Ubezpieczenie turystyczne grupowe – co wpływa na jego koszt?

Redakcja
Udostępnij:

Ubezpieczenie turystyczne grupowe to wręcz obowiązek dla turystów wybierających się na rodzinne wakacje bądź zorganizowane obozy sportowe. Często znacznie taniej będzie wykupić jedno ubezpieczenie zapewniające ochronę wszystkim uczestnikom wyjazdu, niż odrębnie indywidualny pakiet dla każdej osoby, która bierze udział w wyprawie. Postanowiliśmy się też przyjrzeć czynnikom, które wpływają na ostateczną cenę ochrony ubezpieczeniowej.Z tego artykułu […]

Ubezpieczenie turystyczne grupowe – co wpływa na jego koszt?

Ubezpieczenie turystyczne grupowe to wręcz obowiązek dla turystów wybierających się na rodzinne wakacje bądź zorganizowane obozy sportowe. Często znacznie taniej będzie wykupić jedno ubezpieczenie zapewniające ochronę wszystkim uczestnikom wyjazdu, niż odrębnie indywidualny pakiet dla każdej osoby, która bierze udział w wyprawie. Postanowiliśmy się też przyjrzeć czynnikom, które wpływają na ostateczną cenę ochrony ubezpieczeniowej.

Biura podróży organizujące grupowe wyjazdy najczęściej oferują ich uczestnikom ubezpieczenia grupowe. Jednak jak wynika z badania Satisface przeprowadzonego na zlecenie Blue Media, ponad połowa Polaków samodzielnie kupuje polisy przez internet. Dlatego, ponieważ coraz częściej udajemy się na zagraniczne wakacje na własną rękę. W ostatnich latach do wzrostu popularności tego typu wyjazdów przyczyniło się m. in. obniżenie cen biletów lotniczych.

Kup polisę przed wyjazdem na stok

Z badania „Zwyczaje Polaków związane ze sportami zimowymi” przeprowadzonego przez Beeline Research & Consulting na zlecenie TU Europa wynika, że prawie wszyscy ankietowani samodzielnie organizują wyjazdy narciarsko-snowboardowe, a zaledwie 6 proc. z nich korzysta z ofert touroperatorów. Jednak przed wyjazdem na stok warto zakupić odpowiednią polisę. Tylko jaką – indywidualną czy grupową?

Przeanalizujmy to na podstawie 14-dniowego wyjazdu na narty do chętnie odwiedzanej przez Polaków Austrii na przykładzie trzyosobowej rodziny (dwoje rodziców + jedno dziecko). W przypadku zakupu najtańszej indywidualnej polisy dla każdego uczestnika, jej koszty będą wyglądały następująco:

Uczestnik wyjazduCena najtańszego ubezpieczenia
1 osoba dorosła52 zł
1 osoba dorosła52 zł
1 dziecko36 zł
Łączny koszt:140 zł

Źródło: Rankomat.pl

Z kolei ubezpieczenie grupowe tego samego wyjazdu dla trzyosobowej rodziny (dwoje rodziców + jedno dziecko) zaczyna się już od 110 zł. Oznacza to oszczędność aż 30 zł! Polisa obejmuje:

Zakres polisyKwota ubezpieczenia
Koszty leczenia42 485 zł
Ratownictwo21 242 zł
Bagaż850 zł
NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków)8497 zł
OC Sportowe42 485 zł
Sporty objęte polisą6
Sprzęt sportowy700 zł

Źródło: Rankomat.pl

Natomiast najdroższe ubezpieczenie 14-dniowego wyjazdu do Austrii na narty dla trzyosobowej rodziny (dwoje rodziców + jedno dziecko) kosztuje 1339 zł. Polisa obejmuje:

Zakres polisyKwota ubezpieczenia
Koszty leczenia500 000 zł
Ratownictwo100 000 zł
Bagaż5000 zł
NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków)60 000 zł
OC200 000 zł
OC Sportowe200 000 zł
Sporty objęte polisą2
Sprzęt sportowy2000 zł

Źródło: Rankomat.pl

Bezpieczna egzotyka

Wybierając się po sezonie w egzotyczną podróż, także warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Szczególnie, jeżeli wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi wyjazd planujemy samodzielnie, a jest to coraz popularniejsze, ponieważ w ostatnich latach spadły ceny przelotów do takich miejsc jak RPA, Tajlandia, Sri Lanka czy Wietnam.

Jednak przed daleką wyprawą warto się ubezpieczyć, ponieważ wyjeżdżając do Azji lub Afryki istnieje duże ryzyko zapadnięcia na egzotyczną chorobę. Ponadto duża odległość od Polski znacząco może wpłynąć na koszt transportu medycznego do kraju, gdy nie będziemy mieli wykupionej odpowiedniej polisy.

Rzecznik Finansowy ostrzega, że koszt transportu medycznego drogą lotniczą z kurortów śródziemnomorskich może wynieść nawet od 10 do 18 tys. zł. Z kolei w przypadku bardziej odległych od Polski miejsc, jak Brazylia, Meksyk, Chile, Chiny, Indie czy Tajlandia ta kwota może znacznie wzrosnąć. W efekcie zakup polisy turystycznej przed udaniem się na egzotyczną wyprawę jest wręcz obowiązkowy!

Przejrzyjmy się cenie ubezpieczenia turystycznego na przykładzie 14-dniowego wyjazdu trzyosobowej rodziny (dwoje rodziców + jedno dziecko) do Tajlandii. W przypadku zakupu najtańszej indywidualnej polisy dla każdego uczestnika wyprawy, jej cena będzie kształtować się następująco:

Uczestnik wyjazduCena najtańszego ubezpieczenia
1 osoba dorosła56 zł
1 osoba dorosła56 zł
1 dziecko50 zł
Łączny koszt:162 zł

Źródło: Rankomat.pl

Z kolei najtańsze ubezpieczenie grupowe takiego samego wyjazdu do Tajlandii dla trzyosobowej rodziny (dwoje rodziców + jedno dziecko) zaczyna się już od 140 zł. Oznacza to oszczędność 12 zł w porównaniu do zakupu indywidualnej polisy dla każdego uczestnika wyprawy.

Jednak w skład najtańszej polisy grupowej wchodzi zaledwie ubezpieczenie bagażu oraz NNW. Nie zawiera m. in. OC w podroży. Z kolei pokrywa koszty leczenia do kwoty 84 969 zł, w tym:

  • koszty hospitalizacji,
  • leczenie ambulatoryjne,
  • transport medyczny do Polski.

Natomiast najdroższe ubezpieczenie grupowe wyjazdu do Tajlandii dla trzyosobowej rodziny (dwoje rodziców + jedno dziecko) kosztuje 937 zł. Pokrywa koszty leczenia do 500 000 zł oraz ratownictwa do 100 000 zł, a także zawiera usługi assistance. Ponadto polisa obejmuje również:

Zakres polisyKwota ubezpieczenia
Bagaż5000 zł
NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków)60 000 zł
OC200 000 zł

Źródło: Rankomat.pl

Najpierw porównaj cenę, a następnie kup ubezpieczenie online

Jak więc wybrać odpowiednią polisę grupową? Przede wszystkim należy dopasować ją do potrzeb wszystkich uczestników wycieczki. Cena ubezpieczenia jest uzależniona od liczby turystów, a także długości, celu oraz miejsca wyjazdu. W wyborze odpowiedniej oferty z pewnością pomoże w tym nam nasz kalkulator.

Dzięki porównywarce rankomat.pl po zaznaczeniu odpowiednich pól, na ekranie naszych komputerów, tabletów lub smartfonów błyskawicznie pokażą się oferty kilkudziesięciu ubezpieczeń grupowych. W efekcie w prosty sposób możemy porównać poszczególne pakiety, a po wybraniu jednego z nich w ciągu kilku minut otrzymamy na maila dokument ubezpieczenia.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania