Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Cypr?

Redakcja
Udostępnij:
4.5

Cudowne plaże, luksusowe kurorty. Cypr to raj dla turystów. Planujesz tam wakacje? Zobacz, co warto zwiedzić i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Cypr.

ubezpieczenie turystyczne na Cypr

Cypr to niemal raj na Ziemi. Piaszczyste plaże, krystalicznie czyste morze, wspaniała pogoda – nic dziwnego, że sama Afrodyta wybrała to miejsce. Ta mała wysepka na Morzu Śródziemnym jest uwielbiana przez turystów z całego świata. Luksusowe ośrodki wypoczynkowe, liczne kluby, ekskluzywne restauracje – to miejsce na wakacje pełną gębą. Podpowiadamy, co warto zobaczyć, na co uważać i oczywiście – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Cypr.

Naszą podróż rozpoczynamy od Nikozji, w której koniecznie trzeba wybrać się na starówkę i zajrzeć do licznych barów i kawiarenek.

Najwięcej wrażeń dostarczy zwiedzenie w ten sam dzień greckiej części miasta i przejście przez strefę demarkacyjną (z zasiekami i strażami!) na teren turecki. Godne polecenia jest stare miasteczko Pissouri leżące na skalistym wzgórzu nad samym morzem. Nie można zapomnieć też o Pafos ze Skałą Afrodyty, gdzie według mitologii z piany wyłoniła się bogini, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  

Warto zobaczyć rezerwat żółwi morskich nad zatoką Lara. Nad Słonym Jeziorem Larnaka można zobaczyć flamingi na żywo oraz zwiedzić muzułmańskie mauzoleum na brzegu.

Latem na Cyprze koniecznie trzeba spróbować winogron zrywanych prosto z krzewów. Ciekawą atrakcją będzie również Festiwal Wina odbywający się na Cyprze we wrześniu z możliwością darmowych najróżniejszych gatunków wina. Miłośnicy sportów wodnych mogą uprawiać surfing, kite-surfing i nurkowanie.

Kieszonkowcy i niedzielni kierowcy, czyli na co uważać na Cyprze

Cypryjczycy są przyjaznym narodem, ich nastawienie do turystów jest pozytywne. Niemniej jednak kradzieże zdarzają się w środkach publicznej komunikacji oraz w miejscach szczególnie zatłoczonych – wszędzie tam, gdzie są turyści używanie mają też kieszonkowcy.

Nie zaleca się korzystania z taksówek – oszukiwanie turystów jest tutaj na porządku dziennym. Na plażach często można dostać zaproszenie na bezpłatną imprezę, która później okazuje się bardzo kosztowna.

Wieczorami warto mieć się na baczności, lepiej unikać opuszczonych miejsc i zamieszkanych przez Pondiosów (Rosjan pochodzenia greckiego, często przebywajacych na Cyprze z fałszywymi papierami).

Cypryjczycy nie należą do mistrzów kierownicy – jeżdżą pod prąd, bez kierunkowskazów, nie przejmując się światłami – trzeba na drogach uważać. Wodę można pić z kranu. Butelkowana latem jest bardzo droga. Przed wyjazdem na Cypr warto zaszczepić się na BTP (błonnica, tężec, polio).

Koszty leczenia na Cyprze

Na Cyprze możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale zapewnia ona bardzo niewiele. Opłata za pobyt w szpitalu państwowym wynosi około 90 euro za dzień, w prywatnej klinice zapłacimy znacznie więcej – około 120-150 euro dziennie.

Poza tym musimy ponieść koszty leków i zabiegów oraz opłatę w wysokości przynajmniej 40 euro za każdą konsultację lekarską. Wizyta u lekarza specjalisty w ramach publicznej służby zdrowia, niezależnie od posiadanego ubezpieczenia, czy karty EKUZ, wiąże się z opłatą w wysokości 10-20 euro, lekarz przyjmujący prywatnie policzy nam za wizytę przynajmniej 50 euro.

Na bezpłatną pomoc można liczyć jedynie w nagłych wypadkach, ale i tak konieczne będzie opłacenie „cegiełki” w wysokości około 10 euro. Koszty leczenia prywatnego są w 100% opłacane przez pacjentów i są bardzo drogie, podobnie jak transport powrotny do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne na Cypr – jak je wybrać?

Koszty leczenia na Cyprze mogą nas mocno uderzyć po kieszeni i nawet EKUZ niewiele nam pomoże. Koniecznie trzeba mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne, które zagwarantuje pokrycie wszystkich kosztów leczenia oraz zapewni dodatkowe wsparcie w razie nieszczęśliwych wypadów i kłopotów podczas pobytu za granicą. 

Porównaj ubezpieczenie turystyczne na Cypr››

Koszty leczenia – minimum na 20 000 euro

Ten element ubezpieczenia pokrywa wszystkie opłaty związane z leczeniem: od wizyt ambulatoryjnych, przez leczenie specjalistyczne, pobyt w szpitalu, zabiegi, operacje, zakup leków i środków opatrunkowych, a na organizacji przyjazdu bliskich kończąc.

Opłaty te są świadczone do wysokości sumy gwarantowanej. Na Cyprze taka suma powinna wynosić nie mniej niż 20 000 euro. Osoby, które mają zdiagnozowane i trwale leczone schorzenia (np. cukrzycę, nadciśnienie itp.) muszą rozszerzyć polisę o „choroby przewlekłe”.

W razie „W” – NNW, OC i ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW jest obowiązkowym elementem każdej polisy. Do nas należy wybranie sumy gwarantowanej, z której zostanie wypłacone odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu.

Określony, stosowny do poniesionych strat, procent będzie rekompensował nam ból, cierpienie i popsute wakacje. Z kolei OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym można dobrać do polisy opcjonalnie – niemniej jednak warto.

OC chroni nas, gdy spowodujemy wypadek na osobie trzeciej, powodując u niej problemy ze zdrowiem czy zniszczenie rzeczy. Wtedy ewentualne odszkodowanie zapłaci za nas ubezpieczyciel – do wysokości wybranej sumy gwarantowanej.

Dodatkiem do polisy jest także ubezpieczenie bagażu, które obejmuje ochroną nasze rzeczy osobiste przed kradzieżą, zniszczeniem i zgubieniem (otrzymamy odszkodowanie częściowo rekompensujące stracone przedmioty).

Polisa dla sportowców

Jeśli podczas podróży na Cypr planujesz jakieś aktywności fizyczne, to może okazać się, że potrzebujesz rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej. Wymagana jest ona w przypadku uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych – a za takie uchodzi np. surfing, nurkowania czy trekking.

Warto sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia czy wybrana przez Ciebie aktywność jest powodem do zakupu dodatkowej ochrony. Brak rozszerzenia będzie równoznaczny z odmówieniem pokrycia kosztów leczenia i wypłaty odszkodowania, jeśli problemy ze zdrowiem zostaną spowodowane uprawianiem tychże sportów.

Jeśli zabierasz w podróż sprzęt sportowy, także możesz go ubezpieczyć.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie turystyczne na Cypr?

Polisy turystyczne nie należą do najdroższych rodzajów ubezpieczeń, wręcz przeciwnie – w porównaniu z innymi wydatkami wyjazdowi to niewielkie sumy. Ostateczna cena ubezpieczenia zależy od kilku czynników, między innymi od długości pobytu, wybranych dodatków, charakteru wyjazdu, konkretnego pakietu….

Każdy sam musi dopasować ubezpieczenie turystyczne na Cypr. Pomoże w tym nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Za jego pomocą wyliczyliśmy kilka przykładowych polis:

  • Ubezpieczenie dla jednej osoby planującej tygodniowy wyjazd na Cypr, połączony z surfingiem:

Cena: 68,04 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 209 sportów objętych ochroną

  • Ubezpieczenie turystyczne na Cypr dla dwóch osób na 14-dniowy urlop:

Cena: 70,59 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

  • Ubezpieczenie dla czterech osób na 9-dniowy pobyt na Cyprze:

Cena: 56,72 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

Warto pamiętać, że to tylko przykładowe obliczenia – każdy powinien sam wybrać najlepszą dla siebie polisę, odpowiednio dobraną, niemalże szytą na miarę. W naszym kalkulatorze można to zrobić w parę minut, a wybrane ubezpieczenie – zakupić online.

I można ruszać na Cypr w poszukiwaniu Afrodyty i luksusowego odpoczynku, bezpiecznie, bo z polisą w kieszeni!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania