Brazylia jest największym państwem w Ameryce Południowej, zajmującym niemal połowę powierzchni całego kontynentu. Zachwyca różnorodnością krajobrazów i kultur, połączeniem nowoczesności z zapierającymi dech dżunglami, rozległymi plażami oraz malowniczymi wybrzeżami. Zanim spakujesz walizkę, dowiedz się, co warto zobaczyć, na co warto uważać i jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Brazylii.
Ten piękny kraj to nie tylko spektakularne widoki czy doskonały kierunek na wypoczynek, ale i niezwykle bogata historia, przepyszna kuchnia i temperamentni, serdeczni mieszkańcy. To w całości tworzy tło dla niezapomnianych wspomnień na lata. Nic dziwnego, że Brazylię chętnie wybierają turyści z całego świata.
Dlaczego warto jechać do Brazylii?
Powodów jest tak wiele, że gdybyśmy mieli opisać dosłownie każdy, to zamiast przystępnego artykułu, powstałaby dobra książka na długie godziny czytania – i to nie żart! Brazylia to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku, ale i dla tych marzących o wylegiwaniu się na ręczniku w promieniach słońca na rozległych plażach. Wyjątkowe smaki natomiast zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia.
Ten kolorowy kraj słynie z fascynujących tradycji, karnawału w Rio de Janeiro, gorących tańców, gościnnych mieszkańców, a także z miłości do piłki nożnej. Brazylia to doskonały kierunek dla wielbicieli tego sportu. Słynie bowiem z takich nazwisk jak Pele, Ronaldinho czy popularny w ostatnich latach Neymar.
Miasta Brazylii
Wybierzmy się w naszą wirtualną podróż od zwiedzenia miast. Zacznijmy może od Rio de Janeiro – największego i prawdopodobnie najsłynniejszego miasta w Brazylii. A wszystko za sprawą znanego na cały świat karnawału będącego największym świętem ludowym w tym barwnym kraju. Na zwiedzenie Rio de Janeiro, trzeba poświęcić co najmniej jeden dzień, a co można tutaj zobaczyć?
Przede wszystkim monumentalną figurę Chrystusa Zbawiciela, Głowę Cukru (góra wznosząca się ma niemal 400 metrów nad poziomem morza z kolejką linową), Copacabanę (niezwykle gwarna dzielnica Rio, słynąca z plaży o kształcie półksiężyca), a także stadion Maracanã – dawniej największy stadion świata od 1954 roku posiadający status zabytku.
Z kolei Brasilia – bo taką nazwę nosi stolica Brazylii – znana jest jako „największa utopia architektoniczna XX wieku”. Miasto zbudowano w zaledwie 4 lata, ponad 1000 kilometrów od wybrzeża Wystarczy spojrzeć na Katedrę Matki Bożej z Aparecity lub Museu da República (Muzeum Narodowe), aby wywnioskować, że stolica Brazylii to naprawdę wyjątkowe, wręcz futurystyczne miejsce.
Pierwsza stolica Brazylii – Salvador – również zasługuje na uwagę. Uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w tym kraju. Słynie z pięknych plaż, architektury, ale i karnawału! W Salvadorze karnawał trwa przez cały rok – organizowane są liczne imprezy, kolorowe festiwale i liczne parady będące okazją tańca i dobre zabawy.
Kultura i natura
Obowiązkowy punkt to również São Paulo oraz rezerwat Indian Pataxó w regionie Costa do Descobrimento objętym patronatem UNESCO. Prawdziwym powodem, dla którego koniecznie trzeba zobaczyć Brazylię jest Dżungla Amazońska – jej naturalne piękno zachwyci każdego. To niezwykłe miejsce po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy, słowa nie oddadzą wyjątkowości tego miejsca. Ponadto, warte uwagi są mokradła Pantanal o powierzchni ponad 200 tys km². Spotkamy tam kajmany, piranie, małpy, kapibary, ostronosy, pancerniki, węże i ogromną ilość różnobarwnych ptaków. Dech w piersiach zapierają wodospady otoczone lasami Foz do Iguaçu. Fani trekkingu powinni odwiedzić Chapada Diamantina
Na brak atrakcji nie mogą narzekać fani lokalnej kultury. Wystarczy wspomnieć o pokazach capoeiry, lekcjach salsy czy typowych daniach regionalnych. Miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością ucieszą się z możliwości trekkingu i rowerowych wycieczek, nie brak również miejsc z doskonałymi warunkami do surfowania. Opisane przez nas atrakcje to tak naprawdę tylko wycinek tego, co można zobaczyć w Brazylii. Przed podróżą koniecznie trzeba poświęcić trochę czasu lekturze przewodników – a tych w księgarniach i w Internecie nie brakuje na szczęście nie brakuje.
Kieszonkowcy, węże i sos piri-piri, czyli na co uważać w Brazylii
„Ze względu na zagrożenie przestępczością pospolitą zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w dużych miastach oraz ośrodkach turystycznych, a w szczególności w: São Paulo, Rio de Janeiro, Salvador, Fortaleza, Manaus, Kurytyba, Recife, Porto Alegre, Natal, Florianopolis, Vitória, Foz de Iguaçu oraz na plażach, w okolicach atrakcji turystycznych, w pobliżu hoteli, dyskotek, punktów gastronomicznych, klubów nocnych, banków i bankomatów oraz przystanków autobusowych.”
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Brazylia to niezwykle piękny kraj, jednak warto mieć na uwadze, że nie wszystko jest tak różowe, na jakie wygląda i należy zachować ostrożność, aby przywieźć ze sobą wyłącznie pozytywne wspomnienia. Na co zatem należy uważać? Przede wszystkim na lokalnych złodziejaszków, szczególnie w zatłoczonych miastach czy środkach komunikacji publicznej. To raj dla tych, którzy upodobali sobie cudzą własność.
Należy być czujnym, nie spuszczać z oka swojego bagażu i przede wszystkim po prostu wtopić się w tłum, nie rzucać się w oczy – nie warto afiszować się pieniędzmi, biżuterią, sprzętem elektronicznym czy markowymi ubraniami. Odradza się noszenia większych kwot przy sobie, to samo tyczy się zresztą paszportów (warto mieć przy sobie kopię ksero paszportu) czy kosztowności.
Zaleca się przechowywanie oryginałów dokumentów i większych sum pieniędzy w hotelowych sejfach, a także płatność kartą. Jednak i tutaj należy zachować ostrożność ze względu na częste przypadki skimmingu, czyli kopiowaniu danych z kart bankowych. To finalnie prowadzi do kradzieży środków.
W Brazylii trzeba się wystrzegać ciemnych i odludnych miejsc – najlepiej zapytać miejscowych, które części miasta są niebezpieczne albo wcześniej poczytać informacje w Internecie.
Jedzenie, kultura i protesty
Woda – tylko mineralna i tylko butelkowana, lepiej unikać też soków i drinków z lodem. Z lokalnym jedzeniem też trzeba uważać. Nie przesadzaj z ilością potraw i nie decyduj się od razu na ostre sosy typu piri-piri. Takiej rewolucji nasz europejski żołądek może nie znieść.
W dżungli niebezpieczeństwo czyha pod postacią wszechobecnych węży i komarów. Zaleca się zabranie i używanie stosownych repelentów. Warto mieć ze sobą leki przeciwmalaryczne. Przydadzą się też szczepienia przeciw WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), żółtej febrze (wymagane, jeśli do Brazylii przyjeżdżasz z innych, zagrożonych terenów, np. Boliwii), BTP (błonnica, tężec, polio), tyfusowi i wściekliźnie.
W Brazylii należy również pamiętać o tolerancji. Jak informuje MSZ: „zachowania mogące sugerować postawy nietolerancyjne lub wręcz zagrażające wobec inności i mniejszości wszelkiego rodzaju, kwalifikowane są nie tylko jako wykroczenia, ale wręcz przestępstwa, których karalność jest zagwarantowana przez miejscowe prawo i konsekwentnie egzekwowana”.
Warto też wziąć pod uwagę, że w Brazylii dochodzi do częstych protestów. Lepiej unikać obszarów demonstracyjnych podczas ich trwania.
I na koniec ciekawostka, a zarazem istotna uwaga – wybierając się do Rio de Janeiro, należy pamiętać, że władze miasta bezwzględnie egzekwują politykę czystości. Wyrzucanie niedopałków papierosów lub jakichkolwiek śmieci na ulicach jest wykroczeniem karanym mandatem.
Koszty leczenia w Brazylii
Publiczna opieka medyczna w Brazylii stoi na dość niskim poziomie. Ze zdrowiem nie ma żartów, dlatego w razie nagłego zachorowania czy wypadku zaleca się skorzystanie z prywatnych przychodni i szpitali. Te oferują lepszą opiekę medyczną, ale potrafią również mocno uderzyć po kieszeni.
Podstawowa konsultacja lekarska to koszt rzędu 70 dolarów. Natomiast doba w szpitalu może sięgnąć nawet 200 dolarów, o leczeniu specjalistycznym nawet nie ma co wspominać. Co istotne – na terenie Brazylii obowiązuje zakaz wwozu lekarstw. Jeżeli wymagamy stałego przyjmowania leków, należy uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza. Trzeba je przetłumaczyć na język portugalski u tłumacza przysięgłego. Zaświadczenie może być wymagane na granicy. Wówczas należy je okazać brazylijskim służbom.
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Brazylii?
Najważniejsze są koszty leczenia
To absolutnie podstawowy i obowiązkowy element każdego ubezpieczenia. Pokrywa on wszystkie opłaty medyczne i około-medyczne. Do nich możemy zaliczyć pobyt w szpitalu, leczenie ambulatoryjne, zakup leków i środków medycznych, transport powrotny do kraju, transport sanitarny, przyjazd bliskich osób, informację telefoniczną, pomoc tłumacza… Słowem – wszystko, co wiąże się z kosztami dotyczącymi naszego zdrowia.
Na tym elemencie polisy nie warto oszczędzać, zwłaszcza decydując się na tak daleki cel podróży, jakim jest Brazylia. Ponadto, jeśli planujemy zwiedzać dżunglę czy zamierzamy wybrać się w góry, warto zadbać także o koszty ratownictwa. Te pokryją ewentualne, niemałe opłaty za akcję poszukiwawczą.
NNW, OC i ubezpieczenie bagażu – ubezpieczenie do Brazylii „full wypas”
Aby zapewnić sobie stuprocentową ochronę na czas urlopu w Brazylii, trzeba posiadać również NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Te w razie poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu (na przykład złamana ręka) zapewni nam stosowne odszkodowanie. Dobre ubezpieczenie powinno zawierać również OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym). Zapewni pokrycie szkód, gdy w wyniku wypadku dojdzie do uszczerbku na zdrowiu osoby trzeciej bądź uszkodzeniu jej mienia.
Ze względu na realne zagrożenie kradzieży, warto zadbać o swoje rzeczy i dokupić ubezpieczenie bagażu. Zalecamy zajrzeć do umowy ubezpieczenia w celu zapoznania się z wyłączeniami). To dam ochronę naszym rzeczom w razie ich utraty bądź zniszczenia.
Dodatki do polisy
Uprawianie sportów ekstremalnych lub podwyższonego ryzyka (a za takie uznawane są różne aktywności, nie tylko typowo sportowe, jak skoki na bungee, surfing, nurkowanie, ale np. wyprawa do dżungli czy trekking wysokogórski) wiąże się koniecznością rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej. Koniecznie trzeba taką dodatkową składkę opłacić, by polisa była ważna i w 100% gwarantowała pomoc i wsparcie. Sprzęt sportowy również należy odpowiednio ubezpieczyć, jeżeli takowy zamierzamy ze sobą zabrać.
Korzystając z okazji na koniec warto dodać – osoby, które mają trwałe kłopoty ze zdrowiem, przykładowo zdiagnozowane nadciśnienie, astmę, cukrzyce muszą wykupić dodatkowe rozszerzenie ochrony, czyli „choroby przewlekłe”. Natomiast osoby planujące imprezować bądź chociażby spędzać wieczór w towarzystwie zimnego piwa powinny rozważyć klauzulę alkoholową.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Brazylii? Sprawdzamy i porównujemy ceny
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od kilku istotnych czynników, a mianowicie długości pobytu, wybranych rozszerzeń, indywidualnych potrzeb, pakietów, ilości wyjeżdżających osób czy wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Mimo to, śmiało można powiedzieć, że ubezpieczenie podróżne jest stosunkowo tanie. Najtańsze to koszt zaledwie 4,70 zł za dzień ochrony! To naprawdę niewiele w porównaniu do potencjalnych kosztów, jakie można ponieść, a jak wiadomo – licho nie śpi.
Polisa dla jednej osób planującej trzytygodniowy wyjazd do Brazylii:
- Przykładowe towarzystwo ubezpieczeniowe: AXA Partners
- Zakres ochrony: koszty leczenia 600 000 zł, NNW – 50 000 zł, koszty ratownictwa 600 000 zł, OC – 250 000zł, bagaż – 3 000zł.
- Cena: 276,15 zł łącznie za 21 dni kompleksowej ochrony.
Ubezpieczenie turystyczne do Brazylii dla dwóch osób na 9-dniowy urlop:
- Przykładowe towarzystwo ubezpieczeniowe: Proama
- Zakres ochrony: koszty leczenia 1 300 000 zł, NNW – 30 000 zł, koszty ratownictwa 300 000 zł, OC 50 000 zł, bagaż – brak
- Cena: 104,00 zł łącznie za dwie osoby za 9 dni ochrony.
Ubezpieczenie dla jednej osoby dorosłej na 3-tygodniowy wyjazd do Brazylii połączony z surfowaniem i wyprawami do dżungli:
- Przykładowe towarzystwo ubezpieczeniowe: Colonnade
- Zakres ochrony: koszty leczenia 214 460 zł, NNW – 21 446 zł, koszty ratownictwa 214 460 zł, OC 428 921 zł, bagaż – 2 145 zł, sporty objęte polisą: 170,
- Cena: 376,12 zł łącznie za 21 dni kompleksowej ochrony.
To tylko przykładowe kalkulacje, które każdy z łatwością może zrobić sam, jak? Sięgając po nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Dzięki temu niezwykle intuicyjnemu narzędziu w dosłownie kilka chwil porównamy dziesiątki ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych! Wystarczy wypełnić dane, przejrzeć oferty i wybrać tę interesującą.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 426 725 zł | Ratownictwo 29 871 zł | Bagaż 4 267 zł | 90,00 zł 1 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 42 672 zł OC: 426 725 zł OC sportowe: 426 725 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 131,50 zł 1 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł) | ||||
Koszty leczenia 750 000 zł | Ratownictwo 750 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 187,20 zł 1 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 5 000 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 10 000 zł | 527,00 zł 1 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 2 000 000 zł OC sportowe: 2 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 |
90,00 zł 1 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 426 725 zł | Ratownictwo 29 871 zł | Bagaż 4 267 zł | |
Dodatkowo: NNW: 42 672 zł OC: 426 725 zł OC sportowe: 426 725 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 | |||
131,50 zł 1 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+35,00 zł) | |||
187,20 zł 1 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 750 000 zł | Ratownictwo 750 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł sporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | |||
527,00 zł 1 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 5 000 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 10 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 2 000 000 zł OC sportowe: 2 000 000 zł sporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19 | |||
Kilka kliknięć, szybka płatność i gotowa polisa wraz z pełną dokumentacją ląduje na podanym wcześniej adresie e-mail. Prawda, że proste? Nie pozostaje nic innego, jak zaoszczędzony czas przeznaczyć na pakowanie walizki na podróż do Brazylii!
Najczęściej zadawane pytania
-
Co jest potrzebne do wyjazdu do Brazylii?
Do wyjazdu do Brazylii potrzebny jest ważny paszport (dowód osobisty nie wystarczy). Obywatele Polski nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, a także po konsultacji z lekarzem - opcjonalne przyjąć szczepienia.
-
Czy trzeba się szczepić do Brazylii?
Nie jest to wymóg, jednak zaleca się wykonanie szczepienia przeciwko żółtej febrze (wymagane, jeśli do Brazylii przyjeżdżasz z innych, zagrożonych terenów, np. Boliwii), WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), żółtej, BTP (błonnica, tężec, polio), tyfusowi i wściekliźnie.
-
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie podróży do Brazylii najlepiej wykupić z pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, gdzie w kilka chwil można załatwić wszystkie niezbędne formalności i wykupić ubezpieczenie turystyczne dopasowane do własnych potrzeb.
-
Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?
W przypadku podróży do krajów spoza Unii Europejskiej, zwłaszcza do krajów, gdzie opieka medyczna jest droga, zalecana suma ubezpieczenia powinna wynosić minimum 50 000 euro.
- W Brazylii językiem urzędowym jest portugalski, walutą z kolei real brazylijski (BRL). Przed wyjazdem warto wymienić złotówki na dolary lub euro, a po przyjeździe do Brazylii, wymienić je na reale w lokalnym kantorze.
- Aby przekroczyć granicę Brazylii, należy posiadać posiadać ważny paszport (dowód osobisty nie wystarczy), wymagana ważność dokumentu to 6 miesięcy.
- W Brazylii dochodzi do częstych przestępstw, dlatego należy być czujnym, nie afiszować się pieniędzmi czy kosztownościami. Warto zadbać o przewożone rzeczy, wykupując ubezpieczenie bagażu.
- Przychodnie publiczne w Brazylii oferują darmowe leczenie dla wszystkich, niestety na niskim poziomie. Natomiast leczenie w placówkach prywatnych jest bardzo drogie i trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Z tego względu warto rozważyć zakup dobrego ubezpieczenia turystycznego.
- Ubezpieczenie turystyczne można mieć już za ok. 4,70 zł za dzień ochrony! Polisę szybko i łatwo można kupić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych – kilka chwil i gotowa polisa ląduje na skrzynce e-mail.