Szpindlerowy Młyn – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Redakcja
Udostępnij:
5

Szpindlerowy Młyn to darmowy skibus i parking czy bezpłatne wyciągi dla dzieci poniżej 6 roku życia. Ośrodek oferuje świetne warunki zarówno narciarzom zjazdowym, jak i biegowym. Sprawdziliśmy, jakie trasy oferuje ten czeski ośrodek, a także ile kosztują w nim skipassy, noclegi, czy nauka jazdy na nartach. Szpindlerowy Młyn w liczbach to: 27 km tras zjazdowych, […]

Szpindlerowy Młyn – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Szpindlerowy Młyn to darmowy skibus i parking czy bezpłatne wyciągi dla dzieci poniżej 6 roku życia. Ośrodek oferuje świetne warunki zarówno narciarzom zjazdowym, jak i biegowym. Sprawdziliśmy, jakie trasy oferuje ten czeski ośrodek, a także ile kosztują w nim skipassy, noclegi, czy nauka jazdy na nartach.

Szpindlerowy Młyn w liczbach to:

  • 27 km tras zjazdowych,
  • 91,5 km tras biegowych,
  • 17 wyciągów,
  • skipassy dzienne od 130 zł, ubezpieczenie turystyczne od 3,70 zł dziennie.

Szpindlerowy Młyn narty – najlepsze trasy

Szpindlerowy Młyn to jeden z najbardziej znanych i popularnych czeskich ośrodków narciarskich. Ściągają do niego turyści nie tylko z całych Czech, ale też krajów sąsiadujących. Na stokach nie brakuje więc Polaków, którzy doceniają świetną infrastrukturę i dobre warunki narciarskie.

Szpindlerowy Młyn to łącznie 27 km świetnych tras narciarskich oraz aż 91,5 km tras biegowych. Komu znudzi się zjeżdżanie na nartach, ten może spróbować równie przyjemnego narciarstwa biegowego.

Ośrodek składa się z dwóch oddzielnych kompleksów: Medvědín i Svaty Petr, między którymi jeździ bezpłatny skibus. Wygodnym rozwiązaniem dla narciarzy jest także jeden wspólny skipass, który obowiązuje w obydwu ośrodkach.

Medvědín ma świetne trasy narciarskie, wśród których wyróżniają się te ukryte w lesie. Wśród nich znajdują się doskonałe trasy wyczynowe – czerwona i czarna.

W Svaty Petr znajduje się najdłuższa trasa ośrodka – 2700 m, niebieska Turistická oraz najtrudniejsza – czarna trasa FIS – ma 1875 m i 450 m różnicy wzniesień.

Hromovka to nartostrada o licznych rozgałęzieniach, ciesząca się popularnością głównie wśród doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Dzięki oświetleniu możliwa jest na niej jazda do późnych godzin wieczornych.

Mísečky to łagodny stok – świetne miejsce dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi. Ta część ośrodka została niedawno wyposażona w nową kolej linową, dzięki czemu znacznie skrócił się czas oczekiwania na wjazd oraz poprawił komfort narciarzy i snowboardzistów.

Přední Labská to mały i cichy ośrodek, bardzo popularny wśród rodzin z dziećmi. Łagodna nartostrada położona pośród lasu zapewnia świetne warunki dla początkujących narciarzy, a jazda szerokim stokiem ukrytym między drzewami to czysta przyjemność.

Szpindlerowy Młyn – ile kosztują skipassy?

Jak na tak doskonałe warunki, ceny karnetów są tylko nieznacznie wyższe niż w Polsce.

Ceny skipassów w sezonie wysokim (od 25.12.2018 do0 31.03.2019 r.)

Długość jazdy na nartachDorośliDzieci
1 dzień136,45 zł94,85 zł
2 dni269,58 zł188,04 zł
3 dni397,71 zł277,90 zł
4 dni514,20 zł359,44 zł
5 dni622,36 zł435,98 zł
6 dni683,93 zł479,25 zł
1 jazda38,27 zł26,62 zł

Źródło: www.skiareal.cz

Warto pamiętać, że karnety obejmują cały ośrodek, niezależnie od trasy.

Szpindlerowy Młyn  – najlepsze i najtańsze noclegi

Apartamenty Horni Miskecky&Apertamenty Dalibor  – dostępne są apartamenty 4, 5 i 8-osobowe. Ceny zaczynają się od 175 do 350 zł. Zaletą zakwaterowania jest bliskość wyciągów i atrakcyjne położenie budynków.

