Madagaskar dla każdego. Król Julian na wakacje.

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
5

Madagaskar, wyspa u wschodnich wybrzeży Afryki cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów i to nie tylko z powodu sympatycznego lemura ze znanego filmu animowanego. Dziewicza przyroda, majestatyczne baobaby, krystalicznie czyste wody oceanu tworzą idealne miejsce na rajskie wakacje. Sprawdzamy, co warto zobaczyć i jak się przygotować do wyjazdu na Madagaskar.

wakacje Madagaskar

Madagaskar, wyspa u wschodnich wybrzeży Afryki cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów i to nie tylko z powodu sympatycznego lemura ze znanego filmu animowanego. Dziewicza przyroda, majestatyczne baobaby, krystalicznie czyste wody oceanu tworzą idealne miejsce na rajskie wakacje. Sprawdzamy, co warto zobaczyć i jak się przygotować do wyjazdu na Madagaskar.

Czwarta pod względem powierzchni wyspa na świecie dzieli się na dwie strefy roślinne – na północy można spotkać suche lasy podrównikowe, zaś na południu znajdują się malownicze sawanny. Na Madagaskarze można spotkać wiele wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt, a wśród nich słynne lemury, kameleony, baobaby czy najróżniejsze przyprawy, takie jak kardamon, chili czy goździki.

Madagaskar – atrakcje turystyczne. Na co można liczyć?

Wyspa kusi przede wszystkim malowniczymi krajobrazami, dlatego koniecznie trzeba odwiedzić liczne parki narodowe i krajobrazowe. Bardzo popularny jest park Antasibe-Mantadia, gdzie można spotkać lemury. W Ankarana Special Reserve, znanym również jako Park Tsingym można podziwiać wyjątkowe wapienne skały formujące w ciekawe kształty.

Isalo National Park zachwyca różnokolorowymi skałami i półpustynnym krajobrazem, przeplatanym zielonymi oazami. Madagaskar to też tysiącletnie baobaby, nie można więc pominąć podczas zwiedzania wyspy słynnej Alei Baobabów, która ciągnie się wzdłuż drogi z Morondava do Belon’I Tsiribinha w regionie Menabe.

Warto zajrzeć też do stolicy wyspy, czyli Antananarivo. Znajdziemy tam kolonialną architekturę, mnóstwo ulic i uliczek oraz wiele zielonych, malowniczych wzgórz. Na północnym skraju wyspy znajduje się Andilana z pięknymi, rozłożystymi plażami.

Wyjazd z biurem podróży czy Madagaskar na własną rękę?

Wycieczki organizowane na Madagaskar przez touroperatorów nie należą do najtańszych. W Itace za ośmiodniowy pobyt na wyspie zapłacimy od 5200 zł za osobę. W Travelplanet 7-dniowa wycieczka na Madagaskar kosztuje niespełna 5 500 zł. W cenie zapewniony jest przelot w obie strony, zakwaterowanie z wyżywieniem na wyspie, dodatkowo płatne będą wycieczki fakultatywne.

Wyjazd na Madagaskar na własna rękę będzie nieco bardziej skomplikowany organizacyjnie, niekoniecznie kosztowo. Z Polski bezpośrednio nie uda się dolecieć na wyspę, będzie trzeba zaplanować przesiadki, u większości przewoźników nawet dwie. Najkrótszy lot przez Paryż trwa 15 godzin. Bilety w obie strony możnaznaleźć od 2 500 zł.

Noclegi na Madagaskarze nie są specjalnie drogie – zakwaterowanie w hotelu trzygwiazdkowym dla dwóch osób można znaleźć już od 43 zł za noc. Obiad dla dwóch osób w dobrej restauracji kosztuje około 50-100 zł. Wyjazd na Madagaskar zaplanowany samodzielnie może więc wyjść taniej niż wycieczka z biurem podróży.

Cała rodzina jedzie na urlop. Madagaskar z dzieckiem

Kurorty turystyczne na Madagaskarze praktycznie niczym nie różnią się od tych znanych nam z Europy. O komfort wyprawy z dzieckiem można być więcej niż  spokojnym. Jednym problemem może być dość spora odległość – loty czarterowe, bezpośrednie z Polski trwają około 11 godzin, więc dla dziecka taka długa podróż może być męcząca.

Wycieczki fakultatywne organizowane przez biura podróży zapewniają atrakcje dla całej rodziny, zwiedzanie jaskiń, podziwianie zwierząt w ich naturalnym środowisku czy olbrzymie baobaby zachwycą nie tylko dorosłych, ale również i mniejszych podróżników.

Madagaskar i bezpieczeństwo – na co uważać?

Mieszkańcy Madagaskaru, choć w większości bardzo biedni, są przyjaźnie nastawieni do turystów. Nie można jednak wykluczyć całkowicie drobnych kradzieży, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach – lepiej więc mieć oczy dookoła głowy i nie zabierać ze sobą zbyt wiele gotówki czy cennych przedmiotów. Na wyspie działają też grupy przestępcze, trudniące się rozbojami – lepiej nie podróżować samotnie i po zmroku, unikać opuszczonych miejsc i omijać osoby przedstawiające się jako przewodnicy po wyspie.

O wiele poważniejszym zagrożeniem na wyspie są choroby tropikalne, zwłaszcza malaria i denga – nie da się przeciwko nim zaszczepić, można zabrać ze sobą jedynie leki przeciwmalaryczne. Przed podróżą na Madagaskar warto się zaszczepić przeciwko WZW A, WZW B, żółtej febrze, błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu i meningokokom.

W apteczce powinny się znajdować leki przeciw malarii, środki przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe,  jak również moskitiera i środki opatrunkowe. Pod żadnym pozorem nie wolno pić wody kranowej.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Madagaskar?

Leczenie na wyspie nie stoi na specjalnie wysokim poziomie. Najlepiej korzystać więc z prywatnych klinik i przychodni. W tym celu warto wykupić ubezpieczenie zapewniając pokrycie kosztów leczenia na przynajmniej 50 000 – 60 000 euro. Przyda się także ochrona w razie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Można też objąć ubezpieczeniem bagaż.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne na Madagaskar››

Osoby, które planują podczas pobytu na Madagaskarze dodatkowe aktywności obarczone ryzykiem, jak np. surfing, nurkowanie, trekking górski itp. powinny rozszerzyć ochronę o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Standardową polisę (koszty leczenia i ratownictwa na 200 000 zł, NNW, 2 sporty objęte ochroną), można mieć od 5,96 zł dziennie. Najlepiej jednak samodzielnie wyliczyć składkę, a zakres ubezpieczenia dopasować do swoich potrzeb.

Rajskie wakacje na Madagaskarze

Podróż na wyspę pełną lemurów i baobabów może być świetną przygodą. Warto się jednak do niej odpowiednio przygotować – to nie weekend blisko polskiej granicy, ale poważna wyprawa.  Plan wyjazdu, szczepienia, apteczka, polisa turystyczna w kieszeni wystarczą, by zapewnić sobie tylko miłe wspomnienia.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne na Madagaskar››

Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania