Gdzie spędzić urlop zimowy?

Kamil Sztandera
Udostępnij:
5

Tygodniowy urlop zimowy na Wyspach Kanaryjskich można spędzić za mniej niż 1700 zł. Z kolei sześciodniowe zwiedzanie Paryża może kosztować mniej niż 1000 zł. Sprawdziliśmy najlepsze miejsca na zimowy wypoczynek dla plażowiczów, narciarzy i miłośników zwiedzania. Zimowy urlop za granicą można spędzić wypoczywając na plaży w ciepłych krajach, czy aktywnie, jeżdżąc na nartach lub snowboardzie. […]

Gdzie spędzić urlop zimowy?

Tygodniowy urlop zimowy na Wyspach Kanaryjskich można spędzić za mniej niż 1700 zł. Z kolei sześciodniowe zwiedzanie Paryża może kosztować mniej niż 1000 zł. Sprawdziliśmy najlepsze miejsca na zimowy wypoczynek dla plażowiczów, narciarzy i miłośników zwiedzania.

Zimowy urlop za granicą można spędzić wypoczywając na plaży w ciepłych krajach, czy aktywnie, jeżdżąc na nartach lub snowboardzie. To także dobra pora na zwiedzanie europejskich stolic czy krajów – sprzyjają temu warunki atmosferyczne. Podpowiadamy, gdzie zimą warto wypoczywać, na jakie warunki można liczyć, a także ile trzeba za to zapłacić.

Urlop zimowy w Egipcie

Z danych serwisu wakacje.pl wynika, że w 2018 roku Egipt był najczęstszym kierunkiem wyjazdów polskich turystów (34,33%). Od stycznia do marca średnie temperatury wynoszą w tym kraju od 22 do 24 stopni Celsjusza. Polacy najczęściej podróżują tam z biurem podróży. Do najpopularniejszych kurortów należą Hurghada, Sharm el-Szejk i Marsa Alam. Ceny tygodniowego pobytu w standardzie all inclusive w 3-gwiazdkowym hotelu zaczynają się od około 1500 zł za osobę, a w 5-gwiazdkowym powyżej 2000 zł.

W Egipcie należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w miejscach publicznych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) odradza wszelkich podróży na Półwysep Synaj, Pustynię Zachodnią i tzw. trójkąt Halaib. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy, a także istnieje duże ryzyko zamachów terrorystycznych. W efekcie MSZ zaleca Polakom tylko zorganizowane wyjazdy z biurami podróży, które posiadają rezydentów oraz plany zarządzania kryzysowego. Jednak w kurortach jest znacznie bezpieczniej, najczęściej hotele posiadają prywatną ochronę i strzeżone plaże. Stąd m.in. tak duża popularność Egiptu wśród polskich turystów.

Urlop zimowy na Wyspach Kanaryjskich

Drugim po Egipcie najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów polskich turystów w 2018 roku (12,94%) była Hiszpania. Zimowy urlop można tam spędzić na Wyspach Kanaryjskich. Średnie temperatury od stycznia do marca wynoszą w tamtejszych kurortach od 17 do 19 stopni. Do najpopularniejszych z nich należą Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote i Teneryfa. Ceny tygodniowego pobytu w biurach podróży w 3-gwiazdkowym hotelu w standardzie all inclusive wynoszą od 1700 do 2500 zł za osobę, a w 5-gwiazdkowym od 4000 do 5000 zł.

Wyspy Kanaryjskie mogą przyciągnąć nie tylko plażowiczów, lecz także miłośników przyrody. Tym bardziej zimą, gdy temperatury są umiarkowane. Zachęca to do wędrówek po pięknych górach i wulkanicznych plażach, przy których zlokalizowane są liczne deptaki i palmowe ogrody. Tutejsze wyspy przyciągają również miłośników surfingu, Fuerteventura jest nawet nazywana europejską stolicą tego sportu

Urlop zimowy na nartach we włoskich Dolomitach

Tej zimy 13% Polaków planuje wyjechać na narty – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Kayak.pl. W pierwszej trójce najpopularniejszych ośrodków znalazły się aż 3 włoskie miejscowości – Madonna di Campiglio, Livigno i Cortina d’Ampezzo. Na jakie warunki mogą liczyć narciarze w Dolomitach, a także ile muszą zapłacić za skipassy?

Warunki we włoskich ośrodkach narciarskich

OśrodekDługość trasWynajęcie sprzętuCeny 1-dniowych skipassówCeny 6-dniowych skipassów
Madonna di Campiglio60 km73,50 zł224 zł1103 zł
Livigno115 km73,50 zł211,10 zł1038 zł
Cortina d’Ampezzo175 km73,50 zł241,30 zł1210 zł

Źródło: Kayak.pl

 

Najdłuższe trasy narciarze znajdą w Cortina d’Ampezzo. Wynajęcie sprzętu we wszystkich trzech włoskich ośrodkach będzie kosztować tyle samo (73,50 zł). Natomiast ceny skipassów są najniższe w Livigno (1-dniowy karnet – 224 zł), a najwyższe w Cortina d’Ampezzo (1-dniowa wejściówka – 241,30 zł).

Urlop zimowy w austriackich Alpach

Dużą popularnością wśród polskich narciarzy cieszą się również kurorty w Austrii. Najczęściej w tym sezonie wybiorą oni Solden, Schladming i Mayrhofen. Na jakie warunki mogą liczyć, a także ile będą musieli zapłacić za skipassy?

Warunki w austriackich ośrodkach narciarskich

OśrodekDługość trasWynajęcie sprzętuCeny 1-dniowych skipassówCeny 6-dniowych skipassów
Solden144 km75,50 zł234,90 zł1259 zł
Schladming61,5 km56 zł230,50 zł1141 zł
Mayrhofen139 km86,30 zł230,50 zł1100 zł

Źródło: Kayak.pl

 

Najdłuższe trasy w Austrii narciarze znajdą w Solden. Wynajęcie sprzętu najtańsze będzie w Schladming (56 zł), a najdroższe w Mayrhofen (86,30 zł). Z kolei ceny skipassów są bardzo zbliżone. W Schladming i Mayrhofen 1-dniowy karnet kosztuje 230,50 zł, a w Solden 234,90 zł.

Urlop zimowy na wycieczce objazdowej w Europie

Zimowego urlopu nie trzeba spędzać na plaży czy w górach. To również świetny czas dla miłośników zwiedzania. Jeżeli nie chcemy organizować wyjazdu samodzielnie, możemy skorzystać z oferty biura podróży. W tym roku touroperatorzy proponują m.in. autokarowe wycieczki objazdowe po południowej Europie.

Za 6-dniową wycieczkę do Paryża z 4 noclegami w hotelu trzeba zapłacić 998 zł za osobę. W planie zwiedzanie m.in. wieży Eiffla, Wersalu, Sorbony czy Placu Pigalle, a także rejs statkiem po Sekwanie. Z kolei 7-dniowy wyjazd do Francji z 5 noclegami kosztuje 1498 zł, a turyści mogą odwiedzić m.in. Cannes, Saint Tropez czy Monako. W tej samej cenie można również poznać Włochy (8-dniowy wyjazd z 6 noclegami). Podczas podróży turyści zobaczą m.in. Rzym, Watykan, Wenecję, Florencję czy San Marino.

Jakie ubezpieczenie na zimowy urlop?

Przed wyjazdem na zimowy urlop warto się ubezpieczyć. Zwłaszcza, że za granicą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne. Ponadto EKUZ nie działa np. w Egipcie. Ubezpieczenie turystyczne należy dopasować indywidualnie do celu, miejsca i długości wyjazdu.

Najważniejszym elementem polisy turystycznej jest wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia. W Europie powinna ona wynosić co najmniej 30 000 euro, a poza Starym Kontynentem przynajmniej 60 000 euro. Ile może kosztować optymalna polisa? Ich ceny uzależnione są od aktywności turysty i miejsca wyjazdu. Najtaniej za ubezpieczenie zapłaci plażowicz wypoczywający na Wyspach Kanaryjskich czy osoba zwiedzająca Francję (5 zł dziennie), a nieco drożej osoba spędzająca urlop w Egipcie (6,96 zł dziennie). Ze względu na wzrost ryzyka odniesienia kontuzji, jeszcze droższa będzie polisa dla narciarza jeżdżącego po austriackich stokach (8,59 zł dziennie) – wynika z kalkulacji przeprowadzonej w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl.

Przykładowe ceny polis turystycznych

Zakres ochrony ubezpieczeniaTu Europa – wyjazd do HiszpaniiSignal Iduna – wyjazd do EgiptuUniqa – wyjazd do Austrii
Cel wyjazduWypoczynek i zwiedzanieWypoczynek i zwiedzanieJazda na nartach lub snowboardzie
Koszty leczenia30 000 euro60 000 euro30 000 euro
Koszty ratownictwa5000 euro6000 euro5000 euro
OC w życiu prywatnym50 000 euro30 000 euro50 000 euro
OC sportowe50 000 euro15 000 euro10 000 euro
NNW5000 euro10 500 euro4000 euro
Ubezpieczenie bagażu500 euro467 euro400 euro
Ubezpieczenie sprzętu sportowego500 euro700 euro
Cena polisy5 zł dziennie/osoba dorosła6,96 zł dziennie/osoba dorosła8,59 zł dziennie/osoba dorosła

Źródło: rankomat.pl

Oprócz sumy gwarantowanej kosztów leczenia, warto zwrócić uwagę na pozostałe elementy ubezpieczenia. W Europie koszty ratownictwa powinny wynosić co najmniej 5000 euro. Ponadto optymalna polisa powinna zawierać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), a także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dodatkowo można również ubezpieczyć bagaż i sprzęt sportowy. Natomiast narciarze jeżdżący poza wyznaczonymi trasami muszą rozszerzyć zakres ochrony.

Co warto wiedzieć?
  1. Tygodniowe wakacje na Wyspach Kanaryjskich w zimie można kupić już od 1700 zł za osobę.
  2. Sześciodniowe zwiedzanie Paryża autokarem kosztuje około 1000 za osobę.
  3. Polacy na narty najczęściej jeżdżą do Włoch i Austrii.
  4. Optymalne ubezpieczenie turystyczne kosztuje od 5 do 8,59 zł za dzień.
Autor

Kamil Sztandera

Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów