Zastanawiasz się, do jakiego kraju leci samolot, który właśnie przelatuje nad Twoją głową? Chcesz wiedzieć, czy osoba, na którą czekasz na lotnisku, już wylądowała i zaraz pojawi się w hali przylotów? A może pragniesz zweryfikować, czy lot, na który czekasz, odbędzie się na czas? Zobacz, jak sprawdzić, gdzie jest samolot i czy już wylądował.
Aktualne położenie samolotu na niebie można sprawdzić dzięki ogólnodostępnym aplikacjom i narzędziom. Dostęp do nich mają już nie tylko specjaliści zarządzający lotami, ale również każdy, kto ma możliwość połączenia się z Internetem. Dzięki temu na bieżąco można śledzić postępy w podróży swoich bliskich.
- Po co śledzić lot?
- Strony internetowe i aplikacje mobilne do śledzenia samolotów w podróży — z których z nich warto korzystać?
- Co daje korzystanie z radaru FlightStats?
- Tradycyjne sposoby sprawdzania aktualnego położenia samolotu
- Ubezpieczenie turystyczne na czas lotu samolotem — dlaczego jest tak ważne?
Po co śledzić lot?
Możliwość regularnego kontrolowania tego, gdzie znajduje się dany samolot, to często nie tylko zaspokojenie zwykłej ciekawości, ale również konieczność. Po co śledzić przebieg danego lotu i kto najczęściej decyduje się na ten krok?
● Śledzenie lotu przez pasażerów:
- aktualizacje o statusie — możliwość kontrolowania trasy pokonywanej przez samolot, pozwala pasażerom na bieżąco monitorować status podróży, co jest szczególnie ważne w przypadku opóźnień lub odwołań;
- planowanie podróży — znajomość dokładnego czasu odlotu i przylotu pomaga pasażerom lepiej zaplanować wyprawę, w tym czas dotarcia na lotnisko, transport z terminala do miejsca docelowego oraz organizowanie dalszych połączeń;
- pozyskanie informacji o bramkach i terminalach — obserwowanie trasy lotu dostarcza informacji o tym, z którego miejsca odleci samolot i gdzie powinni udać się podróżni.
● Śledzenie lotu przez rodzinę i przyjaciół osób podróżujących:
- rodziny i przyjaciele mogą sprawdzać, gdzie aktualnie znajdują się ich bliscy, aby wiedzieć, kiedy dokładnie przybędą na lotnisko. To umożliwia zaplanowanie odbioru na czas;
- informacje o opóźnieniach lotu pozwalają bliskim ograniczyć czas długiego oczekiwania na lotniskowych parkingach.
● Śledzenie lotu przez specjalistów z branży lotniczej:
- zarządzanie operacjami lotniczymi — informacja o tym, gdzie znajduje się samolot, pozwala obsłudze lotniska i kontrolerom lotów na właściwą koordynację ruchu lotniczego, który odbywa się w obrębie danego portu;
- zwiększenie bezpieczeństwa podróży — monitorowanie lotów jest kluczowe dla utrzymania wysokiego standardu związanego z zabezpieczeniem ruchu lotniczego. Specjaliści mają pewność, że samoloty są na właściwej trasie i wysokości.
● Śledzenie lotu przez entuzjastów lotnictwa:
- miłośnicy lotnictwa śledzą loty w ramach hobby, uczą się więcej o trasach, typach samolotów i operacjach lotniczych.
● Śledzenie lotu przez firmy transportowe i logistyczne
- firmy z sektora TSL mogą sprawdzać trasę lotów cargo, aby monitorować dostawy i planować dalsze etapy transportu towarów.
Strony internetowe i aplikacje mobilne do śledzenia samolotów w podróży — z których z nich warto korzystać?
Aplikacje i strony internetowe do śledzenia lotów oferują szereg różnych funkcji i możliwości. Co dokładnie pokazuje dana aplikacja, jak z niej korzystać i jakie informacje na temat lotu można sprawdzić? Sprawdź poszczególne rozwiązania i ich możliwości.
Flightradar24
To jedna z najpopularniejszych stron do śledzenia lotów. Możesz na niej wpisać numer lotu lub przeglądać mapę w czasie rzeczywistym, aby zobaczyć lokalizację konkretnego samolotu.
Jak wygląda śledzenie lotu z Flightradar24?
- W pierwszej kolejności wyszukaj lot — użyj paska wyszukiwania, aby wprowadzić numer lotu, nazwę linii lotniczej lub konkretną trasę.
- Skorzystaj z interaktywnej mapy — możesz przeglądać widok, na którym wyświetlane są wszystkie samoloty w powietrzu. Kliknij ikonkę dowolnego samolotu, aby uzyskać więcej danych.
- Sprawdź szczegółowe komunikaty dotyczące lotu — kliknij interesujący Cię samolot znajdujący się na mapie, aby zobaczyć szczegółowe informacje, takie jak:
– numer lotu,
– nazwa linii lotniczej,
– rodzaj samolotu,
– współrzędne geograficzne,
– wysokość i prędkość, jaką osiąga samolot,
– planowaną trasę podróży,
– czas startu i przewidywany czas lądowania,
– status lotu (lądowanie, opóźnienie, itd.).
Jakie funkcje oferuje śledzącym Flightradar24?
1. Śledzenie lotów na żywo — możliwość sprawdzenia aktualnej pozycji samolotów na interaktywnej mapie.
2. Poznanie szczegółowych informacji o locie — pasażer może sprawdzić dane związane z numerem lotu, linią lotniczą, typem samolotu, statusem lotu.
3. Identyfikację samolotu widocznego na niebie — tryb AR (Augmented Reality) to funkcja, która pozwala użyć aparatu w telefonie, aby zidentyfikować samoloty przelatujące nad głową.
4. Poznanie historii lotów — pasażer lub bliska mu osoba może sprawdzić przebyte trasy zrealizowane przez daną maszynę.
5. Analizę danych lotu — szczegółowe dane dotyczące lotu, w tym prędkość, wysokość, czas przelotu, czas przylotu, pozwalają określić cały proces związany z poruszaniem się maszyny.
6. Uruchomienie powiadomień i alertów — radar pozwala korzystać z dostarczania regularnych informacji związanych ze startami, lądowaniem i opóźnieniami wybranych lotów.
Aplikacja Flightradar24 jest dostępna zarówno na telefony z systemem Android, jak i iOS.
FlightAware
Ta strona oferuje podobne funkcje do aplikacji Flightradar24, pozwalając na śledzenie lotów na żywo i sprawdzenie ich statusów. Jakie możliwości daje korzystanie z radaru FlightAware?
- Śledzenie lotów na żywo — zobacz aktualną pozycję samolotów na interaktywnej mapie.
- Poznanie szczegółowych danych o locie — uzyskaj informacje o numerze lotu, linii lotniczej, typie samolotu, wysokości, prędkości, trasie i statusie lotu.
- Otrzymywanie powiadomień i alertów — skorzystaj ze specjalnych powiadomień push, dotyczących startów, lądowań i opóźnień wybranych lotów.
- Dostęp do historii lotów — sprawdź przebyte trasy i szczegóły wcześniejszych lotów.
Jak śledzić lot za pomocą radaru FlightAware?
- Otwórz stronę internetową lub aplikację FlightAware.
- Wprowadź numer lotu, trasę lub nazwę linii lotniczej w pasku wyszukiwania.
- Kliknij interesujący Cię lot, aby zobaczyć szczegóły — w tym miejscu sprawdzisz takie dane jak numer lotu, linia lotnicza, typ samolotu, aktualna pozycja, wysokość, prędkość, planowana trasa, czas startu, przewidywany czas lądowania oraz status lotu.
FlightStats
Dzięki radarowi FlightStats możesz wyszukać lot według jego numeru, linii lotniczej lub trasy. Tak sprawdzisz status podróży i aktualną lokalizację samolotu. Masz możliwość pozyskania aktualizacji na temat statusu oznaczonych przez siebie lotów, w tym informacji o opóźnieniach i anulowaniach. Wszystko to za sprawą specjalnie przygotowanych powiadomień.
Co daje korzystanie z radaru FlightStats?
- Śledzenie lotów na żywo — podaje odbiorcom aktualne informacje o statusie lotów na całym świecie.
- Szczegółowe informacje o locie — radar przekazuje dane o numerze lotu, linii lotniczej, typie samolotu, planowanej trasie, czasie startu i lądowania oraz statusie lotu.
- Informacje o aktualnym stanie na lotniskach — aplikacja umożliwia sprawdzenie prognozowanych opóźnień, informacji o terminalach i bramkach oraz warunkach atmosferycznych.
- Poznanie historii lotów — masz możliwość sprawdzenia trasy wcześniejszych lotów i sprawdzenia ich statusów.
Plane Finder
Plane Finder umożliwia użytkownikom kontrolowanie ruchu samolotów w czasie rzeczywistym. Dzięki temu radarowi można sprawdzić lokalizację konkretnej maszyny, jej trasę, a także dowiedzieć się, czy dany samolot już wylądował.
Co zrobić, aby pozyskać konkretne dane? Wprowadź numer lotu w miejsce wyszukiwania, podaj nazwę linii lotniczej lub konkretną trasę. Możesz skorzystać również z aktualnej mapy i kliknąć interesujący Cię samolot. W ten sposób sprawdzisz:
- numer lotu,
- aktualną pozycję samolotu,
- jego wysokość i prędkość,
- planowaną trasę lotu,
- czas startu i przewidywany czas lądowania maszyny,
- status lotu — dowiesz się, czy aktualnie jest w powietrzu, czy już wylądował.
Tradycyjne sposoby sprawdzania aktualnego położenia samolotu
Gdzie jeszcze sprawdzić, w którym miejscu aktualnie znajduje się samolot? Czy popularne radary to jedyna możliwość? Oczywiście w dalszym ciągu istnieją nieco bardziej tradycyjne sposoby namierzania latającej maszyny na niebie. Wiele linii lotniczych i lotnisk oferuje usługi śledzenia lotów online.
Za pośrednictwem ich własnych stron internetowych czy specjalnie przygotowanych aplikacji, można na bieżąco sprawdzać informacje o locie samolotu, takie jak jego aktualne położenie, przewidywany czas lądowania i wiele innych szczegółów. Dzięki temu pasażer otrzymuje ważne informacje w czasie rzeczywistym.
Innym miejscem, w którym można znaleźć informacje o lądowaniu samolotu, jest tablica informacyjna znajdująca się na lotnisku. To na niej wyświetlane są informacje o przylotach i odlotach. Również tam podawane są statusy związane z lądowaniem samolotu. Bywa jednak, że dane te mogą pojawiać się z pewnym opóźnieniem.
Możliwość regularnego sprawdzania tego, w jakim położeniu znajduje się aktualnie dany samolot, pozwala zidentyfikować miejsce przebywania Twoich bliskich. Dzięki radarom i informacjom zamieszczonym na lotnisku dowiesz się, kiedy Twój samolot pojawi się na płycie lotniska.
Ubezpieczenie turystyczne na czas lotu samolotem — dlaczego jest tak ważne?
Nie widzisz danego samolotu na radarze? Może to oznaczać, że wyleci ze znacznym opóźnieniem lub właśnie został odwołany. Co wtedy? Pasażer może ubiegać się o odszkodowanie lub zwrot kosztów, szczególnie jeśli czekała go dalsza podróż, na którą już nie zdąży się załapać. Warunkiem jest jednak wykupienie właściwej polisy ubezpieczeniowej. Którą z nich wybrać? Warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, wskazać, do jakiego kraju się wybierasz, jaki jest Twój cel podróży i jak długo będziesz poza miejscem swojego zamieszkania. Dzięki temu wybierzesz ubezpieczenie, które ochroni Cię na wypadek opóźnień i innych komplikacji podczas wyjazdu.
FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania
-
Dlaczego nie widzę danego lotu na radarze?
Radary lotów mogą pokazywać jedynie te samoloty, które są wyposażone w odpowiednie transpondery oraz te, które znajdują się w zasięgu odbiornika. Przeciętny odbiornik ma zasięg 150-250 km. Dzięki temu urządzenia te mogą wyłapywać samoloty znajdujące się w różnych częściach świata. Zdarzają się jednak punkty, w których wydaje się, że nie latają żadne samoloty. Prawdopodobnie wynika to z braku zasięgu odbiornika w tym miejscu.
-
Na jakiej podstawie działa radar lotów?
Transponder w samolocie przekazuje dane o umiejscowieniu samolotu, czasie jego wylotu i planowanej do pokonania trasie. Te informacje są odbierane przez naziemne odbiorniki. One z kolei przekazują dane na serwer radarów, takich jak Flightradar24, a później są wyświetlane użytkownikom, którzy chcą poznać szczegóły podróży maszyny. Radary pokazują trasę samolotu w czasie rzeczywistym, dlatego często brakuje tam danych na temat tych maszyn, które przed chwilą wylądowały.
- Aby śledzić dany lot, należy skorzystać ze specjalnej strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Narzędzia te pozwolą sprawdzić, jaką trasę pokonuje maszyna, o której godzinie wystartowała i jaki jest przewidywany czas lądowania samolotu.
- Popularne aplikacje i strony internetowe do śledzenia lotów to Flightradar24, Plane Finder i FlightAware.
- O statusie danego lotu możesz dowiedzieć się więcej również, korzystając z infolinii lotniska lub tablicy przylotów oraz odlotów.