Dvorakova Bouda – schronisko górskie, mieszczące się na wysokości 1235 m n.p.m. Znajdują się tutaj zarówno 2-osobowe pokoje z łazienką, jak i sale wieloosobowe. Do dyspozycji gości są sauny i baseny do schładzania na zewnątrz. Pobyt ze śniadaniem to koszt 99 zł.

Pensjonat Borůvka – posiada pokoje 2- i 3-osobowe. Zaletą miejsca jest duży wydzielony pokój zabaw, w którym znajdują się zabawki i atrakcje dla dzieci (nawet duży domek!). Miejsce z pewnością spodoba się rodzinom z dziećmi. Ceny zaczynają się od 115 zł za noc.

Pensjonat Aspen – zadbany budynek posiada pokoje z balkonami lub tarasami. Z każdego z nich rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się centrum wellness, wyciąg narciarski i aquapark.  Pensjonat dysponuje pokojami 3-, 4- i 6-osobowymi. Ceny za pokoje 3-osobowe zaczynają się od 200 zł.

Ile kosztuje nauka jazdy na nartach w Szpindlerowym Młynie?

W Szpindlerowym Młynie funkcjonuje szkoła narciarstwa Skol Max. 50 min z instruktorem narciarstwa to koszt 165 zł. Podobnie jak w polskich ośrodkach, tak i w Szpindlerowym Młynie obowiązuje zasada zmniejszonych kosztów przy dwóch osobach z instruktorem. Każda kolejny narciarz to koszt ok. 83 zł.

Szpindlerowy Młyn – O tym nie można zapomnieć na nartach

Szpindlerowy Młyn jest położony w niedalekiej odległości od polskich ośrodków narciarskich – od Szklarskiej Poręby dzieli go 60 km, a od Karpacza 75 km. Jednak należy pamiętać, że obowiązują tu zupełnie inne zasady odnośnie opieki medycznej. Warto o tym wiedzieć, bo ta pozorna bliskość może dać złudne poczucie bezpieczeństwa i tego, że pomoc medyczna obowiązuje w takim zakresie jak w Polsce. A nie jest to prawdą.

Z pewnością, wyjeżdżając do czeskiego ośrodka, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), gdyż obowiązuje ona w Czechach i gwarantuje nieodpłatne korzystanie z podstawowych usług medycznych.

W przypadku niektórych świadczeń zdrowotnych niezbędna będzie niewielka dopłata, nawet dla posiadaczy EKUZ, np. wizyta u lekarza będzie kosztować dodatkowo 5 zł, dzień pobytu w szpitalu – 10 zł, wizyta w ambulatorium – 15 zł.

Turystów wyjeżdżających do ośrodków narciarskich najczęściej dotyczą usługi medyczne w zakresie pierwszej pomocy udzielonej na stoku, sprowadzenia ze stoku, a często także transportu medycznego do kraju. Te świadczenia w Czechach są pełnopłatne. O ile nieodpłatny jest transport do szpitala, o tyle uregulowanie płatności za sprowadzenie ze stoku zawsze leży po stronie poszkodowanego. Warto mieć świadomość, że nawet sprowadzenie z niewielkiej wysokości 100-200 m to koszt od 1000 zł w górę. Sprowadzenie rannego turysty za pomocą helikoptera to koszt nawet 10-krotnie wyższy.

Rozwiązaniem, które pomoże w uniknięciu tych dodatkowych, niemałych kosztów, jest ubezpieczenie turystyczne. Już za 3,70 zł dziennie turysta ma odpowiednią ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń na stoku znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Minimalne polecane sumy ubezpieczenia dla kosztów leczenia to 120 000 zł, a dla OC sportowego – 80 000 zł.

W zależności od opcji ubezpieczenia i dziennej składki można otrzymać znacznie szerszy zakres ochrony. Rozbudowane pakiety zawierają również refundację kosztów akcji ratowniczej, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a także dodatkowo ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Polisę narciarską zawsze należy dopasować indywidualnie do celu, miejsca i długości wyjazdu.

 

Co warto wiedzieć?
  1. Szpindlerowy Młyn oferuje 27 km tras zjazdowych i 91,5 km tras biegowych.
  2. W Szpindlerowym Młynie znajduje się 17 wyciągów.
  3. 1-dniowy skipass dla osoby dorosłej kosztuje około 130 zł dziennie.
  4. Najtańsze ubezpieczenie narciarskie do Czech można kupić już od 3,70 zł dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów