Na narty w Karpaczu. Ile kosztują? Jakie trasy narciarskie wybrać? Poradnik.

Redakcja
Udostępnij:
4.7

Całodniowy zjazd w Karpaczu na Śnieżce kosztuje od 90 zł, a wypożyczenie kompletu butów, nart i kijków od 55 zł. Ceny noclegów zaczynają się już od 45 zł za dobę. Ponadto za wyborem tej lokalizacji przemawiają liczne trasy narciarskie, doskonale przygotowane stoki i dobrze skomunikowana miejscowość. Przed wyjazdem na stok warto również pomyśleć o zakupie […]

Na narty w Karpaczu. Ile kosztują? Jakie trasy narciarskie wybrać? Poradnik.

Całodniowy zjazd w Karpaczu na Śnieżce kosztuje od 90 zł, a wypożyczenie kompletu butów, nart i kijków od 55 zł. Ceny noclegów zaczynają się już od 45 zł za dobę. Ponadto za wyborem tej lokalizacji przemawiają liczne trasy narciarskie, doskonale przygotowane stoki i dobrze skomunikowana miejscowość.

Przed wyjazdem na stok warto również pomyśleć o zakupie ubezpieczenia narciarskiego. Szczególnie przydatne może być pakiet zawierający OC sportowe. Gdy z naszej winy urazu dozna inny narciarz lub uszkodzone zostanie jego mienie, poniesione przez niego straty pokryje ubezpieczyciel. Ceny najtańszych polis zaczynają się już od 2,70 zł dziennie.

Narty Karpacz – trasy dla początkujących

Karpacz jest chętnie wybierany przez całe rodziny i grupy przyjaciół z uwagi na dużą różnorodność tras pod kątem trudności. Dzięki temu zarówno początkujący i dzieci, jak i zaawansowani narciarze znajdą dla siebie odpowiednie stoki.

 • Kompleks narciarski Śnieżna – dla osób początkujących doskonale nadadzą się dwie niebieskie trasy. Nie bez znaczenia jest fakt, że można się na nie dostać wygodnym dwuosobowym wyciągiem krzesełkowym „Liczykrupa”. Osoby zaczynające swoją przygodę z nartami lub snowboardem zwykle nie przypadają za wyciągami orczykowymi – bez odpowiedniej wprawy łatwo z nich wypaść. Dlatego właśnie kompleks Śnieżka i wyciąg kanapowy cieszą się takim powodzeniem. Dla dzieci przeznaczony jest „Kubusiowy Stok”, na który dostać się można wyciągiem dywanowym.
 • Stok „Relaks” – jest to krótka i łagodna trasa licząca 310 metrów. Z ułatwień dla małozaawansowanych narciarzy jest wygodny wyciąg, taśma dla dzieci i szkółka narciarska.
 • Winterpol Karpacz, Stacja narciarska Biały Jar – narciarze mają tu do dyspozycji 3 trasy, z czego dla początkujących polecić można trasę nr 1 – bardzo łagodną, szeroką i komfortową, liczącą 1100 m długości. W stacji narciarskiej Biały Jar działa przedszkole narciarskie, a do dyspozycji najmłodszych jest bezpieczny wyciąg taśmowy.

Szkółki narciarskie w Karpaczu – gdzie zacząć swoją przygodę z nartami i snowboardem?

W Karpaczu niemal przy każdym stoku prężnie działają profesjonalne szkółki narciarskie. Najbardziej znane z nich to: Szkoła Narciarstwa i Snowboardu KARPACZ, Szkoła Narciarska „Na krawędzi”, Szkoła Narciarska „M&M”, Szkoła Narciarska „SkiVegas”, Szkoła Narciarska „SuperSki” i wiele innych.

