Tam szusują oligarchowie. Bukovel i narty na Ukrainie

Magdalena Kajzer
Udostępnij:
4.5

Bukovel to stosunkowo nowy ośrodek narciarski na Ukrainie, jeden z najnowocześniejszych kurortów w tej części Europy. Infrastruktura całego ośrodka bazuje na austriackiej technologii. Miłośnicy szusowania mają do dyspozycji 22 wyciągi, 62,5 km tras oraz innowacyjne systemy sztucznego naśnieżania. Sprawdzamy, co jeszcze czeka narciarzy wybierających ukraińskie stoki.Z tego artykułu dowiesz się:Nowoczesny ośrodek na Wschodzie. Co czeka […]

Bukovel, czyli narty na Ukrainie

Bukovel to stosunkowo nowy ośrodek narciarski na Ukrainie, jeden z najnowocześniejszych kurortów w tej części Europy. Infrastruktura całego ośrodka bazuje na austriackiej technologii. Miłośnicy szusowania mają do dyspozycji 22 wyciągi, 62,5 km tras oraz innowacyjne systemy sztucznego naśnieżania. Sprawdzamy, co jeszcze czeka narciarzy wybierających ukraińskie stoki.

Ośrodek narciarski Bukovel powstał z myślą o bogatych narciarzach z Europy Wschodniej – jest alternatywą dla  znajdujących się dużo dalej alpejskich stoków. Kurort spełnia najwyższe standardy, a miłośnicy luksusu nie mogą mu nic zarzucić. Na terenie całego ośrodka dostępny jest bezprzewodowy internet, w schroniskach można płacić kartą, a także za dodatkową opłatą skorzystać z bramek VIP. W Bukovelu znajduje się też olbrzymie  centrum rozrywki z bowlingiem, bilardem i dyskoteką.

Nowoczesny ośrodek na Wschodzie. Co czeka narciarzy w Bukovelu?

Bukowel znajduje się w obwodzie iwanofrankowskim, około 250 km od granicy z Polską. Ośrodek położony jest na zboczach Karpat, w pobliżu miejscowości Jaremcze. Narciarze mają do dyspozycji 61 tras zjazdowych, z czego 12 to trasy niebieskie dla początkujących, 41 czerwone dla średniozaawansowanych, a 8 – czarne dla zaawansowanych. Na szczyt stoku wwożą wyciągi krzesełkowe. Górna stacja znajduje się na górze Dovga na wysokości 1372 m n.p.m., stacja dolna jest zlokalizowana na wysokości 900 m n.p.m., różnica poziomów wynosi 472 metrów. Na terenie ośrodka znajduje się także nowoczesny snowpark.

Jak dojechać na narty na Ukrainę, czyli Bukovel z Polski

Najwygodniejszą opcją jest oczywiście dojazd samochodem. Od przejścia granicznego w Medyce czy Hrebennem to około 4 godziny drogi. Można jednak zdecydować się na transport publiczny. Z większych miast Polski kursują autobusy do Iwano-Frankiwska. Z dawnego Stanisławowa można dotrzeć do Bukovela wygodnym mikrobusem w około dwie godziny. Jest też opcja dojazdu do Lwowa pociągiem, np. z Krakowa czy Przemyśla, a stamtąd specjalnym komfortowym autobusem przeznaczonym dla narciarzy.

Ile kosztują narty na Ukrainie, czyli ceny skipassów w Bukovelu

Dzienny karnet, ważny od 8.30 do 16.30, kosztuje dla osoby dorosłej niespełna 160 zł. Skipass ulgowy to wydatek rzędu 110 zł. Za jazdę w godzinach wieczornych (po 15.00) trzeba zapłacić 78 zł. Karnet ważny 7 dni w standardowej cenie to około 800 zł, ulgowy – niespełna 600 zł. Na wyższe ceny trzeba się przygotować w okresie prawosławnych świąt Bożego Narodzenia.

Noclegi w Bukovelu – ile to kosztuje?

Koszt wynajęcia apartamentu w Bukovelu najwyższy będzie w szczycie sezonu. Średnio nocleg w czterogwiazdkowym hotelu to wydatek 271 zł za noc. Na nieco mniejsze ceny można liczyć w pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych, można wynająć pokój od 94 zł/doba. Szukający okazji mogą zdecydować się na prywatną kwaterę za pośrednictwem Airbnb od 50 zł za noc.

Apres ski w Bukovelu – na co można liczyć?

Bukowel, jako luksusowy kurort, powstały z myślą od wschodnioeuropejskich VIP-ach ma wiele do zaoferowania także poza nartami. Na terenie ośrodka znajduje się lodowisko, kręgielnie, pijalnia wód mineralnych i liczne sklepy. W Bukovelu mieści się kilkadziesiąt restauracji, nie brakuje też karczm, pubów oraz klubów. Okolica jest bardzo malownicza, można więc wybrać się na spacer lub dłuższy trekking. Z pewnością warto zobaczyć wodospad na Prucie oraz skaliste zbocza schodzące wprost do rzeki. W Jaremczu znajduje się lokalny jarmark huculski.

Koszty leczenia na Ukrainie – ile to nas może kosztować?

Jazda na nartach należy do sportów wysokiego ryzyka, kontuzje i wypadki nie należą więc do rzadkości. Ukraina nie należy do Unii Europejskiej ani do EFTA, co oznacza że za wszystkie koszty leczenia będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Służba zdrowia na Ukaranie nie stoi na najwyższym poziomie, niemniej jednak za dobę w szpitalu zapłacimy około 140 zł, nie licząc zabiegów, operacji, zakupu leków, ratownictwa czy powrotu do kraju (a taki specjalistyczny medyczny przewóz może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych).

Jak wybrać ubezpieczenie na narty na Ukrainie?

Lepiej uniknąć wysokich rachunków za pomoc medyczną otrzymaną na Ukrainie. W tym celu trzeba zakupić odpowiednią polisę. Takie ubezpieczenie na narty na Ukrainie powinno przede wszystkim zapewniać pokrycie kosztów leczenia do przynajmniej 30 000 euro. Sprawdzi się także NNW, OC w życiu prywatnym, a także ochrona bagażu i sprzętu narciarskiego. Nie można zapomnieć również o rozszerzeniu ochrony o sporty wysokiego ryzyka (a w przypadku jazdy poza stokiem czy innych aktywności zimowych niż standardowa jazda na nartach – o sporty ekstremalne). Taką polisę można mieć już od 3,70 zł dziennie.

Kup ubezpieczenie na narty na Ukrainie

Narty na Ukrainie – warto czy nie warto?

Bukovel znajduje się o wiele bliżej polskiej granicy niż chociażby Alpy. Za mniejszą cenę możemy doświadczyć luksusu przeznaczonego dla oligarchów i VIP-ów. Wysoka jakość infrastruktury, bogate zaplecze turystyczne i szeroka baza noclegowa sprawiają, że naprawdę warto zaplanować narty na Ukrainie. Może trasy w Bukovelu nie należą do specjalnie urozmaiconych, ale malownicze widoki i poczucie ekskluzywności z pewnością te minusy zrekompensują.

Autor

Magdalena Kajzer

Redaktor ds. podróży i ubezpieczeń turystycznych. Autorka blogów bezpieczna-podroz.pl i ubezpieczeniepracyzagranica.pl. Uwielbia planować dłuższe i krótsze wyjazdy. Prywatnie zapalona społeczniczka, miłośniczka gór, dobrych książek i piłki nożnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów