Mobilnie dookoła świata – 7 aplikacji na smartfona idealnych na podróż

Redakcja
Udostępnij:
5

Za dwa dni wyjazd. Do przeładowanej walizki próbujesz wepchnąć jeszcze dwa przewodniki i kilka mapek. Naprawdę chcesz podróżować z takim nadbagażem? Zwłaszcza, że dzisiaj wszystko to możesz mieć w smartfonie. Nie wierzysz? No to patrz!Z tego artykułu dowiesz się:1. Wirtualny kompas2. Maps.me3. Polska niezwykła4. Lonely Planet5. Yelp6. Event Info7. Polak Za GranicąPodróżuj z telefonem 1. […]

Mobilnie dookoła świata – 7 aplikacji na smartfona idealnych na podróż

Za dwa dni wyjazd. Do przeładowanej walizki próbujesz wepchnąć jeszcze dwa przewodniki i kilka mapek. Naprawdę chcesz podróżować z takim nadbagażem? Zwłaszcza, że dzisiaj wszystko to możesz mieć w smartfonie. Nie wierzysz? No to patrz!

1. Wirtualny kompas

Konia z rzędem temu, kto dzisiaj zabiera ze sobą kompas w podróż. Nawet idąc w góry czy do lasu nie myślimy o tym. A tymczasem, wyobraź sobie, że jesteś w totalnej głuszy, wokoło Ciebie tylko drzewa i wierzchołki gór, według mapy masz się kierować na południowy wschód…. Taaa, tylko gdzie ten wschód, a gdzie południe…. W mieście wszystko jakoś jest łatwiejsze. Dlatego warto mieć ze sobą wirtualny kompas – aplikację na smartfona, która precyzyjnie wskazuje strony świata – odnajduje lokalizację i ustala wszystkie kierunki geograficzne. Aplikację wyróżnia estetyczny design oraz intuicyjna obsługa. Oprócz stron świata kompas wskazuje również azymut oraz kąt nachylenia.

2. Maps.me

Google Maps chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Z tej aplikacji korzysta jakieś 90% posiadaczy smartfonów. Nie jest to jednak aplikacja doskonała. Dlaczego? Wróćmy do naszej głuszy: stoisz w lesie, nie wiesz gdzie dalej iść, a mapę zalała herbata z termosu. Próbujesz połączyć się z internetem, wejść w mapy Google i się zlokalizować, ale w głuszy, jak to w głuszy: nawet najlepsza sieć nie ma zasięgu. I co teraz? Możesz panikować, a możesz wcześniej ściągnąć na smartfona Maps. me – aplikację z mapami działającą również w trybie offline. Korzysta ona z map w ramach projektu OpenStreetMap (działającego na podobnej zasadzie jak Wikipedia). Czym jeszcze wyróżnia się Maps.me? Perfekcyjnym odwzorowaniem terenu – ulic, a nawet dróg gruntowych i ścieżek leśnych! Aplikacja jest intuicyjna, prosta w obsłudze, posiada bogatą bazę obiektów niekomercyjnych.

3. Polska niezwykła

Wydaje Ci się, że dobrze znasz nasz kraj? Na pewno? Wszyscy jadą w Europę, zapominając o mądrości przysłowia “Cudze chwalicie, swego nie znacie”. A tymczasem atrakcji, jakie oferuje nasza ojczyzna jest tyle, że starczy na wszystkie weekendy roku. Przez jakieś kilkanaście lat. Pomocą w odkrywaniu kraju będzie świetna aplikacja Polska Niezwykła. To doskonały przewodnik po wszystkich miastach, miasteczkach i atrakcjach turystycznych Polski. Posiada bogatą bazę miejsc wraz z komentarzami użytkowników, jest darmowo i łatwa w obsłudze. Na wakacyjne i weekendowe tripy po Polsce – obowiązkowa!

4. Lonely Planet

shutterstock_102132352

Dźwiganie przewodników w bagażu to nic przyjemnego. Zwłaszcza, gdy chodzimy po leśnych ostępach i górskich szlakach. Nie chce nam się też wertować kartek i układać planów, co i gdzie zobaczyć. Wyruszasz w podróż? Pobierz na telefon aplikację Lonely Planet – to kompaktowy przewodnik ze szczegółowymi opisami, mapami z dokładnymi lokalizacjami. W aplikacji można znaleźć wiele zabytków, ciekawych miejsc, kluby, sklepy, restauracje – te nawet z dokładnymi cenami, godzinami otwarcia, opisami. Z Lonely Planet można korzystać w trybie offline.

5. Yelp

Z naszej głuszy wydostaliśmy się w bardziej cywilizowane rejony. Zmęczeni, zachwyceni miejscami, które udało nam się odkryć, ale i nieziemsko głodni. Wokoło jakieś lokale, ale skąd wiedzieć co tam podają i czy na pewno jest smacznie? Dlatego przyda się aplikacja Yelp – baza gastronomiczna lokali. Dostępne są nie tylko opisy miejsce wraz z menu, ale i zdjęcia oraz mapy wraz z dokładną lokalizacją gastronomicznych obiektów. Aplikacja daje także możliwość zapoznania się z opiniami gości restauracji, barów, knajpek i tawern.

6. Event Info

iphone-410324

No dobra – w dzień zwiedzanie, a w nocy spanie? Gdzie tam! Trzeba kolekcjonować mocne wrażenia i niecodzienne wspomnienia. Dlatego po wyjściu z leśnej głuszy, zwiedzaniu lokalnych zabytków i sutym posiłku w miejscowej knajpce przychodzi czas na zabawę. Warto mieć pod ręką smartfon z aplikacją EventInfo, dzięki której można sprawdzić informacje na temat lokalnych imprez, koncertów, wydarzeń muzycznych czy kulturalnych.

7. Polak Za Granicą

Podczas podróży należy zachować ostrożność – czy to w głuszy, czy w mieście. Sytuacja na świecie nie należy do najstabilniejszych, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Doskonałym rozwiązaniem na niespokojne czasy będzie aplikacja przygotowana przez MSZ Polak Za Granicą – dzięki niej można sprowadzać sytuację we wszystkich krajach na świecie, ostrzeżenia wydawane przez polskie ministerstwo, dowiesz się też wielu praktycznych informacji na temat kraju, do którego się wybierasz, sprawdzisz, w których państwach wymagana jest wiza, przed jaką podróżą warto się zaszczepić oraz dlaczego warto wybrać dodatkowe ubezpieczenie na czas wyjazdu (polisę możesz także kupić online za pomocą telefonu – w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych i pobrać ją w PDF-ie za pomocą poczty również na smartfona) – a informacje te możesz udostępniać swoim znajomym w mediach społecznościowych.

Podróżuj z telefonem

exchange-of-information-231629

Jak widać – warto mieć smartfona w podróży. Dzięki funkcjonalnym aplikacjom nawet spontaniczne wyjazdy będą łatwiejsze, ciekawsze i bogatsze w przygody. Dobrze mieć te platformy wcześniej pobrane i zainstalowane. Co ważne – przyda się dobry transfer danych, mocna bateria i bank energii . Nie podróżuj więc palcem po mapie i palcem po ekranie, wyloguj się z sieci, wyłącz komputer, zabierz smartfona i ruszaj w podróż!

 

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania