Jak poruszać się na stoku? ABC każdego narciarza

Redakcja
Udostępnij:
4.3

Z jazdą na nartach jest trochę jak z jazdą samochodem – zanim zacznie się zjeżdżać, trzeba poznać zasady techniczne i prawne. Tu nie musimy zdawać żadnego egzaminu, jesteśmy jednak odpowiedzialni nie tylko za własne zdrowie, ale też za bezpieczeństwo innych. Bez znajomości podstawowych zasad poruszania się na stoku nie ma co myśleć o białym szaleństwie. […]

Jak poruszać się na stoku? ABC każdego narciarza

Z jazdą na nartach jest trochę jak z jazdą samochodem – zanim zacznie się zjeżdżać, trzeba poznać zasady techniczne i prawne. Tu nie musimy zdawać żadnego egzaminu, jesteśmy jednak odpowiedzialni nie tylko za własne zdrowie, ale też za bezpieczeństwo innych. Bez znajomości podstawowych zasad poruszania się na stoku nie ma co myśleć o białym szaleństwie. Zwłaszcza jeśli to twój pierwszy sezon – koniecznie zapoznaj się z naszymi radami.

Zasady zjeżdżania 

Przyjeżdżasz na stok, masz odpowiedni strój, sprawny sprzęt, kask i gogle – to oczywiście rozumie się samo przez się. Co dalej? Jak poruszać się na stoku? Którą stroną zjeżdżać, czy wolno się zatrzymywać, jak wyprzedzać? Spokojnie. Zacznijmy od początku.

  1. Włączanie się do ruchu na stoku – najpierw oceń sytuację: spójrz w górę i w dół tak, by wyjechać na trasę bez stwarzania zagrożenia dla innych narciarzy.
  2. Zatrzymywanie się – nieuzasadnione postoje na stoku są zakazane, zwłaszcza tam, gdzie tor jazdy jest wąski, a widoczność ograniczona; jeśli musisz się zatrzymać, rób to tylko na szerokich trasach; po upadku natychmiast musisz zejść z toru jazdy, żeby nie zostać poszkodowanym i nie stwarzać zagrożenia dla innych.
  3. Schodzenie i podchodzenie – nie wolno schodzić ani podchodzić trasą narciarską, można to robić tylko i wyłącznie brzegiem stoku i to tylko w kierunku jazdy, wchodzenie pod prąd, czyli w górę stoku jest zabronione.
  4. Prędkość jazdy – ta musi zostać dostosowana do dwóch czynników: przede wszystkim do warunków panujących nas stoku, a po drugie do własnych umiejętności.
  5. Dystans – nie można zjeżdżać na zasadzie „jeden za drugim”, ale należy zachować odpowiedni dystans do innych narciarzy.
  6. Trasy zjazdu – wybiera się ją przede wszystkim pod kątem trudności (niebieska jest najprostsza, czerwona – średnia, czarna – najtrudniejsza), trzeba także pamiętać, że na stoku obowiązuje zasada: pierwszeństwo przysługuje temu kto znajduję się „przed lub niżej”.
  7. Wyprzedzanie – ten manewr można wykonywać z prawej lub lewej strony – ale oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej odległości. Ten, którego wyprzedzasz może cię nie widzieć – daj sobie czas i miejsce na zmianę toru jazdy.
  8. Znaki narciarskie – narciarze muszą się kierować znakami nakazującymi, zakazującymi, informacyjnymi oraz ostrzegawczymi (warto zapoznać się z listą znaków oraz komentarzami do nich), dzięki nim zwiększa się bezpieczeństwo podczas zjazdów.

Kodeks narciarza

Jak poruszać się na stoku narciarskim - zasady

Każdy znajdujący się na stoku musi przestrzegać powyższych zasad dotyczących zjeżdżania, ale bardzo ważne jest też zachowanie się wobec pozostałych uczestników zimowej zabawy. Przede wszystkim każdy narciarz musi pamiętać, że nie jest na stoku sam, że ma uważać na innych i za innych – musi myśleć i przewidywać! Szarżowanie, brawura i ograniczona wyobraźnia to najgorsi doradcy. Nawet jeśli dobrze jeździsz, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że na stoku są osoby, które dopiero się uczą, np. dzieci – tu, podobnie jak na ulicy przydaje się zasada ograniczonego zaufania. Trzeźwa ocena sytuacji i własnych możliwości procentuje.

A co jeśli zauważysz wypadek? Najpierw musisz wezwać pomoc (GOPR lub TOPR na numer 985 lub 601 100 300), oznakować miejsce zdarzenia i przystąpić do czynności ratowniczych (więcej o tym pisałam w artykule o udzielaniu pierwszej pomocy na stoku.)

Ubezpiecz się na narty! Jak wybrać polisę narciarską?

To także ważna zasada, która powinna obowiązywać każdego narciarza. Zwłaszcza, że za brak ubezpieczenia w razie wypadku za granicą możemy bardzo słono zapłacić. A przecież narciarstwo jest ryzykowne, niewiele trzeba by złamać nogę, rękę albo bark. Albo niechcący wjechać w innego narciarza. Ubezpieczenie narciarskie pokrywa koszty leczenia, gwarantuje odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu w ramach NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), koszty ratownictwa czy OC w życiu prywatnym (nie będziemy musieli płacić za wyrządzenie szkody innej osobie) oraz zapewnia Assistance (wsparcie informacyjne, finansowe czy prawne). Można też dodatkowo ubezpieczyć bagaż oraz sprzęt sportowy.

W naszym kalkulatorze polis na narty sprawdzisz i porównasz ponad 20 ubezpieczeń na narty. Możesz wybierać spośród różnych pakietów i towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie zakupisz online, szybko i bez żadnych problemów!

Bądź bezpieczny dla siebie i dla innych

Jak poruszać się na stoku narciarskim - uważaj na innych

Zachowanie wszystkich zasad obowiązujących na stoku to klucz do bezpiecznego szusowania. Można cieszyć się białym szaleństwem do woli, byle ze zdrowym rozsądkiem. Reasumując:  traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być potraktowany! Myśl za siebie i otoczenie, przewiduj, z pokorą oceniaj swoje umiejętności. Zadbaj o sprzęt, formę i ubezpieczenie. A urlop na stoku doda ci energii i tylko pozytywnych wrażeń!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rev
rev
8 lat temu

Najważniejsze, żeby pamiętac o wykupieniu ubezpieczenie ochrony prawnej. W pl mają na przyklad
D.A.S., a gdy cos się stanie masz pewnosc, ze bedą srodki na oplacenie kazdej sytuacji.

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów