26 czerwca to oficjalny dzień rozpoczęcia wakacji, co prawda dotyczy to tych, którzy jeszcze nie skończyli edukacji, ale i dorośli myślami są już na urlopie. My także, więc na Wakacyjnej Polisie wciąż wakacyjnie :). Zanim jednak faktycznie wyjedziemy, warto się do odpoczynku dobrze przygotować – dlatego ciągle o tym przypominamy. Ostatnio radziliśmy studentom, dziś zapraszamy do lektury rodziców, którzy planują wyjazd z małym dzieckiem. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat familijnych wakacji.
Walizka juniora, czyli co zabrać na wakacje
Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że jedziemy na wakacje – na tydzień lub dwa, nie na całe życie. Nie ma sensu pakować całego dobytku malucha. Jasne, ubranek – i tych na cieplejsze, i na chłodniejsze dni trzeba wziąć trochę (wiadomo, że maluchy szybko się brudzą i potrzebują zapasowej garderoby, zwłaszcza bielizny). Jeśli planujemy wypoczynek nad wodą – nad morzem bądź jeziorem, to koniecznie trzeba zapakować stroje kąpielowe i cały ekwipunek niezbędny do plażowania (parasol, koce, ponton, materac i zabawki do piasku). Jeśli jednak będziemy w górach, to nie obejdzie się bez wygodnego obuwia i przeciwdeszczowych peleryn.
- Walizka juniora, czyli co zabrać na wakacje
- Hotel czy prywatna kwatera? Jakie zakwaterowanie wybrać?
- Jedziemy na wycieczkę….samochodem czy pociągiem?
- Jak zaplanować odpoczynek z dzieckiem?
- Pod rodzicielskim parasolem, czyli jak dbać o bezpieczeństwo maluchów
- A co w razie problemów? Czyli przezorny zawsze ubezpieczony
- Podróżuj z dzieckiem, ciesz się rodzinnymi wakacjami
Niezbędnik wakacyjny
Koniecznie trzeba zabrać ze sobą kosmetyczkę (z wszystkim akcesoriami potrzebnym do pielęgnacji dziecka, nie można zapomnieć o kremie do opalania z wysokim filtrem) i apteczkę (powinna ona zawierać plastry, bandaże, wodę utlenioną, termometr, tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci, tabletki zapobiegające biegunce oraz chorobie lokomocyjnej, maści na ukąszenia owadów, nożyczki).
Coś dla przyjemności
W walizce musi się znaleźć miejsce na zabawki dla dziecka, aczkolwiek tutaj trzeba zachować zdrowy rozsądek – nie pakujmy ciężkich klocków, ale pozwólmy maluchowi zabrać dwie-trzy ulubione zabawki, przytulankę i parę książeczek lub kolorowanek. Sprawdzą się także rodzinne gry planszowe – idealne na deszczowe popołudnia spędzane w hotelu lub podczas plażowania.
Hotel czy prywatna kwatera? Jakie zakwaterowanie wybrać?
Oto jest pytanie. Na co się zdecydować wyjeżdżając z dziećmi? Na rodzinny apartament w hotelu czy może na kwaterę prywatną? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Warto jednak szukać takich miejsc, które są przyjazne dzieciom. Trzeba tylko przed wyjazdem sprawdzić ofertę miejsca, w którym chcemy się zatrzymać – dowiedzieć się, jak hotel czy kwatera wygląda, co zapewnia i czy proponuje jakieś zniżki dla rodzin. Ważne, by zakwaterowanie łączyć z wyżywieniem – nie ma senesu codziennie szukać miejsca na śniadanie czy obiad z dzieckiem u boku. Maluch raczej nie będzie skłony do próbowania lokalnych dań.
Jedziemy na wycieczkę….samochodem czy pociągiem?
No właśnie – co wybrać? Jeśli jedziesz za granicę, to najlepszą opcją jest samolot – szybko, w miarę wygodnie, dwie-trzy godzinki lotu dziecko z pewnością wytrzyma. Podróż pociągiem może się sprawdzi, ale w przypadku już nieco starszych dzieci, które będą miały się czymś zająć podczas jazdy – czytaniem, malowaniem czy oglądaniem bajek na tablecie. Rodzicom niemowlaków i maluchów polecamy jednak samochód – jest o wiele bardziej wygodne. Po pierwsze – można w dowolnym czasie robić postoje. A po drugie – nie dzieli się go z innymi osobami, które mogą być uczulone na małych rozrabiaków. Może taka podróż potrwa dużej, ale będzie mniej uciążliwa. Warto do niej się dobrze przygotować – sprawdzając stan samochodu i jego wyposażenia, przygotować odpowiedni fotelik dla dziecka i zabezpieczyć się na wypadek choroby lokomocyjnej u malucha.
Jak zaplanować odpoczynek z dzieckiem?
Najważniejsze to dopasowanie rozrywek do wieku dziecka. Wiadomo, że maluchy nie cierpią leżeć na plaży plackiem i nic nie robić. Trzeba zorganizować im czas – budować razem zamki z piasku, kąpać się wspólnie w morzu, zbierać muszle czy kamyki. Wakacje są od tego, by razem spędzać czas, warto o to zadbać. Podczas rodzinnego wypoczynku rozpieszczanie dzieci jest absolutnie…dozwolone. W końcu uciekamy od codzienności i wrzucamy na luz. Dlatego nie należy odmawiać dzieciom rozrywek – pływania statkiem, wizyt w wesołym miasteczku, kupowania pamiątek czy serwowania deserów lodowych (te dwa ostatnie punkty należy realizować w granicach rozsądku, rzecz jasna). Na wakacjach nie uciekajmy od wspólnych spacerów czy wieczorów przy grach planszowych.
Pod rodzicielskim parasolem, czyli jak dbać o bezpieczeństwo maluchów
Wiemy, że wszyscy to wiedzą. Niemniej jednak, warto przypomnieć kilka podstawowych zasad bezpiecznego odpoczynku z pociechami:
- Chrońmy maluchy przed nadmiarem słońca – wskazane są kremy do opalania z mocnym filtrem i nakrycia głowy.
- Nie pozwalajmy dzieciom na samodzielną kąpiel w jeziorze czy morzu.
- Przed spacerem do lasu bądź w góry stosujmy preparaty anty-kleszczowe i dobrze się osłaniajmy. Po powrocie – skontrolujmy siebie i dzieci, a w razie problemów udajmy się do lekarza, który usunie insekta.
- Kontrolujmy, co dziecko je, dbajmy o umycie o owoców i warzyw przed ich zjedzeniem.
- Nie schodźmy ze ścieżek i szlaków w górach czy podczas spacerów.
- Bądźmy ostrożni i przewidywalni.
Wakacji z dzieckiem nie da się w 100% zaplanować i przewidzieć, dlatego jednym rozwiązaniem jest zdrowy rozsądek.
A co w razie problemów? Czyli przezorny zawsze ubezpieczony
Zdarza się, że niekiedy nie ochroni nas nawet rozsądek. Problemy ze zdrowiem, nieszczęśliwy wypadek, kradzież – to się po prostu zdarza. I nie ma innego wyjścia, jak stawić temu czoło. Warto jednak mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne, zwłaszcza wyjeżdżając za granicę. Wystarczy jedne telefon do Centrum Alarmowego i już wiemy, do jakiego szpitala się udać czy jak postąpić w razie kradzieży. Polisa zapewnia nam też pokrycie wszystkich kosztów leczenia, świadczenia finansowe w razie problemów oraz odszkodowanie na skutek następstw nieszczęśliwego wypadku. Nie ma co oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie swojej rodziny, trzeba zapewnić jak najlepszą ochronę – i od tego jest nasz serwis, można znaleźć najbardziej optymalną polisę podróżną. Mało tego, jakiś czas temu przygotowaliśmy ranking najlepszych ubezpieczeń turystycznych na rodzinny wyjazd – warto się z nim zapoznać.
Podróżuj z dzieckiem, ciesz się rodzinnymi wakacjami
Nie ma nic piękniejszego niż wakacje z dzieckiem. Można umacniać relacje między sobą, spędzać razem czas, cieszyć się spokojem i luzem psychicznym. Nikt nic nie musi, nikt nie pracuje, nikomu się nigdzie nie śpieszy. Dlatego warto zadbać o to, by ten wspólny, rodzinny wyjazd był dobrze przygotowany. Dzięki temu z wakacji przywiezie się tylko dobre wrażenie i miłe wspomnienia. A to najważniejsze!
Nie moge znieść widoku dzieci bawiących się nad morzem bez opieki. Rodzice, gdzie jesteście?
My zdecydowanie podróżujemy samochodem. Nie wyobrażam sobie żeby w pociągu czy autobusie podróżować z tyloma rzeczami i przede wszystkim wózkiem. A o tym, żeby nasz vicco od Adamexu zostawić w domu nie ma mowy. 😀 Jest dla nas dużym ułatwieniem podczas każdego wyjazdu, bo nie dość, jest bardzo pakowny i podczas zwiedzania czy spaceru ogranicza nasz bagaż do minimum, to jeszcze jeździ się nim bardzo wygodnie i bezpiecznie, więc odciąża nas jeśli chodzi o drzemki Madzi czy w ogóle noszenie jej, bo uwielbia w nim jeździć. Nie wiem jak inni rodzice dają radę podróżować bez wózków.
u nas chusta królowała jeszcze jakiś czas temu, ale dziecko starsze, cięższe i jednak coraz częściej korzystamy z tegorocznego modelu spacerówki virage, niedawno kupiona, ale dziecko od razu ją pokochało, w przeciwieństwie do gondoli, w której darło się jak nie wiem…więc na wakacje też koniecznie z wózkiem, nie wyobrażam sobie długiego dnia z dzieckiem na ręku i tymi wszystkimi jego niezbędnymi gadżetami