Na pomoc siłom wyższym, czyli jak wybrać ubezpieczenie dla pielgrzyma

Emilia Kołsut
Udostępnij:
5

Pielgrzymka jest szczególnym rodzajem podróży. Cel takiej wyprawy jest piękny, jednak – jak podczas każdego innego wyjazdu, przydarzyć się mogą trudne sytuacje. W każdej podroży może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Przed skutkami przykrych wydarzeń pątników uchroni dobre ubezpieczenie dla pielgrzyma.

Jak wybrać ubezpieczenie dla pielgrzyma?

Sezon wiosenno-letni wiąże się z licznymi wyjazdami turystycznymi, nie tylko tymi typowo wypoczynkowymi, ale i również związanymi z celami pielgrzymkowymi. Każdego roku około 7 milionów Polaków udaje się do miejsc kultu religijnego, coraz popularniejsza staje się także turystyka medytacyjna.

Zarówno podczas wyjazdów organizowanych przez biura podróży czy parafie, jak i tych samodzielnie planowanych, ważna jest kwestia bezpieczeństwa, o której niestety często zapominamy. Warto więc zastanowić się nad tym, jak wybrać ubezpieczenie na pielgrzymkę, co powinno zawierać i przed czym chronić.

Pielgrzymka all inclusive – jak to wygląda?

Organizatorzy wyjazdów co roku zachęcającą pątników do podróży razem z nimi. To jedna z dostępnych opcji – pielgrzymkę oczywiście można również zorganizować na własną rękę, choć jest to bardziej wymagające zadanie. Sprawdźmy, jakie są wady i zalety tych rozwiązań.

Pielgrzymka zorganizowana – plusy:

  • Brak konieczności organizacji wyjazdu. Pielgrzym nie musi martwić się o rezerwację noclegów, bilety autokarowe, czy bilety wstępów.
  • Dobry plan. Pielgrzymki zorganizowane odbywają się według planu, tak aby wyjazd był dla pątników przeżyciem duchowym, ale również – był wygodny i komfortowy.
  • Wsparcie organizatorów. Pielgrzymi mogą liczyć na wyjaśnienie niejasności w ofercie wyjazdu, dzięki czemu całość podróży jest dla nich spokojniejsza. W przypadku bardziej dojrzałych pielgrzymów organizatorzy wyjazdów pielgrzymkowych udzielają również m.in. wsparcia językowego i logistycznego.

Pielgrzymka zorganizowana – minusy:

  • Cena. Wyjazd zorganizowany najczęściej jest droższy niż ten organizowany na własną rękę.
  • Narzucony z góry program pielgrzymki. Brak możliwości dostosowania programu pod swoje potrzeby dla wielu osób będzie niedogodnością.
  • Ubezpieczenie dla pielgrzyma, które może nie zapewniać pełnego bezpieczeństwa. Organizatorzy wyjazdów pielgrzymkowych we współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi oferują polisy na wyjazd. Zwykle jednak są to propozycje ograniczone, których nie można spersonalizować – z minimalnymi sumami gwarantowanymi kosztów leczenia i NNW.

A jak to wygląda w przypadku pielgrzymki organizowanej samodzielnie? Sprawdźmy.

Pielgrzymka na własną rękę – plusy:

  • Zwykle – niższe koszty wyjazdu.
  • Możliwość dopasowania programu wyjazdu, godzin podróży i standardu noclegów do własnych potrzeb.
  • Brak konieczności dopasowywania się do grupy i kompromisów.

Pielgrzymka na własną rękę – minusy:

  • Konieczność organizacji całego wyjazdu – opracowania planu, rezerwacji noclegów, biletów i transportu.
  • Większy stres związany z tym, że w razie problemów – nie ma opiekuna, do którego można się zwrócić o pomoc.
  • W przypadku pielgrzymek zagranicznych – ewentualne bariery językowe.

Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Każdy wybiera taki sposób, jaki mu najbardziej odpowiada. Jedni wolną zorganizowane pielgrzymki, podczas których nie muszą się o nic martwić, wpłacają określoną sumę i mają załatwione noclegi, transport, wejściówki oraz pokryte inne koszta.

Samodzielna organizacja wyjazdu wymaga o wiele więcej „zachodu”, bo wszystkie aspekty pielgrzymki trzeba załatwiać na własną rękę, co jednak daje większą swobodę.

Pielgrzymka organizowana samodzielnie – o czym pamiętać?

Choć samodzielna organizacja pielgrzymki może rodzić odrobinę więcej wyzwań, może przynieść również wiele pięknych przeżyć… i satysfakcji, że poradziliśmy sobie z tym zadaniem. Aby jednak organizacja przebiegła pomyślnie, warto pamiętać o kilku kwestiach, w tym w szczególności:

  • Dokładna organizacja transportu. Sam fakt przemieszczania się rodzi potencjalne wyzwania, zarówno jeśli chodzi o dotarcie do miejsca docelowego, jak i poruszanie się na miejscu. Warto dokładnie sprawdzić wszystkie opcje, jakie mamy oraz ich koszt.
  • Noclegi. Pielgrzymi często rezerwują noclegi u osób prywatnych prowadzących agroturystyki, a rezerwacje odbywają się telefonicznie. Może to rodzić ryzyko, że pod wskazanym adresem konkretnego dnia… nie będzie na nas czekał wolny pokój. Należy koniecznie poprosić o potwierdzenie, chociażby np. SMS-owe, aby w razie trudności mieć jakikolwiek dowód.
  • Ubezpieczenie. Nagłe zachorowania, jak i inne wyzwania, mogą przytrafić się również w trakcie pielgrzymowania do miejsc świętych – we wszystkich tych przypadkach może pomóc towarzystwo ubezpieczeniowe. W ferworze przygotowań nie można więc zapominać o zakupie polisy!

Plecak pielgrzyma – co zabrać w drogę?

Wybierając się na duchową wyprawę, warto poświęcić chwilę, aby dokładnie spakować swój plecak. Powinny znaleźć się w nim przedmioty jak m.in.:

  • Wygodne buty i odzież na każdą pogodę (to punkt szczególnie ważny w przypadku pielgrzymek pieszych lub takich, w których przewidziane jest dużo chodzenia!).
  • Dokładnie zaopatrzona apteczka.
  • Parasolka lub pelerynka przeciwdeszczowa.
  • Filtr przeciwsłoneczny i nakrycie głowy.
  • Elektronika i ładowarki.
  • Dokumenty osobiste.
  • Modlitewnik, różaniec lub inne akcesoria modlitewne.

Jeśli planujemy noclegi w bardziej ekstremalnych warunkach, przyda się też karimata i wygodny śpiwór. W przypadku takich wypraw przyda się też zestaw podstawowych sztućców, kubek termiczny i ręcznik szybkoschnący. Bez względu na to, co ostatecznie zabieramy – nie warto rezygnować z ubezpieczenia bagażu.

Na co uważać na pielgrzymce?

Choć wyprawy modlitewne mogą wydawać się w pełni bezpieczne, przez co wielu pątników traci czujność, niestety nie zawsze tak jest. Mimo że pielgrzymki są szczególnym rodzajem podróży, podczas nich również może dojść do nagłego zachorowania i wielu sytuacji z udziałem osób trzecich.

Plagą pielgrzymek są drobne kradzieże. Trzeba więc dobrze zabezpieczyć swój bagaż i mieć go – w miarę możliwości – zawsze na oku. Niebezpieczna może okazać się również pogoda (stąd podstawą jest dobrze spakowany plecak!). W przypadku wyjazdów zagranicznych trzeba uważać również m.in. na picie wody z kranu i nietypowe jedzenie – może to doprowadzić do problemów jelitowych.

Jak wybrać ubezpieczenie dla pielgrzyma?

Wielu pątników zastanawia się, czy w przypadku wyjazdów zagranicznych, polisa ubezpieczeniowa jest w ogóle potrzebna – mają przecież kartę EKUZ. Odpowiedź brzmi: tak. Karta EKUZ działa wyłącznie na terenie krajów UE, a jej zakres działania jest ograniczony. Zapewni pomoc tylko w nagłych sytuacjach, wymagających szybkiej pomocy medycznej – o tym, czy przypadek taki jest, decyduje lekarz przyjmujący pacjenta.

Karta w ogóle nie działa w placówkach prywatnych, a co więcej – funkcjonuje dla obywateli Polski na zasadach takich jak dla obywateli danego kraju. W praktyce oznacza to, że jeśli np. mieszkaniec Medziugorie (Bośnia i Hercegowina) musi w swoim kraju za jakieś świadczenie płacić, ten sam obowiązek będzie dotyczył obywatela Polski.

Rozwiązaniem tych problemów jest ubezpieczenie dla pielgrzyma – nie doznaje ono tych wszystkich ograniczeń. Ubezpieczenie na pielgrzymkę zapewni pełną ochronę. Powinno ono zawierać co najmniej elementy takie jak:

  • Koszty leczenia. Ubezpieczenie kosztów leczenia to najważniejszy element polisy. To dzięki nim pątnik może liczyć na sfinansowanie wszelkiej pomocy medycznej. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna być możliwie wysoka. Koszty leczenia to kluczowy element polisy dla pątnika!
  • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje podróżnikowi wypłatę świadczeń pieniężnych w przypadku uszkodzenia ciała lub śmierci, jeżeli do nieszczęśliwego wypadku doszło w trakcie wyjazdu.
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Ubezpieczenie OC pomoże pielgrzymowi w przypadku wyrządzenia krzywdy innej osobie lub zniszczenia jej mienia. Skutki finansowe takich wypadków przejmie ubezpieczyciel. W razie więc, gdyby ubezpieczyciel, z którego oferty chcemy skorzystać, proponował OC – warto je dokupić.
  • Koszty ratownictwa. Za sprawą kosztów ratownictwa wszelki wydatki związane z ewentualną akcją ratowniczą pokryje ubezpieczyciel.
  • Assistance. Warto skorzystać z możliwości wykupienia polisy assistance. Zapewni ona pomoc w wielu kryzysowych sytuacjach, jakie mogą mieć miejsce w drodze, w tym m.in. pomoc tłumacza czy prawnika. Jest to również wsparcie na wypadek, gdyby osoba pielgrzymująca chciała dochodzić należnych roszczeń, ale nie wiedziała, jak to zrobić.

Zdecydowanie warto skorzystać także z opcji ubezpieczenia bagażu. Chroni ono na wypadek jego zniszczenia lub zgubienia – do wskazanej na polisie sumy ubezpieczenia.

Osoby, które wykupują wyjazd pielgrzymkowy lub organizują go samodzielnie z dużym wyprzedzeniem, często obawiają się, co jeśli dojdzie do np. nagłego zachorowania i ostatecznie nie będą mogli wziąć w nim udziału. W takiej sytuacji można skorzystać z propozycji towarzystwa ubezpieczeniowego i wykupić ubezpieczenie od rezygnacji. Pokryje ono koszty odwołania – w tym np. koszty biletów autokarowych, noclegów itp.

Szczegóły dotyczące zakresu konkretnych ofert zawierają ogólne warunki ubezpieczenia. Przed podpisaniem umowy lub zakupem polisy online zawsze warto się z nimi zapoznać, aby m.in. poznać sumy ubezpieczenia i wyłączenia, poznać sposób dochodzenia należnych roszczeń oraz zorientować się, jak wygląda ogół polisy. Jakiekolwiek wątpliwości mamy – OWU pomogą je rozjaśnić.

Ile kosztuje polisa turystyczna na pielgrzymkę?

Oferta towarzystw ubezpieczeniowych dla pielgrzymów jest obecnie bogata. Polisa ubezpieczeniowa z pewnością nie zrujnuje budżetu pątnika – dobrą propozycję można znaleźć już od ok. 4,50 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji.

Ubezpieczenie turystyczne na pielgrzymkę
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
4,53 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
463 123 zł
Ratownictwo
32 419 zł
Bagaż
4 631 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 46 312 zł OC: 463 123 zł OC sportowe: 463 123 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
14,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
mtu24.pl
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
18,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł sporty objęte polisą: 67 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na pielgrzymkę
AXA
4,53 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
10,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
463 123 zł
Ratownictwo
32 419 zł
Bagaż
4 631 zł
Dodatkowo: NNW: 46 312 zł OC: 463 123 zł OC sportowe: 463 123 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
14,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
mtu24.pl
18,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł sporty objęte polisą: 67 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Jak kupić ubezpieczenie dla pielgrzyma? Najlepiej zrobić to online – przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych. Wystarczy podać dane dotyczące wyjazdu (cel, miejsce, termin) oraz podstawowe informacje. Kalkulator przedstawi kilkanaście ofert towarzystw ubezpieczeniowych w różnym zakresie cenowym – każdy podróżnik znajdzie propozycję dla siebie.

Wystarczy tylko wybrać ofertę (można ją również spersonalizować, dodając np. ubezpieczenie bagażu), podać dokładne dane osobowe osób podróżujących i… prawie gotowe! Ostatnim krokiem jest opłacenie polisy. Dokument ubezpieczeniowy w ciągu kilku minut trafi na wskazany przez nas adres e-mail. To szybkie i proste!

Najczęściej zadawane pytania

  1. Dlaczego warto mieć ubezpieczenie dla pielgrzyma?

    W czasie wyjazdu, w tym także pielgrzymki, może dojść do nieprzewidywalnych wydarzeń – problemów ze zdrowiem, kradzieży lub zgubienia bagażu, czy wyrządzenia szkody innej osobie. Polisa pomoże we wszystkich tych sytuacjach.

  2. Czy ubezpieczenie na pielgrzymkę jest obowiązkowe?

    Nie. Zdecydowanie warto jednak je wykupić – dla własnego bezpieczeństwa.

  3. Ile kosztuje ubezpieczenie dla pielgrzyma?

    Polisę turystyczną na wyjazd pielgrzymkowy o zadowalającym zakresie kupimy już za ok. 4,50 zł za jeden dzień ochrony. Taką propozycję można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Co warto wiedzieć?
  1. Okres wakacyjny sprzyja standardowym podróżom, jak i również pątniczym wyprawom.
  2. Pielgrzymkę można zorganizować samodzielnie lub skorzystać z propozycji zorganizowanego wyjazdu.
  3. Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się także podczas pielgrzymek – nie wolno rezygnować z ubezpieczenia.
  4. Ubezpieczenie dla pątnika powinno zawierać m.in. koszty leczenia, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, koszty ratownictwa, OC w życiu prywatnym i Assistance.
  5. Do polisy warto dodać ubezpieczenie na bagaż.
Autor

Emilia Kołsut

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania