All inclusive soft – co to jest?

Redakcja
Udostępnij:
Oceń tę stronę

All inclusive soft to atrakcyjna opcja dla tych, którzy cenią sobie komfort pełnego wyżywienia podczas wakacji, ale chętnie zrezygnują z alkoholu oraz innych dodatkowych usług dostępnych w klasycznym pakiecie all inclusive. Podpowiadamy, co dokładnie oferuje all inclusive soft, jakie są jego zalety i wady. Sprawdź, czy to będzie to odpowiedni wybór dla Twoich wakacyjnych potrzeb […]

przy hotelowy basem w zagranicznym hotelu

All inclusive soft to atrakcyjna opcja dla tych, którzy cenią sobie komfort pełnego wyżywienia podczas wakacji, ale chętnie zrezygnują z alkoholu oraz innych dodatkowych usług dostępnych w klasycznym pakiecie all inclusive.

Podpowiadamy, co dokładnie oferuje all inclusive soft, jakie są jego zalety i wady. Sprawdź, czy to będzie to odpowiedni wybór dla Twoich wakacyjnych potrzeb i oczekiwań.

All inclusive – czym jest taka opcja zakwaterowania i wyżywienia?

All inclusive to formuła, która pozwala turystom korzystać ze wszystkich (albo zdecydowanej większości) udogodnień w hotelu. Z angielskiego oznacza „wszystko w cenie” i jest jedną z najbardziej lubianych przez turystów opcji, jeśli chodzi o wakacyjny pobyt w hotelu.

Co wchodzi zwykle w pakiet all inclusive? W ramach tej opcji zwykle można:

  • bez ograniczeń korzystać z bufetu śniadaniowego, obiadowego oraz kolacji, oczywiście tylko w wyznaczonych przez hotel godzinach,
  • zamawiać bez ograniczeń napoje i regionalne alkohole,
  • korzystać z leżaków przy basenie,
  • za darmo wejść do aquaparku czy parku rozrywki na terenie hotelu,
  • skorzystać z rozrywek dla dzieci, np. zajęć z animatorem,
  • skorzystać z rozrywek dla dorosłych, np. darmowego wstępu do hotelowej dyskoteki.

Uwaga! Nie we wszystkich hotelach oferta all inclusive wygląda tak samo. Zakres poszczególnych usług może się różnić w zależności od miejsca, dlatego warto przed rezerwacją noclegu sprawdzić, co dokładnie obejmuje oferta.

Wśród pakietów all inclusive wyróżnia się:

  • all inclusive soft,
  • all inclusive light,
  • all inclusive plus,
  • all inclusive snack,
  • all inclusive 24,
  • ultra all inclusive.

All inclusive soft – co to za opcja?

Jedną z opcji all inclusive jest pakiet all inclusive soft. Co to znaczy? To nieco uboższa wersja all inclusive. Jego nazwa wzięła się od frazy „soft drinks”, oznaczającej napoje bezalkoholowe.

W cenie pakietu soft zwykle nie ma bowiem nielimitowanych napojów procentowych albo są tylko do któregoś posiłku. Czasem w ofertach pakiet ten nazywany jest „all inclusive light”.

Co obejmuje all inclusive soft?

Choć opcja all inclusive soft jest nieco uboższa niż klasyczne all inclusive, nadal zawiera mnóstwa udogodnień. Co znajduje się w takim pakiecie? Są to zwykle:

  • pełne wyżywienie, czyli 3 posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) serwowane w restauracji w wyznaczonych godzinach;
  • napoje bezalkoholowe do każdego posiłku – czasem jest to tylko woda i soki;
  • lody – nie zawsze są w tym pakiecie, a zależy to od klasy hotelu.

All inclusive soft – czego nie obejmuje?

Pakiet all inclusive soft zawiera dosyć sporo wykluczeń. Czego nie obejmuje ten pakiet? Między innymi:

  • przekąsek między posiłkami;
  • napojów alkoholowych albo tylko mocnych alkoholi (zależy to od hotelu);
  • możliwości korzystania z barów poza restauracją główną;
  • busa albo autokaru na plażę;
  • możliwości rezerwacji leżaka na plaży/przy basenie;
  • możliwości skorzystania z animacji dla dzieci;
  • możliwości skorzystania z rozrywek dla dorosłych, np. darmowego wejścia do klubu hotelowego;
  • możliwości skorzystania z pralni.

Pakiet all inclusive soft wydaje się być dosyć mocno okrojony. Jednak wielu turystów chętnie go wybiera, bo jest tańszy, a i tak zapewnia to, co najważniejsze.

Czym różni się all inclusive soft od all inclusive?

Różnice między pakietem all inclusive soft a all inclusive mogą być subtelne albo bardzo duże – wszystko zależy od hotelu, gdyż każdy z nich sam ustala zakres oferty. Pierwszą ważną różnicą w większości przypadków jest brak napojów alkoholowych w pakiecie soft.

Czasem zdarza się, że serwowane jest tylko wino i piwo albo, że alkohol jest w cenie tylko do kolacji. Jeśli chodzi o inne napoje, zwykle do dyspozycji turystów są dystrybutory z napojami bezalkoholowymi, a w najuboższej opcji (która obecnie jest już bardzo rzadko spotykana) tylko woda.

Drugą różnicą jest liczba posiłków – w systemie all inclusive turyści mają 3 posiłki i przekąski, a w opcji soft – tylko posiłki główne.

Dla kogo jest pakiet all inclusive soft?

Pakiet all inclusive soft zapewnia to, co najważniejsze w czasie wyjazdu, czyli pełne wyżywienie i zakwaterowanie. Jest to więc opcja dla osób, które chcą wygodnie i bez samodzielnej organizacji wyjechać na wakacje.

Nie jest to natomiast pakiet z wieloma udogodnieniami, sprawdzi się więc raczej w przypadku osób, które niekoniecznie chcą mieć w cenie hotelowe rozrywki albo nie są pewne, czy będą chciały z nich korzystać.

Ta opcja to również dobre rozwiązanie dla wszystkich turystów, którzy nie piją alkoholu albo nie zamierzają z niego korzystać w czasie wyjazdu.

Kiedy nie sprawdzi się all inclusive soft?

Lubisz luksusowe wakacje i hotelowe udogodnienia? Zwracasz uwagę na najdrobniejsze detale, a twój pokój hotelowy musi być jak najładniejszy? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na któreś z tych pytań, raczej nie wybieraj wakacji w systemie all inclusive soft.

Postaw na all inclusive albo nawet na ultra all inclusive, czyli pakiet jeszcze bardziej luksusowy. Wówczas będziesz mieć do dyspozycji całą (albo prawie całą) hotelową infrastrukturę, łącznie z darmowym wejściem do aquaparku, na siłownię, wycieczkami poza hotel, a do tego jeszcze specjalnie wyznaczoną osobę do opieki.

All inclusive soft nie sprawdzi się także w przypadku rodzin z dziećmi – płacenie oddzielnie za każdą atrakcję, którą zażyczą sobie najmłodsi, wyniesie Cię na pewno więcej niż wykupienie od razu całego pakietu all inclusive.

Czy warto kupić pakiet all inclusive soft?

Pakiet all inclusive soft (jak i inne opcje all inclusive) warto kupić wtedy, gdy zamierzasz spędzić wakacje, relaksując się w hotelu i jego okolicach, korzystając z uroków kurortu. Jeżeli natomiast zamierzasz intensywnie zwiedzać, opuszczać hotel rano i wracać wieczorem – płacenie za wyżywienie w hotelu jest co najmniej bez sensu.

W ciągu dnia i tak coś zjesz poza hotelem. Nie kupuj wyżywienia hotelowego również wtedy, gdy zamierzasz poznać lokalne zwyczaje, kulturę i jeść w lokalnych restauracjach.

Musisz odwołać wyjazd? Ubezpiecz się i nie trać pieniędzy

Wyjazd opłacony, zaplanowany, walizki prawie spakowane… a nagle ktoś z rodziny zaczyna chorować? Jeśli to któreś z dzieci, wylot najprawdopodobniej trzeba przełożyć. Może zdarzyć się również tak, że zaplanujesz wakacje, ale miesiąc czy dwa miesiące przed stracisz pracę. Co w takiej sytuacji?

Najczęściej pieniądze przepadają, bo biura podróży nie zwracają kosztów niewykorzystanej wycieczki. Jeśli chcesz uniknąć takiego rozczarowania, wykup sobie ubezpieczenie kosztów rezygnacji.

W razie nagłych sytuacji zdrowotnych czy innych kryzysów, ubezpieczyciel pokryje koszty poniesione w związku z wyjazdem, który się nie odbył. W jakich sytuacjach możesz liczyć na odzyskanie pieniędzy?

Konkretne warunki opisane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), ale zwykle pieniądze możesz otrzymać w przypadku:

  • choroby twojej albo kogoś z bliskiej rodziny,
  • śmierci twojej albo osoby z bliskiej rodziny,
  • utraty pracy,
  • komplikacji związanych z ciążą albo daty porodu wyznaczonej w czasie wyjazdu,
  • udokumentowanej kradzieży dokumentów niezbędnych na wyjazd,
  • poważnego zdarzenia losowego, takiego jak włamanie do domu, pożar czy zniszczeń wynikających z katastrofy naturalnej.

Taka polisa jest dodatkowo płatna, natomiast warto w nią zainwestować – szczególnie w przypadku podróży z dziećmi. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zaczyna się już od około 100-150 zł za wyjazdy, których koszt to 5 zł złotych. Im droższa wycieczka, tym większą składkę musisz zapłacić, ale w razie odwołania wyjazdu otrzymujesz też większy zwrot

FAQ

  1. Czy all inclusive soft to opcja dobra dla rodzin z dziećmi?

    Jeśli wybierasz się na wakacje z rodziną, najlepszą opcją jest wykupienie pakietu all inclusive. W pakiecie all inclusive soft nie masz bowiem przekąsek, wejścia do aquaparku, wypożyczenia leżaków czy animacji, co oznacza, że za każdy z tych dodatków musisz zapłacić. Dzieci zwykle chcą korzystać ze wszystkich atrakcji hotelowych, dlatego bardziej ekonomiczne jest wykupienie szerszego pakietu niż soft.

  2. Ile kosztuje pakiet all inclusive soft?

    Ceny konkretnych pakietów są bardzo różne – zależą od hotelu i od kraju, do którego się wybierasz. W 2024 roku za tydzień w 3-gwiazdkowym hotelu w Zanzibarze (w opcji all inlusive soft) zapłacisz na przykład około 5 000 złotych. Turcja, Tunezja albo Egipt są tańsze – tydzień może kosztować już około 2 000 złotych.

  3. Do jakich krajów warto jechać z wykupionym pakietem all inclusive soft?

    Decydując się na którąś opcję all inclusive, nie kieruj się krajem, do którego jedziesz, ale aktywnościami i udogodnieniami, na których ci zależy. Jeśli chcesz mieć pewność, że zawsze będzie na ciebie czekał przy basenie leżak, a późnym wieczorem napijesz się w barze drinka – wybierz opcję najdroższą i najbardziej rozbudowaną. Niezależnie od tego, czy lecisz do Egiptu czy na Zanzibar

Podsumowanie
  1. W ramach różnych opcji zakwaterowania i wyżywienia w hotelach turyści mają do wyboru na przykład all inclusive, ultra all inclusive i all inclusive soft.
  2. All inclusive soft to opcja, w której zakres udogodnień jest nieco mniejszy niż w przypadku all inclusive.
  3. W pakiecie all inclusive soft nie ma alkoholu, zakwaterowanie ma nieco niższy standard, z niektórych atrakcji w hotelu można korzystać dopiero po ich opłaceniu.
  4. Dokładny zakres pakietu zależy od hotelu i może się różnić między hotelami.
  5. Pakiet all inclusive soft jest tańszy niż all inclusive
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania