Ubezpieczenie NNW, czyli bądź chroniony po szkodzie

Redakcja
Udostępnij:
4.5

Ostatnio pisaliśmy na temat kosztów leczenia i ubezpieczenia bagażu. Kolejnym istotnym elementem polisy turystycznej jest  NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto dowiedzieć się o nim więcej bo NNW dotyczy nie tylko ubezpieczeń turystycznych, ale i samochodowych, życiowych czy mieszkaniowych. Zatem – do dzieła!Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest NNW i co zapewnia?Sumy gwarantowane […]

Ubezpieczenie NNW, czyli bądź chroniony po szkodzie

Ostatnio pisaliśmy na temat kosztów leczenia i ubezpieczenia bagażu. Kolejnym istotnym elementem polisy turystycznej jest  NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto dowiedzieć się o nim więcej bo NNW dotyczy nie tylko ubezpieczeń turystycznych, ale i samochodowych, życiowych czy mieszkaniowych. Zatem – do dzieła!

Czym jest NNW i co zapewnia?

Ponoć w życiu nie ma przypadków, za to bardzo często zdarzają się wypadki. Złamanie nogi, stłuczka samochodowa czy nieoczekiwana kontuzja podczas gry w siatkówkę to nic dziwnego. Takie rzeczy się zdarzają również podczas wakacji i naszych urlopowych podróży. Ubezpieczenie turystyczne zawierające koszty leczenia pokrywa nam rachunki za usługi medyczne, w ramach których została nam udzielona pomoc. Dzięki NNW możemy liczyć na rekompensatę za  poniesiony ból i stres związany z wypadkiem.

Odszkodowanie wypłacone jest już po nieszczęśliwym wypadku, najpierw jednak trzeba udokumentować poniesiony uszczerbek na zdrowiu (zaświadczeniami lekarskimi, wynikami badań czy rachunkami za leki i rehabilitację). Suma, jaką otrzymamy zależy od tego, na ile byliśmy ubezpieczeni i jak towarzystwo ubezpieczeniowe ocenia nasz wypadek – zdefiniowany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, wyrażony jako procentowy uszczerbek na zdrowiu.

Sumy gwarantowane NNW

Money in hand

Sumy te są bardzo różne w zależności od wybranego pakietu, oferty czy firmy ubezpieczeniowej. Zaczynają się od 500 zł, a kończą nawet na sumach kilkuset tysięcy. Oczywiście pełna suma gwarantowana wypłacana jest tylko w przypadku śmierci ubezpieczonego. W razie innych uszczerbków będzie przyznany, tak jak wspomniałam wcześniej, określony w OWU procent sumy gwarantowanej. Oznacza to, że np. posiadając ubezpieczenie NNW na 20 000 zł, w razie złamania nogi otrzymamy 4% tej sumy, czyli 800 zł. Słowem – im wyższa suma ubezpieczenia, tym większy ekwiwalent w razie nieszczęśliwego wypadku. Tabele procentowe można znaleźć w OWU  – warto się z nimi zapoznać przed zakupem polisy.

Wyłączenia ochrony NNW

Kobieta o kulach z kontuzją nogi

 

Z ubezpieczeniami bywa tak, że towarzystwa niekiedy odmawiają wypłaty świadczenia gwarantowanego w polisie. Również w przypadku NNW są określone sytuacje, w których nie możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Zazwyczaj w OWU ubezpieczycieli można przeczytać, że ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania należnego mu w ramach NNW, jeśli:

  • w czasie wypadku był pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub narkotyków,
  • wypadek spowodowały choroby przewlekłe, zawodowe lub psychiczne (chyba, że zakupi się stosowne rozszerzenie polisy – ubezpieczenie od chorób przewlekłych),
  • wypadek związany był z popełnieniem przez niego przestępstwa,
  • wypadek wiązał się z targnięciem się na swoje życie.

 

O ile nie wykupi się stosownego rozszerzenia, ubezpieczenie NNW nie chroni także podczas uprawiania sportów podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych, np. jazdy na nartach, na snowboardzie, wyjść w wysokie góry, skoków na bungee czy lotów balonem. Dlatego jeśli planuje się podczas turystycznego wyjazdu za granicę uprawiać tego typu aktywności, w pierwszej kolejności należy sprawdzić w OWU, czy dany sport jest określany jako ryzykowny bądź ekstremalny. Jeśli tak, to trzeba wykupić rozszerzenie, by w razie wypadku podczas korzystania z takiej aktywności otrzymać odszkodowanie. Dlaczego ubezpieczyciele wymagają dodatkowej składki? To proste – ryzykowne sporty to większe prawdopodobieństwo kontuzji czy uszczerbku na zdrowiu.

Warto mieć NNW

man-96587

NNW znajduje się z automatu w każdej polisie turystycznej. Nie trzeba więc osobno jej dokupywać, ponieważ każde standardowe ubezpieczenie na podróż zawiera koszty leczenia, Assistance oraz NNW. Dzięki temu, jeśli już spotka nas jakiś nieszczęśliwy wypadek, to finansowe odszkodowanie będzie dla nas jakąś rekompensatą za ból i stres. Chcesz przed wyjazdem mieć pewność, że w razie czego masz taką ochronę? Znajdź w naszym kalkulatorze najlepsze ubezpieczenie turystyczne z NNW!

 

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nwstudenta Pl
Nwstudenta Pl
7 lat temu

Brak ubezpieczenia NW można rozwiązać wykupując je indywidualnie na nwstudenta.pl. Warto je posiadać, ubezpieczenie to chroni przez 24 h na dobę przez cały rok, również w wakacje. Składka roczna jest bardzo korzystna i otrzymasz za nią bardzo szeroki zakres ochrony z wysoką sumą ubezpieczenia.

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania