Nie wysyłaj urlopu na urlop. Jak się przygotować do wakacyjnego wypoczynku?

Redakcja
Udostępnij:
5

Lada chwila zaczynasz swój urlop. Bilety na samolot już leżą na stole, Wyspy Kanaryjskie z niecierpliwością czekają na Twoje przybycie, kolorowe drinki już się chłodzą….. A Ty zamiast radosnego oczekiwania, wciąż biegasz w gorączce, nie mogąc znaleźć paszportu, potykając się o niedopakowane walizki i odbierając ostatnie telefony z pracy. Stop. Bieganina przed wyjazdem może skutecznie […]

Jak przygotować się do urlopu?

Lada chwila zaczynasz swój urlop. Bilety na samolot już leżą na stole, Wyspy Kanaryjskie z niecierpliwością czekają na Twoje przybycie, kolorowe drinki już się chłodzą….. A Ty zamiast radosnego oczekiwania, wciąż biegasz w gorączce, nie mogąc znaleźć paszportu, potykając się o niedopakowane walizki i odbierając ostatnie telefony z pracy. Stop.

Bieganina przed wyjazdem może skutecznie zepsuć najlepszy nawet urlop – przyjedziesz za granicę, padając na twarz i cały wyjazd będzie odsypiać zmęczenie i stres. Nici z lokalnych atrakcji i imprez na plaży do rana. Nie chcesz, żeby Twoje wakacje tak wyglądały? Podpowiadamy, jak przygotować się do urlopu, żeby naprawdę się zrelaksować i nie musieć reanimować swojego przemęczonego organizmu!

1.     Wrzuć na luz

Wszystkie sprawy zawodowe zamknij jeszcze przed wyjazdem, żeby nic nie zajmowało Ci głowy podczas wakacji. Sprawdź, czy zapłaciłeś wszystkie rachunki. Dopakuj wreszcie te walizki, zrób sobie kawę, drinka, dobry deser i wyluzuj.

Nie myśl już o pracy ani innych zobowiązaniach. Skup się na sobie. Zapakuj ulubione ciuchy, książki, filmy albo gry. Pomyśl, jak spędzisz czas, rozplanuj kolejne dni urlopu. Ciesz się wolnym, zapomnij o zmartwieniach.

Dzień przed wyjazdem weź relaksującą kąpiel, połóż się odpowiednio wcześniej, spakowane bagaże i niezbędne dokumenty zostaw w widocznym miejscu. Wyjeżdżaj na urlop na spokojnie, bez stresu i nerwowych przygotowań. Przekonasz się, że wtedy wypoczynek smakuje jeszcze lepiej.

2.     Wyloguj się do życia

Wakacje offline są wręcz wskazane. Przecież całe dnie spędzamy przyklejeni do naszych smartfonów, tabletów i innych elektronicznych gadżetów.  A urlop ma być odpoczynkiem od codzienności.

Zamiast przeglądać Facebooka enty raz, lepiej poczytać dobrą książkę. InstaStory zamieńmy na ulubiony film. Świat przeżyje bez naszej relacji z wymarzonych wakacji w social mediach. Za to my poczujemy się o wiele lepiej.

Badania przeprowadzone przez naukowców w różnych częściach świata dowodzą, że coraz częściej z urlop wracamy zmęczeni – bo nie umiemy odłączyć się od internetu, sprawdzamy pocztę, tkwimy w naszej codzienności, nawet będąc kilkanaście tysięcy kilometrów od domu. Cyfrowy detoks przyda się każdemu.

3.     W zdrowym ciele, zdrowy duch

Zazwyczaj przed wyjazdem nie skupiamy się na własnym zdrowiu, bo mając perspektywę wyjazdu, odsuwamy myślenie o mniej przyjemnych rzeczach. Zupełnie niesłusznie.

Warto przygotować na urlop apteczkę, żeby nie musieć w razie kłopotów ze zdrowiem szukać nerwowo apteki w kurorcie. Leki przeciwbólowe, coś na biegunkę, środki opatrunkowe – to takie must have.

Koniecznie trzeba mieć wykupioną polisę turystyczną (o tym, dlaczego warto przeczytasz tutaj) – ostatni dzień przed urlopem to ostatni dzwonek, by ją zakupić.

Masz już ubezpieczenie? Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z polisą. Wydrukuj dokument, sprawdź, gdzie znajdują się dane do centrum alarmowego ubezpieczyciela, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to przejrzyj OWU. Nie sztuka mieć ubezpieczenie turystyczne, sztuka – umieć z niego skorzystać w razie potrzeby.

4.     Dokumenty w jednym miejscu

Sprawdź, czy spakowałeś wszystkie dokumenty. Paszport lub dowód osobisty, bilety, EKUZ, polisa – wszystkie te papiery musimy mieć pod ręką, tak by w razie potrzeby szybko z nich skorzystać.  

Przed wyjazdem sprawdź, czy wszystko jest w komplecie i zostaw w widocznym miejscu (np. na kuchennym stole), a na czas podróży schowaj do podręcznego bagażu. Zaleca się, by w przypadku wyjazdów zagranicznych zabierać kopie swoich dokumentów – na wypadek kradzieży lub utraty.

5.     Mieszkanie pod ochroną

Spokojne wakacje zapewni nam także zadbanie o swoje „M”. W przeciwnym razie, zamiast wypoczywać, cały czas będziemy się zastanawiać, czy ktoś nas przypadkiem nie okrada.

Warto poprosić zaufaną osobę, żeby miała oko na nasze włości – najlepiej, gdyby od czasu do czasu przyszła podlać kwiatki i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Świetnie sprawdzą się też popularne ostatnio programatory do lamp, który są automatycznie ustawione na codzienne zapalanie się i świecenie przez kilka godzin.

Jeśli odpowiednio zadbamy o ochronę naszego domu, będziemy efektywniej wypoczywać, bo żaden potencjalny złodziej wynoszący nam właśnie kino domowe i inne kosztowności nie zakłóci nam relaksu na plaży.

Keep calm & odpocznij na urlopie

Bywamy mistrzami świata w psuciu sobie urlopu. Stres, zbyt dużo obowiązków, pakowanie się na ostatnią chwilę, nerwowe przygotowania do wyjazdu – te i wiele innych rzeczy skutecznie utrudniają nam spokojny odpoczynek. Warto więc je też wysłać na urlop i skupić się wreszcie na sobie i swoich bliskich.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina
Paulina
7 lat temu

Mnie już dogonił stres, wyjeżdżamy za 1,5 tygodnia a tyle spraw do załatwienia, nie jestem spakowana a na mojej głowie pakowanie całej rodzinki, już zaczęłam nervomix control z tego wszystkiego łykać 😉 Muszę z jakąś lista zadań zacząć wszystko ogarniać.

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania