Ubezpieczenie na narty w Polsce – czy jest nam potrzebne?

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Zimowy urlop na polskich stokach? To rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością, za względu na cenę i dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Miejsca takie jak Zakopane, Szczyrk, Zieleniec, czy Korbielów, co roku odwiedzane są przez wielu narciarzy i snowboardzistów, z których – jak się okazuje – tylko niewielki procent posiada wykupione ubezpieczenie turystyczne. Z czego to wynika i dlaczego polisa może okazać się przydatna?

Ubezpieczenie na narty w Polsce – czy jest nam potrzebne?

Planujesz spędzić ferie na naszych tatrzańskich albo beskidzkich stokach? To najtańsze rozwiązanie, cieszące się największą popularnością wśród amatorów narciarstwa. Zakopane, Szczyrk, Zieleniec, Korbielów – to tylko kilka miejsc, które zimą są wypełnione po brzegi narciarzami i snowboardzistami.

Ilu z nich zabiera ze sobą polisę? Ułamek procenta – pokutuje bowiem przekonanie, że w kraju nie musimy się ubezpieczać. Czy słusznie?

Czy można jechać w góry w Polsce zimą 2022 r.?

Obecnie nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o podróżowanie po Polsce, także w celu uprawiania zimowych sportów. Choć nadal warto zachowywać ostrożność i podstawowe zasady higieny w trakcie podróży i pobytu w miejscu docelowym, nie obowiązują pojawiające się jeszcze do niedawna obostrzenia związane z COVID-19.

Jakim wypadkom najczęściej ulegają narciarze?

URAZY GŁOWY5%
URAZY PLECÓW6%
URAZY RĘKI7%
URAZY RAMION I BARKÓW17%
URAZY KOSTEK I STÓP20%
URAZY KOLAN35%

Podczas jazdy na nartach czy snowboardzie najczęściej zdarzają się kontuzje stawów. Ma to związek z ich dużym obciążeniem, przy uprawianiu tego typu dyscyplin.

Narażone są również kolana, zwłaszcza w sytuacjach, gdy podczas upadku nie wypną się narty. Często dochodzi też do zwichnięć, skręceń, a także złamań, w tym głównie kości kolanowych.

Bardzo narażone na urazy są też nadgarstki, które nienaturalnie wyginają się przy upadku. W takich sytuacjach może dojść nawet do pęknięć i złamań kostnych, które czasami wymagają długiej rehabilitacji.

Przy upadkach – a zwłaszcza zderzeniach z innymi narciarzami – cierpią również barki i ramiona, przede wszystkim łopatki i stawy ramieniowe, które bardzo łatwo zwichnąć.

Nieco rzadsze, choć najbardziej niebezpieczne są jednak urazy pleców i głowy. Uszkodzone kręgi, wstrząs mózgu, czy pęknięta kość ogonowa również się zdarzają. Dla wielu sportowców to jednak szczęście w nieszczęściu, w porównaniu ze złamaniem kręgosłupa, które najczęściej kończy się kalectwem.

CZĘŚĆ CIAŁANAJCZĘSTSZE URAZY
GŁOWAWstrząs mózgu, urazy szyi, złamania szczęki, kontuzje odcinka szyjnego kręgosłupa
PLECYUrazy, a nawet złamania kręgosłupa, pęknięcia lub złamania kości ogonowej, uszkodzenia kręgów
RĘCENaciągnięcia ścięgien, urazy panewki stawu ramieniowego, uszkodzenie obrąbka, złamania i pęknięcia obojczyka, skręcenie nadgarstków
NOGINaderwanie lub całkowite zerwanie więzadeł (szczególnie strzałkowych i tylnych), uszkodzenia łąkotki, urazy piszczeli

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na polskich stokach?

W Polsce praktycznie każdy z nas objęty jest ubezpieczeniem społecznym, które w razie potrzeby zagwarantuje nam nieodpłatną, podstawową pomoc i opiekę medyczną w razie choroby czy wypadku, także tego na stoku. Co więcej, w przeciwieństwie do innych krajów, w Polsce bezpłatne są akcje ratownictwa górskiego.

Czy dodatkowe ubezpieczenie podczas wyjazdu na narty do jednego z krajowych ośrodków jest zatem potrzebne? Zdecydowanie tak. Uprawianie sportów zimowych, takich jak jazda na nartach lub desce, wiąże się bowiem ze zwiększonym ryzykiem wypadku na stoku, podczas którego ucierpieć może także zdrowie lub mienie innych osób.

Dlatego tak ważne jest, by przed podróżą zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowaną do charakteru wyjazdu polisę, która uchroni nas przed finansowymi konsekwencjami szkód powstałych na skutek ewentualnego nieszczęścia.

Ubezpieczenie w ramach NFZ zapewnia jedynie pomoc medyczną, natomiast polisa narciarska zagwarantuje dodatkową ochronę w postaci NNW, OC, a nawet ubezpieczenia sprzętu sportowego. Co więcej, posiadacze polisy będą mogli skorzystać z leczenia w placówkach prywatnych, bez ponoszenia wysokich kosztów, które bez ubezpieczenia musieliby pokryć z własnej kieszeni.

Przykład: Pani Monika wraz z mężem i znajomymi wybrała się na tygodniowy urlop zimowy do Zakopanego. Już pierwszego dnia kobieta spowodowała jednak wypadek na stoku, kiedy podczas zjazdu na nartach, nieumyślnie wjechała w innego turystę, jadącego na desce snowboardowej. Pani Monika co prawda nie odniosła większych obrażeń, natomiast snowboardzista doznał poważnego złamania nogi, a jego sprzęt sportowy został mocno uszkodzony. Na szczęście kobieta przed podróżą wykupiła ubezpieczenie narciarskie, dzięki czemu ubezpieczyciel zapłaci za likwidację powstałych w wyniku zdarzenia szkód, takich jak np. rehabilitacja poszkodowanego turysty, czy naprawa jego mienia.

Co zapewnia ubezpieczenie na narty w Polsce?

Polisa narciarska dla osób, które planują spędzić urlop na polskich stokach, gwarantuje rozszerzoną ochronę na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń  (oraz ich konsekwencji) podczas uprawiania sportów zimowych. Co dokładnie zapewnia takie ubezpieczenie?

  • OC w życiu prywatnym i OC sportowe – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zadziała, kiedy to my będziemy sprawcami wypadku, w wyniku którego ucierpią osoby trzecie lub ich mienie, w tym również sprzęt sportowy (czy to podczas uprawiania sportów zimowych, czy w trakcie odpoczynku między szusowaniem po stokach).
  • NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które w razie kontuzji na stoku (a także poza nim) zapewni wypłatę odszkodowania, które zrekompensuje nam doznane cierpienie.
  • Koszty leczenie i rehabilitacji – to istotny element, który przyda się podczas leczenia w placówkach prywatnych.
  • Ubezpieczenie bagażu – ochroną można objąć nie tylko zwykły bagaż, ale również sprzęt sportowy, który zazwyczaj jest stosunkowo drogi. Jeśli dojdzie do zniszczenia, zgubienia czy kradzieży bagażu, z polisą będziemy mieli szansę na odszkodowanie za poniesione straty.

Ważne! Jeżeli podczas zimowego urlopu zamierzamy uprawiać sporty, które ubezpieczyciel uznaje za ekstremalne lub o podwyższonym ryzyku, koniecznie musimy rozszerzyć naszą polisę o ten właśnie rodzaj aktywności. W przeciwnym razie, jeśli do wypadku dojdzie w trakcie ich uprawiania, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

Jak kupić ubezpieczenie na narty w Polsce?

Polisy narciarskie ważne na terenie Polski są niezwykle tanie. Najbardziej podstawową ochronę można znaleźć od niecałych dwóch złotych za dzień. Rozbudowane polisy to koszt około 16 zł dziennie. To naprawdę niewiele.

Uwaga – polisy zagraniczne nie działają na terenie Polski, nawet jeśli obejmują swoim zakresem całą Europę, to Polska jest wyłączona. Dlatego ubezpieczenia na narty w Polsce należy szukać nie w głównym kalkulatorze, ale w porównywarce ubezpieczeń NNW w podróży.

Tam można dopasować polisę do swoich potrzeb oraz zakupić ją online. Kilka przykładowych kalkulacji z najbardziej optymalnym zakresem ubezpieczenia prezentujemy poniżej.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Polsce?

Ubezpieczenie narciarskie ważne na terenie Polski nie jest drogie, a w wielu sytuacjach pozwoli uniknąć ponoszenia naprawdę ogromnych kosztów w razie wypadku na stoku.

Najbardziej podstawową polisę dla miłośników zimowych aktywności można kupić już za 2 złote dziennie, dla jednej osoby dorosłej.

Bardziej rozbudowana ochrona, rozszerzona o sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne, w podstawowej wersji kosztuje natomiast 8 złotych za dzień.

Jeśli zależy nam na wyższych sumach gwarantowanych (dotyczy to przede wszystkim ubezpieczenia NNW), do dyspozycji mamy droższe opcje, jednak cena najbardziej kompleksowej polisy, wraz z rozszerzeniem, nie powinna przekroczyć 20 złotych dziennie. Co otrzymujemy w cenie ubezpieczenia?

WARIANTXSmallSmallLarge
CENA (SPORTY AMATORSKIE)2 zł3 zł5 zł
CENA (SPORTY EKSTREMALNE I WYSOKIEGO RYZYKA)8 zł12 zł20 zł
NNW10 000 zł20 000 zł50 000 zł
Koszty leczenie na terenie RP500 zł500 zł1 000 zł
Koszty rehabilitacji na terenie RP500 zł500 zł1 000 zł
OC100 000 zł100 000 zł100 000 zł
Koszty ratownictwa na terenie RP15 000 zł15 000 zł15 000 zł
OC sportowe10 000 zł10 000 zł10 000 zł
Sprzęt sportowy3 000 zł3 000 zł3 000 zł

Przezorny zawsze ubezpieczony – czy to w kraju, czy za granicą. A zwłaszcza, gdy szusuje się po stoku. Wypadki i upadki się zdarzają – lepiej się przed nimi ochronić. Dzienny koszt ubezpieczenia wynosi mniej więcej tyle, co zakup kawy w automacie. Zanim zaczniesz podbijać tatrzańskiej czy beskidzkie stoki, kup polisę i szusuj bezpiecznie!

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy ubezpieczenie na narty w Polsce jest obowiązkowe?

    Ubezpieczenie na polskich stokach nie jest obowiązkowe, jednak zdecydowanie zaleca się zakup odpowiedniej polisy każdemu, kto zamierza uprawiać sporty zimowe. Brak ubezpieczenia może bowiem skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi w razie wypadku lub innego nieszczęścia podczas jazdy na nartach lub desce.

  2. Czym różni się ubezpieczenie na narty w Polsce od zagranicznego?

    Polisa narciarska na polskie stoki nie wymaga ubezpieczenia kosztów akcji ratunkowych, ponieważ w naszym kraju akcje ratownictwa są bezpłatne. Suma ubezpieczenia KL również może być nieco niższa niż w przypadku ochrony za granicą, w związku z ubezpieczeniem społecznym w ramach NFZ. W polisie nie znajdziemy także takich elementów jak koszty transportu medycznego i transportu poszkodowanego do kraju (brak takiej potrzeby).

  3. Czy ubezpieczenie na narty w Polsce pokrywa koszty leczenia i ratownictwa?

    Polisa na narty w Polsce pokrywa koszty leczenia, mimo ubezpieczenia w ramach NFZ, dzięki czemu możliwe jest np. skorzystanie z prywatnej opieki medycznej, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pokryje także koszty związane z rehabilitacją na terenie RP. Jeśli chodzi o ratownictwo, nie ma takiej potrzeby, ponieważ w naszym kraju akcje ratownictwa górskiego są nieodpłatne.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów