W kraju sułtanów – czyli jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Porównaj ubezpieczenia ››
jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji
Porównaj ubezpieczenia ››

Kilka lat temu Turcja należała do czołówki krajów najchętniej odwiedzanych przez Polaków. Zamachy terrorystyczne i napięta sytuacja polityczna zmieniły ten trend. Na szczęście wszystko zaczyna wracać do normy. Turcja znów kusi najbardziej malowniczymi krajobrazami wśród krajów śródziemnomorskich. Sprawdzamy, dlaczego warto je docenić, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji.

Nowoczesna baza hotelowa, gwarancja słonecznej i ciepłej pogody, a także turecka, orientalna kuchnia sprawiają, że najczęściej Polacy wybierają się tam na typowe wakacje wypoczynkowe – zwłaszcza w okolice Riwiery Tureckiej oraz Wybrzeża Egejskiego. W okolicach kurortów znajduje się wiele restauracji, barów, przy plażach królują ośrodki do uprawiania sportów wodnych.

Turcję docenią też miłośnicy zwiedzania. W Kapadocji można podziwiać skalne kominy i wapienne tarasy. W Stambule co krok znajdują się liczne zabytki, jak choćby Błękitny Meczet, pałac sułtański Topkapi, Meczet Sulejmana, świątynia Hagia Sophia i Wielki Bazar. Warto na własne oczy zobaczyć też Efez, czyli najlepiej zachowane starożytne miasto u wybrzeży Morza Egejskiego. Piękno Kapadocji można podziwiać z lotu ptaka, wybierając się na królewski lot balonem.

Nie cały kraj dla turystów, czyli na co uważać w Turcji

Choć od lipca 2018 roku w Turcji przestał obowiązywać stan wyjątkowy, niemniej jednak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w rejony  graniczące z Syrią i Irakiem. Ze względu na utrzymujące się zagrożenie atakami terrorystycznymi, a także z powodu prowadzonych na tych terenach operacji wojskowych i policyjnych lepiej omijać okręgi Hatay, Kilis, Diyarbakir, Batman, Şırnak oraz Hakkari.

MSZ nie zaleca wyjazdów również do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem. Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Lepiej unikać samotnego podróżowania, zwłaszcza po zmroku i w odludnych miejscach. W niektórych kurortach trzeba wystrzegać się naciągaczy, którzy oferują usługi przewodnickie w bardzo zawyżonych cenach. U bardziej wrażliwych podróżników mogą pojawić się objawy zemsty sułtana, czyli problemy żołądkowe. Kuchnia turecka jest bardzo ostra – warto wziąć to pod uwagę.

Koszty leczenia w Turcji  

Większość placówek medycznych w Turcji działa prywatnie, są bardzo dobrze wyposażone i zapewniają pełną i profesjonalną pomoc. Wizyta u lekarza może kosztować nawet 100 dolarów, a dzień w szpitalu – od 500 dolarów wzwyż.

W większych miastach i kurortach turystycznych należność za leczenie można zapłacić kartą lub okazać posiadane ubezpieczenie. W mniejszych miejscowościach zazwyczaj płatność należy uiścić gotówką  i poprosić o fakturę – wówczas będzie można ubiegać się o stosowne odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

W Turcji nie ma możliwości korzystania z karty EKUZ – wszystkie koszty leczenia, zarówno w placówkach prywatnych, jak i publicznych pokrywa sam pacjent. Lepiej więc uniknąć tych wydatków, wykupując stosowne ubezpieczenie turystyczne, które zapewni pełną ochronę na czas pobytu w Turcji. Sprawdzamy, jakie elementy powinna zawierać taka polisa.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Turcji››

Koszty leczenia i NNW są najważniejsze

Koszty leczenia pokryją wszystkie wydatki medyczne, związane z wizytami lekarskimi, hospitalizacją, zakupem leków czy badaniami. Z uwagi na wysokie opłaty za pomoc medyczną w Turcji ubezpieczenie powinno zapewniać koszty leczenia na sumę gwarantowaną w wysokości co najmniej 40 000 – 50 000 euro. Osoby, które pozostają pod stałą opieką lekarza muszą wykupić rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe.

Jeśli planujemy wyprawy w góry lub rejsy po morzu lepiej zadbać też o koszty ratownictwa, w wysokości co najmniej 5 000 euro. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) pozwoli zrekompensować finansowo poniesione starty za trwały uszczerbek na zdrowiu.

OC i ochrona bagażu na wszelki wypadek

Choć Turcja nie jest krajem szczególnie narażonym na kradzieże, to jednak warto zainwestować w ubezpieczenie bagażu. Dzięki temu w razie jego utraty czy zniszczenia będzie można liczyć na rekompensatę finansową.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej  życiu prywatnym (OC) przyda się w razie, gdy z naszej winy urazu dozna osoba trzecia lub zniszczone zostaną należące do niej przedmioty.

Dodatkowe elementy ubezpieczenia, które warto mieć

Osoby, które w czasie pobytu w Turcji planują być aktywne fizycznie, muszą sprawdzić, czy dane dyscypliny nie są zaliczane przez ubezpieczycieli jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Dodatkowego ubezpieczenia wymaga choćby wspominany wcześniej lot balonem, ale też nurkowanie, surfowanie czy rejsy po morzu. Podróżującym samolotem przyda się też ochrona od opóźnienia lotu lub bagażu. Warto sprawdzić też zakres Assistance.

Sprawdź, dlaczego podstawowe ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy?

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Polisę turystyczną do Turcji można zakupić w naszym kalkulatorze. Każdy może samodzielnie dopasować zakres ochrony do charakteru wyjazdu. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Turcji można znaleźć od 3,70 zł dziennie. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych obliczeń wysokości składki wykonanych za pomocą naszego kalkulatora:

  • Ubezpieczenie dla jednej osoby planującej tygodniowy wyjazd do Turcji, połączony ze zwiedzaniem i lotem balonem.

Cena: 41,12 zł.

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, OC sportowe, 70 sportów objętych polisą.

  • Ubezpieczenie turystyczne do Turcji dla dwóch osób na 7-dniowy urlop wypoczynkowy:

Cena: 51,80 zł.

Zakres: koszty leczenia i ratownictwa, NNW, 92 sporty objęte ochroną.

  • Ubezpieczenie dla jednej osoby na 2-tygodniową wyprawę po Turcji:

Cena: 49,71 zł.

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, OC sportowe, 44 sportów objętych polisą.

***

Warto pamiętać, że powyższe wyliczenia są tylko szacunkowe. Lepiej samodzielnie dopasować wysokość składki oraz zakres do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki temu podróż do Turcji będzie nie tylko pełna wrażeń, lecz także bezpieczna i bez konsekwencji finansowych.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Turcji››

W kraju sułtanów – czyli jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji?
4.1 (82%) 10 głosów

Magdalena Kajzer
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Ubezpieczenie podróży od 2,27 zł dziennie
- porównaj 43 oferty ubezpieczeń turystycznych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o