Lot za Atlantyk – wymarzona podróż do USA. Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia?

Porównaj ubezpieczenia ››
USA flaga
Porównaj ubezpieczenia ››

Podróż do USA niewątpliwie dostarczy ciekawych wspomnień. Jednak sam zakup biletu lotniczego nie wystarczy. Aby uniknąć zaskakujących sytuacji, dobrze zapoznać się z kluczowymi informacjami o Stanach Zjednoczonych. Trzeba również pamiętać o formalnościach – wiza to nie wszystko.

Poza nią warto również zakupić dobre ubezpieczenie turystyczne do USA. Opisujemy nie tylko podstawowe informacje o kraju, do którego się wybierasz. Podpowiadamy również jak zdobyć wizę oraz wskazujemy 8  miejsc, które muszą znaleźć się w planie twojej podróży.

Stany Zjednoczone Ameryki (USA) – to państwo leżące w środkowej części Ameryki Północnej, graniczy z Kanadą od północy i Meksykiem od południa. Ma dostęp do Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego i Arktycznego. USA jest 4 krajem świata pod względem powierzchni (9 373 967 mln km2).


Wyświetl większą mapę

Dzięki największej i jednej z najlepiej rozwiniętych gospodarek na świecie, Stany Zjednoczone zaliczają się do najbogatszych państw na globie. Umożliwia to im również  rozwijać turystykę, która dzięki wielu Parkom Narodowym, muzeom, miastom i nietypowym obiektom przyciąga całe rzesze zwiedzających. Nie zawsze jednak jest to możliwe, głównie dlatego, że Ameryka posiada jeden z najbardziej restrykcyjnych systemów wizowych i nie jest łatwo uzyskać tego rodzaju dokument.

8 najważniejszych miejsc w USA

Choć USA to ogromny kraj i nie ulega wątpliwości, że posiada wiele wspaniałych miejsc wartych tego, aby je zobaczyć. Aby ułatwić turystom zwiedzanie, przygotowaliśmy listę 8 najważniejszych punktów podróży po Stanach Zjednoczonych:

1. Nowy Jork

Jest jednym z najważniejszych miast USA i najbardziej zaludnionym. Położony w północno-wschodniej części kraju na wybrzeżu Atlantyku jest wizytówką Stanów Zjednoczonych. Mieści się tutaj m.im. siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych, Metropolitan Museum of Art i New York City Hall, a także najstarszy ratusz w kraju. Pomimo tak ważnych obiektów znajdujących się w mieście, największą atrakcją pozostaje Statua Wolności, podarowana amerykanom przez naród francuski w 1924 roku i legendarny już plac Times Square mieszczący się na skrzyżowaniu Broadwayu i Siódmej Alei. Nowy Jork to miasto wielokulturowe głównie dzięki imigrantom, w którym mówi się około 800 różnymi językami.

2. Góra Rushmore

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Ameryce. Jest to góra leżąca w hrabstwie Pennington w Dakocie Południowej, w której wykuto popiersia 4 prezydentów Stanów Zjednoczonych. Widnieją tam wizerunki Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta i Abrahama Lincolna. Prace na rzeźbami rozpoczęły się w 1927 roku, a zakończyły w 1941 r. Przy ich tworzeniu pracowało prawie 400 robotników i pomocników pod przewodnictwem rzeźbiarza Gutzona Borgluma, który zmarł na 7 miesięcy przed zakończeniem prac. Obowiązki przejął jego syn Lincoln, który dokończył dzieło ojca. Mount Rushmore, bo tak brzmi nazwa tego miejsca po angielsku, jest największą atrakcją Dakoty Północnej, którą co roku odwiedza ponad 2 mln osób.

3. Park Narodowy Yellowstone

Najstarszy Park Narodowy na świecie, położony na terenie 3 stanów – Wyoming, Montana i Idaho. Powstał w 1827 roku na mocy dekretu Kongresu Stanów Zjednoczonych, podpisanym przez prezydenta Ulyssesa Granta. Yellowstone leży na wulkanicznym płaskowyżu, pod którym znajduje się komora magmowa i potwierdzono istnienie pod powierzchnią silnie stopionych skał, tak więc faktem jest, że park leży na wciąż aktywnym wulkanie, będącym w uśpieniu. Na jego terenie żyje, aż 67 gatunków ssaków, jak również około 1100 gatunków różnego rodzaju roślin. Można tu podziwiać także gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady. W roku 1978 Park Narodowy Yellowstone został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

4. Las Vegas

Miasto położone w stanie Nevada, w hrabstwie Clark, będące jednym z najbardziej zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych. Las Vegas znane jest na całym świecie za sprawą ogromnych kasyn i wielu innych atrakcji, które się z nimi wiążą. Miasto posiada 87 kasyn, które rokrocznie przynoszą dochody w wysokości około 600 mln dolarów. Lecz nie tylko miejsca hazardu znajdują się w Mieście Grzechu, jak zazwyczaj nazywa się tę metropolię. Władze miejscowości inwestują również w kulturę. Las Vegas posiada również wiele galerii sztuki i muzeów, z których najciekawsze to m.in. Muzeum przestępczości zorganizowanej i porządku publicznego, Muzeum Historii Naturalnej czy Neon Museum, wystawiające historyczne znaki neonowe, które na przestrzeni lat zdobiły ulice miasta. Miejsce słynie również z szybkich ślubów. Wszelkie formalności niezbędne do wstąpienia w związek małżeński można załatwić w kilka minut, a urzędy zajmujące się stanami cywilnymi otwarte są codziennie aż do północy.

5. Wodospad Niagara

Miejsce to kojarzone jest najczęściej z USA, jednak część tej przyrodniczej atrakcji leży po kanadyjskiej stronie granicy, która przebiega środkiem rzeki Niagara. Wodospady położone są w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Niagara po amerykańskiej stronie i w prowincji Ontario po stroni kanadyjskiej. Jedno z najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych za sprawą dwóch uskoków skalnych sprawiających, że rzeka spada przeszło 50 metrów w dół, tworząc wspaniałe widoki. Najlepiej wszystko jest widoczne ze specjalnych tarasów po stronie kanadyjskiej, po której można obserwować oba wodospady. Dodatkową atrakcją jest również Jaskinia Wiatrów. Dawniej była to prawdziwa jaskinia za wodospadem, do której prowadziło boczne przejście, jednak po jej zawaleniu się w 1954 roku, nazwę tę otrzymała trasa utworzona ze specjalnych pomostów wiodących pod samą kaskadę. Nazwa pochodzi od silnych wiatrów jakie wywołuje pęd spadającej wody i osiągających w porywach nawet 110 km/godz.

6. Wielki Kanion Kolorado

Umiejscowiony w stanie Arizona największy na świecie przełom rzeki, znajdujący się na Płaskowyżu Kolorado i Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, jednego z najstarszych na świecie. Uważany za jeden z naturalnych cudów świata, rzeźbiony jest przez płynącą jego dnem rzekę Kolorado, a początki jego tworzenia sięgają 17 mln lat. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, głównie dzięki malowniczości skał tam się znajdujących, których przekrój pokazuje nie tylko złożoną strukturę tamtejszego podłoża, ale i wszystkie okresy w geologicznej historii ziemi od ery prekambyjskiej po trias. Nie trudno odnaleźć tam skamieniałości, od liści i muszli po szczątki dinozaurów. Dodatkową atrakcją turystyczną jest otwarty w 2007 roku Skywalk, pomost ze szklaną podłogą, wystający 20 metrów poza krawędź urwiska. Pozwala na obserwację dna kanionu i podziwianie widoków. Surowo zabronione jest fotografowanie z platformy, wszelkie aparaty i telefony przed wejściem na nią muszą zostać złożone w depozycie.

7. Waszyngton – stolica USA

Stolica Stanów Zjednoczonych, będąca zarazem osobną jednostką administracyjną, leżąca nad rzeką Potomak. Nie jest powszechnie znane, że prawna nazwa tego miasta nie brzmi Waszyngton, tylko Dystrykt Kolumbii i stąd właśnie dopisek D.C. w nazwie miejscowości (Washington D.C). Główne miasto kraju, w którym znajdują się najważniejsze rządowe budynki, jak np. Biały Dom, Kongres, Bank Narodowy, czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Są tu również 174 placówki dyplomatyczne oraz muzea i pomniki narodowe.

Przyjeżdżając do Waszyngtonu koniecznie trzeba odwiedzić kilka miejsc będących wizytówką nie tylko miasta, ale i całego kraju. Planując zwiedzanie należy pamiętać o Białym Domu, Kongresie, Pomniku Waszyngtona, Pomniku Lincolna czy Pomniku Jeffersona. Można również dowolnie wybierać spośród bogatej oferty muzeów i teatrów.

8. Hollywood

Najsłynniejsza dzielnica Los Angeles, kojarzona z przemysłem kinematograficznym i filmowym. Jej początki sięgają roku 1886, kiedy to Harvey Henderson Wilcox kupił 160 akrów ziemi i zarejestrował nazwę Hollywood. Pierwsi filmowcy przybyli tu na początku XX wieku, z uwagi na doskonałe warunki pogodowe oraz z uwagi na to, że firma Motion Picture Patents Company, działająca na wschodnim wybrzeżu USA, posiadała wiele patentów na wynalazki potrzebne do nakręcenia filmu. W tak odległym miejscu pierwsi producenci mogli w spokoju kręcić filmy, nie obawiając się konsekwencji prawnych ze strony agentów firmy patentowej.

Największą i z pewnością najlepiej rozpoznawalną atrakcją tej dzielnicy jest słynny napis „Hollywood” na wzgórzu Lee, stojący tam od 1923 roku. Mają tu również swoje siedziby najsłynniejsze na świecie wytwórnie filmowe, m.in. 20th Century Fox, Paramount Pictures, Sony Pictures Entertainment, Warner Bros. Entertainment, Buena Vista Motion Picture Group oraz New Line Cinema. Znajduje się tu również Amerykańska Akademia Filmowa, będąca głównym gospodarzem corocznego rozdania prestiżowych nagród filmowych – Oscarów.

Na Bulwarze Hollywood zwiedzić można również Aleję Gwiazd, chodnik który pokazuje ponad 100 letnią historię kina. Pozostawiły tu odciski wszystkie wielkie gwiazdy, nie tylko filmu i estrady, ale i muzyki. Deptak ma długość prawie 6 km i wyłożony jest specjalnymi płytami, na których umieszczono gwiazdy z nazwiskami filmowych znakomitości. Jest to obowiązkowy punkt przy odwiedzinach Los Angeles i Hollywood.

Wiza i podróż do USA – czasami nawet ważna wiza nie wystarczy

Polscy turyści chcący odwiedzić USA muszą posiadać wizę wydaną przez konsula tego kraju. Oznacza to, że nie ma możliwości uzyskania jej na granicy. Najpierw należy złożyć wniosek w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie lub Konsulacie Generalnym w Krakowie. Za samo złożenie aplikacji z prośbą o wydanie wizy turystycznej trzeba wnieść bezzwrotną opłatę w wysokości 592 zł (160 dolarów), która może zostać rozpatrzona przez amerykańskich urzędników negatywnie.

Jednak nawet posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych, ponieważ ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej. Ważność paszportu powinna o 6 miesięcy przekraczać planowany okres pobytu w tym kraju.

Nawet jeżeli polski obywatel dysponuje ważna wizą, może zostać niewpuszczony do USA. Najczęstszą przyczyną odmów jest naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów wizyt w Stanach Zjednoczonych, a także uznanie przez urzędnika, że rzeczywisty cel wjazdu jest sprzeczny z celem deklarowanym podczas ubiegania się o wydanie tego dokumentu. Często zdarza się, że np. osoba posiadająca wizę turystyczną wjeżdża z zamiarem osiedlenia się w tym kraju lub podjęcia pracy.

Podróż do USA – koszty lotu i noclegu

Ceny biletów lotniczych do USA są dość wysokie. Za najtańszy lot w obie strony do największych miast w Stanach Zjednoczonych trzeba zapłacić od około 3500 do ponad 4600 zł.

Najtańsze ceny biletów lotniczych w obie strony z Warszawy do największych miast USA

MiastoCena biletów
Chicago3578 zł
Nowy Jork3874 zł
Waszyngton4526 zł
Los Angeles4626 zł

Źródło: Skyscanner.pl (stan na 25 kwietnia 2018 r.)

Koszty noclegu w największych miastach USA są zróżnicowane w zależności od standardu. Nocleg w tanim hostelu w Chicago, Waszyngtonie i Los Angeles można znaleźć nawet w granicach od 100 do 200 zł, a w Nowym Jorku pomiędzy 200 a 300 zł. Za dobę w hotelu w którymś z tych miast trzeba zapłacić od kilkuset do powyżej tysiąca złotych.

Średnie ceny zakwaterowania w największych miastach Stanów Zjednoczonych

MiastoCena noclegu
Waszyngton583 zł
Chicago613 zł
Los Angeles705 zł
Nowy Jork751 zł

Źródło: Hikersbay.com (stan na 25 kwietnia 2018 r.)

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do USA – jakie najlepsze?

USA nie jest członkiem Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), dlatego na terytorium tego kraju nie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W efekcie wybierając się do Stanów Zjednoczonych bardzo dokładnie trzeba dobrać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, ponieważ miejscowa służba zdrowia jest bardzo droga. Za następujące świadczenia medyczne trzeba zapłacić w USA:

  • transport karetką do szpitala na terenie USA – 900 euro,
  • wizyta u lekarza – od 450 do 4500 euro,
  • doba pobytu w szpitalu – od 20 000 euro,
  • powrót helikopterem lub karetką do Polski – powyżej 90 000 euro.

Ile kosztuje ubezpieczenie do USA?

W przypadku wyjazdu do USA najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia, które powinny wynosić minimum 120 000 euro. Najlepiej jednak wybrać ofertę, w której towarzystwo pokrywa w nielimitowanym zakresie wydatki związane z opieką medyczną oraz akcją ratowniczą bądź poszukiwawczą. Tego typu propozycje ubezpieczycieli są dostępne w naszym kalkulatorze ubezpieczeń. Cena ubezpieczenia turystycznego do USA wynosi zaledwie 23,07 zł za dzień ochrony osoby dorosłej na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zakres ochrony polisy turystycznej z nielimitowanymi kosztami leczenia i ratownictwa w USA

Zakres ochronySumy gwarantowane
Koszty leczeniaBez limitu
Koszty ratownictwaBez limitu
NNW150 000 zł
OC w życiu prywatnym1 500 000 zł
Ubezpieczenie bagażu3000 zł
Usługi Assistanceusługi Assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Klauzula alkoholowaZa dopłatą
Cena polisy23,07 zł

Źródło: rankomat.pl (cena za dzień ochrony dla osoby dorosłej – stan na 25.04.2018 r.).

Do opisanej przez nas polisy turystycznej do USA można również dokupić tzw. klauzulę alkoholową, która jest dodatkiem do kosztów leczenia oraz ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Oznacza to, że jej posiadacze mogą liczyć na to, że towarzystwo pokryje opłaty medyczne do wysokości sum gwarantowanych określonych w umowie nawet w przypadku, gdy poszkodowany będzie znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Lot za Atlantyk – wymarzona podróż do USA. Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia?
4.2 (83.08%) 13 głosów

Redakcja

Ubezpieczenie podróży od 2,27 zł dziennie
- porównaj 43 oferty ubezpieczeń turystycznych

1
Dodaj komentarz

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o