Na kłopoty konsulat, czyli jak sobie poradzić z kłopotami za granicą

Redakcja
Udostępnij:
5

Wakacyjne wyjazdy wiążą się nie tylko z wypoczynkiem i zwiedzaniem. Czasem mogą dopaść nas różne sytuacje problemowe. Jak sobie z nimi radzić? Skorzystać z pomocy konsulatu.Z tego artykułu dowiesz się:Utrata dokumentówKradzież pieniędzyZatrzymanie/aresztowanieKłopoty zdrowotneZaginięcie bliskiej osobyW czym konsulat nam nie pomoże?ABC każdego turysty Utrata dokumentów Zgubienie lub kradzież paszportu, dowodu osobistego czy innych dokumentów to dość […]

Na kłopoty konsulat, czyli jak sobie poradzić z kłopotami za granicą

Wakacyjne wyjazdy wiążą się nie tylko z wypoczynkiem i zwiedzaniem. Czasem mogą dopaść nas różne sytuacje problemowe. Jak sobie z nimi radzić? Skorzystać z pomocy konsulatu.

Utrata dokumentów

paszport_rp_prawo_egospodarka_pl Zgubienie lub kradzież paszportu, dowodu osobistego czy innych dokumentów to dość często spotykana sytuacja problemowa podczas wakacji za granicą. Jak ją rozwiązać? Najlepiej od razu udać się do konsulatu. Tam po złożeniu stosownego wniosku konsul po potwierdzeniu tożsamości i danych wyda tymczasowy paszport – dlatego warto mieć ze sobą kserokopie dokumentów. Dokument można otrzymać już tego samego dnia. Koniecznie trzeba zawiadomić instytucję, która wydała utracony paszport bądź dowód osobisty – tak, by zostało odnotowane, że stracił on ważność i nikt nie podszył się pod jego właściciela. Jeśli straciłeś dowód osobisty lub paszport podczas pobytu w kraju, w którym nie ma polskiej placówki konsularnej, to możesz śmiało szukać pomocy u konsula przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa członkowskiego Unii Europejskiej – tam również uzyskasz dokument tymczasowy pozwalający na powrót do kraju.

Kradzież pieniędzy

Money in hand   Ktoś cię napadł za granicą i ukradł Twoje pieniądze? A może włamano się do Twojego samochodu lub hotelowego pokoju? Jesteś w obcym kraju i nie masz ani grosza. Co zrobić z takim fantem? Najpierw trzeba powiadomić o wszystkim lokalną policję, a następnie udać się do konsula. On spróbuje pomóc ci skontaktować się z krewnymi lub znajomymi (dlatego warto mieć przy sobie numery do bliskich, nie tylko w telefonie, ale też w notesie czy kalendarzu), którzy mogą przesłać gotówkę poprzez bank czy inną instytucję zajmującą się transferami finansowymi. Jeśli to niemożliwe, to krewni bądź znajomi w Polsce mogą pieniądze wpłacić na krajowe konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a konsul wypłaci tę samą sumę jaka została przekazana. W naprawdę wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach konsulat może udzielić pożyczki na powrót najtańszym transportem do kraju. Wtedy zobowiązujesz się pisemnie do spłacenia określonej kwoty zaraz po powrocie.

Zatrzymanie/aresztowanie

police-378255Może być i tak, że podczas zagranicznego wyjazdu zostaniesz zatrzymany i pozbawiony wolności. W takiej sytuacji każdy ma prawo żądać kontaktu z konsulem, którego obowiązkiem jest zadbanie, byś nie był traktowany gorzej niż obywatele państwa, w którym nastąpiło aresztowanie. Poza tym konsul może również poinformować o zatrzymaniu Twoją rodzinę oraz dowiedzieć się o przyczynach aresztowania od lokalnych władz, sprawdzić grożące sankcje oraz dostarczyć listę adwokatów. Będzie także cały czas z tobą w kontakcie.

Kłopoty zdrowotne

Globe and Stethoscope Opieka lekarska nie leży w kompetencjach konsula. Każdy wyjeżdżający za granicę musi mieć świadomość tego, że za koszty leczenia w innych krajach trzeba płacić z własnej kieszeni – chyba, że posiada się EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala na refundację przez NFZ usług medycznych udzielonych na terenie Unii Europejskiej lub krajów członkowskich EFTY) lub prywatne ubezpieczenie turystyczne. Warunkiem jest korzystanie z publicznych placówek zdrowia.

Warto jednak pamiętać, że karta nie gwarantuje wszystkich usług medycznych – za te spoza spisu podstawowych trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego koniecznie trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, które pokrywa nierefundowane koszty leczenia oraz zapewnia wiele innych świadczeń, jak odszkodowanie w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu czy od odpowiedzialności cywilnej. Taką polisę, która gwarantuje bezpieczną podróż można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Warto zainwestować w rozwiązanie, które nie obciąża naszego portfela, a daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Więcej o tym pisaliśmy w artykule Problemy ze zdrowiem za granicą – co zrobić krok po kroku.

Zaginięcie bliskiej osoby

people-295145Jedziesz za granicę z rodziną bądź przyjaciółmi. Okazuje się, że jedna osoba zaginęła. Nie można panikować, trzeba wtedy natychmiast zacząć działać. Jak? Najlepiej zacząć od zgłoszenia zaginięcia w najbliższej jednostce policji, warto też na bieżąco sprawdzać postęp prac.W następnej kolejności trzeba skontaktować się z konsulem, który sprawdzi, czy zaginiony nie przebywa w szpitalu bądź w areszcie. Można zgłosić się do pozarządowej organizacji zajmującej się poszukiwaniem zaginionych. Pomocy może udzielić także polska Fundacją ITAKA – kontaktować można się pod numerem telefonu: +48 22 654 70 70. Infolinia działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

W czym konsulat nam nie pomoże?

Istnieje szereg sytuacji, w których konsulat nie może podjąć żadnych działań. Należą do nich:

  • regulacje zobowiązań finansowych (długów, mandatów, grzywien, kosztów postępowania sądowego),
  • świadczenie usług typowych dla biur podróży, banków, firm ubezpieczeniowych czy transportowych,
  • pośrednictwo w pozyskiwaniu zgody na pracę czy poszukiwanie miejsca zakwaterowania,
  • ingerowanie w konflikty związane z niewywiązywaniem się jednej ze stron z umów cywilnoprawnych (zatrudnienie, usługi turystyczna itp.),
  • pełnienie funkcji adwokata lub pełnomocnika.

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, jeśli w danym kraju nie ma polskiej placówki konsularnej, można szukać  wsparcia u konsula innego państwa będącego członkiem Unii Europejskiej. Uzyskamy tam taką samą pomoc.

ABC każdego turysty

8603567984_18c2029019_b

Czego unikać podczas pobytu za granicą?

Mówi się, że okazja czyni złodzieja – dlatego lepiej unikać odludnych miejsc, w których możemy stać się łatwym celem ataku. To samo dotyczy spacerów w nieznane lub niebezpieczne miejsca po zmroku, ta uwaga dotyczy szczególnie kobiet. Nie warto ryzykować i wyjeżdżać do krajów, które Ministerstwo Spraw Zagranicznych oznacza w swoim systemie jako zagrożone, np. atakiem terrorystycznym, wojną czy kataklizmami. Więcej informacji można znaleźć na stronie MSZ.

O czym pamiętać, wyjeżdżając z kraju?

Przede wszystkim o zdrowym rozsądku. Nic nie zastąpi ostrożności i rozwagi. Warto pilnować swoich bagaży, rozsądnie wybierać cel podróży, dobrze przygotować się do wyjazdu i powiadomić o nim najbliższych. Warto też – zwłaszcza, jeśli wyjeżdża się samotnie – zgłosić podróż w systemie Odyseusz stworzonym przez MSZ. Można tam zarejestrować się, co okaże się pomocne w razie ewentualnego zaginięcia. Więcej o szczegółach tego programu można przeczytać na blogu Magdy

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Malwina
Malwina
9 lat temu

Bardzo przydatny artykul, w sam raz przed moim wyjazdem na wakacje. Na pewno zgłębię temat program Odyseusz MSZ, bo przyznam, że nie słyszałam o nim wcześniej.

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania