać na karaluchy. Przed wyjazdem warto zaszczepić się przeciw WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – zalecane, BTP (błonnica, tężec, polio) oraz tyfusowi.

Poradnik dla wyjeżdżających do Grecji

Samochodem po Grecji – Informacje dla kierowców
Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie
  • gaśnica
  • trójkąt ostrzegawczy
  • apteczka

Więcej o wyposażeniu obowiązkowym napisaliśmy w artykule ABC autem za granicą.

Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych
  • na autostradach do 130 km/godz.
  • na drogach szybkiego ruchu do 110 km/godz.
  • na pozostałych drogach do 90 km/godz.
  • w miejscach zabudowanych do 50 km/godz.
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
  • Skuter wodny
  • Surfing
  • Wędrówki górskie
Ważne numery telefonów
– Policja – 100 (Policja dla turystów – 171)
– Pogotowie Ratunkowe – 166
– Straż Pożarna – 199
– Numer alarmowy – 112Ambasada RP w Atenach
Chryssanthemon 22 154-52
Paleo Psychico Ateny, Grecja
tel.: centr. (0030 210) 679 7700
fax: (0030 210) 679 7711

atenyamb@internet.gr
info@poland-embassy.gr
ateny.msz.gov.pl/pl

PRZYDATNE INFORMACJE
Ostrzeżenia i informacje ogólne Brak ostrzeżeń dla tego kraju www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Służba zdrowia National organization for health care services provision-EOPYY39 Kifissias Av

151 23 Marousi – Athens

Tel.: +30 210 8110700-703

Fax: +30 210 8110710

www.ekuz.nfz.gov.pl
Dla kierowców Strona Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa http://www.pbd.org.pl/polski-kierowca-za-granica-czyli-jak-bezpiecznie-podrzowac-po-europie/
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). Informacje co robić w razie wypadku za granicą http://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica
Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) http://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Średnie temperatury w Grecji styczeń: 13
luty: 14
marzec: 16
kwiecień: 19
maj:24
czerwiec: 28
lipiec: 31
sierpień: 31
wrzesień: 28
październik: 23
listopad: 19
grudzień: 15www. pogoda.interia.pl/miasta-europa-grecja,ctId,62

Czego nie zapewni EKUZ, czyli koszty leczenia w Grecji

Podróżując do Grecji, możemy zabrać ze sobą EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pokrywa najbardziej podstawowe usługi medyczne. Jednak nie gwarantuje 100% refundacji wszystkich kosztów leczenia. W dodatku aktualnie w Grecji trwa reforma systemu opieki zdrowotnej, więc koszty te mogą się zmieniać.<

Na chwilę obecną jesteśmy zobowiązani pokryć we własnym zakresie opłatę w wysokości do 25% ceny za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa oraz za leczenie stacjonarne w szpitalu. Leki to koszt w wysokości 25% całościowej ceny. W przypadku niektórych poważnych i przewlekłych chorób dopłaty wynoszą 10%.

Leczenie w placówkach prywatnych (często lepiej wyposażonych i sprawniej działających) oraz transport powrotny do kraju jest w 100% opłacany przez poszkodowanych.

Ubezpieczenie turystyczne do Grecji – jak je wybrać?

Jak widać – bez dodatkowej polisy się nie obędzie, no chyba że chcemy pokrywać dodatkowe koszty leczenia z własnej kieszeni. Zdecydowanie lepiej jednak uniknąć takich ponadprogramowych kosztów podczas wakacji w Grecji – zwłaszcza, że za transport powrotny do kraju można zapłacić około kilku tysięcy euro.

Z podróży powinniśmy przewieźć tylko zdjęcia i miłe wspomnienia, a nie rachunki za leczenie. Co zatem powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Grecji?

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Grecji

Po pierwsze: koszty leczenia

Ten element polisy zapewnia pokrycie wszystkich usług medycznych : leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego, transportu sanitarnego i powrotnego do kraju, zakupu leków, operacji, zabiegów, słowem wszelkiej pomocy medycznej, a nawet okołomedycznej (np. organizacja przyjazdu bliskiej osoby).

Minimalna bezpieczna suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić 20 000 – 30 00 euro, ale warto ją dopasować do swoich potrzeb oraz pod kątem swojego wyjazdu. Osoby cierpiące na schorzenia zdiagnozowane (np. nadciśnienie, cukrzyca) czy kobiety w ciąży (choć nie we wszystkich towarzystwach) potrzebują dodatkowego rozszerzenia ochrony.

Po drugie: NNW i OC

Polisa na wyjazd do Grecji powinna zapewniać również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które zapewni nam odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu i pokryje ono poniesione przez nas straty i zrekompensuje nieudany wyjazd.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym będzie zabezpieczeniem, gdy to my spowodujemy wypadek na osobie trzeciej, powodując u niej problemy ze zdrowiem czy niszcząc jej rzeczy – ewentualne odszkodowanie zapłaci za nas w takiej sytuacji ubezpieczyciel.

Po trzecie: chroń swoje rzeczy

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, w Grecji często dochodzi do kradzieży, warto więc ochroną objąć swój bagaż, a nawet sprzęt sportowy. Takie dodatkowe ubezpieczenie oferowane jest do każdej polisy. Warto jednak pamiętać, że nie otrzyma się odszkodowania za skradziony, zniszczony czy zagubiony bagaż lub sprzęt, jeśli nie był on odpowiednio chroniony.

Po czwarte: rozszerzenie dla aktywnych

Jeśli podczas wakacji w Grecji, będziesz uprawiał jakieś sporty, np. nurkowanie, surfing, popularną jazdę na bananie, treking po górach czy inne aktywności, koniecznie sprawdź, czy ubezpieczyciel nie wymaga dodatkowego rozszerzenia ochrony.

Wiele sportów określanych jest przez towarzystwa jako wysokiego ryzyka lub ekstremalne, a co za tym idzie – konieczna jest dodatkowa składka,. Bez niej nie będziemy objęci ochroną podczas uprawiania aktywności.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Grecji? Sprawdzamy i porównujemy ceny

Ciężko podać jedną, uśrednioną cenę polisy. Jej koszt zależy bowiem od wielu czynników – np. od długości pobytu, liczby ubezpieczonych osób, charakteru wyjazdu, wybranych elementów, konkretnego pakietu czy towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zaleca się, by każdy sam dopasował polisę pod kątem swoich potrzeb i możliwości finansowych. Pomóc w tym może nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

Można sprawdzić tam i porównać kilkanaście różnych ofert, dobierając je według własnych kryteriów. Najtańszą ofertę polisy na czas pobytu w Grecji można znaleźć od 2,53 zł dziennie. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych wyliczeń różnych wariantów ubezpieczenia:

  • Ubezpieczenie dla jednej osoby planującej tygodniowy wyjazd do Grecji, połączony z wieczkami w góry, surfingiem i zwiedzaniem jaskiń:

Cena: 68,04 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 209 sportów objętych ochroną

  • Ubezpieczenie turystyczne do Grecji dla dwóch osób na 14-dniowy urlop:

Cena: 70,59 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

  • Ubezpieczenie dla czterech osób na 9-dniowy pobyt w Grecji:

Cena: 56,72 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

Są to tylko przykładowe ceny polis. Nie można ich traktować jako wyznaczniki – jak już wcześniej wspomnieliśmy, każdy powinien sam znaleźć najlepsze dla siebie ubezpieczenie. Wybraną polisę można zakupić online – wystarczy wypełnić wymagane dane i opłacić składkę – na adres mailowy otrzyma się dokument ubezpieczenia w formacie PDF. Wystarczy go wydrukować i ruszać na podbój Grecji!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania