Kolizja, stłuczka, wypadek autem za granicą – co zrobić? Jakich formalności dopełnić?

Redakcja
Udostępnij:
5

60% Polaków na wakacje podróżuje samochodem. Wypadki i kolizje za granicą nie są więc niczym nowym. Podpowiadamy, jak się zachować w takiej sytuacji.

Kolizja, stłuczka, wypadek autem za granicą – co zrobić? Jakich formalności dopełnić?

Jeśli już dojdzie do wypadku za granicą musimy zachować kolejność postępowania:

  1. zadbać o bezpieczeństwo swoje i współpasażerów,
  2. w razie konieczności wezwać służby,
  3. spisać oświadczenie z drugą stroną
  4. zgłosić szkodę ubezpieczycielowi.

Podpowiemy, co należy zrobić krok po kroku.

Spisanie oświadczenia – co musimy wiedzieć o sprawcy?

Istotną czynnością w razie szkody jest spisanie informacji o sprawcy. Powinniśmy uzyskać następujące informacje:

  • numer rejestracyjny,
  • marka pojazdu,
  • informacje o ubezpieczeniu OC (numer polisy, okres ważności ubezpieczenia, nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego),
  • dane kierowcy (imię i nazwisko, data urodzenia, adres, nr prawa jazdy, kategoria prawa jazdy, data ważności prawa jazdy).

Dobrze jest wezwać policję. Wprawdzie może się to wiązać się z opłatami ale sporządzony przez policję protokół będzie pomocą w uzyskaniu odszkodowania. Szczególnie warto wezwać policję, jeżeli jest problem z ustaleniem sprawcy.

Jeżeli funkcjonariusze policji nie zostali wezwani na miejsce wypadku, należy spisać druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, najlepiej w wersji polsko-angielskiej. W standardowym dla wszystkich krajów UE druku wpisujemy:

  • okoliczności zdarzenia,
  • dane ubezpieczyciela,
  • dane uczestników zdarzenia.

Pobierz wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym

Jak spisać oświadczenie?

Jeżeli nie mamy takiego wzoru, to oświadczenie możemy spisać na kartce papieru. Powinno ono zostać przygotowane w dwóch egzemplarzach. Na każdym powinny znajdować się własnoręczne podpisy. Przydatne może też być wykonanie zdjęć pojazdu sprawcy na którym widoczne będą tablice rejestracyjne oraz dokumenty ubezpieczenia.

W razie wypadku za granicą procedura dochodzenia odszkodowania uzależniona jest od tego, w jakim państwie doszło do zdarzenia oraz w jakich państwach zarejestrowane były pojazdy uczestników wypadku. 

Na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) znajduje się bardzo przydatny informator, w którym po wpisaniu kraju wypadku oraz kraju rejestracji pojazdu sprawcy otrzymujemy wskazówki, jak należy postępować krok po kroku. 

Postępowanie w razie zdarzenia w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Jeżeli do zdarzenia dojdzie w kraju należącym do EOG (są to państwa należące do Unii Europejskiej i EFTY, na tym obszarze ważne jest polskie OC i nie ma obowiązku wystawiania Zielonej Karty) i pojazd sprawcy zarejestrowany jest w kraju należącym do EOG, to ustalenie ubezpieczyciela OC po powrocie do kraju umożliwia system krajowych ośrodków informacji funkcjonujących we wszystkich państwach EOG oraz w Szwajcarii.

Szkodę można zgłosić ubezpieczycielowi OC sprawcy w kraju, w którym doszło do wypadku lub reprezentantowi wyznaczonemu przez ubezpieczyciela sprawcy w państwie zamieszkania poszkodowanego (formularz zapytania o ubezpieczyciela OC sprawcy szkody i jego reprezentanta do spraw roszczeń w kraju poszkodowanego jest dostępny na stronie PBUK).

Jeżeli nie ustalono ubezpieczyciela sprawcy, to szkodę można zgłosić do organu odszkodowawczego w państwie zamieszkania poszkodowanego lub do funduszu gwarancyjnego w państwie wypadku. Zakres i wysokość odszkodowania są uzależnione od przepisów obowiązujących w państwie wypadku.

Uwaga: w razie wypadku spowodowanego przez pojazd zarejestrowany w Szwajcarii nie ma możliwości zgłoszenia szkody do organu odszkodowawczego w państwie zamieszkania poszkodowanego.

Co jeśli samochód sprawcy nie jest zarejestrowany w kraju EOG?

Szkodę można zgłosić do biura narodowego w państwie, w którym doszło do wypadku. Informacje o biurach narodowych w poszczególnych krajach dostępne są na stronie pbuk.pl.

 Jeżeli nie znasz ubezpieczyciela sprawcy, to jego ustalenie zależy od działań biura narodowego w kraju zdarzenia. Pojazdy zarejestrowane poza EOG i Szwajcarią nie są objęte systemem ośrodków informacji. 

Jeżeli nie ustalono ubezpieczyciela sprawcy, to szkodę można zgłosić do organu odszkodowawczego w państwie zamieszkania poszkodowanego lub do funduszu gwarancyjnego w państwie wypadku. Zakres i wysokość odszkodowania są uzależnione od przepisów obowiązujących w państwie wypadku.

Pomoc z Auto Assistance – na co można liczyć?

Jeśli do polisy turystycznej dołączony jest dodatek zwany Auto Assistance lub assistance samochodowym, wówczas w razie kolizji lub wypadku można liczyć na dodatkowe wsparcie ubezpieczyciela.

Uzyskać można pomoc w zakresie procedur, wsparcia prawnego, tłumacza, jak również holowania samochodu, naprawy, auta zastępczego czy noclegu na czas pozostawania pojazdu w warsztacie.

Co jeszcze zapewnia assistance samochodowy?

Takie ubezpieczenie dla kierowcy, samochodu oraz współpasażerów na czas podróży na chwilę obecną oferuje Axa Assistance. Można mieć je od 84,52 zł na tygodniowy wyjazd. Więcej szczegółów znajdziesz w naszym kalkulatorze.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania