Najdłuższe trasy narciarskie w Austrii – dokąd warto się wybrać?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
4.3

Narciarze z doświadczeniem szukają coraz dłuższych i trudniejszych tras. Takie można znaleźć w austriackich Alpach. Przedstawiamy siedem najdłuższych z nich.

najdłuższe trasy narciarskie w Austrii

Austria to prawdziwa mekka sportów zimowych. Alpejskie widoki, sprzyjająca pogoda i stosunkowa bliskość polskiej granicy sprawiają, że to właśnie ten kierunek często wybierają polscy narciarze.

Austria słynie też ze świetnie przygotowanych, długich tras zjazdowych. Zapraszamy na przegląd najdłuższych tras narciarskich w Austrii.

1. Trasa narciarska w regionie Gastein – 7,8 kilometra

Trasą o długości 8 kilometrów może pochwalić się austriacki region Gastein. To jeden z najpiękniejszych i największych regionów narciarskich w Austrii. To także część słynnego austriackiego regionu Ski Amade.

Trasa o długości 7,8 kilometra prowadzi z Hohe Scharte Nord do Bad Hofgastein. Zarówno ta trasa, jak i inne w tym regionie, nadają się dla osób średnio zaawansowanych (łącznie blisko 100 km). Odnajdą się tu także początkujący, którzy do dyspozycji mają ok. 60 kilometrów tras określanych jako łatwe. Z tego powodu to region często polecany rodzinom z dziećmi. Cały ośrodek słynie z doskonałej infrastruktury, określanej często jako najnowocześniejsza w Europie.

Ceny 6-dniowych karnetów w sezonie wysokim 2021 to:

 • Dorośli: 286 Euro
 • Dzieci: 143 Euro
 • Młodzież: 214,5 Euro

2. Trasa narciarska w Sölden – 15 kilometrów

Tyrolski region Sölden także może poszczycić się bardzo długą trasą zjazdową. Zaczyna się ona przy stacji Gletscherexpress na wysokości ponad 3000 m n.p.m. i kończy w dolnych rejonach trzytysięcznika Gaislachkogel. Trasa uchodzi za dość łatwą. Oznaczona jest kolorem czerwonym, przechodzącym stopniowo w niebieski. To naprawdę długa trasa – łącznie ma blisko 15 kilometrów!

Sölden uchodzi za jeden z najpopularniejszych kurortów narciarskich w całej Europie. Narciarze cenią go za znakomitą infrastrukturę, wiele atrakcji dodatkowych (w tym także dla najmłodszych) i bogatą bazę noclegową. To idealne miejsce zarówno dla rodzin, jak i grup znajomych, które chcą skorzystać z imprez w stylu après-ski.

Ceny 6-dniowych karnetów w sezonie wysokim 2021 to:

 • Dorośli: 332 Euro
 • Dzieci: 182,5 Euro
 • Młodzież: 266 Euro

3. Trasa narciarska w regionie Stubai – 10 kilometrów

Kolejna propozycja rodem z Tyrolu. Stubai to region otoczony imponującymi lodowcami oraz idealny punkt wypadowy. Leży w sąsiedztwie Innsbrucka oraz pośród trzytysięczników – np. Stubaier Wildspitze (3340 m n.p.m.), Ruderhofspitze (3474 m n.p.m.), czy Peiljoc (2676 m n.p.m.).

W dolinie Stubai znajduje się blisko 10-kilometrowa trasa Wilde Gruben. Polecana jest ona osobom średniozaawansowanym i zaawansowanym. Tak długi zjazd wymaga kondycji i odpowiedniego przygotowania. Na trasie znajdują się nawet odcinki pionowe.

Ceny 6-dniowych karnetów w sezonie wysokim 2021 wynoszą:

 • Dorośli: 249 Euro
 • Dzieci: 124,5 Euro
 • Młodzież: 161,9 Euro

4. Trasa narciarska w Kappl – 8 kilometrów

Trasa narciarska w miasteczku Kappl, położonym w zachodniej części Tyrolu, to jedna z jego głównych atrakcji. Najdłuższa trasa o nazwie Lattenabfahrt liczy ponad 8 kilometrów. W przeważającej części oznakowana jest czerwonym kolorem. Ze zjazdem poradzą sobie osoby średnio zaawansowane.

Samo miasteczko Kappl uchodzi za przyjazne w szczególności rodzinom. Liczne szkółki narciarskie i idealne warunki naturalne dają możliwość nauki od podstaw. Najmłodszych przyciąga także nowoczesny park zimowy „Sunny Mountain Park”. Infrastruktura narciarska nie jest tak imponująca, jak w innych austriackich ośrodkach, jednak stopniowo przechodzi modernizację.

Ceny 6-dniowych karnetów w sezonie wysokim 2021 to:

 • Dorośli: 221,5 Euro
 • Dzieci: 138,5 Euro
 • Seniorzy: 201,5 Euro

5. Trasa narciarska w Ischgl – 11 kilometrów

Trasa położona na stokach Ischgl nazywa się „Eleven” – i jak sama nazwa wskazuje, ma aż 11 kilometrów. Rozpoczyna się na szczycie Greitspitze (2872 m n.p.m.) i prowadzi niemal do centrum miejscowości. Uchodzi za trudną, przez co polecana jest osobom średnio zaawansowanym i zaawansowanym.

Kurort Ischgl jest stosunkowo nowy, dzięki czemu może pochwalić się bardzo nowoczesną infrastrukturą. Aż 90% tras leży na wysokości ponad 2000 m n.p.m., a zatem na narty to Ischgl można wybrać się nawet wiosną. Ośrodek polecany jest raczej osobom– ponad 60% to trasy czerwone.

Ceny 6-dniowych karnetów w sezonie wysokim 2021 przedstawiają się następująco:

 • Dorośli: 316,5 Euro
 • Dzieci: 179 Euro
 • Seniorzy: 273 Euro

6. Trasa narciarska do Matrei – 11 km

Trasa prowadząca do miejscowości Matrei, głównego ośrodka narciarskiego Tyrolu Wschodniego, rozpoczyna się na wysokości 2621 m n.p.m. w Großglockner Resort. To najdłuższa trasa zjazdowa w tym obszarze, na której odnajdą się w szczególności osoby o średnich umiejętnościach.

Region narciarski Matrei leży na terenie Parku Narodowego Großglocknera – Großvenedigera. Jest stosunkowo niewielki jak na Alpy austriackie. Słynie z dużej ilości białego puchu, który utrzymuje się tu, nawet gdy w najpopularniejszych kurortach po śniegu nie ma śladu. Często wybierają go rodziny z dziećmi. Na terenie ośrodka znajduje się przedszkole narciarskie i liczne atrakcje dla najmłodszych.

Ceny 6-dniowych karnetów w sezonie wysokim 2021 to:

 • Dorośli: 255 Euro
 • Dzieci: 127,5 Euro
 • Młodzież: 127,50 Euro

7. Trasa narciarska w regionie Reit im Winkl – 12 kilometrów

Bardzo długa trasa zjazdowa znajduje się także w regionie narciarskim Reit im Winkl, na granicy niemiecko–austriackiej. Liczy blisko 12 kilometrów – rozpoczyna się w Steinplatte (1860 m n.p.m.) i kończy w Seegatterl (750 m n.p.m.).

Reit im Winkl to blisko 40 kilometrów tras. To obszar idealny do nauki narciarstwa, jednak atrakcje znajdą tu także osoby zaawansowane. Słynie z doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa biegowego. Choć infrastruktura nie jest tu zbyt rozbudowana, wynagradzają to piękne widoki i dziewicza przyroda. To region idealny dla osób, które chcą uniknąć tłumów.

Ceny 3-dniowego karnetu w sezonie wysokim 2021 wynoszą:

 • Dorośli: 50 Euro
 • Dzieci: 26 Euro
 • Seniorzy: 47,50 Euro

Jak wybrać ubezpieczenie na narty do Austrii?

Ubezpieczenie na narty do Austrii warto dobierać przede wszystkim do swoich potrzeb. Innej ochrony może potrzebować amator, a innej miłośnik sportów ekstremalnych. Cena to także ważne kryterium, ale nie powinno decydować. Każda polisa powinna zawierać:

 • Koszty leczenia. 30 000 euro to minimum. Dzięki temu ubezpieczeniu koszty leczenia narciarza pokryje ubezpieczyciel. W dobie pandemii warto też upewnić się, czy polisa zapewnia pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania na Covid-19. Wiele towarzystw gwarantuje taką ochronę, jednak po szczegóły należy sięgnąć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
 • Ubezpieczenie NNW. Dzięki NNW, w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci narciarzowi odszkodowanie.
 • Koszty ratownictwa. Zapewniają pokrycie kosztów ewentualnej akcji ratunkowej.
 • OC sportowe. Dzięki niemu, w razie spowodowania urazu u innego narciarza lub uszkodzenia należących do niego przedmiotów, koszty pokryje ubezpieczyciel,
 • Assistance. Zapewnia szybką pomoc w kryzysowych sytuacjach.

Ochronę można rozszerzyć o klauzule dodatkowe. Przed zakupem polisy warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby – to na pewno ułatwi dokonanie wyboru.

Cena dobrej polisy ubezpieczeniowej rozpoczyna się już od ok. 4-5 złotych za dzień ochrony. Korzystne oferty, które można w prosty sposób spersonalizować, można wyszukać przy pomocy naszego kalkulatora.

Co warto wiedzieć?
 1. W Austrii znajdziemy wiele świetnie przygotowanych tras.
 2. Planując wyjazd, warto zawrócić uwagę na długość stoków.
 3. Przed podróżą warto zadbać też o zakup ubezpieczenia narciarskiego.
 4. Te można znaleźć od 3,4 zł dziennie.
Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MArek
MArek
2 miesięcy temu

Brakuje jedne ważnej trasy Dachstein Krippenstein, która ma również 11 km i należy do średnio trudnych i osobiście uważam ją za jedną z piękniejszych i bardzo przyjemnych

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania