Wycieczka organizowana na własną rękę – jak się przygotować?

Redakcja
Udostępnij:
4.3

Wakacje organizowane samodzielnie mają wiele zalet. Można pozwolić sobie na większą niezależność. Sprawdzamy, komu najbardziej przypadnie do gustu ten rodzaj podróżowania.

Wycieczka organizowana na własną rękę

Samodzielna organizacja podróży daje ogromne możliwości i dużą wolność. Elastyczny czas wyjazdu i powrotu, zwiedzanie zgodne z własnymi upodobaniami i dopasowanie budżetu podróży sprawia, że wycieczka jest skrojona na miarę podróżnika.

Taki sposób podróżowania zazwyczaj pozwala na duże oszczędności, pod warunkiem, że dobrze przygotujemy się do wyjazdu. Sprawdź, jak krok po kroku zorganizować wyjazd na własną rękę. 

Wycieczka organizowana na własną rękę – pierwsze kroki

Decyzja podjęta – czas na organizację samodzielnego wyjazdu. Jak w ogóle za to zabrać? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań i sprawdzić najważniejsze informacje

Pierwsza decyzja będzie dotyczyć tego, czy podróż ma odbywać się solo czy w większej grupie. Determinuje to choćby takie wybory, jak nocleg i sposób transportu na miejscu. 

Pozostałe aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę:

Cel podróży

Warto wypisać sobie kilka krajów, które zawsze były podróżniczym celem, zachowując przy tym elastyczność pod kątem ewentualnej zmiany kierunku. Kolejno należy bowiem sprawdzić, czy wycieczka do danego kraju nie jest wykluczona ze względów niezależnych, np. w czasie gdy chcemy wyjechać, panuje tam pora deszczowa lub odbywa się głośne wydarzenie kulturalne, które przyciąga rzesze turystów.

Jeśli źle tolerujesz wysokie temperatury, podróż do Dubaju w czerwcu, lipcu lub sierpniu to najgorszy pomysł. Upały przekraczają wtedy 40 stopni C, a na terenach pustynnych nawet 50 stopni. Chcąc zwiedzić miasto, lepiej nie jechać do Wenecji czy Rio de Janeiro w czasie trwania karnawału – chyba, że chce się poczuć ten wyjątkowy klimat hucznego wydarzenia. 

Loty

Samodzielne znalezienie biletów lotniczych w dobrej cenie nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Pomocne będą wyszukiwarki jak:

  • fly4free.pl,
  • tanieloty.pl,
  • skyscanner.pl,
  • wyszukiwarka Ryanair,
  • wakacyjnipiraci.pl.

Oprócz odwiedzania tych stron, ustawienia alertów, warto też śledzić profile na Facebooku wraz z zaznaczeniem opcji wyświetlania się postów w pierwszej kolejności.

Przy szukaniu tanich lotów potrzebna jest elastyczność i gotowość do zmiany kierunku wyjazdu czy chociaż miejsca wylotu. Należy unikać lotów w weekend i poniedziałek oraz w sezonie – wtedy jest najdrożej.

Nawet kupowanie biletów w weekend zwiększa prawdopodobieństwo nabycia droższego biletu. I rada najważniejsza: tanich lotów szuka się zawsze w trybie incognito. Inaczej wyszukiwarka zapamięta wyszukiwania użytkownika i będzie podpowiadać droższe oferty. 

Ceny

Samodzielna podróż powinna mieć dobrze przygotowany budżet, gdyż łatwo wydać więcej niż się planowało. Określ, jaką kwotę masz do dyspozycji, odejmij koszt dojazdu i podziel ją na dzienny budżet.

Następnie sprawdź koszty w kraju podróży: transport, restauracje, ceny w sklepach, atrakcje turystyczne i oczywiście noclegi. Możesz skorzystać z: cenynaswiecie.pl, podrozepoeuropie.pl, pricesintheworld.pl. Warto zajrzeć też na blogi podróżnicze, fora turystyczne oraz tematyczne grupy na Facebooku. 

Nocleg

Na pierwszą samodzielną podróż warto znaleźć noclegi wcześniej i zarezerwować je przez internet. Bardziej wytrawni podróżnicy najczęściej rezerwują jedynie kilka pierwszych dni, a później na miejscu decydują o dalszym kierunku podróży. Noclegów warto szukać na: booking.com, airbnb.pl, coachsurfing.com lub bezpośrednio na stronach hoteli, pensjonatów itp.  

Dokumenty

Bardzo ważny punkt przygotowań. Dokumenty na samodzielny wyjazd to nie tylko paszport czy ważny dowód osobisty, ale też do wybranych krajów: wiza, obowiązkowe szczepienia, winiety (jeśli podróżuje się autem), ubezpieczenie turystyczne. Pamiętaj też, aby mieć przy sobie walutę danego kraju. Nie wszędzie bankomaty są powszechnie dostępne. 

WSKAZÓWKA: Dobrym  zwyczajem jest posiadanie przy sobie kserokopii dokumentów. W razie straty oryginalnych dokumentów, kopie usprawnią formalności w ambasadzie. 

Podróż na własną rękę – najciekawsze kierunki

Nie wiesz gdzie jechać w pierwszą samodzielnie organizowaną podróż? Polecamy kilka ciekawych kierunków:

GRUZJA

Niedoceniany, a mający wiele do zaoferowania kraj leżący na skraju Europy i Azji. Słynna gościnność Gruzinów zupełnie nie jest przesadzona, tutaj nieznany turysta z dalekiego kraju zostanie ugoszczony jak ukochany krewny. Stąd to tak ciekawa destynacja na pierwszą podróż organizowaną samodzielnie.

I mimo iż Gruzini rzadko mówią po angielsku to łamany rosyjski lub gestykulacja pomogą dość sprawnie się porozumieć. Bardzo często można trafić na tanie loty do Gruzji, a dodatkowo gospodarze z zarezerwowanego noclegu z chęcią pomagają w transporcie z/na lotnisko.

Gruzja to kraj bardzo zróżnicowany krajobrazowo – znajdują się tutaj wysokie góry, półpustynie, niemal tropikalne lasy, wyżyny, tereny nadmorskie Morza Czarnego. Takie położenie ma również wpływ na różnorodną pogodę – o czym warto pamiętać przed spakowaniem bagażu. 

Szereg atrakcji turystycznych Gruzji – turystyka górska, liczne zabytki architektoniczne, monumentalne miasta skalne, malownicze starówki, klasztory i kościoły, twierdze, winnice, wspaniała stolica Tbilisi – to wszystko, przy tanich biletach lotniczych, bliskiej odległości od Polski i przyjaznym usposobieniu Gruzinów sprawia, że naprawdę warto zorganizować tu wyjazd na własną rękę. 

CHORWACJA

Jeden z ulubionych kierunków Polaków na wakacyjny wyjazd. Trudno się dziwić, bo w zasięgu 12 godzin jazdy autem lub niecałych 2 godzin lotu samolotem mamy fantastyczny, różnorodny kraj z gwarantowaną pogodą w miesiącach wiosenno-letnich, ciepłym i czystym morzem oraz malowniczym krajobrazem. Atutem Chorwacji są przepiękne miasta z twierdzami, katedrami, zabytkami: Split, Szybenik, Zadar, Dubrownik, Hvar. 

Chorwacja oferuje turystom wiele różnorodnych sposobów na spędzenie urlopu. Od wypoczynku nadmorskiego, po malownicze wyspy, aż po rejs katamaranem lub jachtem włącznie. 

Trudno znudzić się Chorwacją i najczęściej turyści wielokrotnie tu wracają. Jednocześnie to kraj, do którego z łatwością można zorganizować samodzielny wyjazd.

W Internecie dostępne są opisy najczęściej wybieranych tras samochodowych, bez problemu można zarezerwować wygodny i niedrogi nocleg, a nawet znaleźć wakacyjne lokum już na miejscu.

Mimo iż coraz droższa, Chorwacja nadal wypada cenowo porównywalnie choćby z polskim wybrzeżem. A ma dodatkowe atuty w postaci gwarantowanej pogody, ciepłego morza z bogatą fauną i florą oraz różnorodnych plaż (kamieniste, piaszczyste).

WSKAZÓWKA: Obok hoteli, hosteli i pensjonatów w Chorwacji jest bardzo rozbudowana baza noclegów prywatnych. W większości są to samodzielne mieszkania i apartamenty, bardzo często z widokiem na morze. Funkcjonujące licznie campingi i pola namiotowe pozwalają na alternatywną podróż, np. z przyczepą campingową oraz kamperem. 

KUBA

Planując podróż na Kubę, należy się liczyć z długą podróżą. Lot trwający 24-30 godzin z przesiadką lub nawet przesiadkami (co obniżą cenę) może być męczący, więc nie jest to kierunek dla każdego. Jednak to niezwykłe miejsce warte jest każdej godziny w podróży.

W przypadku lotu na Kubę zdecydowanie bardziej opłacalny jest zakup biletu z dużym wyprzedzeniem – pozwala to oszczędzić nawet kilkaset złotych na osobę. A w tym przypadku mowa o kwotach rzędu 2500-3500 zł na osobę w dwie strony. 

Najpopularniejszą atrakcją Kuby jest Hawana. Miasto o wyjątkowej urodzie, niezwykle fotogeniczne i egzotyczne dla turysty z Europy. 

Warto tu zobaczyć Muzeum Rewolucji, Plac Rewolucji, stare miasto, cmentarz Kolumba, muzeum rumu. Hawana jest stworzona do pieszego odkrywania. Spacerując nieśpiesznie uliczkami, można chłonąć ten niepowtarzalny charakter miasta. Komunikacja miejska jest niedroga, co ułatwia przemieszczanie się. 

Plantacje tytoniu, fabryka cygar, farmy orchidei, Park Narodowy (z jaskiniami Cava de José Miguel, Cueva de Santo Tomás, wioska Biran (gdzie znajduje się dom rodzinny Fidela Castro), liczne miasteczka, malownicze plaże – na Kubie znajdzie się coś dla amatorów zwiedzania oraz tych, którzy preferują jedzenie świeżych owoców na plaży z widokiem na szmaragdową wodę. 

ISLANDIA

To dobry kraj na samodzielną podróż, gdyż stosunkowo łatwo ją zorganizować, a jednocześnie to dobry sposób na ograniczenie wydatków na podróż. A jest to sprawa istotna, gdyż Islandia to jeden z droższych krajów w Europie. Nawet w najtańszych sklepach-dyskontach należy liczyć się z cenami 2-3-krotnie wyższymi niż w Polsce. 

Ten dziki kraj o surowym klimacie kusi turystów niepowtarzalnymi krajobrazami, tak różnymi od Zachodniej czy Południowej Europy. Miłośnicy plażowania, soczysto zielonych wzgórz czy szmaragdowego morza będą rozczarowani, ale ci, którzy chcą podziwiać majestat przyrody – aktywne wulkany, pola lawowe, gorące źródła, wodospady, lodowce, skalne wybrzeża – wyjadą stąd zachwyceni

WSKAZÓWKA: W Islandii nocowanie na dziko w namiocie jest legalne, pod warunkiem przestrzegania kilku zasad, m.in. zachowania 150 m odległości od zabudowań czy wybranie miejsca poza parkiem narodowym. Zgodnie z prawem islandzkim przyroda jest dla każdego. 

Warto wiedzieć, że Islandczycy uwielbiają płacić kartą, więc wszędzie, nawet w najmniejszych sklepach, istnieje taka możliwość. W zupełności można sobie tu poradzić bez gotówki. 

Islandia to jeden z tych krajów, które wymagają dobrego przygotowania i zapoznania się z warunkami przed podróżą. To, co najistotniejsze to duża zmienność pogody wymuszająca bardzo konkretną odzież (bez kurtki przeciwwiatrowej i wodoszczelnej nie należy tu przyjeżdżać).

Równie ważne jest także zjawisko białych nocy latem, kiedy to niemal przez całą dobę jest jasno a także ciemne zimy, które z kolei dają szansę na zobaczenie spektakularnej zorzy polarnej

WIETNAM

Wietnam to fascynujący kraj z niezwykłą kulturą, pyszną kuchnią i zapewniający wyjątkowe doznania. 

Wyjeżdżając do Wietnamu, oprócz paszportu należy mieć ze sobą wizę, którą najłatwiej wyrobić przez internet. Rozsądnie też wykonać pakiet najważniejszych szczepień, m.in. WZW A, ale też przeciwko malarii oraz durowi brzusznemu, polio, tężcowi. Rekomendowanym działaniem jest udanie się do lekarza medycyny podróży, który skieruje na właściwe szczepienia.

W zależności od tego, czy wybieramy północ czy południe kraju, należy wziąć pod uwagę porę roku, np. w południowym Wietnamie latem bywają bardzo duże opady a cały rok panuje wysoka temperatura, natomiast na północ najlepiej jechać między marcem a majem, gdyż opady są niewielkie, a temperatury nie powinny przekraczać 30 stopni. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Będąc w hotelu na wyjeździe all inclusive pod opieką polskiego rezydenta, turysta jest zaopiekowany. W razie problemów zdrowotnych, zabłądzenia, kradzieży czy szeregu innych nieprzewidzianych problemów, telefon do rezydenta najczęściej rozwiąże problem. W samodzielnej podróży turysta musi liczyć tylko na siebie, stąd konieczne jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. 

Do priorytetowych działań będzie należało zabezpieczenie swojego budżetu na wyjazd. Warto mieć do dyspozycji różnorodne sposoby płatności, np. poprzez aplikacje w telefonie, kilka kart bankowych, gotówka w walucie danego kraju. W przypadku zgubienia/zniszczenia karty, zawsze pozostają inne kanały dostępu do gotówki.

Ważne, aby środki pieniężne rozdysponowane były na różnych kontach. Nie trzymaj całego wakacyjnego budżetu w jednym miejscu – dotyczy to zarówno gotówki, jak i środków na koncie bankowym. 

Zapisz numer telefonu do swojego banku, pod którym szybko możesz zablokować kartę. W stresie i przy dodatkowych problemach np. z internetem, możesz mieć problem z szybkim znalezieniem numeru i zgłoszeniem kradzieży. A tu liczy się każda minuta. 

UWAGA! PODRÓŻE W DOBIE KORONAWIRUSA

Wyjazd w czasie pandemii wymaga szczególnych przygotowań. Na bieżąco należy monitorować sytuację epidemiologiczną w kraju docelowym oraz zalecenia sanepidu i lekarzy odnośnie kwarantanny i testów. Podczas podróży należy zachować szczególne zasady bezpieczeństwa i stosować się do aktualnych wytycznych. 

Przed wyjazdem warto ściągnąć aplikację iPolak oraz zarejestrować swój wyjazd w systemie MSZ Odyseusz.

Ubezpieczenie turystyczne na samodzielny wyjazd

Wyjazd organizowany przez biuro podróży niemal zawsze obejmuje podstawowe ubezpieczenie turystyczne. Zazwyczaj jest to minimalna ochrona, ale w razie choroby lub wypadku jest jakimś zabezpieczeniem.

Natomiast wyjazd organizowany na własną rękę wymaga zajęcia się tematem polisy samodzielnie. Konieczne jest wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego, a obejmowane kwoty leczenia powinny być tym wyższe, im droższy jest kraj destynacji. 

Koszty leczenia w krajach europejskich powinny wynosić min. 30 tys. euro, a poza Europą – min. 50 tys. euro.

Ponadto ważny jest bogaty pakiet assistance, który zapewni choćby takie udogodnienia jak pomoc tłumacza, prawnika, infolinię medyczną, holowanie i wiele innych. 

Najtańsze ubezpieczenie na podróż dostępne jest już od 3,33 zł. Bardzo dobre ubezpieczenie opiewające na sumę kosztów leczenia w wysokości 600 tys. zł kosztuje już 7,26 zł za dzień ochrony. 

Zarówno porównanie cen, jak i zakup ubezpieczenia możliwy jest z wykorzystaniem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych

Co warto wiedzieć?

  1. Przy organizacji wyjazdu na własną rękę, duży spokój zapewnia plan podróży. Oszacowany budżet, zarezerwowanie noclegu, znajomość cen, atrakcji turystycznych, podstawowych zwyczajów pozwalających funkcjonować w danym kraju.
  2. Szukając lotów i noclegów, warto jest skorzystać z darmowych narzędzi takich jak np. tanieloty.pl czy booking.pl
  3. Dobrze oszacowany budżet to jedna z ważniejszych rzeczy oszczędzających stresu na wyjeździe. Zabezpiecz środki dysponując różnymi kartami bankowymi i gotówką.
  4. Niezmiernie ważne jest bezpieczeństwo: wykupienie przed wyjazdem dobrego ubezpieczenia turystycznego, zarejestrowanie swojej podróży w systemie MSZ Odyseusz, posiadanie dodatkowych środków pieniężnych.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania