Powitaj Nowy Rok ze świętym Mikołajem. Sylwester w Laponii

Redakcja
Udostępnij:
5

Nie masz jeszcze planów na Sylwestra? Czasu nie zostało za wiele, ale spontaniczne decyzje bywają najlepsze. My polecamy wypad do Laponii. Powitanie Nowego Roku w towarzystwie Świętego Mikołaja, asyście reniferów z zorzą polarną w tle? W zasadzie, czemu nie?  Z tego artykułu dowiesz się:Polowanie na zorzę polarnąSylwester ze Świętym MikołajemNowy Rok na stokuPrzejażdżka psim zaprzęgiemInne […]

sylwester w laponii

Nie masz jeszcze planów na Sylwestra? Czasu nie zostało za wiele, ale spontaniczne decyzje bywają najlepsze. My polecamy wypad do Laponii. Powitanie Nowego Roku w towarzystwie Świętego Mikołaja, asyście reniferów z zorzą polarną w tle? W zasadzie, czemu nie?  

Sylwestrowy wieczór mamy tylko raz do roku, powinien więc być to wieczór wyjątkowy, inny niż wszystkie. Koło podbiegunowe w fińskiej Laponii doskonale te kryteria spełnia. Wpisuje się dodatkowo w magiczny, świąteczny nastrój. Jest zima, mróz, pada śnieg, można pojeździć na nartach lub imprezować ze samym Świętym Mikołajem. Atrakcji mamy co niemiara, w dodatku Laponia nie należy do najdroższych kierunków – za te kilka dni w mikołajowej krainie zapłacimy mniej więcej tyle co za powitanie Nowego Roku na alpejskim stoku. Jak zatem możemy spędzić Sylwestra w Laponii?

Polowanie na zorzę polarną

Sylwester w Laponii i polowanie na zorzę

Wiele biur podróży oferuje swoim klientom przeżycie zupełnie niezwykłego Sylwestra w Laponii. Wieczorem wszyscy zakładają rakiety śnieżne i wybierają się na długi spacer w poszukiwaniu zorzy polarnej. Jasne, z miasta również ją widać, ale podziwianie tego zjawiska z daleka od zgiełku cywilizacji i świata miast to zupełnie coś innego. Tam też w tych pięknych okolicznościach przyrody można z lampką szampana w ręku powitać nadejście nowego roku, a potem upiec kiełbaski na ognisku i wrócić do hotelu na imprezowanie do białego rana.

Sylwester ze Świętym Mikołajem

W lapońskim Santa Parku co roku organizowana jest impreza sylwestrowa, którą wydaje sam Święty Mikołaj ze swoim elfami. W programie tego niezwykłego sylwestra znajduje się uroczysta kolacja, ale i zabawa w takt przebojów (w rolach DJ-ów wystąpią elfy). Można zwiedzić słynną galerię lodową. Północ zostanie przywitana pokazem sztucznych ogni.

Nowy Rok na stoku

W Laponii usytuowanych jest kilka ośrodków narciarskich, jednak na szczególną uwagę zasługuje kurort narciarski Levi. Znajdują się tam idealne warunki do jazdy na nartach czy na snowboardzie – łącznie 27 wyciągów, 45 tras zjazdowych i 230 tras biegowych o różnym poziomie zaawansowania. Większość tras jest oświetlonych. Można więc noworoczne popołudnie spędzić na stoku, oczywiście pod warunkiem, że jest się w stanie niewskazującym ;).

Przejażdżka psim zaprzęgiem

Sylwester w Laponii i przejażdżka psim zaprzęgiem

Wycieczka po Laponii na saniach ciągniętych przez husky i malamuty to atrakcja, którą absolutnie trzeba zaliczyć. 5-kilometrowa przejażdżka w psim zaprzęgu kosztuje około 60 euro, ale naprawdę się opłaca. Warto poczuć się jak prawdziwy Lapończyk, a poza tym Laponia to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie wciąż praktykuje się psie zaprzęgi. Jak się już tam jest, to szkoda przegapić taką okazję.

Inne atrakcje w Laponii

Opisaliśmy tylko niewielką część tego, co czeka tych, którzy wybiorą się do Laponii. Można też odwiedzić farmę reniferów, wypłynąć w rejs lodołamaczem, nocować w lodowym hotelu, udać się na wycieczkę skuterem po lapońskich bezdrożach, a po wszystkim wygrzać się w saunie. Pomysłów nie brakuje – warto je tylko dopasować do swoich preferencji!

Ile kosztuje Sylwester w Laponii?

Zorganizowane wycieczki na powitanie Nowego Roku w Laponii to koszt od 2500 do 3000 zł. W tej cenie wliczona jest podróż (zazwyczaj samolotem), noclegi oraz wyżywienie i cześć atrakcji (chodzi o te ujęte w programie). Wyjazd do Laponii organizowany na własną rękę może być znacznie tańszy.

Ubezpieczenie turystyczne do Laponii – ile kosztuje i jakie wybrać?Jak zorganizować Sylwester w Laponii?

Laponia leży na terenie Finlandii, która jako członek Unii Europejskiej gwarantuje nam częściową opiekę medyczną w ramach karty EKUZ. Za część kosztów leczenia będziemy musieli zapłacić jednak sami – np. wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to wydatek od 16 do 22 euro. Za skorzystanie z konsultacji lekarza specjalisty pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni – nawet do 32,10 euro za każdą wizytę.

Opłaty za dializy, radioterapię lub badanie cytotoksyczne wynoszą maksymalnie 8,80 euro za jeden zabieg. Leczenie stomatologiczne to koszt do 35 euro. Za każdy dzień pobytu w szpitalu pacjent musi pokryć zryczałtowaną opłatę w wysokości maksymalnie 38,10 euro. W 100% pokrywane przez pacjenta jest leczenie prywatne oraz transport powrotny do kraju.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Laponii?

Jak widać koszty leczenia w Laponii mogą być bardzo wysokie, lepiej więc mieć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które je pokryje (warto wybrać sumę gwarantowaną powyżej 30 000 euro, zwłaszcza jeśli planuje się jazdę na nartach lub inne aktywności sportowe). Polisa powinna zapewniać także ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym. Przyda się ochrona bagażu i sprzętu sportowego. Jeśli planuje się jazdę na nartach, przejażdżkę psim zaprzęgiem, skuterem śnieżnym czy inne aktywności, to wymagane będzie rozszerzenie od uprawnia sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Laponii?Najlepszy Sylwester w Laponii

Koszt takiej polisy zależy od wielu czynników: długości pobytu, liczby ubezpieczonych osób, wybranych dodatków i rozszerzeń czy konkretnego pakietu. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Laponii można znaleźć już od 2,34 zł dziennie. Różne oferty można policzyć w naszym kalkulatorze i zakupić je online.

Dopasujesz ubezpieczenie do swojej podróży i pod kątem swoich wymagań. Wszystkie formalności zajmą Ci kilka minut. Zakupioną polisę można wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. Sylwester w Laponii na pewno będzie wyjątkowy, warto zadbać, by był też bezpieczny.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania