Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
4.2

Kilka lat temu Turcja należała do czołówki krajów najchętniej odwiedzanych przez Polaków. Zamachy terrorystyczne i napięta sytuacja polityczna zmieniły ten trend. Na szczęście wszystko zaczyna wracać do normy. Turcja znów kusi najbardziej malowniczymi krajobrazami wśród krajów śródziemnomorskich. Sprawdzamy, dlaczego warto je docenić, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji.Z tego artykułu dowiesz […]

jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji

Kilka lat temu Turcja należała do czołówki krajów najchętniej odwiedzanych przez Polaków. Zamachy terrorystyczne i napięta sytuacja polityczna zmieniły ten trend. Na szczęście wszystko zaczyna wracać do normy. Turcja znów kusi najbardziej malowniczymi krajobrazami wśród krajów śródziemnomorskich. Sprawdzamy, dlaczego warto je docenić, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji.

Nowoczesna baza hotelowa, gwarancja słonecznej i ciepłej pogody, a także turecka, orientalna kuchnia sprawiają, że najczęściej Polacy wybierają się tam na typowe wakacje wypoczynkowe – zwłaszcza w okolice Riwiery Tureckiej oraz Wybrzeża Egejskiego. W okolicach kurortów znajduje się wiele restauracji, barów, przy plażach królują ośrodki do uprawiania sportów wodnych.

Turcję docenią też miłośnicy zwiedzania. W Kapadocji można podziwiać skalne kominy i wapienne tarasy. W Stambule co krok znajdują się liczne zabytki, jak choćby Błękitny Meczet, pałac sułtański Topkapi, Meczet Sulejmana, świątynia Hagia Sophia i Wielki Bazar. Warto na własne oczy zobaczyć też Efez, czyli najlepiej zachowane starożytne miasto u wybrzeży Morza Egejskiego. Piękno Kapadocji można podziwiać z lotu ptaka, wybierając się na królewski lot balonem.

Obostrzenia w Turcji

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjeżdża na teren Turcji bez przeszkód.

Osoby niezaszczepione muszą okazać negatywny wyniku testu PCR wykonanego na maksymalnie 72-godziny przed przylotem. Oprócz testów PCR akceptowane są również testy RNA i kwasów nukleinowych, wykonane na 48 godzin przed wjazdem.
Osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu oraz osoby które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi, zostaną poddane kwarantannie przez okres 14 dni we wskazanym przez siebie miejscu pobytu. W przypadku gdy wynik testu, który zostanie wykonany w 10. dniu kwarantanny, będzie negatywny, kwarantanna zostanie zakończona.

Pogoda w Turcji – kiedy jechać na wakacje?

W Turcji najcieplej jest w czerwcu, lipcu i sierpniu. W lipcu i sierpniu temperatura dochodzi do 32°C, kiedy w czerwcu pozostaje jeszcze na granicy 29°C. Temperatura wody to: 23°C w czerwcu, 26°C w lipcu oraz 27°C w sierpniu. Najmniej w Turcji pada w lipcu – 3 mm to suma opadów na lipiec i to najniższy notowany wynik w skali roku.

Nie cały kraj dla turystów, czyli na co uważać w Turcji

Choć od lipca 2018 roku w Turcji przestał obowiązywać stan wyjątkowy, niemniej jednak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w rejony  graniczące z Syrią i Irakiem. Ze względu na utrzymujące się zagrożenie atakami terrorystycznymi, a także z powodu prowadzonych na tych terenach operacji wojskowych i policyjnych lepiej omijać okręgi Hatay, Kilis, Diyarbakir, Batman, Şırnak oraz Hakkari.

MSZ nie zaleca wyjazdów również do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem. Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Lepiej unikać samotnego podróżowania, zwłaszcza po zmroku i w odludnych miejscach. W niektórych kurortach trzeba wystrzegać się naciągaczy, którzy oferują usługi przewodnickie w bardzo zawyżonych cenach. U bardziej wrażliwych podróżników mogą pojawić się objawy zemsty sułtana, czyli problemy żołądkowe. Kuchnia turecka jest bardzo ostra – warto wziąć to pod uwagę.

Poradnik dla wyjeżdżających do Turcji

Ubezpieczenie turystyczne do Turcji
Zdaniem specjalistów WakacyjnaPolisa.pl
Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
 • dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 60 000 EURO,
 • dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.
Turcja – Informacje ogólne:
 • W związku z działaniami zbrojnymi na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuacją również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju.
 • Osobom tam przebywającym czasowo zaleca się rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe zachowanie szczególnej ostrożności. Osoby przebywające w ww. regionach Turcji powinny bezwzględnie stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych.
 • Sytuacja bezpieczeństwa w pozostałych regionach Turcji nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia atakami terrorystycznymi.
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych, jak również ścisłe stosowanie się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych.
 • Z uwagi na wysokie koszty leczenia warto wykupić dodatkową polisę, obejmującą koszty leczenia i NNW (min. 50.000 EUR, a w przypadku osób w grupie podwyższonego ryzyka z racji wieku bądź zdiagnozowane schorzenia 100.000 EUR) oraz koszty transportu medycznego, w tym także transportu zwłok. (źródło: Polak Za Granicą).
Służba zdrowia
Informacje podane na stronach MSZ
 • Służba zdrowia jest w znacznym stopniu prywatna. Zabiegi są bardzo drogie. Aby uniknąć problemów z płatnościami za leczenie szpitalne, należy posiadać odpowiednie ubezpieczenia lub możliwość płatności kartą kredytową.
 • Większe szpitale mają podpisane umowy z ubezpieczycielami i honorują polisy ubezpieczeniowe.
 • W mniejszych miejscowościach należy liczyć się z koniecznością dokonania opłaty gotówką (trzeba wówczas wziąć fakturę za usługę i wystąpić o zwrot kosztów do ubezpieczyciela). Wyposażenie szpitali jest na dobrym poziomie. (źródło: www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja).
Koszty leczenia Wizyta u lekarza – minimum 100 USD
szpital – powyżej 500 USD za dzień.
Dla aktywnych
 • Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
Motorówka
Nurkowanie
Skuter
Wędrówki górskie
Żeglowanie
Ważne numery telefonów
Policja – 155
Pogotowie Ratunkowe – 112
Straż Pożarna – 110
Żandarmeria Wojskowa – 156Ambasada RP:
Atatürk Bulvari 241
Kavaklidere PK 20, 06650 AnkaraTel.: (+90 312) 4572000 (centrala) – czynny całodobowo
Faks: (+90 312) 4678963
ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.gov.pl/web/turcja
Przydatne strony internetowe
Ostrzeżenia i informacje ogólne Strona MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Dla kierowców Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Aktualna prognoza pogody www.pogoda.interia.pl/miasta-swiat-turcja,ctId,202

Koszty leczenia w Turcji  

Większość placówek medycznych w Turcji działa prywatnie, są bardzo dobrze wyposażone i zapewniają pełną i profesjonalną pomoc. Wizyta u lekarza może kosztować nawet 100 dolarów, a dzień w szpitalu – od 500 dolarów wzwyż.

W większych miastach i kurortach turystycznych należność za leczenie można zapłacić kartą lub okazać posiadane ubezpieczenie. W mniejszych miejscowościach zazwyczaj płatność należy uiścić gotówką  i poprosić o fakturę – wówczas będzie można ubiegać się o stosowne odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Czy karta EKUZ zadziała w Turcji?

Niestety, ale Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w Turcji nie zadziała. Jeśli więc dojdzie do sytuacji, w które trzeba będzie zgłosić się do szpitala czy na konsultację lekarską – turysta będzie musiał zapłacić za to z własnej kieszeni.

Warto również pamiętać, że opieka medyczna w Turcji nie należy do najtańszych. Wizyta u lekarza (bez zabiegów) może kosztować od 100 dolarów wzwyż, dzień pobytu w szpitalu – od 500 dolarów w górę.

Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, dzięki któremu w problematycznej sytuacji uda się pokryć wszystkie koszty leczenia.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

W Turcji nie ma możliwości korzystania z karty EKUZ – wszystkie koszty leczenia, zarówno w placówkach prywatnych, jak i publicznych pokrywa sam pacjent. Lepiej więc uniknąć tych wydatków, wykupując stosowne ubezpieczenie turystyczne, które zapewni pełną ochronę na czas pobytu w Turcji. Sprawdzamy, jakie elementy powinna zawierać taka polisa.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Turcji››

Koszty leczenia i NNW są najważniejsze

Koszty leczenia pokryją wszystkie wydatki medyczne, związane z wizytami lekarskimi, hospitalizacją, zakupem leków czy badaniami. Z uwagi na wysokie opłaty za pomoc medyczną w Turcji ubezpieczenie powinno zapewniać koszty leczenia na sumę gwarantowaną w wysokości co najmniej 40 000 – 50 000 euro. Osoby, które pozostają pod stałą opieką lekarza muszą wykupić rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe.

Jeśli planujemy wyprawy w góry lub rejsy po morzu lepiej zadbać też o koszty ratownictwa, w wysokości co najmniej 5 000 euro. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) pozwoli zrekompensować finansowo poniesione starty za trwały uszczerbek na zdrowiu.

OC i ochrona bagażu na wszelki wypadek

Choć Turcja nie jest krajem szczególnie narażonym na kradzieże, to jednak warto zainwestować w ubezpieczenie bagażu. Dzięki temu w razie jego utraty czy zniszczenia będzie można liczyć na rekompensatę finansową.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej  życiu prywatnym (OC) przyda się w razie, gdy z naszej winy urazu dozna osoba trzecia lub zniszczone zostaną należące do niej przedmioty.

Dodatkowe elementy ubezpieczenia, które warto mieć

Osoby, które w czasie pobytu w Turcji planują być aktywne fizycznie, muszą sprawdzić, czy dane dyscypliny nie są zaliczane przez ubezpieczycieli jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Dodatkowego ubezpieczenia wymaga choćby wspominany wcześniej lot balonem, ale też nurkowanie, surfowanie czy rejsy po morzu. Podróżującym samolotem przyda się też ochrona od opóźnienia lotu lub bagażu. Warto sprawdzić też zakres Assistance.

Sprawdź, dlaczego ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy na wyjazd!

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Polisę turystyczną do Turcji można zakupić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Każdy może samodzielnie dopasować zakres ochrony do charakteru wyjazdu.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych obliczeń wysokości składki wykonanych za pomocą kalkulatora dla jednego z klientów:

Ubezpieczenie turystyczne do Turcji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
47,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
50,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
1 296 089 zł
Ratownictwo
43 203 zł
Bagaż
4 320 zł
127,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 43 203 zł OC: 432 030 zł OC sportowe: 432 030 zł sporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Turcji
Proama
47,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
50,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
127,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 296 089 zł
Ratownictwo
43 203 zł
Bagaż
4 320 zł
Dodatkowo: NNW: 43 203 zł OC: 432 030 zł OC sportowe: 432 030 zł sporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19

***

Warto pamiętać, że powyższe wyliczenia są tylko szacunkowe. Kupując ubezpieczenie turystyczne na wakacje najlepiej jest dopasować polisę do indywidualnych potrzeb.

Lepiej samodzielnie dopasować wysokość składki oraz zakres do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki temu podróż do Turcji będzie nie tylko pełna wrażeń, lecz także bezpieczna i bez konsekwencji finansowych.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Turcji››

Wyjazd do Turcji - najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

  Paszport musi być ważny przez co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport w okresie pobytu bezwizowego powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

 2. Czy trzeba mieć do Turcji wizę?

  Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz.

 3. Czy w Turcji można posługiwać się polskim prawem jazdy?

  Polskim prawem jazdy można posługiwać się w Turcji przez 6 miesięcy. Później należy wymień je na miejscowy dokument.

Co warto wiedzieć?
 1. Turcja jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków.
 2. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjeżdża na teren Turcji bez przeszkód.
 3. Karta EKUZ na terenie Turcji nie działa.
 4. Opieka medyczna w Turcji nie należy do najtańszych.
 5. Ubezpieczenie turystyczne do Turcji można kupić od kilku złotych dziennie na wakacyjnapolisa.pl.
Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania