Dla jednych wakacje kojarzą się z beztroskim leniuchowaniem na rozgrzanym piasku, z lazurowym morzem w tle, do tego może jakieś lody, zimny napój pod ręką… Inni jednak wolą bardziej aktywny wypoczynek – jak morze – to surfing, jak góry – to wspinaczka, jak jezioro – to żagle…. Ty też należysz do tej drugiej grupy i na wakacje planujesz masę nowych wyzwań lub uprawianie swojego ulubionego sportu? Koniecznie pomyśl o wyborze dobrej polisy turystycznej, dopasowanej do Twoich zainteresowań. Aby Ci to ułatwić, postanowiłam podpowiedzieć, jak wybrać ubezpieczenie podróżne dla aktywnych.
Dlaczego aktywnym potrzebują niestandardowego ubezpieczenia?
Uprawianie sportu wiąże się z większym ryzykiem wypadku. To naturalne i myślę, że nie trzeba tego nikomu tłumaczyć. Statystycznie mamy większe szanse, że nam się coś stanie podczas jazdy na rowerze czy wspinaczki niż podczas leniuchowania na plaży. To z kolei przełoży się na konieczność wypłaty odszkodowania z tytułu uszczerbku na skutek nieszczęśliwego wypadku czy pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji. Ubezpieczyciele o tym doskonale wiedzą i dlatego standardowy zakres polis turystycznych nie obejmuje uprawnia sportów określanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jako sporty podwyższonego ryzyka bądź ekstremalne. Jeśli wykupisz zwykłe ubezpieczenie turystyczne, bez dodatkowych rozszerzeń, a przytrafi Ci się wypadek podczas uprawnia sportu figurującego w OWU, to nie otrzymasz odszkodowania w ramach NNW ani ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia czy rehabilitacji. Sportowe pakiety ubezpieczeniowe często obejmują również dodatkowe opcje, jak np. OC sportowe (jeśli nieumyślenie spowodujesz szkodę trzeciej osobie podczas uprawniania aktywności, to ubezpieczyciel pokryje spowodowane straty) i ubezpieczenie sprzętu sportowego.
Zakres ubezpieczenia dla aktywnych
Każda polisa sportowa posiada podstawowy zakres ochrony, który znajdziemy również w innych ubezpieczeniach turystycznych. W jego skład wchodzą takie elementy, jak:
- koszty leczenia (czasem razem z kosztami rehabilitacji),
- koszty ratownictwa,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
- ubezpieczenie bagażu,
- rozszerzenie o choroby przewlekłe.
Ochrona ta jednak nie będzie pełna, jeśli nie wykupi się dodatkowych rozszerzeń. W pakietach dla aktywnych można wybierać z takich rozszerzeń, jak:
- sporty wysokiego ryzyka (SWR) – są to takie dyscypliny, których uprawianie wymaga pewnych umiejętności, co z kolei wiąże się z większym niż przeciętne ryzykiem wystąpienia niebezpiecznej sytuacji mogącej zagrażać zdrowiu lub życiu. Każdy ubezpieczyciel definiuje je w OWU – dlatego przed zakupem warto zapoznać się z tymi warunkami. Najczęściej jednak pojawiają się tam takie dyscypliny, jak jazda konno, myślistwo, nurkowanie z aparatem tlenowym (powietrznym), sporty motorowe (jak np. quady, śnieżne skutery) i motorowodne (jak np. skutery i narty wodne, motorówki ), rafting, wspinaczka skałkowa i wysokogórska;
- sporty ekstremalne (SE) – są to te dyscypliny, których uprawianie nie obejdzie się bez ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka. Podobnie jak w przypadku sportów wysokiego ryzyka są one indywidualnie definiowane w OWU przez ubezpieczycieli. Powtarzają się tam takie aktywności, jak między innymi: skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, pilotowanie samolotów silnikowych, kolarstwo górskie, skoki na bungee, speleologia, skoki akrobatyczne na nartach, jazda po muldach;
- odpowiedzialność cywilna sportowa (OCS) – jest to przeniesienie odpowiedzialności finansowej z ubezpieczonego na towarzystwo, w którym została zakupiona polisa. Ochrona obejmuje nieumyślnie wyrządzone szkody wyrządzone podczas uprawnia sportów;
- ubezpieczenie sprzętu sportowego – można wykupić ochronę swojego wyposażenia sportowego na wypadek kradzieży, zgubienia czy zniszczenia.
Jeśli uprawia się sporty wyczynowo, to również trzeba zakupić odpowiednie rozszerzenie. Jest to jednak opcja przeznaczona typowo dla sportowców zawodowych, uczestniczących w konkursach, zawodach czy pokazach.
Koszt polisy turystycznej dla aktywnych
Jaki jest koszt takiego ubezpieczenia podróżnego dla aktywnych? Wszystko – jak w przypadku każdej innej polisy – zależy od regionu, w który się wybieramy, od czasu, w jakim ubezpieczenie ma nas chronić oraz od wybranego pakietu i towarzystwa ubezpieczeniowego. Pokusiłam się jednak o przygotowanie tabelek z przykładowymi kosztami. W naszym kalkulatorze ubezpieczeń obliczyłam, ile orientacyjnie wyniesie koszt ubezpieczenia turystycznego dla aktywnych – z rozszerzeniami o sporty wysokiego ryzyka oraz sporty ekstremalnego na okres 7 i 14 dni.
Koszt ubezpieczenia turystycznego dla osoby uprawiającej sporty wysokiego ryzyka
Koszt ubezpieczenia turystycznego dla osoby uprawiającej sporty ekstremalne
Wypoczywaj aktywnie, ale z ubezpieczeniem
Przedstawione w tabelkach kwoty nie są wygórowane. Zakup ubezpieczenia nie zrobi różnicy w budżecie przewidzianym na wyjazd wakacyjny. Za to te parędziesiąt złotych zagwarantuje pełną ochronę podczas aktywnego wypoczynku. Dlatego przed wyjazdem, koniecznie w naszym kalkulatorze porównaj ceny ubezpieczeń dla uprawiających turystycznych sporty ekstremalne i wybierz, a potem zakup online najkorzystniejszy dla siebie pakiet. I czy to surfując po falach, czy wspinając się w wysokich górach, szalejąc na quadach, a nawet skacząc na bungee będziesz pod parasolem ubezpieczenia na wszelki wypadek!
Zachęcamy również, aby sprawdzić przygotowany przez nas ranking ubezpieczeń turystycznych dla aktywnych, w którym został szczegółowo przedstawiony zakres i warunki ochrony danego towarzystwa ubezpieczeniowego.