Ubezpieczenie na sporty zimowe – jaka cena?

Redakcja
Udostępnij:
5

Wyjeżdżając za granicę uprawiać sporty zimowe, takie jak narty czy snowboard, koniecznie należy przed wyjściem na stok zakupić ubezpieczenie turystyczne. W krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Handlu (EFTA) Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia. Posiadanie polisy uratowało kilku Polaków, którzy doznali bolesnych urazów na trasie przed koniecznością ponoszenia ogromnych wydatków. Dzięki […]

Ubezpieczenie na sporty zimowe – jaka cena?

Wyjeżdżając za granicę uprawiać sporty zimowe, takie jak narty czy snowboard, koniecznie należy przed wyjściem na stok zakupić ubezpieczenie turystyczne. W krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Handlu (EFTA) Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia. Posiadanie polisy uratowało kilku Polaków, którzy doznali bolesnych urazów na trasie przed koniecznością ponoszenia ogromnych wydatków. Dzięki ochronie zaoszczędzili po kilkanaście tysięcy złotych.

W ramach EKUZ Polacy mogą bezpłatnie skorzystać z opieki medycznej za granicą w placówkach mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak refundacja nie obejmuje kosztów ratownictwa na stoku czy transportu medycznego do kraju specjalistycznym śmigłowcem lub karetką.

Oprócz tego karta nie zapewnia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Pierwsze będzie nam przydatne w sytuacji, w której urazu na stoku dozna z naszej winy osoba trzecia. Kiedy nas pozwie, w ramach polisy otrzyma rekompensatę. Dzięki drugiej z opcji w razie wypadku towarzystwo pokryje wydatki związane z naszym leczeniem czy rehabilitacją do wysokości określonej w umowie.

Ubezpieczenie sporty zimowe – koszt zakupu polisy?

Najtańszą polisę weekendowego wyjazdu na narty lub snowboard do Szwajcarii dla jednej osoby można kupić już od 17 zł. Warto to zrobić. Jak wynika z danych przygotowanych przez Mondial Assistance dla rankomat.pl, w sezonie zimowym 2016/2017 dwóch Polaków doznało poważnych kontuzji na stokach w kraju Helwetów.

Pierwszy z nich przewrócił się i skręcił staw kolanowy. Doznał uszkodzenia więzadeł oraz łąkotki. Z powodu rozległości urazu, konieczne było przeprowadzenie operacji oraz hospitalizacji. Następnie pacjent został przetransportowany do Polski. Koszt udzielonej pomocy medycznej wyniósł 67 tys. zł.

Drugi z naszych rodaków w Szwajcarii w wyniku upadku złamał rękę oraz uszkodził nerw. Konieczny był transport ze stoku do szpitala, a także przeprowadzenie operacji oraz hospitalizacji. Koszt opieki medycznej wyniósł 51 tys. zł.

Jakie ubezpieczenie – sporty zimowe porównanie

Porównajmy jakie warunki oferuje jedno z towarzystw w przypadku weekendowego wyjazdu na narty lub snowboard do wspomnianej Szwajcarii. Najtańsza na rynku polisa w kwocie 17 zł w ramach pakietu ochronnego zawiera:

 • OC w życiu prywatnym do kwoty 30 tys. euro (125 150,47 zł),
 • koszty leczenia i assistance do kwoty 20 tys. euro (83 433,64 zł),
 • koszty ratownictwa do kwoty 6 tys. euro (25 030,09 zł),
 • OC sportowe do kwoty 15 tys. euro (62 575,23 zł),
 • NNW do kwoty 15 tys. zł.

Najtańsza na rynku polisa nie zawiera w pakiecie ochrony sprzętu czy bagażu. Posiada je natomiast najdroższa polisa w kwocie 147 zł, w której skład wchodzą:

 • OC w życiu prywatnym do kwoty 50 tys. euro (208 584,11 zł),
 • koszty leczenia i assistance do kwoty 50 tys. euro (208 584,11 zł),
 • koszty ratownictwa do kwoty 5 tys. euro (20 858,41 zł)
 • NNW do kwoty 4 tys. euro (16 686,73 zł),
 • OC sportowe do kwoty 10 tys. euro (41 716,82 zł),
 • sprzęt sportowy do kwoty 700 euro,
 • bagaż do kwoty 400 euro (1 668,67 zł), opóźnienie do 200 euro (834,34 zł).

Ubezpieczenie sporty zimowe – jak ochronić sprzęt sportowy?

Osoby posiadające wysokiej klasy sprzęt sportowy podczas wyboru polisy również powinny zwrócić uwagę, czy obejmuje ona go ochroną. Na stoku często dochodzi do licznych urazów czy kolizji, podczas których narty bądź deska mogą ulec zniszczeniu. Na co powinni więc zwrócić uwagę klienci towarzystw uprawiający sporty zimowe?

Przede wszystkim powinni dokładnie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), w którym towarzystwo szczegółowo określa co zalicza jako sprzęt. Dokument może zawierać liczne wyłączenia, czyli sytuacje, w których narty czy deska nie będą chronione. Może się tak np. zdarzyć, że ktoś je ukradnie z powodu pozostawienia ich przez nas bez opieki.

W prosty sposób ceny ubezpieczeń turystycznych można porównać ze sobą przez internet za pomocą naszego kalkulatora. Znajdują się w nim oferty kilkunastu towarzystw, do których dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W efekcie przed zakupem jednego z pakietów, możemy dokładnie przeanalizować jego zapisy. Po dokonaniu wyboru, na naszą skrzynkę mailową zostanie wysłana umowa. Wystarczy ją wydrukować i cieszyć się urokami wyjazdu.

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów