Aktywny zawsze ubezpieczony. Kiedy standardowa polisa nie wystarcza

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Każdy z nas ma swój sposób na spędzanie wakacji: jeden woli leżeć plackiem na plaży, popijać kolorowe drinki i cieszyć się beztroskim wolnym czasem, inny szuka aktywności, zwiedza, surfuje, żegluje…. Należysz do tej drugiej grupy? Pamiętaj, że zwykłe ubezpieczenie dla Ciebie nie wystarczy!Z tego artykułu dowiesz się:O co chodzi z tą polisą dla aktywnych?Sporty pod […]

Wybierz najlepsze ubezpieczenie dla aktywnych

Każdy z nas ma swój sposób na spędzanie wakacji: jeden woli leżeć plackiem na plaży, popijać kolorowe drinki i cieszyć się beztroskim wolnym czasem, inny szuka aktywności, zwiedza, surfuje, żegluje…. Należysz do tej drugiej grupy? Pamiętaj, że zwykłe ubezpieczenie dla Ciebie nie wystarczy!

O co chodzi z tą polisą dla aktywnych?

Standardowe ubezpieczenie turystyczne nie chroni zawsze i wszędzie – każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia definiuje szereg wyłączeń, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać. Jednym z nich jest uprawianie sportów i aktywności określanych jako ekstremalne lub podwyższonego ryzyka. Co to oznacza w praktyce? Jeśli podczas takiej aktywności dojdzie do wypadku, to ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia ani nie wypłaci odszkodowania z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków, jeśli nie wykupi się polisy turystycznej ze stosownym rozszerzeniem.

Sporty pod szczególnym nadzorem – definicje aktywności ekstremalnych i podwyższonego ryzyka

Skok na bungee? Wybierz ubezpieczenie dla aktywnych!

Ciężko wskazać jedną konkretną definicją określającą, czym różni się sport ekstremalny od sportu podwyższonego ryzyka, a to dlatego że każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa cechy charakterystyczne danej aktywności i tworzy własną ich listę. Często zdarza się tak, że to co u jednego towarzystwa jest sportem podwyższonego ryzyka, u innego jest ekstremalnym. Generalnie, rozróżnia się:

  • sporty amatorskie – zwykłe aktywności rekreacyjne, nie wymagające specjalnych umiejętności, podczas ich wykonywania ryzyko wypadku jest znikome, np. jazda na rowerze, nordic walking, pływanie na basenie itp.,
  • sporty wyczynowe, zawodowe – wiążące się z udziałem w konkursie czy zawodach, wyspecjalizowane, wymagające wcześniejszego przygotowania oraz oficjalnego zgłoszenia,
  • sporty podwyższonego ryzyka i ekstremalne – aktywności, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności lub wykonywane są w warunkach sprzyjających ryzyku, tj. prawdopodobieństwo wypadku jest znacznie wyższe niż w przypadku sportów amatorskich.

Bardzo często osoby wyjeżdżające w podróż nie sprawdzają OWU, nie zapoznają się z listą sportów i decydują się na zakup standardowej polisy bez rozszerzenia albo błędnie wybierają tylko rozszerzenie odnoszące się do sportów podwyższonego ryzyka, podczas gdy ich aktywność definiowana jest jako ekstremalne. Dlatego, jeśli planuje się jakąkolwiek aktywność podczas wyjazdu wakacyjnego, to koniecznie trzeba zapoznać się z OWU albo skontaktować z obsługą klienta, żeby mieć pewność, że polisa będzie nas chronić w każdych warunkach, podczas uprawiania wszystkich zaplanowanych sportów.

Zwykłe aktywności nie takie zwykłe, czyli na co uważać?

Surfujesz? Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla aktywnych!

W tematyce ubezpieczeń nie wszystko jest tak proste jakby mogło się wydawać. Może okazać się, że jakaś aktywność, która wydaje nam się czymś oczywistym, mało ryzykownym i często przez nas uprawianym, zostanie określana jako ryzykowna czy wręcz ekstremalna. Chociażby wyjście w góry – nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe traktują je jako sport amatorski. Niektóre z nich określają limit wysokości, powyżej którego nie obędziemy się bez dodatkowego rozszerzenia.

Bardzo często na wakacjach wybieramy się do wesołego miasteczka i nawet nie pomyślimy, że tamtejsze atrakcje są określane przez OWU jako aktywności podwyższonego ryzyka – np. rollercoaster, park liniowy czy paintball. Podczas podróży lubimy także zastrzyki adrenaliny, a każda taka aktywność – jak np. skok na bungee, skok ze spadochronem czy lot na paralotni wymagają dodatkowego ubezpieczenia. Tak samo jest z wszystkimi aktywnościami “okołowodnymi” – surfingiem, kitesurfingiem, nurkowaniem (nawet tym półamatorskim!), żeglowaniem, jachtingiem czy kajakarstwem.

Dodatkowego rozszerzenia wymaga nawet jazda na rowerze, jeśli podpada pod kolarstwo górskie. Ubezpieczyć się trzeba od aktywności ekstremalnych nawet, gdy będzie jeździło się na słoniu czy wielbłądzie!

Wybierz właściwie ubezpieczenie i zawsze czytaj OWU!

Ubezpieczenie dla aktywnych - jak wybrać?

Bez zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia ani rusz. Wiadomo jednak, że ciężko nam przekopywać się przez kilkanaście dokumentów i decydować się, które jest lepsze. Jest rozwiązanie – wystarczy nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Wpisujesz dane dotyczące Twojej podróży, także odnośnie charakteru wyjazdu (wypoczynek i zwiedzanie lub sporty podwyższonego ryzyka/ekstremalne) i od razu widzisz kilkanaście ofert. Łatwo się zapoznać z ich szczegółami (jakie sporty są objęte ochroną, jaki jest zakres ubezpieczenia, pobrać i przeczytać OWU) oraz porównywać je między sobą. Po wyborze najlepszej polisy możesz ją zakupić online, wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. Wtedy żadne aktywności nie będą Ci straszne!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania