Znajdź najlepszą kanapę. Couchsurfing jako pomysł na tanie wakacje

Redakcja
Udostępnij:
4.2

Kto z nas nie marzy o podróży z prawdziwego zdarzenia. Orientalne Chiny, rajskie plaże Brazylii, rosyjskie stepy czy wielkie metropolie w Stanach? Cudownie byłoby je oglądać na własne oczy. Jednak pierwsze, co myślimy to „Nigdy nie będzie mnie stać na taki wyjazd”, „Chyba musiałbym zbierać 10 lat, żeby wyjechać w taką podróż”. Zapominamy, że żyjemy […]

Couchsurfing - tanie wakacje

Kto z nas nie marzy o podróży z prawdziwego zdarzenia. Orientalne Chiny, rajskie plaże Brazylii, rosyjskie stepy czy wielkie metropolie w Stanach? Cudownie byłoby je oglądać na własne oczy. Jednak pierwsze, co myślimy to „Nigdy nie będzie mnie stać na taki wyjazd”, „Chyba musiałbym zbierać 10 lat, żeby wyjechać w taką podróż”. Zapominamy, że żyjemy w XXI wieku i dziś podróżowanie nie jest wcale takie trudne. Ani drogie. Wystarczy poczytać historie znanych blogerów podróżniczych, którzy zwiedzają cały świat za grosze.

Jak to możliwe? Wystarczy własny samochód zamienić na autostop, business class na tanie linie, a pokój w czterogwiazdkowym hotelu na kanapę w prywatnym mieszkaniu. Zwłaszcza ten ostatni sposób wydaje się być warty uwagi. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czym jest couchsurfing i jak znaleźć miejsce do spania na całym świecie.

Serfowanie po kanapach? A co to takiego?

Wszystko zaczęło się od Amerykanina Caseya Fentona, który na przełomie 2002 i 2003 roku założył stronę internetową couchsurfing.com, na której każdy użytkownik może znaleźć darmowe zakwaterowanie w każdym zakątku świata. Na początku strona nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, zaglądali na nią tylko sam autor i jego znajomi. Minęło kilka lat i dziś na serwisie loguje się ponad 7 milionów couchsurferów z całego świata. Każdy użytkownik ma swój profil, na którym prezentuje swoją sylwetkę, a także to co oferuje gościom: np. miejsce noclegowe i towarzystwo w zwiedzaniu okolicy i co oczekuje w zamian. Każdy profil – zarówno gospodarzy (hostów), jak i couchsurferów – może zostać oceniony i skomentowany przez innych, to ułatwia wybór. Jednakże i tak to każdy użytkownik decyduje, kogo zaprosi i do kogo chce się udać.

Jak w praktyce wygląda poszukiwanie noclegu? Wystarczy się zalogować, poszukać kanapy w interesującym nas miejscu i wysłać zapytanie do gospodarza, czy ma ochotę nas przygarnąć w danym terminie. Couchsurfing to doskonały pomysł na tanie podróżowanie, które można połączyć z poznaniem nowych osób i wymianą myśli, poglądów czy wartości.

Z czym to się je, czyli jak zostać couchsurferem?

Podóżuj tanio couchsurfingiemPodoba Ci się taki model zakwaterowania? Podpowiemy Ci, jak krok po kroku zostać couchsurferem, który szuka kanap na całym świecie i chętnie udostępnia swoją kanapę gościom z zagranicy. Warto też zwrócić uwagę na to, o czym pamiętać zakładając profil na couchsurfing.com.

Zostań surferem kanap krok po kroku

Krok 1: Zarejestruj się – na stronie couchsurfing.com znajduje się formularz, po którego wypełnieniu można dołączyć do społeczności couchsurferów. Jako login koniecznie wybierz swoje imię i nazwisko – zwiększy to Twoją wiarygodność – inni użytkownicy nie będą musieli zastanawiać się, kto kryje się pod pseudonimem i czy na pewno jest to osoba godna zaufania.

Krok 2: Stwórz swój profil – pamiętaj, że jest on Twoją wizytówką, warto zadbać, by się czymś wyróżniać, opisać swoje zainteresowanie, informacje na swój temat oraz oczekiwania wobec couchsurfingu – dzięki Temu potencjalni gospodarze łatwiej Cię wyłowią spośród setek innych wiadomości, jest to ważne zwłaszcza, gdy wybierasz się do miejscowości cieszących się popularnością wśród couchsurferów.

Krok 3: Dodaj zdjęcie/zdjęcia – pokaż się innym, wzbudź zaufanie. Fotografia powinna być aktualna, nie sprzed kilku lat. W społeczności couchsurfingowej uwagę zwracają szczególnie zdjęcia z podróży czy przedstawiające Ciebie uprawiającego swoje zainteresowania.

Krok 4: Opisz miejsce noclegu i swoje oczekiwaniu wobec potencjalnych gości – jasno określ, co oferujesz i jakie zasady panują w Twoim domu, np. nie że życzysz sobie palenia w mieszkaniu. To bardzo ważne, by obie strony wiedziały, czego mogą się spodziewać.

Krok 5: Zamieść informacje o swojej dyspozycyjności – jeśli często podróżujesz, od razu zaznacz, kiedy nie jesteś w stanie przyjmować gości. W innym razie będziesz bombardowanym prośbami o nocleg w terminach, kiedy nie przebywasz w miejscu zamieszkania.

Krok 6: Zweryfikuj swój profil – weryfikacja to konieczny środek ostrożności, który zwiększa wiarygodność couchsurferów. Jak ją przeprowadzić? Najłatwiejsza jest opcja weryfikacji danych adresowych. Po ich podaniu otrzymasz pocztówkę z kodem, który umożliwi aktywację w społeczności, widoczną dla innych użytkowników w postaci zielonego haczyka.

Pamiętaj, że:

  • zanim założysz konto na portalu, zastanów się czego oczekujesz od couchsurfingu. Jego ideą nie jest darmowy nocleg na całym świecie, a poznawanie nowych osób, ich poglądów, wspólne dyskusje o wartościach, zwiedzanie i poznawanie krajów, do których się przybywa. Jeśli chcesz dołączyć do społeczności couchsurferów, musisz być otwarty na takie wyzwania;
  • kłamstwo nie popłaca. Zawsze pisz prawdę, nie upiększaj wyglądu swojego mieszkania (couchsurferzy i tak nie szukają luksusów), nie koloryzuj swoich umiejętności językowych, po prostu – bądź sobą, a i Ty, i inni użytkownicy nie będą rozczarowani;
  • nie musisz od razu oferować noclegu. Jeśli jesteś osobą sceptycznie nastawioną do przyjmowania gości w swoim domu, to najpierw proponuj wspólne zwiedzanie Twojego miasta czy pogawędkę przy kawie – po kilku takich spotkaniach z pewnością przekonasz się, że couchsurferzy to mili, zwykli i otwarci ludzie.

Kanapa lepsza niż wszystkie hotele świata, czyli zalety couchsurfingu

patio-364255Couchsurfing ma wiele zalet. O kilku już zdążyliśmy wspomnieć, ale warto zebrać je wszystkie razem i jeszcze raz podkreślić, dlaczego to świetny pomysł na podróżowanie po całym świecie. Co sprawia, że ponad 7 milionów ludzi z całego świata decyduje się na nocowanie u nieznajomych zamiast w wygodnych hotelach?

  • Darmowy nocleg – to dla wielu couchsurferów najważniejsza zaleta, jednak nie powinna być ona główną motywacją dołączenia do społeczności. Możemy znaleźć zakwaterowanie w każdym zakątku świata, nie płacąc za nie ani grosza. To spora oszczędność, którą można przeznaczyć na dodatkowe atrakcje czy na kolejną podróż.
  • Możliwość poznania ludzi z całego świata – dzięki couchsurfingowi możesz znaleźć przyjaciół w Chinach, w Argentynie, w Kanadzie czy w dalekim RPA. Żaden hotel nie umywa się do wspólnego mieszkania, spędzania czasu czy nawet wspólnego imprezowania. Takie przeżycia bardzo zbliżają ludzi do siebie. Dzięki społeczności couchsurferów nawiązało się wiele tysięcy przyjaźni, a nawet kilkadziesiąt małżeństw!
  • Możliwość poznania innego miasta, kraju i kultury „od kuchni” – nocując w hotelu nigdy nie zobaczymy codziennego życia zwykłych ludzi, nie wsiąkniemy w daną kulturę, jeśli nie staniemy się choć na jakiś czas jej częścią. A couchsurfing daje nam taką szansę.
  • Lokalny przewodnik za darmo – bardzo często host, czyli nasz gospodarz wciela się w rolę przewodnika i oprowadza po sowim mieście. Można poznać wiele interesujących historii związanych z lokalnymi atrakcjami, mało tego – można zobaczyć miejsca, o których informacji próżno szukać w przewodnikach.
  • Świetne wspomnienia i pożyteczne doświadczenia – tego nie dostanie się za żadne pieniądze, w żadnym hotelu. Couchsurfing to wspaniała przygoda, ale też dostarcza wiele emocji: przede wszystkim to, że poznaje się ludzi, którzy tak po prostu chcą Cię przygarnąć, spędzić z Tobą czas, niczego w zamian nie oczekując, ale Ty i tak możesz zrewanżować się tym samym, przyjmując innych couchsurferów do siebie i dzielić się z nimi radością z pozwaniach innych.
  • Szansa na poprawienie wizerunku Polaka za granicą – każdy couchsurfer wystawia wizytówkę swojego kraju, my mamy szansę zrobić dobre wrażenie na cudzoziemcach. Jeśli świetnie spędzą z nami czas, to chętniej będą przyjmować innych członków społeczności couchsurfingowej z naszego kraju.

Nie każda kanapa jest wygodna, czyli wady couchsurfingu

Każdy sposób podróżowania ma nie tylko zalety, ale i wady. Nie inaczej jest w przypadku couchsurfingu. Warto o nich wspomnieć, by mieć pełen obraz i wiedzieć, czego można się spodziewać i nie przeżyć rozczarowania. Co zatem można zaliczyć do wad serfowania po kanapach?

  • Mała prywatność – wiadomo – mieszkamy u kogoś w domu, nawet jeśli mamy do dyspozycji osobny pokój, to i tak nie jest to co w hotelu. Dla niektórych osób może to być mało wygodne bądź krępujące, zwłaszcza że trzeba się dostosować do rytmu życia hosta.
  • Mniejsza wygoda – jak już wspomnieliśmy – mieszkanie w prywatywnym domu to nie ten sam standard, co w hotelu: możemy dostać pokój z łazienką, sam pokój, czasem tylko kanapę w salonie, namiot bądź przyczepę kempingową. Jeśli komuś marzy się apartament w czterogwiazdkowym hotelu, to powinien odpuścić sobie couchsurfing.
  • Ludzie są różni – i może zdarzyć się tak, że trafimy na jakiegoś ponuraka, gbura czy osobę nieuprzejmą. Może host nie będzie miał ochoty spędzać z nami czasu lub wręcz odwrotnie – będzie osobą zbyt towarzyską i regularnie będzie urządzał huczne imprezy. Ale zdarza się to nadzwyczaj rzadko – bo w społeczności couchsurferów dominują ludzie uprzejmi i szanujący innych. W dodatku dokładne zapoznanie się z profilami pozwala wykluczyć nieprzyjemne incydenty.
  • Każdy ma swoje przyzwyczajenia – i warto je uszanować, nawet jeśli są odmienne od naszych. Ktoś może głośno słuchać muzyki, wstawać wcześnie rano, kłaść się późno czy palić w mieszkaniu – nie zabronimy mu tego, bo jest u siebie. To niegodność couchsurfingu, z którą jednak da się żyć :). I podobnie jak we wcześniejszym przypadku – szczegółowe uzgodnienia i zapoznanie się z profilem hosta pozwoli na na uniknięcie takich sytuacji.

Couchsurfing – podróżowanie pełen przygód dla niewymagających

camera-514992 Couchsurfing to doskonały sposób na podróże wakacyjne i nie tylko. Pozwala na spore oszczędności, no i gwarantuje zabranie ze sobą wielu wspomnień i inspirujących doświadczeń. A co najważniejsze – daje szansę na nawiązanie przyjaźnie i znajomości po całym świecie, co może być bardzo przydatne. Na koniec tylko dodamy, by jak w przypadku każdej podróży nie lekceważyć bezpieczeństwa, być ostrożnym i mieć głowę na karku.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania