Lufthansa ubezpieczenie podróżne – analiza oferty

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Ubezpieczenie podróżne Lufthansy może być dwukrotnie droższe w wariancie podstawowym, a nawet czterokrotnie w opcji rozszerzonej, niż w przypadku samodzielnego zakupu polisy turystycznej. Pakiet Standard oferowany przez przewoźnika posiada również bardzo niską sumę gwarantowaną kosztów leczenia (15 000 euro). Lufthansa we współpracy z towarzystwem AIG, oferuje osobom kupującym bilet lotniczy możliwość dodatkowego zakupienia ubezpieczenia podróżnego w […]

Lufthansa ubezpieczenie podróżne – analiza oferty

Ubezpieczenie podróżne Lufthansy może być dwukrotnie droższe w wariancie podstawowym, a nawet czterokrotnie w opcji rozszerzonej, niż w przypadku samodzielnego zakupu polisy turystycznej. Pakiet Standard oferowany przez przewoźnika posiada również bardzo niską sumę gwarantowaną kosztów leczenia (15 000 euro).

Lufthansa we współpracy z towarzystwem AIG, oferuje osobom kupującym bilet lotniczy możliwość dodatkowego zakupienia ubezpieczenia podróżnego w dwóch wariantach. Przeanalizowaliśmy zakres ochrony obu z nich. Pod uwagę wzięliśmy m.in. wysokość sum gwarantowanych kosztów leczenia, OC w życiu prywatnym, NNW czy bagażu.

Lufthansa ubezpieczenie podróżne – zakres ochrony

Lufthansa oferuje ubezpieczenie podróżne w dwóch wariantach – Komfort w podróży – Standard oraz Standard. Pierwsze z nich posiada jedynie podstawowy zakres ochrony w przypadku problemów związanych z opóźnieniem podróży, lotu lub bagażu. W ogóle ten pakiet nie refunduje kosztów leczenia za granicą czy następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Drugi z wariantów został rozszerzony o NNW czy koszty leczenia w wysokości 15 000 euro. Ale taka suma gwarantowana może okazać się zbyt niska nawet w Europie, gdzie powinna wynosić co najmniej 20 000 euro.

Ubezpieczenie podróżne Lufthansa – porównanie wariantów

Zakres ochronyKomfort w podróży – StandardUbezpieczenie podróżne - Standard
Koszty leczenia za granicą15 000 euro
NNW+
OC w życiu prywatnym
Usługi assistance w podróży+
Pomoc w nagłych przypadkach+
Bagaż podręczny+
Koszty anulowania podróży++
Koszty skrócenia podróży++
Przerwanie podróży++
Spóźnienie się na samolot++
Opóźniony lot++
Opóźniony bagaż++

Źródło: OWU Lufthansa (stan na 16 lipca 2018 r.).

Poza bardzo niską sumą gwarantowaną kosztów leczenia wariantu Standard, żaden z pakietów nie posiada również ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Ponadto Lufthansa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) nie określa wysokości sumy gwarantowanej NNW. Przewoźnik w punkcie „I” paragraf 1.3 podaje, że:

„Za wypadek uznaje się także sytuację, gdy na skutek zwiększonego obciążenia kończyn bądź kręgosłupa nastąpi zwichnięcie stawu lub nastąpi zerwanie bądź naderwanie mięśni, ścięgien, więzadeł lub torebki stawowej.”

Natomiast w przypadku doznania urazu, którego skutkiem będzie inwalidztwo, Lufthansa również nie określa dokładnej sumy gwarantowanej NNW, od jakiej będzie obliczany procentowy uszczerbek na zdrowiu:

 „Podstawę do obliczenia wysokości świadczenia stanowią suma ubezpieczenia oraz stopień inwalidztwa”.

Lufthansa ubezpieczenie podróżne – koszt zakupu

 

Cena ubezpieczenia podróżnego Lufthansy uzależniona jest od miejsca i daty wyjazdu. Każdorazowo jest indywidualnie doliczana do kosztu zakupu biletu lotniczego, jeżeli klient wybierze je jako dodatkową opcję. W przypadku podróży po Europie za wariant Komfort w podróży trzeba zapłacić ponad 100 zł, a Standard ponad 200 zł.

Ubezpieczenie podróżne Lufthansa – czy warto je kupić

 

Ubezpieczenie podróżne Lufthansy zapewnia podstawowy zakres ochrony w wariancie Komfort podróży. Ogranicza się jedynie do pomocy w razie problemów związanych z opóźnieniem lub odwołaniem wyjazdu, lotu czy bagażu. Natomiast pakiet Standard posiada bardzo niską sumę gwarantowaną kosztów leczenia w wysokości 15 000 euro (w Europie minimum 20 000 euro). Obie opcje nie zawierają również OC w życiu prywatnym. Przewoźnik w OWU nie określił także dokładnej kwoty NNW.

Zalety:

 • ubezpieczenie w razie problemów z opóźnieniem lotu, bagażu czy podróży, a także jej anulacją lub przerwaniem w obu wariantach,

Wady:

 • zbyt niska samu gwarantowana kosztów leczenia (15 000 euro) w wariancie Standard,
 • brak ubezpieczenia OC w życiu prywatnym,
 • bardzo nieprecyzyjne określenie wysokości sum gwarantowanych NNW w OWU w wariancie Standard,
 • brak możliwości rozszerzenia ochrony o choroby przewlekłe czy sporty ekstremalne,
 • wysoka cena obu wariantów ubezpieczenia podróżnego Lufthansa.

Wielokrotnie znacznie korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się dla turysty samodzielny zakup ubezpieczenia turystycznego. Jego najważniejszym elementem jest suma gwarantowana kosztów leczenia. W Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a poza Starym Kontynentem 60 000 euro. W krajach słynących z drogiej służby zdrowia (np. Australia, Kanada, USA), warto wybrać polisę z nielimitowaną opieką medyczną. Warto rozszerzyć zakres ochrony również o OC w życiu prywatnym, NNW, bagaż czy usługi assistance.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne można kupić już za 2,60 zł dziennie dla osoby dorosłej. Jednak warto dopasować zakres ochrony do miejsca i celu wyjazdu. W prosty sposób można to zrobićw kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl. Cena optymalnego wariantu wynosi 7,27 zł za dzień. Pakiet zawiera:

 • koszty leczenia i ratownictwa – 600 000 zł,
 • OC w życiu prywatnym – 150 000 zł,
 • NNW – 50 000 zł,
 • ubezpieczenie bagażu – 1500 zł,
 • usługi assistance.

Podsumowanie:

Kupując ubezpieczenie podróżne Lufthansy w wariancie Komfort podróży z biletem w obie strony na terenie Europy, trzeba za nie zapłacić ponad 100 zł. Z kolei w opcji Standard ponad 200 zł. Tymczasem wybierając opisany przez nas przykładowy optymalny pakiet, cena polisy turystycznej w przypadku tygodniowego wyjazdu na Starym Kontynencie wyniesie 51 zł. A więc w wersji podstawowej dwukrotnie, a w nieco rozszerzonej nawet czterokrotnie taniej, niż w ofercie przewoźnika lotniczego.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania