Jak wybrać ubezpieczenie na narty? Kilka porad dla zdezorientowanych

Redakcja
Udostępnij:
5

Planujesz wyjazd na narty. Masz już wszystko dopięte na ostatni guzik – zakwaterowanie, skipassy, dojazd, a nawet atrakcje poza stokiem. Jeszcze tylko ubezpieczenie i można jechać. Tylko, którą opcję wybrać? Polisa taka, siaka, owaka, ta z takim dodatkiem, ta z tym rozszerzeniem…. Na co się zdecydować? Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie? Najtańsze czy w pełnym zakresie? […]

Jak wybrać ubezpieczenie na narty? Podpowiadamy

Planujesz wyjazd na narty. Masz już wszystko dopięte na ostatni guzik – zakwaterowanie, skipassy, dojazd, a nawet atrakcje poza stokiem. Jeszcze tylko ubezpieczenie i można jechać. Tylko, którą opcję wybrać? Polisa taka, siaka, owaka, ta z takim dodatkiem, ta z tym rozszerzeniem…. Na co się zdecydować? Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie? Najtańsze czy w pełnym zakresie? Podpowiemy, na co przede wszystkim zwrócić uwagę.

Suma gwarantowana kosztów leczenia nie może być przypadkowa

Koszty leczenia to obowiązkowy element każdego ubezpieczenia. Każdy narciarz chce się zabezpieczyć przede wszystkim przed wysokimi opłatami za ewentualną pomoc medyczną czy ratowniczą. Jednak nie każdy zwraca uwagę na to, jaka jest suma gwarantowana tych kosztów. A przecież do wysokości tej kwoty zostaną pokryte usługi medyczne. I może się okazać, że suma gwarantowana była za mała.

W przypadku wyjazdów narciarskich na terenie Europy ta kwota nie powinna być niższa niż 30 000 – 40 000 euro. Koszty ratownictwa muszą wynieść przynajmniej 5 000 euro. Jeśli planujemy wyjazd na stoki poza Europą, np. do Turcji, Gruzji, Kanady itp., wówczas trzeba wybrać dużo wyższą sumę gwarantowaną – od 50 000 euro wzwyż, w zależności od wybranego kierunku.

Ochrona na wszelki (nieszczęśliwy) wypadek

Jak wybrać ubezpieczenie na narty?

Wypadki i kontuzje na nartach się zdarzają i to wcale nie rzadko. Oprócz kończyny w gipsie dostajemy też w pakiecie zepsuty urlop. Dzięki ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków możemy otrzymać odszkodowanie, które choć trochę zrekompensuje nam ból, dyskomfort i poniesione straty. Warto zatem wybrać odpowiednią sumę gwarantowaną – bo z tej kwoty właśnie stosowny procent wypłaci nam ubezpieczyciel, w zależności od doznanego urazu. 10 000 zł to optymalna kwota.

OC na narty

Przyda się także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. To z kolei szansa na wypłacanie odszkodowania osobie trzeciej, która została poszkodowana w wypadku spowodowanym przez nas. O takie kolizje na stoku też nie trudno, a chyba nie chcemy płacić do końca życia kilkuset tysięcy euro zadośćuczynienia. W przypadku OC suma gwarantowana nie powinna być mniejsza niż 50 000 euro, a nawet warto wybrać opcję z dużo wyższą kwotą. Zwłaszcza gdy wybieramy się bo krajów alpejskich, jak np. Austria czy Szwajcaria, które słyną z zasądzania wysokich zadośćuczynień dla ofiar wypadków na nartach.

Bagaż i narty zabezpieczone przed zgubieniem

Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie na narty

Ubezpieczenie na narty powinno zapewniać także ochronę bagażu oraz sprzętu narciarskiego. Dzięki temu w razie kradzieży, zniszczenia czy zagubienia naszych rzeczy otrzymamy odszkodowanie, które zrekompensuje nam częściowo poniesione straty. Sumę gwarantowaną w przypadku tego rodzaju ubezpieczenia najlepiej dopasować do wartości rzeczy zabieranych na narty.

Rozszerzenie ochrony – jakie je właściwie wybrać?

Narty są zaliczane do sportów wysokiego ryzyka, dlatego standardowa polisa nie zapewni odpowiedniej ochrony na czas szusowania. Jeśli nie będziemy posiadać rozszerzenia od uprawiania sportów wysokiego ryzyka, w tym właśnie narciarstwa i snowboardingu, to ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów wypadku, do którego doszło na stoku.

Warto sprawdzić, czy dane rozszerzenie obejmuje tylko narciarstwo i snowboarding, czy też inne popularne sporty zimowe (np. saneczkarstwo, jazda na łyżwach, quady śnieżne itp.), które planujemy uprawiać w trakcie pobytu w kurorcie. Jeszcze inną kwestią są narciarskie sporty ekstremalne, np. jazda poza stokiem czy heliskiing – jeśli ktoś ma zamiar takie aktywności prowadzić, to potrzebne będzie inne rozszerzenie.

Najtańsze, nie znaczy najlepsze? Ile powinno kosztować ubezpieczenie na narty?

Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie na narty

Polisę na narty można już kupić od 3,70 zł dziennie. To jednak najprostsza polisa gwarantująca podstawowy zakres ochrony. Wybierając ubezpieczenie, na cenę należy zwracać uwagę w dalszej kolejności. Przede wszystkim trzeba zadbać, by znalazły się w nim wyżej opisane elementy, a dopiero potem szukać najkorzystniej cenowo oferty. W naszym kalkulatorze takie porównanie można zrobić bardzo szybko i wygodnie. Wybraną polisę można zakupić online i wydrukować z maila. Wybranie najlepszej ochrony na czas wyjazdu na narty zajmie raptem kilka minut.

Wybierz ubezpieczenie na narty wedle swoich potrzeb

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to, jakie ubezpieczenie na narty wybrać. Jego zakres i cena zależą od tak wielu indywidualnych czynników, że każdy powinien sam zdecydować, jaka ochrona najbardziej mu pasuje. Kierunek wyjazdu, planowane aktywności na stoku i poza nim, liczba wyjeżdżających osób – wszystko to sprawia, że polisę trzeba dostosować do swoich, indywidualnych potrzeb. Dzięki temu ubezpieczenie zagwarantuje najpełniejszą ochronę.

 

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów