Wyobraź sobie kraj, w którym przepiękne krajobrazy, bogata kultura, różnorodność smaków łączą się z nieustającą fiestą. To właśnie Meksyk, jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie! Na turystów czekają kolorowe miasteczka, majestatyczne ruiny, rozległe plaże i niezwykle barwna, tętniącą życiem stolicą.
Zanim spakujesz walizkę, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem – podpowiadamy, co warto zobaczyć, a także jak odpowiednio przygotować soę do wyjazdu. Sprawdź też, jakie ubezpieczenie turystyczne do Meksyku wybrać.
Dlaczego warto jechać do Meksyku?
Dla niesamowitych wspomnień i masy nowych doświadczeń – rzecz jasna. Zwiedzanie kraju warto zacząć od stolicy, czyli słynnego Mexico City, które na pierwszy rzut oka wydaje się niebezpieczne i mało atrakcyjne. To właśnie tam zobaczymy codzienne życie lokalnych mieszkańców, całą masę kolorowych bazarków, multum atrakcji i naprawdę ogrom muzeów. Ogrom – to słowo wcale nie jest przesadzone!
W Mexico City znajduje się aż 170 muzeów, więcej można zobaczyć tylko w Londynie. Za dnia warto odwiedzić najciekawsze punkty na mapie. Wieczorem usiądź na ławce na Placu Garibaldi i spotkaj się z meksykańską tradycją, wsłuchując się w muzykę uliczną, graną przez prawdziwych mariachi.
Jakie miasta jeszcze warto odwiedzić? Zdecydowanie Taxaco słynące z wyrobów ze srebra, a także ciekawych muzeów, takich jak Museo de Arte Virreinal, gdzie można podziwiać ceramikę najstarszego znanego ludu tych ziem. Guanajutao oraz Chiapas z okolicznym kanionem oraz wioskami indiańskimi również zasługują na uwagę.
Wielbiciele przyrody również znajdą coś dla siebie w Meksyku. Na pierwszy ogień – Półwysep Jukatan, zachwycający egzotyczną fauną i florą. To właśnie tutaj można zobaczyć chociażby flamingi, cieszące oko swoją charakterystyczną, różową barwą. W północnym rezerwacie Rio Lagartos poza koloniami flamingów żyje również mnóstwo innego, ciekawego ptactwa. Na Jukatanie spotkamy też różne gatunki zwierząt, w tym chociażby jaguary, które wróciły na półwysep dzięki meksykańskim wysiłkom na rzecz ochrony przyrody.
We wschodniej części Jukatanu znajduje się rezerwat Sian Ka’an, od 1987 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W rezerwacie ochroną objęto podmokłe wybrzeże Morza Karaibskiego, a spotkać tutaj można chociażby krokodyle czy tapiry.
Jukatan jest również rajem dla miłośników nurkowania. Zapierające dech rafy koralowe są wizytówką tej okolicy, a Puerto Escondido słynie z najlepszych w całym Meksyku warunków do nurkowania. Nie można nie wspomnieć o Piramidach Słońca i Księżyca w okolicach Mexico City, a także wspaniałych winnicach tuż przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Kochającym odpoczynek na plaży w promieniach słońca, z pewnością przypadną do gustu znane kurorty – Cancun, Acapulco, Puerto Vallart czy Riviera Maya.
Uwaga na przestępców, kuchnię i komary, czyli zagrożenia w Meksyku
Jak każdy egzotyczny kraj, Meksyk nie należy do specjalnie bezpiecznych i podczas wyjazdu należy zachować szczególną ostrożność. Na terenie całego kraju istnieje spore zagrożenie przestępczością pospolitą (także przestępczością zorganizowaną), czyli na przykład kradzieże czy napady z bronią w ręku.
Na chwilę obecną najbardziej zagrożone przestępczością zorganizowaną są stany Sinaloa, Baja California, Chiapas, Guerrero, Nuevo Leon oraz Michoacan (silnie działają tam kartele narkotykowe). Trzeba się liczyć z kontrolami policyjnymi oraz wojskowymi. Szczególną ostrożność podczas podróży należy zachować także w okolicach miast Tijuana, Mexicali, Hermosillo i Ciudad Juarez.
W Meksyku szerzą się także tzw. „porwania ekspresowe” – dlatego lepiej nie zatrzymywać taksówek na ulicy, należy wybierać taksówki zamawiane telefonicznie i zdecydowanie unikać podróży „na stopa”.
MSZ zaleca również, by paszporty i bilety lotnicze zostały w hotelowych sejfach. Warto mieć ze sobą fotokopię paszportu.
Drobni przestępcy i kuchnia kontra turyści
Odrobina zdrowego rozsądku i głowa na karku pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W pierwszej kolejności należy uważać na kieszonkowców, zwłaszcza w miejscach atrakcyjnych dla turystów, środkach komunikacji czy kolejkach w sklepach. Po zakupach zawsze warto sprawdzać, czy wydana reszta się zgadza. Na terenie Meksyku często dochodzi do drobnych przekrętów podczas zakupów.
Ostrożność należy zachować również podczas spacerów. Przede wszystkim unikaj poruszania się pieszo w godzinach nocnych i o wczesnym poranku, a także omijaj dzielnice o złej sławie. MSZ zaleca także niewyróżniający się ubiór i dyskrecję w zachowaniu. W taki sposób nie zwrócisz na siebie większej uwagi zwłaszcza podczas płacenia czy korzystania ze sprzętu elektronicznego.
Zaleca się picie tylko wody butelkowanej. Kuchnię meksykańską lepiej dawkować sobie z umiarem – nasz europejski żołądek nie od razu przestawi się na ostre potrawy. Nie warto próbować ulicznego jedzenia, a owoce zakupione na straganach umyć przed zjedzeniem, trzeba też wystrzegać się tych obranych i pokrojonych.
Problemy ze zdrowiem, niebezpieczna natura i nieszczęśliwe wypadki
W Meksyku każdy jeździ jak chce. Lepiej więc nie poruszać się tam samochodem, nie znając lokalnych drogowych zwyczajów, ponieważ może to być niebezpieczne. Na terenie Meksyku można posługiwać się polskim prawem jazdy. Jednak rekomenduje się posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych problemów w razie chociażby kolizji drogowej z udziałem innych pojazdów.
Jeśli planujesz wypożyczyć samochód, wówczas warto wziąć pod uwagę, że zaleca się jazdę wyłącznie za dnia, drogami głównymi i unikanie postojów w miejscach nieoznakowanych. Półwysep Jukatan to strefa malaryczna. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą repelenty przeciwko komarom, przyda się też moskitiera.
Poza tym warto się zaszczepić przeciwko WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), BTP (błonica, tężec, polio), oraz tyfusowi (dur brzuszny). Od lipca do listopada potencjalnym zagrożeniem w Meksyku są huragany.
Koszty leczenia w Meksyku – o czym pamiętać?
W Meksyku wiele szpitali zapewnia opiekę na wysokim poziomie, porównywalnym do tego w Stanach Zjednoczonych. Co za tym idzie – w podobnych, zaporowych cenach. Szczególnie wysokie koszty leczenia są w Cancun. Pomoc wymagająca szeregu badań, interwencji chirurga lub pobytu w szpitalu może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy dolarów dziennie!
Na terenie Meksyku za zwykłą wizytę u lekarza trzeba się liczyć z kosztami rzędu 30-60 dolarów. Natomiast za dobę w szpitalu możemy zapłacić nawet 2000 dolarów! Wielu podróżujących sądzi, że posiadając kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), może cieszyć się zagranicznym wyjazdem bez obaw o ewentualne koszty leczenia w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Nic bardziej mylnego. EKUZ bowiem obowiązuje jedynie na terenie państw należących do UE oraz EFTA.
Dlatego tak ważne jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Jednak i tutaj pojawia się pewien zgrzyt. Meksykańskie szpitale bardzo często wymagają pokrycia kosztów bezpośrednio przez pacjenta (spłacanie depozytu zależne jest od spodziewanych kosztów leczenia) nawet, gdy posiada on odpowiednie ubezpieczenie. Później można ubiegać się o refundację tych kosztów przez wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe. W związku z powyższym zaleca się posiadanie ze sobą karty Visa, MasterCard czy American Express.
Ubezpieczenie turystyczne do Meksyku – jak je wybrać?
Leczenie w Meksyku, jeśli nie zabierzemy ubezpieczenia, może mocno nas uderzyć po kieszeni. Zatrucie się prażonymi świerszczami (które uchodzą tutaj za przysmak) czy niezbyt świeżą tortillą wcale nie jest takie trudne. Nieszczęśliwe wypadku też się zdarzają, nawet w podróży. Dlatego warto mieć polisę, która zapewni nam zwrot kosztów za leczenie. Polskie MSZ zaleca, byt suma gwarantowana kosztów leczenia była nie mniejsza niż 100 000 dolarów. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny zadbać o stosowne rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej.
Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Meksyku››
Dodatki do polisy a ubezpieczenie turystyczne do Meksyku
Najważniejszym aspektem każdej polisy ubezpieczeniowej jest gwarantowana suma kosztów leczenia – to już wiemy. Ile powinna wynosić? Aby spać spokojnie, warto wykupić ubezpieczenie na sumę minimum 100 000 euro (około 400 000 zł). Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru polisy, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę podczas wyjazdu?
- NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ważny dodatek do polisy, pomocny wówczas, gdy doznamy szkody, uszczerbku na zdrowiu lub wymagane będzie poddanie się rehabilitacji. Ubezpieczyciel pokryje koszty z tym związane, jednak warto pamiętać o tym, aby suma gwarantowana była odpowiednio wysoka.
- OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. OC pokryje koszty leczenia i wypłaty odszkodowania wówczas, gdy ubezpieczony będzie sprawcą wypadku, w wyniku którego dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub mieniu osoby trzeciej.
- Assistance – wsparcie w razie nagłego wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia. W ramach pakietu Assistance można liczyć między innymi na pomoc prawną, organizację przyjazdu osoby bliskiej do poszkodowanego (ubezpieczyciel pokrywa koszty podróży, a także noclegu), powrót do Polski, a także w razie potrzeby – pomoc tłumacza.
- Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – niezbędne, jeżeli w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia, konieczny będzie transport do lokalnego szpitala lub specjalistyczny transport medyczny do Polski. Taki transport może kosztować nawet kilkanaście tysięcy dolarów. Dlatego nie ma co kusić losu i zawczasu zadbać o ten element polisy ubezpieczeniowej.
Co jeszcze może zapewniać polisa?
- Ubezpieczenie bagażu – bardzo przydatna opcja. Warto zadbać o bezpieczeństwo przewożonych rzeczy zwłaszcza, gdy w grę wchodzą specjalistyczne sprzęty elektroniczne czy sportowe. Ubezpieczyciel pokryje część kosztów związanych z zaginięciem lub uszkodzeniem bagażu. Jednak należy pamiętać o wszelkiej maści wyłączeniach. Całą listę można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.
- Ubezpieczenie dla aktywnych – jeśli podczas podróży do Meksyku planujemy uprawianie sportów, traktowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako podwyższonego ryzyka lub ekstremalne (np. nurkowanie, surfing, trekking, wyprawy w opuszczone miejsca), to musimy pomyśleć o ochronie tejże aktywności. Wymagane jest dokupienie rozszerzenia ochrony. W innym razie ubezpieczenie, nawet najlepsze, nie zadziała i za wszystkie koszty zapłacimy z własnej kieszeni. Nie otrzymamy też odszkodowania. Aktywni mogą objąć ochroną polisy także swój sprzęt sportowy.
Ponadto osoby, które mają trwałe kłopoty ze zdrowiem, przykładowo zdiagnozowane nadciśnienie, astmę, cukrzycę – powinny wykupić dodatkowe rozszerzenie ochrony tj. „przewlekłe choroby”, natomiast osoby planujące imprezować bądź chociażby pić lampkę wina do kolacji, powinny zastanowić się nad klauzulą alkoholową.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Meksyku? Porównujemy ceny i kupujemy polisę online
Odpowiedź brzmi – to zależy od bardzo wielu czynników, przede wszystkim od wybranego pakietu oraz dodatkowych rozszerzeń, dobranych wedle potrzeb. Co jeszcze? Na cenę ubezpieczenia ma również wpływ charakter wyjazdu, długość pobytu, a także ilość osób ubezpieczonych na polisie. Ochronę należy dopasować do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Tutaj warto wspomnieć o naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.
To niezwykle intuicyjne narzędzie, dzięki któremu w łatwy sposób można porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Wybierasz tę najbardziej korzystną i w kilku prostych krokach zakupić polisę. Gotowe dokumenty wylądują na podanym wcześniej adresie e-mail, a my możemy wykorzystać zaoszczędzony czas na pakowanie walizek do Meksyku. Brzmi świetnie, prawda?
Najtańsze ubezpieczenie do Meksyku możemy mieć za około 4,70 złotych za dzień ochrony, poniżej prezentujemy kilka szacunkowych wyliczeń.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 3 000 000 zł | Ratownictwo 3 000 000 zł | Bagaż 10 000 zł | 212,00 zł 1 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 64 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 1 250 000 zł | Ratownictwo 1 250 000 zł | Bagaż 0 zł | 231,60 zł 1 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 75 000 zł OC: 500 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 40 000 000 zł | Ratownictwo 40 000 000 zł | Bagaż 6 000 zł | 244,30 zł 1 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł OC sportowe: 1 500 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł) | ||||
Koszty leczenia 1 000 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 10 000 zł | 433,00 zł 1 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 |
212,00 zł 1 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 3 000 000 zł | Ratownictwo 3 000 000 zł | Bagaż 10 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 64 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | |||
231,60 zł 1 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 1 250 000 zł | Ratownictwo 1 250 000 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 75 000 zł OC: 500 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | |||
244,30 zł 1 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 40 000 000 zł | Ratownictwo 40 000 000 zł | Bagaż 6 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł OC sportowe: 1 500 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł) | |||
433,00 zł 1 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 1 000 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 10 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | |||
Trzeba pamiętać, że są to tylko przybliżone koszty ubezpieczenia do Meksyku. Każdy sam musi zadecydować, jaka polisa będzie najlepszym wyborem i zapewni pełną ochronę na czas wyjazdu. Ubezpieczenie można zakupić online, co jest szybie i wygodne.
Podróż do Meksyku będzie wspaniałą przygodą, zwłaszcza dla osób, które cenią prawdziwą naturę, żywiołową rozrywkę i latynoskie krajobrazy. Warto jednak zadbać, by wyjazd był dobre zaplanowany i bezpieczny. Z naszym ubezpieczeniem na pewno się to uda!
Najczęściej zadawane pytania
-
Jaka suma ubezpieczenia do Meksyku?
Przy wyborze ubezpieczenia do Meksyku zaleca się, aby suma ubezpieczenia na koszty leczenia wynosiła ok. 100 000 euro, czyli jakieś 400 000 złotych. Taka kwota zapewni odpowiednią ochronę na wypadek nagłych przypadków medycznych, hospitalizacji czy transportu medycznego.
-
Czy karta EKUZ działa w Meksyku?
Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) nie działa w Meksyku, ponieważ obejmuje tylko państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz kilka krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
-
Ile kosztuje wiza turystyczna do Meksyku?
Polskich turystów nie obowiązuje wiza turystyczna na pobyt do 180 dni w Meksyku.
-
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
To kwestia indywidualna, my polecamy nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. To proste narzędzie, które pozwoli szybko porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych, a kolejno kupić wybrane dosłownie kilkoma kliknięciami. Polisa trafia na podany adres e-mail.
- Meksyk nie należy do specjalnie bezpiecznych państw – należy szczególnie uważać na kieszonkowców, którzy uwielbiają tłumne miejsca (przede wszystkim metro czy kolejki w sklepach).
-
Do przekroczenia granicy Meksyku wymagany jest ważny paszport (lub paszport tymczasowy), wiza nie jest wymagana, jeżeli pobyt nie będzie dłuższy niż 180 dni
-
Przed wyjazdem warto się zaszczepić przeciwko WZW A, WZW B, BTP oraz tyfusowi.
-
Podczas wybierania polisy warto zwrócić uwagę na to czy posiada ona NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) a także oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
-
Koszt ubezpieczenia podróżnego do Meksyku jest bardzo zróżnicowany – zależy między innymi od długości pobytu czy dodatkowych rozszerzeń.