Ze szkół narciarstwa mogą skorzystać zarówno dorośli, którzy dopiero chcą się nauczyć jeździć na nartach lub snowboardzie, a także dzieci. Natomiast tzw. przedszkola narciarskie są przeznaczone oczywiście tylko dla dzieci i można do nich zapisać nawet maluchy od 3. roku życia. Takie przedszkole narciarskie prowadzi chociażby wymieniona szkoła „SuperSki”.

Narty Karpacz – trasy dla zaawansowanych

 • Kompleks narciarski „Śnieżka” – znajdują się tutaj zarówno trasy łatwe dla początkujących, jak i wymagające dużego poziomu umiejętności. Jest to więc doskonała lokalizacja dla rodziny czy paczki znajomych, wśród których znajdują się osoby dopiero zaczynające jeździć na nartach, a także doświadczeni narciarze. Do najtrudniejszych szlaków należy Liczyrzepa o długości 1030 m) i jedna z dwóch tras średniotrudnych (Euro 708 m, Złotówka dół 1108 m).
 • Winterpol Karpacz, Stacja narciarska Biały Jar – są tu dwie świetne trasy dla osób dobrze jeżdżących na nartach: są to trasy czerwone, które mają odpowiednio 600 i 800 m długości.
 • Karpatka Panorama Ski – narciarze średniozaawansowani mają tu do dyspozycji jedną trasę o długości 550 metrów.

Narty Karpacz: rozrywka dla dzieci (górki saneczkowe i tory snowtubing)

Karpacz jest chętnie wybierany przez rodziny z dziećmi, nie tylko ze względu na liczne szkółki i przedszkola narciarskie oraz łagodne stoki, ale też z uwagi na górki saneczkowe i tory snowtubing. Te ostatnie to śnieżne tory, po których dzieci jeżdżą na specjalnych ogromnych oponach. Jeden przejazd na torze snowtubingowym to wydatek rzędu 3 zł. Jednorazowy wstęp dziecka bez limitu czasu na zimowy plac zabaw (w cenie wstępu do dyspozycji sanki, skutery, opony i inne ślizgacze) to koszt 20 zł.

Narty Karpacz: nocleg – willa czy schronisko?

Baza noclegowa w Karpaczu jest niezwykle rozbudowana: turyści mają do dyspozycji liczne miejsca noclegowe o zróżnicowanym standardzie. Dla lubiących bliski kontakt z przyrodą i prawdziwie górski klimat na szczytach gór zlokalizowane są schroniska, np. Dom Śląski, Samotnia, Strzecha Akademicka, Schronisko nad Łomniczką.

Turyści, którzy wolą wypoczynek połączony z relaksem dla ciała, mogą wybrać hotel z pakietem SPA i basenem, np. Mercure karpat Resort, Pałac Margot, Dziki Potok Hotel&Spa.

Dostępne są także liczne drewniane chaty, apartamenty, pokoje i pensjonaty.

Narty Karpacz: ile kosztuje wyjazd?

 • Skipassy – ceny za zjazdy w Karpaczu porównywalne są do innych dużych ośrodków narciarskich w Polsce. W stacji Biały Jar za jeden dzień zjazdów zapłacimy 90 zł, natomiast karnet na 3 dni to koszt 195 zł. Stacja narciarska pod Wangiem oferuje jednodniowe zjazdy za 55 zł, w kompleksie narciarskim Śnieżka zjazdy jednodniowe kosztują 80 zł.
 • Nocleg – ceny zakwaterowania są bardzo zróżnicowane w zależności, czy zależy nam wyłącznie na noclegu, czy chcemy mieć w pakiecie wyżywienie, a nawet dodatkowe rozrywki takie jak basen, spa, jaccuzzi, pokój zabaw dla dziecka, siłownię itp. Ceny prywatnych kwater zaczynają się od 55 zł za noc, natomiast apartamenty i hotele to koszt co najmniej 190 zł za noc.
 • Nauka jazdy na nartach/snowboardzie – ceny za naukę jazdy w Karpaczu są podobne w każdej szkole, ceny różnią się nieznacznie i najczęściej wynoszą 90 zł za godzinę jazdy z instruktorem. Wybrane szkoły to: Szkoła Narciarska „Na krawędzi”, Szkoła Narciarska „Wakor”, szkoła M&M, szkoła SKI VEAGAS i wiele innych.
 • Wypożyczenie sprzętu – w Karpaczu funkcjonują liczne wypożyczalnie sprzętu. Na wyjazd można udać się zupełnie bez sprzętu, zabierając ze sobą wyłącznie strój narciarski, a resztę bez najmniejszych problemów wypożyczymy na miejscu. Ceny sprzętu narciarskiego są porównywalne zarówno z innymi ośrodkami narciarskimi w Polsce, jak i wypożyczalniami zlokalizowanymi w dużych miastach (nie ma więc potrzeby wypożyczać nart u siebie w mieście i wieźć przez pół Polski do Karpacza).

Najkorzystniej wypada wypożyczenie całego kompletu składającego się z nart, kijka i butów: cena kompletu dla dorosłych na jeden dzień to 45 zł, dla dziecka – 40 zł. Natomiast wypożyczenie osobno butów czy kasku to cena ok. 20 zł za dzień.

Narty Karpacz: jakie ubezpieczenie wybrać?

Buty i narty to nie jedyne istotne rzeczy, jakie powinniśmy zabrać na wyjazd. Równie potrzebne jest także ubezpieczenie. Należy pamiętać, że narciarstwo i snowboard należą do jednych z najbardziej kontuzjogennych sportów. Nawet jeśli sami jesteśmy zaawansowani w jeździe na nartach, to nie oznacza, że nie może dojść do kolizji z winy osoby mniej doświadczonej lub jeżdżącej z większą brawurą. Podczas wyjazdu na narty może dojść do wielu nieprzyjemnych zdarzeń: zagubienia na szlaku, złamania nogi/ręki bądź innych urazów podczas jazdy, nierzadko kończącym się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, kradzieży sprzętu elektronicznego, zniszczenia sprzętu narciarskiego itp.

Należy również pamiętać, że wyjeżdżając na narty w miejsce leżące przy granicy Polski często korzystamy ze szlaków i zjazdów znajdujących się zarówno po stronie polskiej, jak i naszego sąsiada (w tym przypadku Czech). Jeżeli przytrafi nam się wypadek na stoku po czeskiej stronie, to wszystkie usługi medyczne i usługa ratownictwa jest dostępna w ramach karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), ale na warunkach czeskich. Oznacza to, że jeśli w Czechach usługa ratownictwa jest płatna (a jest płatna) to w przypadku konieczności ściągania nas ze stoku helikopterem, będziemy zmuszeni zapłacić za pomoc udzieloną przez ratowników z własnych środków, jeśli nie posiadamy ubezpieczenia narciarskiego.

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby być przygotowanym na każdą okoliczność i mieć wykupione ubezpieczenie narciarskie. Porównując poszczególne oferty w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl łatwo zauważyć, że ceny zakupu jednodniowej polisy zaczynają się już od 2 zł dziennie.

Zakres ochrony jednej z polis narciarskich w kalkulatorze Wakacyjnej Polisy

Zakres ochronyWysokość sumy gwarantowanej
Koszty leczenia i assistance500 zł
Koszty ratownictwa15 000 zł
OC w życiu cywilnym100 000 zł
OC sportowe10 000 zł
NNW20 000 zł
Ubezpieczenie sprzętu sportowego3000 zł
Cena polisy2,70 zł dziennie

Źródło: wakacyjnapolisa.pl

Co warto wiedzieć?
 1. Całodniowy skipass na Śnieżce kosztuje około 90 zł.
 2. Wypożyczenie kompletnego stroju narciarskiego to wydatek około 55 zł.
 3. Najtańsze ubezpieczenie narciarskie do Karpacza można kupić za 2,70 zł dziennie.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów