Rowerem po Europie – trasy, atrakcje i przygotowanie do wyprawy

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Podróż rowerem po Europie to doskonały sposób na spędzenie nawet kilku tygodni w różnych państwach. Zanim jednak zdecydujesz się na taki wyjazd rowerowy, warto sprawdzić, jakie szlaki w konkretnych państwach pozwalają na komfortową i bezpieczną jazdę wśród niepowtarzalnej natury.

Rowerem po Europie

Wiele osób decyduje się na spędzenie wakacji w nietypowy sposób. Miłośnicy aktywności fizycznej często sięgają po rowery. Obecnie na terenie wielu państw znaleźć można bowiem ciekawe trasy, pozwalające na cieszenie się niepowtarzalnymi krajobrazami w trakcie podróży i poznawanie lokalnej kultury.

Podróż rowerem po Europie to doskonały sposób na spędzenie nawet kilku tygodni w różnych państwach. To także oszczędność pieniędzy – rowerem jedzie się za darmo, bez konieczności kupowania drogich biletów samolotowych czy paliwa do własnego samochodu. Zanim jednak zdecydujesz się na wyjazd rowerowy po Europie, warto sprawdzić, jakie szlaki w konkretnych państwach pozwalają na komfortową i bezpieczną jazdę wśród niepowtarzalnej natury.

Najlepsze trasy rowerowe po Europie – przegląd

Trasy rowerowe w Europie znajdują się w niemal każdym państwie. Warto przed wyjazdem zapoznać się z takimi szlakami, ponieważ podróżowanie wzdłuż ruchliwych dróg samochodowych może być niebezpieczne. Trasy rowerowe przebiegają blisko ciekawych zabytków, a wokół roztaczają się niesamowite krajobrazy.

Szlak Kłajpeda na Łotwie

Łotwa to państwo położone na wybrzeżu. Wzdłuż morza biegnie trasa rowerowa Kłajpeda, pełna niesamowitych widoków. Pokonuje ona niemal dziewicze wybrzeża i piękne pastwiska. To dobry wybór nawet dla niezbyt doświadczonych rowerzystów, ze względu na fakt, że przez większą część jest ona dość nieskomplikowana i łagodna. Na dużym odcinku położono asfalt.

The Cornish Way w Kornwalii

To jedna z dłuższych tras rowerowych w zestawieniu, mierząca aż 290 km. Jest ona stosunkowo łatwa, dlatego stanowi dobry wybór także dla początkujących rowerzystów. Kornwalia cechuje się dość zróżnicowanym krajobrazem. Trasa przecina wybrzeża, klimatyczne wioski rybackie i prowincje. Jej fragment prowadzi także w dół do rzeki Camel. Niektóre z pięknych krajobrazów, jakie można podziwiać w trakcie podróży, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Trasa Amsterdam – Groningen w Holandii

W Holandii również można znaleźć różnego rodzaju trasy rowerowe, z których największym zainteresowaniem cieszy się ta między Amsterdamem a Groningen. Obejmuje ona aż 300 km drogi, co równa się nawet kilkunastu dniom podróży. W trakcie można odwiedzać okoliczne miasta, pełne muzeów czy sezonowych imprez. Jej fragment przebiega też blisko Parki Narodowego Kennemerduinen. Jadąc rowerem, można podziwiać charakterystyczne dla Holandii wiatraki.

Camino de Santiago w Hiszpanii

To bardzo popularna trasa, nie tylko wśród rowerzystów. To tzw. Szlak Świętego Jakuba, który przebiega również przez Polskę. Zwykle pokonują go pielgrzymi w drodze do Santiago de Compostela. Jego długość to ponad 2200 km, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować tylko fragment. Wielu turystów wybiera się na szlak przede wszystkim na terenie Francji. To właśnie tam można zobaczyć piękne, zabytkowe kościółki i zamki. Podobnie jest także na hiszpańskim odcinku. Po drodze można zobaczyć klimatyczne winnice i spróbować lokalnych przekąsek.

Droga Bohaterów w Małych Dolomitach we Włoszech

We Włoszech doskonałym pomysłem jest poruszanie się tzw. Drogą Bohaterów. To trasa, która biegnie po górzystych terenach. Oprócz tego przecina ona skansen stworzony na cześć bohaterów walczących w I wojnie światowej. Wzdłuż drogi znajdują się m.in. tablice poświęcone żołnierzom odznaczonym Złotymi Medalami Walecznych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to szlak górzysty, dlatego lepiej wybierać się na niego dopiero po pokonaniu innych, mniej wymagających tras.

Berliner Mauerweg w Berlinie

W Niemczech można natomiast udać się na szlak wzdłuż starego Muru Berlińskiego. Trasa obejmuje aż 160 km, dlatego można podzielić ją na kilka dni. W trakcie podróży warto też zwiedzić okoliczne miejscowości, w tym także sam Berlin. W stolicy Niemiec znajdują się również liczne muzea i zabytki, które pozostały po czasach podziału tego kraju na dwie części.

Trasa Helsinki – Vaasa w Finlandii

Nieco dalszy kierunek, czyli Finlandia, również obfituje w różnego rodzaju szlaki rowerowe. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się droga pomiędzy miastami Helsinki i Vaasa. To dość prosta trasa, którą często pokonują rodziny z dziećmi. W trakcie podróży można zobaczyć zabytki w Helsinkach i słynne Muzeum Muminków. Oprócz tego w bardziej dzikich punktach pojawia się też niesamowita natura, z rozległymi lasami. W Finlandii zwykle jest chłodniej niż np. we Włoszech, dlatego to dobry wybór także w trakcie upalnego lata.

Wyspa Bornholm w Danii

Wyprawa rowerowa po Europie może rozpocząć się także na wyspie Bornholm w Danii. Teren w tym miejscu jest dość dobrze przygotowany, a na dużych odcinkach znajduje się już asfalt. Ścieżki biegną z dala od głównych dróg uczęszczanych przez samochody, dzięki czemu jazda jest bezpieczniejsza. Pokonując szlak, można podziwiać piękne wybrzeża, strome klify i pola wrzosowe.

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej po Europie?

Zanim zdecydujesz się na wyjazd rowerem, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Mowa tu zarówno o przedmiotach, które należy zabrać ze sobą, jak i własnej kondycji fizycznej. Podróż rowerem po Europie może być bowiem bardzo wymagająca, zwłaszcza latem, gdy w wielu państwach temperatury znacznie przekraczają 20 stopni Celsjusza.

Wybierając się na wyprawę rowerową po Europie, warto pamiętać o:

  • odpowiednim nastawieniu – taka podróż może trwać tygodniami, dlatego konieczna jest odpowiednia motywacja, by nie zrezygnować z jazdy już po kilku dniach,
  • kondycji fizycznej – dobrym pomysłem jest przygotowywanie się do podróży jeszcze przed jej rozpoczęciem, codziennie pokonując kilkadziesiąt kilometrów na rowerze; zimą można zastąpić go urządzeniem stacjonarnym na siłowniach; doskonale sprawdzą się też inne treningi siłowe i aerobowe,
  • obejrzeniu trasy przed wyjazdem – warto zadbać o rozeznanie w terenie odpowiednio wcześnie, by uniknąć niemiłych zaskoczeń w innym państwie i upewnić się, gdzie znaleźć wjazd na konkretny szlak,
  • odpowiednim wyposażeniu – w przypadku podróży rowerem doskonale sprawdzi się nawigacja na smartfonie mocowanym do kierownicy, a także bagażnik pozwalający na zabranie ze sobą niezbędnych przedmiotów,
  • zaplanowaniu noclegów – konieczne jest również zaplanowanie noclegów; nie wszyscy podróżni rezerwują pokoje przed wyjazdem, jednak warto chociaż sprawdzić, w jakich miastach na trasie można zatrzymać się na noc; niektórzy decydują się także na zabranie ze sobą namiotu.

Oprócz tego trzeba pamiętać o ograniczeniach związanych z własnym organizmem. Nie można zapominać, że na rowerze często zdarzają się kontuzje. Nie warto więc pokonywać drogi zbyt szybko, ponad własne możliwości. Lepiej przeznaczyć więcej czasu na podróż i odpoczynek. Obowiązkowe jest także wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pozwoli na wypłacenie odszkodowania w razie uszkodzeń ciała w trakcie podróży. W innym przypadku musisz liczyć się z koniecznością samodzielnego pokrycia kosztów, które niekiedy wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w przypadku niezbędnej hospitalizacji i transportu medycznego do Polski.

Na co uważać podczas wyprawy? Najczęstsze kontuzje, urazy

Jazda na rowerze bywa niebezpieczna. W trakcie może dojść m.in. do poważnych urazów głowy. Częste upadki również powodują uszkodzenia ciała. Co więcej, w trakcie podróży rowerem po co najmniej kilku państwach trzeba liczyć się też z przeciążeniem organizmu i mięśni. Najczęściej podczas jazdy na rowerze dochodzi do kontuzji barków, ramion, obojczyków, nadgarstków czy urazów głowy.

Ubezpieczenie turystyczne na podróż rowerem po Europie

Ze względu na duże ryzyko wystąpienia kontuzji podczas jazdy na rowerze, dobrym pomysłem jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Na rynku istnieje wiele takich produktów, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim polisa musi obowiązywać na terenie różnych państw, ponieważ często podróż rowerem wymaga pokonywania granic. Oprócz tego musi być ona stworzona z myślą o osobach, które zamierzają przemierzać inne kraje na rowerze. Towarzystwa ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę z tego, że takie aktywności zwykle generują większe ryzyko kontuzji niż typowe wyjazdy wypoczynkowe. Z tego powodu ubezpieczenie turystyczne na rowerowe wyprawy może być droższe niż inne polisy.

Podróżowanie rowerem po Europie jest doskonałym pomysłem, zwłaszcza gdy lubisz aktywność fizyczną. Przed wyjazdem trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach, a zwłaszcza swoim bezpieczeństwie. Jest to bowiem sport bardzo kontuzyjny, a wysokie temperatury w trakcie lata nie sprzyjają wymagającej aktywności. Odpowiednie przygotowanie pozwala jednak na cieszenie się pięknymi widokami, poruszając się po szlakach rowerowych w niemal każdym zakątku Europy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy do jazdy rowerem za granicą trzeba mieć specjalne uprawnienie?

    Poruszanie się rowerem jest możliwe bez żadnych uprawnień, choć przepisy różnią się w zależności od tego, czy korzystasz ze ścieżek rowerowych, czy dróg publicznych.

  2. Czy rower można przewieźć samolotem?

    Rower do innego państwa można przewieźć samolotem, ale wówczas konieczne jest dokupienie transportu sprzętu sportowego z bagażem. Znacznie łatwiej przetransportować go pociągiem.

  3. Jak wygląda kwestia mandatów w trakcie jazdy na rowerze?

    W Każdym kraju europejskim przepisy drogowe działają w nieco inny sposób. Osoby poruszające się rowerem mogą dostać mandat m.in. za niewłaściwe zachowanie na drodze, jazdę pod wpływem alkoholu czy brak dokumentów.

Podsumowanie
  1. Szlaki rowerowe są dostępne w niemal każdym kraju w Europie, jednak przed wyjazdem warto zapoznać się z ich stopniem skomplikowania.
  2. Jazda na rowerze jest sportem bardzo kontuzyjnym, dlatego konieczne jest zakupienie odpowiedniego ubezpieczenia.
  3. Przed wyjazdem należy zadbać o właściwe przygotowanie, zarówno pod względem zabieranych przedmiotów, jak i kondycji i logistyki.
  4. Ubezpieczenie turystyczne na rower często różni się od klasycznych polis na wakacje.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania