Ubezpieczenie na Seszele

Emilia Kołsut
Udostępnij:
5

Raj na ziemi – tak zwykle mówi się o Republice Seszeli. To malowniczy archipelag położony na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki. Co roku przyciąga miliony turystów... i nic dziwnego. Woda ma tu niepowtarzalny, lazurowy kolor, piasek jest biały i miękki, mieszkańcy gościnni i uczynni, a przyroda – po prostu zachwyca. To wymarzony kierunek na spokojny urlop na łonie natury.

ubezpieczenie na Seszele

Warto jednak pamiętać, że nieszczęśliwe wypadki mogą przydarzyć się również w raju, jakim niewątpliwie są Seszele. Właśnie dlatego, kupując wycieczkę na Seszele lub organizując wyjazd samodzielnie, trzeba pamiętać również o dobrym ubezpieczeniu. Koszty usług medycznych na Seszelach mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Karta EKUZ nie zapewni nam na terenie archipelagu absolutnie żadnej ochrony. 

Jak wybrać ubezpieczenie na Seszele? Co powinna zawierać polisa na Seszele, aby zapewnić podróżnikowi pełne bezpieczeństwo? Na jakie dodatki do ubezpieczenia warto się zdecydować? Podpowiadamy, jak przygotować się do wycieczki na Seszele.  

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Seszele?

Seszele to egzotyczny kierunek. Dla wielu podróżników wyprawa na ten malowniczy archipelag będzie podróżą życia. Trzeba się więc do niej dobrze przygotować, a bardzo ważnym elementem tych przygotowań powinien być zakup polisy turystycznej.  

Jak wybrać ubezpieczenie na Seszele? Przede wszystkim – przeanalizować swoje potrzeby. Inny zakres może mieć polisa dla osób, które na Seszelach planują uprawiać ekstremalne sporty wodne, a inny – dla turystów, którzy planują jedynie wypoczywać.

W dzisiejszych czasach personalizacja ubezpieczenia jest prostsza niż kiedykolwiek, choć istnieje oczywiście kilka elementów, które powinno zawierać każde ubezpieczenie na Seszele. Są to: 

 • Koszty leczenia. Kluczowy element każdej polisy na podróż, również tej na Seszele. Nawet w tak rajskich okolicznościach przyrody może przecież dość do wypadku, a ceny usług medycznych na Seszelach są bardzo wysokie. To właśnie dzięki kosztom leczenia ubezpieczyciel pokryje koszty hospitalizacji, badań, wizyt lekarskich i wszelkich innych świadczeń medycznych. Rekomendowana suma gwarantowana kosztów leczenia na podróż na Seszele to co najmniej ok. 100 000 euro. 
 • Koszty ratownictwa. Ponownie – ważny element, który powinna zawierać każda polisa. Dzięki kosztom ratownictwa towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje opłaty związane z akcjami ratowniczymi i poszukiwawczymi. Rekomendowana suma gwarantowana kosztów ratownictwa to co najmniej 10 000 euro. 
 • Ubezpieczenie NNW. Za sprawą NNW podróżnik może otrzymać wypłatę odszkodowania, jeśli podczas wyprawy na Seszele dozna uszczerbku na zdrowiu. 
 • OC w życiu prywatnym. Zdecydowanie warto wybrać ofertę ubezpieczenia, która zawiera również i ten element ubezpieczenia. OC w życiu prywatnym zadziała, gdy turysta wyrządzi szkodę osobie trzeciej. Mając OC, to ubezpieczyciel wypłaci takiej osobie odszkodowanie.  
 • Assistance. Pierwsza pomoc dla turysty na Seszelach. Zapewni praktyczne wsparcie w wielu trudnych sytuacjach, 24/7. W zależności od oferty, jaką wybierze turysta, w zakres Assistance może wejść m.in. pomoc prawnika, tłumacza, czy wsparcie logistyczno-organizacyjne.  

O jakie elementy można rozszerzyć ubezpieczenie na Seszele?

Obecnie ubezpieczyciele oferują szereg bardzo praktycznych rozszerzeń standardowej polisy turystycznej. W przypadku wyjazdu na Seszele, gdzie celem często jest uprawianie różnego rodzaju sportów wodnych, bardzo ważnym rozszerzeniem jest klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Przydaje się również OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego, a także – ubezpieczenie naszego standardowego bagażu. Turyści, którzy podczas leniuchowania na rajskich plażach nie wykluczają spożywania drinków lub lokalnych trunków, powinni też pomyśleć o klauzuli alkoholowej. 

Do polisy na Seszele warto dodać: 

 • Klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Niezbędna dla wszystkich sportowców, którzy swoją ulubioną dyscyplinę zamierzają uprawiać również na Seszelach. Każdy ubezpieczyciel określa, jakie sporty uznaje za ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Listę takich aktywności znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Koniecznie trzeba zapoznać się taką listą przed zakupem polisy, aby  dowiedzieć się, czy nasza aktywność klasyfikuje się jako wymagająca klauzuli. Do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka często zalicza się np. nurkowanie, surfing, kitesurfing, kajakarstwo, czy rafting. 
 • OC sportowe. Bardzo przydatny element ubezpieczenia dla sportowców. Zadziała, jeśli np. uszkodzimy sprzęt sportowy innej osoby lub spowodujemy wypadek z jej udziałem. Mając OC sportowe, konsekwencje finansowe takich wydarzeń przejmie ubezpieczyciel.  
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego. Każdy miłośnik sportu wie, że sprzęt sportowy najczęściej jest drogi. Warto więc zabezpieczyć się przed jego utratą – zniszczeniem, kradzieżą, czy zgubieniem.  
 • Ubezpieczenie bagażu. Zadziała, gdy nasz bagaż zostanie zgubiony, zniszczony, czy skradziony. Jeśli zabieramy ze sobą cenne lub wartościowe dla nas przedmioty, zdecydowanie warto dodać to rozszerzenie do swojej polisy. 
 • Klauzula alkoholowa. Ciekawy dodatek, dzięki któremu towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty leczenia i wypłaci odszkodowanie z NNW, jeśli padniemy ofiarą nieszczęśliwego wypadku pod wpływem alkoholu.  

UWAGA: osoby, które chorują przewlekle, muszą do ubezpieczenia dodać również klauzulę chorób przewlekłych. Dzięki niej ubezpieczyciel ureguluje koszty leczenia, jeśli na Seszelach stan zdrowia podróżnika pogorszy się w związku z chorobą przewlekłą. 

Ubezpieczenie na Seszele
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
142,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
Koszty leczenia
446 359 zł
Ratownictwo
31 245 zł
Bagaż
4 464 zł
187,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 44 636 zł OC: 446 359 zł OC sportowe: 446 359 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
200,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
255,40 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na Seszele
Proama
142,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Europa
187,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
446 359 zł
Ratownictwo
31 245 zł
Bagaż
4 464 zł
Dodatkowo: NNW: 44 636 zł OC: 446 359 zł OC sportowe: 446 359 zł sporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19
Generali
200,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
AXA
255,40 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholu sprzęt sportowy zachorowanie COVID-19

Koszty leczenia na Seszelach

Koszty leczenia na malowniczych Seszelach niestety są wysokie – nawet kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Wynika to z faktu, że świadczenia medyczne na wyspach zwykle są wyższe, jak również typowo turystycznego charakteru archipelagu. 

Polskie MSZ informuje, że na większych wyspach archipelagu (Mahé, Praslin i La Digue) nie ma problemu z dostępem do usług medycznych. Na pozostałych, mniejszych wysepkach, trzeba liczyć się z możliwymi utrudnieniami. MSZ rekomenduje wykupienie przed przyjazdem ubezpieczenia zdrowotnego. 

Przykładowe koszty świadczeń medycznych na Seszelach:  

 • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – od ok. 50 $, 
 • wizyta u lekarza specjalisty – od ok. 70 $. 
 • doba w szpitalu – od ok. 200 $. 

Turysta, który nie wykupił przed wyjazdem ubezpieczenia turystycznego, wszystkie te koszty musi uregulować z własnej kieszeni. Nie warto ryzykować! Polisę pokrywającą te koszty znajdziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Porównasz dostępne oferty w ciągu 5 minut. Ubezpieczenie możesz kupić nawet w drodze na lotnisko!

Co warto zobaczyć na Seszelach?

Seszele to państwo wyspiarskie, które jest aż 700 razy mniejsze niż Polska. Jego główne wyspy to Mahe, Praslin i La Digue. Można więc zaplanować wypoczynek tak, aby zobaczyć największe atrakcje – głównie są to atrakcje naturalne.  

Na liście do zwiedzenia warto umieścić między innymi: 

 • Anse Intendance, wyspa Mahé. Niesamowita, iście rajska plaża, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Biały piasek, turkusowa woda i idealne warunki do surfowania – to wszystko czeka na tej właśnie plaży. Będąc na Mahé, koniecznie trzeba też odwiedzić stolicę archipelagu, Victorię. Na zwiedzanie spokojnie powinien wystarczyć jeden dzień.  
 • Baie Lazare, Mahé. Wioska o bajkowym klimacie, pełna nie tylko przepięknych plaż otoczonych lazurowymi wodami (Anse Soleil i Petite Anse), ale również – wyróżniająca się ciekawym zabytkiem. To neogotycki Kościół Baie Lazare, poświęcoy Franciszkowi z Asyżu. Z kościoła roztacza się niezapomniany widok na seszelski krajobraz.  
 • Plaża Anse Lazio, Praslin. Każdy turysta, zanim zorganizuje własną wycieczkę na Seszele, zapewne napawa się widokiem na niesamowite plaże – w folderach turystycznych, w Internecie, na fotografiach… Często w materiałach turystycznych widoczna jest właśnie plaża Anse Lazio. To prawdziwa wizytówka Seszeli. Biały piasek, przejrzysta woda, tropikalna roślinność i doskonałe warunki do pływania i snorkelingu – prawdziwy raj na ziemi! Na wyspie Praslin warto odwiedzić także rezerwat Fond Ferdynand, gdzie można zobaczyć największe owoce palmy seszelskiej (kokosa morskiego).  
 • Rezerwat Przyrody Vallée de Mai, Praslin. Kolejna niesamowita atrakcja na wyspie Praslin. Rezerwat wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – a to za sprawą występowania tam dziewiczego lasu i Doliny Mai. Występują tam trzy najrzadsze na świecie okazy ptaków: papuga czarna, bulbul deszelański i owocowy gołąb.  
 • Morne Seychellois National Park. Największy park narodowy na Seszelach, miejsce idealne dla miłośników pieszych wędrówek i przyrody. Znajduje się tutaj najwyższe wzniesienie archipelagu – Morne Seychellois (905 m n.p.m.). W parku zachowały się też ruiny starej fabryki cynamonu, jak również… pierwszej szkoły, która kiedyś służyła jako miejsce edukacji dzieci oswobodzonych niewolników. 
 • Wyspa La Digue. Malownicza wyspa, na której można odczuć prawdziwy klimat Seszeli. Znajduje się tam plaża Anse Source d’Argent, przez wielu uznawana za najpiękniejszą w całym archipelagu. Na turystów czekają też liczne szlaki turystyczne oraz możliwość obejrzenia tradycyjnych osad z charakterystycznymi drewnianymi domkami.  
 • Wyspa Curieuse. Wyspa, której wizytówką są żółwie olbrzymie – zamieszkuje tam około 200 osobników tego gatunku! To prawdziwa ratka dla miłośników fauny. Na Curieuse dostaniemy się z wyspy Praslin. 

Pogoda i średnia temperatura na Seszelach – kiedy warto jechać?

Seszele charakteryzują się tropikalnym klimatem. Turyści doceniają ten kierunek także za to, że wysokie temperatury panują tam cały rok. 

W przypadku osób, które chcą skorzystać z najlepszych warunków do plażowania, najlepszy czas na odwiedzenie Seszeli to miesiące takie jak marzec, kwiecień i maj. Temperatury są wówczas najwyższe. Wielu podróżników rekomenduje odwiedzenie archipelagu także w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. 

Pora deszczowa na Seszelach trwa w miesiącach takich jak grudzień, styczeń, luty i marzec. Wycieczki będą wówczas tańsze, jednak turyści muszą liczyć z występowaniem gwałtownych burz.  

Poniżej przygotowaliśmy tabelę z zestawieniem średniorocznych temperatur na Seszelach: 

  I  II  III  IV  V  VI  VII  VIII  IX  X  XI  XII 
Średnia temp. w dzień  27°C  27°C  28°C  28°C  27°C  26°C  25°C  25°C  26°C  26°C  27°C  27°C 
Średnia temp. w nocy  25°C  26°C  26°C  26°C  26°C  25°C  24°C  24°C  25°C  25°C  25°C  25°C 

 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy najlepiej jechać na Seszele?

  Osoby, którym zależy na dogodnych warunkach do plażowania, powinny wybrać się na Seszele w okresie od marca do września.

 2. Czy na Seszele potrzebna jest wiza?

  Nie. Osobom podróżującym na Seszele wystarczy ważny paszport, nie ma potrzeby wyrabiania wizy.

 3. Czy karta EKUZ działa na Seszelach?

  Nie. Karta EKUZ w ogóle nie zadziała na Seszelach. Właśnie dlatego każdy turysta, który jedzie na Seszele, powinien wykupić ubezpieczenie turystyczne. To jedyny pewny sposób, aby nie musieć samodzielnie pokrywać kosztów leczenia.

 4. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Seszele?

  Każda dobra polisa powinna zawierać co najmniej: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW i Assistance. Warto, aby w zakres polisy wchodziło również OC w życiu prywatnym. Turyści, którzy zamierzają na Seszelach uprawiać sporty, powinni dobrać do polisy klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Inne rozszerzenia polisy, które warto rozważyć to m.in. ubezpieczenie bagażu, klauzula alkoholowa, OC sportowe, czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Co warto wiedzieć?
 1. Seszele (Republika Seszeli) to państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, oddalone o ok. 1600 km od wybrzeży Afryki. 
 2. Na Seszele warto pojechać w okresie od marca do września – jeśli zależy nam na wysokich temperaturach i idealnych warunkach do plażowania. 
 3. Karta EKUZ na Seszelach nie obowiązuje i nie zapewni nam żadnej ochrony. 
 4. Usługi medyczne na Seszelach są drogie – nawet kilkukrotnie droższe niż w Polsce. 
 5. Jedynym pewnym sposobem, aby nie musieć ponosić wysokich kosztów leczenia na Seszelach z własnej kieszeni, jest zakup ubezpieczenia turystycznego.  
Autor

Emilia Kołsut

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania