Po prostu – must see! 5 największych atrakcji turystyczne na świecie

Redakcja
Udostępnij:
5

Są takie miejsca, których po prostu nie wypada nie zobaczyć. Jeśli jesteś w danym kraju czy mieście, po prostu musisz zobaczyć największe atrakcje turystyczne. W Paryżu jest to Wieża Eiffela, w Nowym Jorku – Statua Wolności, w Sidney – słynna opera. Jednak te sławne symbole równie znanych miast nie należą do 5 największych atrakcji turystycznych […]

największe atrakcje turystyczne

Są takie miejsca, których po prostu nie wypada nie zobaczyć. Jeśli jesteś w danym kraju czy mieście, po prostu musisz zobaczyć największe atrakcje turystyczne. W Paryżu jest to Wieża Eiffela, w Nowym Jorku – Statua Wolności, w Sidney – słynna opera. Jednak te sławne symbole równie znanych miast nie należą do 5 największych atrakcji turystycznych na świecie. Przynajmniej zdaniem użytkowników serwisu TripAdviasor.

Ten znany na całym świecie portal turystyczny słynie z przygotowywania rankingów dotyczących różnych miejsc i kierunków. Powstają one w oparciu o głosy i opinie użytkowników TripAdviasora, czyli po prostu – podróżujących. Jakiś czas temu przybliżyliśmy Wam ranking najpiękniejszych na świecie plaż, dziś przychodzi pora na największe atrakcje turystyczne. Jakie miejsce w 2017 roku było górą?

5. Tadż Mahal, Agra, Indie

Największe atrakcje turystyczne - Tadż Mahal

Świątynia miłości, grobowiec Mumtaz Mahal, arcydzieło architektoniczne, najpiękniejsza budowla świata – nic zatem dziwnego, że Tadż Mahal zajęło 5. miejsce (i regularnie znajduje się w czołówce) w tegorocznym rankingu największych atrakcji turystycznych. To niezwykłe mauzoleum, zaprojektowane w najdrobniejszym szczególe (widać, że tak dopracowana budowla musiała powstać z wielkiej miłości) znajduje się w Agrze nad rzeką Jamuna, w stanie Uttar Pradesh, około 200 km od New Delhi.

Tadż Mahal zbudowane zostało z białego marmuru, pokrytego na zewnątrz tysiącem kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Jego fasadę zdobią też dekoracje kaligraficzne wykonane z czarnego marmuru. Zbudowanie mauzoleum zajęło 20 lat – jest to obiekt ogromny, w jego skład wchodzi główna świątynia z kopułą i czterema minaretami w rogach, wielka brama (tzw. „wrota do raju”) oraz czteroczęściowy ogród z podwodnymi kanałami. Sama świątynia znajduje się w centrum miasta, jest czynna codziennie od 6.00 do 19.30. Wstęp do Tadż Mahal wynosi 750 rupii, czyli około 50 zł. W czasie pełni księżyca (oraz dwa dni przed i dwa dni po) organizowane są wycieczki nocne.

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Indii: od 4,26 zł/dziennie*

4. Bazylika św. Piotra na Watykanie, Vatican City, Włochy

Największe atrakcje turystyczne - Bazylika św. Piotra

Centralny punkt Wiecznego Miasta, jeden z najbardziej monumentalnych budynków na świecie, najważniejszy kościół chrześcijaństwa – watykańskiej bazyliki nikomu nie trzeba chyba przestawiać. Powstała na miejscu śmierci pierwszego papieża – św. Piotra i to już w IV wieku naszej ery. Jest nie tylko miejscem rezydowania papieży Kościoła Katolickiego, ale i miejscem ekspozycji dzieł najznamienitszych artystów. W bazylice znajduje się 135 malowideł i mozaik oraz 395 posągów, 45 ołtarzy i 11 kaplic. Obok świątyni znajduje się równie słynny Plac św. Piotra. Z kopuły roztacza się widok na Rzym, można z niej podziwiać wnętrze tej bazyliki.

Wstęp do kościoła jest bezpłatny, opłaty obowiązują tylko przy wyjściu na kopułę (7 euro windą lub 5 euro schodami), do ogrodów papieskich, Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej (łącznie 31 euro). Wchodząc do świątyni, należy zadbać o osłonięcie ramion i nóg. Do bazyliki można dostać się metrem linii A.

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Włoch: od 2,56 zł/dziennie

3. Meczet Mezquita, Kordoba, Hiszpania

Największe atrakcje turystyczne - Meczet Mezquita

Ta najsławniejsza w Europie budowla islamska uznawana jest za najpiękniejszy meczet na świecie. Powstała w miejscu kościoła św. Wawrzyńca, a tworzona na przełomie kilku epok nosi ślady różnych stylów – późnego gotyku, renesansu i baroku. Zachwyt wszystkich budzi zwłaszcza słynna sala z lasem kolumn – tego się nie da opisać, to po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Na uwagę zasługują także dwukondygnacyjne arkady inspirowane starożytnymi akweduktami. Dodatkowe wrażenia estetyczne potęguje biało-czerwona kolorystyka kolumn.

Bilet wstępu to koszt około 8 euro, ulgowy – 4 euro. Meczet można zwiedzać od poniedziałku do soboty 10.00–18.00, w niedziele i święta religijne między 8.30 a 10.15 oraz między 14.00 a 18.00 (listopad–luty) oraz w dni powszednie i soboty od 10.00 do 19.00, a w niedziele i święta religijne między 8.30 a 10.15 i 14.00–19.00 (grudzień–luty). Od wtorku do soboty można dołączyć do grupy z przewodnikiem.

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Hiszpanii: od 2,56 zł/dziennie

2. Wielki Meczet Sheikh Zayed, Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Największe atrakcje turystyczne - Wielki Meczet Sheikh Zayed

Zachwycająca architektura, malownicze ogrody i zapierające dech w piersiach marmury, oświetlenie nadające białym ścianom niepowtarzalny blask… Czy kogoś może dziwić, że Wielki Meczet Sheikha Zayeda zajął drugie miejsce w rankingu największych atrakcji turystycznych świata? Budowla jest ogromna – może pomieścić ponad 40 000 wiernych. Co ciekawe, meczet jest całkiem świeżą inwestycją – powstawała w latach 1996–2007.

Niejednego zachwycą wspaniałej urody żyrandole ozdobione kryształami Swarovskiego. Uwagę przyciąga także marmurowy dziedziniec, dekorowany mozaiką i zdobiony tysiącem kwiecistych kolumn oraz złota sala modlitewna. Na podłogach świątyni znajdują się przepiękne perskie dywany. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty, należy mieć też luźny strój, niepodkreślający kształtów, jeśli go nie posiadamy – przy wejściu otrzymamy czarną abayę.

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Zjednoczonych Emiratów Arabskich: od 4,26 zł/dziennie

1. Angkor Wat, Soe, Reap, Kambodża

Największe atrakcje turystyczne - Angkor Wat

Pierwsze miejsce rankingu TripAdvaisor na pierwszy rzut oka jest zaskakujące – największa świątynia kompleksu Angkor, czyli dawnej stolicy Imperium Khmerów nie jest tak rozpoznawalna jak choćby cztery kolejne miejsca. To jej jednak nic nie ujmuje. Budowla zachwyca i budzi grozę jednocześnie. Powstała w XII wieku, ma 2 km2 powierzchni. Wielu wrażeń dostarczy już bardzo malownicza droga prowadząca do świątyni.

Angor Wat znajduje się na terenie Parku Archeologicznym Angkor, który powierzchnią dorównuje stolicom europejskim. Można go zwiedzać autorikszą. Świątynia jest jednak najlepiej zachowanym zabytkiem na terenie Angor. Mimo coraz większej jej popularności, nie ma tłumów zwiedzających. Opuszczone budynki mają w sobie coś mistycznego, warto te dreszcze zachwytu i przerażenia poczuć na własnej skórze.

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Kambodży: od 4,26 zł/dziennie

20 pozostałych miejsc w rankingu

Jesteście ciekawi, jakie to atrakcje zajęły kolejne miejsca w rankingu? Zapraszamy do zapoznania się z listą poniżej:

 1. Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Petersburg, Rosja
 2. Wielki Mur Chiński w Mutianyu, Pekin, Chiny
 3. Machu Picchu, Peru
 4. Plac Hiszpański, Sewilla, Hiszpania
 5. Katedra (Duomo), Mediolan, Włochy
 6. Golden Gate Bridge, San Francisco, Kalifornia
 7. Lincoln Memorial, Waszyngton, Dystrykt Kolumbii
 8. Wieża Eiffla, Paryż, Francja
 9. Parlament, Budapeszt, Węgry
 10. Katedra Notre-Dame w Paryżu, Paryż, Francja
 11. Pomnik Chrystusa Odkupiciela, Rio de Janeiro, Brazylia
 12. Big Ben, Londyn, Wielka Brytania
 13. Akropolis, Ateny, Grecja,
 14. Rynek Główny, Kraków, Polska
 15. El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires, Argentyna
 16. Świątynia Leżącego Buddy, Bangkok, Tajlandia
 17. Burdż Chalifa., Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
 18. Świątynia Fushimi Inari, Kyoto, Japonia
 19. Ruiny Majów w Tulum, Tulum, Meksyk
 20. Sydney Opera House, Sydney, Australia

Podróżuj bezpiecznie

Jak widać – atrakcji turystycznych na całym świecie nie brakuje. A to przecież i tak 25 wybranych, najpopularniejszych, tych mniej znanych też jest cała masa. Warto więc podróżować i zwiedzać. Grunt – robić to bezpiecznie. Lepiej zatem mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne, które w razie nieszczęśliwych zdarzeń zapewni wsparcie finansowe i merytoryczną pomoc. Zobacz, jak wybrać polisę na wyjazd, i porównaj ceny w naszym kalkulatorze.

*Przykładowe ceny polis zostały wyliczone w kalkulatorze wakacyjnapolisa.pl. Są aktualne na dzień 13.09.2017 i dotyczą podstawowego ubezpieczenia (obejmującego koszty leczenia, NNW oraz ubezpieczenie bagażu) dla jednej dorosłej osoby, urodzonej pomiędzy 1999 a 1952 rokiem, przebywającej aktualnie na terenie Polski, podróżującej za granicę w celach wypoczynkowych.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania