Podróż służbowa za granicę – jakie ubezpieczenie wybrać?

Redakcja
Udostępnij:
5

Wyjazdy za granicę niekoniecznie muszą wiązać się tylko ze zwiedzaniem i wypoczynkiem. Coraz częściej podróżujemy służbowo – na spotkania biznesowe, szkolenia czy w delegację. Podczas takiego wyjazdu również pojawia się ryzyko nieszczęśliwych wypadków i problemów ze zdrowiem. Pamiętajmy, by w podróż służbową zabrać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie.Z tego artykułu dowiesz się:EKUZ a podróż służbowa – […]

Podróż służbowa za granicę – jakie ubezpieczenie wybrać?

Wyjazdy za granicę niekoniecznie muszą wiązać się tylko ze zwiedzaniem i wypoczynkiem. Coraz częściej podróżujemy służbowo – na spotkania biznesowe, szkolenia czy w delegację. Podczas takiego wyjazdu również pojawia się ryzyko nieszczęśliwych wypadków i problemów ze zdrowiem. Pamiętajmy, by w podróż służbową zabrać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie.

Bardzo często pracowników wyjeżdżających za granicę ubezpieczają pracodawcy. Nie ma co prawda takiego obowiązku prawnego, jednak wiele firm w ten sposób zabezpiecza się przed ewentualnym oskarżeniem o niezapewnienie pełnej ochrony na czas podróży dla pracownika. Tym bardziej, że koszt polisy jest śmiesznie niski – nawet w przypadku kilkutygodniowego pobytu poza krajem. Kilkadziesiąt złotych to żaden wydatek w porównaniu do  30 000  euro za leczenie w zagranicznym szpitalu czy odszkodowania w wysokości kilkunastu tysięcy złotych na skutek nieszczęśliwego wypadku.

EKUZ a podróż służbowa – na co można liczyć?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (wyrobić można ją w każdym oddziale NFZ-u, jest ważna przez rok) gwarantuje nam bezpłatną opiekę w ramach publicznej służby zdrowia w niemal wszystkich krajach Europy. Warto jednak pamiętać, że możemy liczyć na taką samą pomoc jak obywatele konkretnego kraju, a nie wszędzie wszystkie usługi medyczne są w całości refundowane przez państwo. W większości przypadków w ramach EKUZ bezpłatna jest tylko podstawowa pomoc medyczna ratująca zdrowie i życie – w każdym kraju może to być definiowane inaczej. EKUZ częściowo pokryje koszty leczenia – za resztę będziemy musieli płacić z własnej kieszeni – chyba, że zainwestujemy w ubezpieczenie na czas podróży służbowej. Poza Europą wszystkie opłaty związane z leczeniem pokrywamy samodzielnie.

Ubezpieczenie podróży służbowej – jak je wybrać?

Wybór ubezpieczenia podróży służbowej niewiele różni się od wyboru polisy turystycznej. Zakres powinien być taki sam. Najważniejszym elementem są koszty leczenia, które pokryją wszystkie usługi medyczne, z których korzystało się za granicą, zarówno w ramach publicznej służby zdrowia, jak i leczenia prywatnego. Minimalna suma gwarantowana powinna wynosić na terenie Europy 20 000 euro, poza nią od 30 000 wzwyż, adekwatnie do obowiązujących w danym kraju kosztów leczenia. Poza tym polisa powinna zapewniać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz od odpowiedzialności cywilnej. Warto ubezpieczyć bagaż – niektóre pakiety w tym dodatku obejmują ochroną także sprzęt elektroniczny. Należy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia sprawdzić, czy polisa obejmują ochroną wykonywaniem pracy czy udział w szkoleniach. Praca umysłowa zwykle jest włączona w ubezpieczenie, w przypadku pracy fizycznej konieczne może być stosowne rozszerzenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie podróży służbowej? Sprawdzamy i porównujemy

Jak już wspomnieliśmy na początku – ubezpieczenie na wyjazd służbowy nie należy do najdroższych zakupów, wręcz przeciwnie – jest bardzo tanie. Polisa na tygodniowy wyjazd do Wielkiej Brytanii związany z udziałem w szkoleniu obejmująca koszty leczenia, NNW, OC oraz bagaż to koszt zaledwie 44,59 zł. Pracownik budowlany oddelegowany na miesiąc do Niemiec za polisę z kosztami leczenia, NNW, i Assistance medycznym zapłaci 179,80 zł. Zakres i koszt można sprawdzić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń podróży służbowej. Do wyboru mamy kilkanaście ofert, pakietów, rozszerzeń. Z pewnością znajdzie się odpowiednio dopasowaną polisę. Wybraną ofertę można zamówić online – wystarczy wypełnić niezbędne dane i opłacić składkę, a do kilkunastu minut na adres mailowy otrzyma się dokument ubezpieczenia.

Podróż służbowa zawsze z ubezpieczeniem

document-428338_1920

Wyjazd służbowy za granicę wcale nie jest rzadkością we współczesnym biznesie. Warto zadbać, by był bezpieczny i spokojny. Polisa na czas podróży na pewno w tym pomoże. Zwłaszcza, że jej zakupu nawet nie odczujesz w swoim budżecie.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania