Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem?

Redakcja
Udostępnij:
5

Zastanawiasz się, gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne? Opcji jest wiele, dlatego wybór może być trudny. Trzeba bowiem pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie decyduje o zakresie ochrony danej polisy.

Gdzie kupić polise turystyczną przed wyjazdem?

Ubezpieczenie turystyczne to produkt, w który warto zaopatrzyć się przed każdym wyjazdem, zwłaszcza za granicą. Obecnie taka ochrona jest oferowana przez wiele firm dostępnych na rynku. Pozwala ona przede wszystkim na uchronienie się przed koniecznością samodzielnego pokrycia kosztów leczenia czy ratownictwa medycznego na terenie obcego kraju. Polisy turystyczne są bardzo opłacalne, ze względu na cenę zaledwie kilku czy kilkunastu złotych za jeden dzień wyjazdu.

Zastanawiasz się, gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne? Opcji jest wiele, dlatego wybór może być trudny. Trzeba bowiem pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie decyduje o zakresie ochrony danej polisy. Oznacza to, że produkty o dość podobnej nazwie mogą znacznie się od siebie różnić. To właśnie dlatego tak ważne jest zapoznanie się z dokładnym zakresem obowiązywania ochrony, dostępnym w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Kiedy najlepiej kupić ubezpieczenie podróżne?

Zanim dowiesz się, gdzie wykupić ubezpieczenie turystyczne, warto pomyśleć o odpowiednim terminie na taką transakcję. Najlepiej jest to zrobić co najmniej na tydzień przed planowanym wyjazdem. W ten sposób możesz na spokojnie zapoznać się z dokładnymi zapisami w umowie, a także przeanalizować wszystkie produkty dostępne na rynku.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle pozwalają na wykupienie polisy nawet na kilka miesięcy wcześniej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędności. Wielu ludzi decyduje się bowiem na kompleksowe planowanie wyjazdów jeszcze w sezonie zimowym. To właśnie wtedy można wykupić niezbędną polisę, by nie zapomnieć o niej później. Co ciekawe, kupowanie ubezpieczeń na długo przed wyjazdem pozwala na zmniejszenie kosztu takiego produktu. Często jest to nawet kilkadziesiąt złotych w ciągu kilku dni, dlatego warto decydować się na zakup polisy wcześniej.

Istnieje również opcja zakupienia polisy turystycznej w dzień wyjazdu, jednak jest to dość ryzykowne rozwiązanie. Wówczas liczba dostępnych polis jest dość ograniczona, a podróżni decydują się na nabycie takiej ochrony głównie na lotnisku. Brakuje też czasu na przeanalizowanie wszystkich propozycji dostępnych na rynku i ich porównanie. Jeśli jednak zapomniałeś wykupić ubezpieczenie lub bierzesz udział w spontanicznym wyjeździe, lepiej nabyć produkt o ograniczonym zakresie, niż zrezygnować z niego całkowicie.

Karencja w ubezpieczeniu turystycznym

Trzeba pamiętać, że istnieje również takie pojęcie, jak karencja w ubezpieczeniu turystycznym. Mowa tu o okresie, w trakcie którego nie ma możliwości pokrycia przez ubezpieczyciela zaistniałych szkód. Chroni to firmy przed próbami wyłudzenia odszkodowania za zdarzenia, które wystąpiły wcześniej niż zakupienie polisy. Niektóre osoby mogłyby bowiem nabywać ubezpieczenie tego samego dnia, tuż po wypadku i próbować uzyskać odszkodowanie z tego tytułu.

Gdzie kupić ubezpieczenie podróżne o najkorzystniejszym okresie karencji? Zazwyczaj firmy oferujące takie polisy ustalają ten czas na 2-7 dni. Z tego powodu lepiej kupować ubezpieczenie na co najmniej tydzień przed wyjazdem. Co więcej, polisa tego typu działa zwykle na drugi dzień, dlatego w sytuacji, gdy nabędziesz ją w dzień podróży, musisz szczególnie uważać. W razie wypadku odszkodowanie nie zostanie bowiem wypłacone.

Istnieją firmy, które ograniczają okres karencji. Zwykle nie występuje ona w przypadku ochrony dotyczącej skutków odwołania wyjazdu, np. z winy biura podróży. Jeśli chodzi o standardowe polisy, które mają za zadanie pokryć koszty leczenia czy transportu medycznego, najmniejszy możliwy okres karencji to zwykle 2 dni. Przed zakupieniem danego produktu warto jednak zapoznać się z indywidualnymi zasadami. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje bowiem własne regulaminy.

Zakup polisy w dniu wyjazdu – czy jest to możliwe?

Zakup polisy w dniu wyjazdu jest możliwy. To rozwiązanie, na które często decydują się osoby planujące spontaniczne wycieczki. W ten sposób można zapewnić sobie ochronę nawet na ostatnią chwilę. Zakupienie polisy w dniu wyjazdu jest dobrym wyborem także dla osób, które zapomniały zrobić to wcześniej.

Trzeba jednak pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia turystycznego w dniu wyjazdu niesie za sobą pewne ograniczenia. Mowa tu m.in. o okresie karencji. W takim przypadku warto wybierać produkty od tych firm, które oferują jej minimalny czas, czyli 2 dni. Dzięki temu już kolejnego dnia wyjazdu można korzystać ze świadczeń w ramach ubezpieczenia.

W dniu wyjazdu wiele osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia przez telefon. Jest to wygodne rozwiązanie, choć ono także ma wady. W ten sposób nie można bowiem dokładnie przeanalizować wszystkich dostępnych ofert. Z tego powodu znacznie lepiej jest kupić polisę wcześniej, by mieć pewność, że jest ona odpowiednio szeroka i pozwoli na wypłacenie odszkodowania w razie jakiegokolwiek zdarzenia losowego.

Wady kupna ubezpieczenia turystycznego na ostatnią chwilę

Kupowanie ubezpieczenia turystycznego na ostatnia chwilę zwykle jest nieopłacalne. Takie rozwiązanie ma następujące wady:

 • ograniczony wybór – zwykle w dzień wyjazdu nie da się skorzystać z ofert wszystkich firm dostępnych na rynku; wiele osób kupuje polisy w pośpiechu, a więc nie mają one czasu, by dokładnie przeanalizować wszystkie propozycje dostępne na rynku,
 • brak przeczytania OWU – działanie w pośpiechy sprawia, że niektóre osoby nie zdążą zapoznać się z zapisami w OWU przed wykupieniem ubezpieczenia; skutkuje to problemami m.in. w przypadku chęci wypłacenia odszkodowania w sytuacjach uznanych jako wyłączenia od odpowiedzialności,
 • wyższa cena – zwykle polisy kupowane w dzień wyjazdu są znacznie droższe niż te, które można nabyć nawet na kilka tygodni czy miesięcy przed planowaną podróżą,
 • okres karencji – zwykle okres karencji wynosi od 2 do 7 dni; z tego powodu może okazać się, że polisa zakupiona na ostatnią chwilę, zwłaszcza w przypadku krótkich wyjazdów, nie zacznie obowiązywać przez całą podróż; wybór zawęża się więc tylko do towarzystw ubezpieczeniowych oferujących dwudniowy okres karencji, choć przez pierwszą dobę należy szczególnie uważać na swoje zdrowie czy bagaż

Z tego powodu znacznie lepszym wyjazdem jest wykupienie polisy co najmniej kilka dni wcześniej. Jeśli planujesz kilkudniową podróż, może okazać się, że dane ubezpieczenie nie zdąży zacząć obowiązywać, a więc jego nabycie będzie zupełnie nieopłacalne. Wiele biur podróży decyduje się na oferowanie swoim klientom ubezpieczenia w cenie. Warto je wykupić razem z wycieczką, dzięki czemu nie zapomnisz o zakupieniu polisy na kilka dni przed wyjazdem.

Jak kupić dobrą polisę podróżną na ostatnią chwilę?

Jeśli jednak decydujesz się na wykupienie polisy podróżnej na ostatnią chwilę, powinieneś pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy zapoznać się z okresem karencji, ale nie można zapomnieć również o dokładnym zakresie obowiązywania produktu. Dobra polisa turystyczna powinna być bowiem odpowiednio szeroka, by pozwalać na wypłacenie odszkodowania w razie różnych zdarzeń losowych. Poleca się porównanie co najmniej kilku propozycji dostępnych na rynku. Można zrobić to samodzielnie lub z wykorzystaniem internetowych porównywarek.

Najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania ubezpieczenia turystycznego na ostatnią chwilę:

 • zakres obowiązywania – polisa powinna działać w przypadku różnych zdarzeń losowych, także tych na drodze czy w trakcie uprawiania sportu; warto, by dokładny zakres obowiązywania polisy był dopasowany do aktywności w trakcie danego wyjazdu,
 • wyłączenia od odpowiedzialności – to sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłacenia odszkodowania,
 • cena – polisy turystyczne zwykle kosztują od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu dni za dzień,
 • okres karencji – w przypadku kupowania polisy na ostatnia chwilę należy zwrócić uwagę na to, by karencja była jak najkrótsza,
 • sposób pokrycia kosztów – poleca się płacenie za usługi medyczne bezgotówkowo, czyli bez angażowania własnych środków podróżnego.

Kupno ubezpieczenia w porównywarce – jak skorzystać?

Obecnie jednym z lepszych rozwiązań jest korzystanie z internetowych porównywarek, które pozwalają na szybkie zestawienie ze sobą różnych ofert dostępnych na rynku. W ten sposób można sprawdzić, jaka polisa ma najszerszy zakres obowiązywania. To sposób na szybkie zestawienie cen. Czasem może bowiem okazać się, że tańsza polisa cechuje się lepszą jakością.

W internetowych porównywarkach wystarczy uzupełnić najważniejsze informacje o podróży tylko raz. Strony internetowe tego typu składają się bowiem ze specjalnych formularzy, gdzie należy wpisać cel podróży, a także podstawowe dane o samych turystach. System samodzielnie wygeneruje kilka propozycji na podstawie uzupełnionych informacji. W ten sposób można oszczędzić dużą ilość czasu. Nie trzeba bowiem odwiedzać stron internetowych poszczególnych przedsiębiorstw i tworzyć własnych zestawień. Wszystkie najważniejsze dane znajdują się w jednym miejscu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania.

 1. Czym jest karencja w polisach turystycznych?

  Karencja w ubezpieczeniach turystycznych to okres, przez który ochrona nie obowiązuje. Zwykle trwa ona kilka dni. Dzięki karencji klient nie może wykupić ubezpieczenia już po zdarzeniu i próbować wyłudzić odszkodowania za zaistniały wypadek.

 2. Kiedy można kupić ubezpieczenie?

  Ubezpieczenie turystyczne można kupić nawet w dzień wyjazdu, choć zaleca się robić to na kilka tygodni przed wyjazdem. Istnieje opcja zakupienia polisy nawet pół roku wcześniej, co zwykle wiąże się z niższą ceną produktu.

 3. Jaki jest zakres ubezpieczeń turystycznych?

  Zakres ubezpieczeń turystycznych różni się w zależności od wybranej firmy. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie wybiera sposób działania polisy, dlatego niektóre produkty są bardziej opłacalne niż inne.

Podsumowanie
 1. Ubezpieczenie turystyczne można kupować w dzień wyjazdu, ale lepiej zrobić to wcześniej.
 2. W każdej polisie turystycznej obowiązuje okres karencji, zwykle od 2 do 7 dni.
 3. Polisy turystyczne znacznie różnią się od siebie zakresem ochrony.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania