Bezpieczna podróż po kraju – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o ubezpieczeniu NNW na terenie Polski

Redakcja
Udostępnij:
5

Coraz więcej osób jest świadomych tego, że ubezpieczenie na wyjazd za granicę trzeba mieć. EKUZ niewiele zapewnia, a koszty leczenia poza Polską bywają horrendalne, natomiast polisy są bardzo tanie. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że możemy się ubezpieczyć także podczas wakacji w kraju? Coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje polisy NNW, które zapewniają ochronę podczas podróży […]

Bezpieczna podróż po kraju – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o ubezpieczeniu NNW na terenie Polski

Coraz więcej osób jest świadomych tego, że ubezpieczenie na wyjazd za granicę trzeba mieć. EKUZ niewiele zapewnia, a koszty leczenia poza Polską bywają horrendalne, natomiast polisy są bardzo tanie. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że możemy się ubezpieczyć także podczas wakacji w kraju? Coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje polisy NNW, które zapewniają ochronę podczas podróży po Polsce.

Oblicz cenę ubezpieczenia NNW >>

1. Ubezpieczenie NNW na terenie Polski – co to za polisa?

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu polisa przede wszystkim obejmuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – i tym się różni od polis zagranicznych, które przede wszystkim ubezpieczają koszty leczenia. Co zapewnia NNW? Jest to ochrona w razie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli podczas podróży doznamy uszczerbku na zdrowiu, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie finansowe za poniesioe straty – ból, doznane cierpienie i dyskomfort. Będzie to procent stosowny do uszczerbku – tabele z wartościami znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

2. Po co nam ubezpieczenie NNW na terenie Polski?

Podpowiemy, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje!

Wypadki się zdarzają wszędzie. Nie tylko poza granicami Polski, ale i w trakcie wakacji krajowych. Służbę zdrowia mamy za darmo, ale za zmarnowane wakacje nikt nam już nie zapłaci. Często nieszczęśliwe wypadki wiążą się z leczeniem, rehabilitacją – lepiej mieć to na jakieś środki. Nie każdy (a raczej bardzo niewiele) z nas posiada ubezpieczenie na życie, które obejmuje NNW. Dlatego warto mieć NNW podróżne. Taką polisę można wzbogacić o dodatki, które zapewnią jeszcze szerszą ochronę.

3. Zakres ubezpieczenia na terenie Polski – co jeszcze oprócz NNW oferuje polisa?

Poza NNW można także ubezpieczyć koszty leczenia i rehabilitacji – na niewielką kwotę – to pomocy dodatek, np. w razie konieczności leczenia prywatnego i usług niefundowanych przez NFZ. Dobrym rozwiązaniem jest także Assistance, czyli całodobową pomoc centrum alarmowego ubezpieczyciela w razie jakichkolwiek problemów w podróży. Można zainwestować też w koszty ratownictwa –przydadzą się, gdy podczas wycieczki po Tatrach zapędzimy się na stronę słowacką – tam jak wiadomo pomoc ratowników górskich jest w 100% opłacana przez poszkodowanego. Podobnie jak w przypadku polis zagranicznych można wybrać wariant z OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (gwarantującym wypłatę odszkodowania osobie trzeciej poszkodowanej przez ubezpieczonego, dotyczy to zarówno zdrowia tej osoby, jak i jej mienia). Warto ochroną objąć bagaż oraz sprzęt sportowy – na wypadek kradzieży, zgubienia oraz zniszczenia. Niektóre ubezpieczenia zapewniają także zwrot kosztów rezygnacji z podróży lub jej przerwania oraz koszty rezygnacji z biletu.

4. Jak wybrać ubezpieczenie krajowe?

Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje!

Przede wszystkim polisę należy dopasować do swoich potrzeb i wymogów. Dla niektórych z pewnością ważny jest aspekt finansowy. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze niska cena idzie w parze z jakością. Dobre ubezpieczenie turystyczne na terenie Polski powinno pokrywać NNW i koszty leczenia. W zasadzie im szersze ubezpieczenie, tym większa ochrona. Wszystko tak naprawdę zależy  od charakteru wyjazdu. Standardowy urlop to mniejsze ryzyko – wystarczy więc NNW z podstawową sumą gwarantowaną, kosztami leczenia, rehabilitacji, OC w  życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu. Osoby, które podczas wakacji planują aktywności podwyższonego ryzyka lub ekstremalne – np. skok na bungee, lot balonem, surfing, żeglowanie itp. – powinny zadbać o dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia. Bez tego elementu polisa podczas uprawiania sportów wymienionych w OWU nie zadziała. Każdy sam musi dopasować ubezpieczenie, tak by gwarantowało pewną ochronę. Zwłaszcza, że można decydować się na kilka różnych wariantów.

Oblicz cenę ubezpieczenia NNW >>

5. Jak jest koszt ubezpieczenia turystycznego na terenie Polski?

Jak łatwo się domyślić – ubezpieczenie NNW na terenie kraju z pewnością będzie tańsze niż zagraniczne. Cena polisy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od długości pobytu, charakteru wyjazdu, liczby ubezpieczonych osób oraz wybranych wariantów i dodatkowych rozszerzeń. Przykładowo najtańsze ubezpieczenie krajowe Uniqa można znaleźć od 1,20 zł za dzień ochrony! Poniżej podajemy kilka przykładów:

Ubezpieczenie Uniqa XSmall

Zakres: NNW na 10 000 PLN, koszty leczenia na 500 zł,OC na 100 000 zł, koszty rehabilitacji na 500 zł

Cena za 7-dniowią polisę: 7,56 zł

Ubezpieczenie Uniqa Medium

Zakres: NNW: 30000 PLN, koszty leczenia na 750 zł,OC na 100 000 zł, koszty ratownictwa na 15000 zł, koszty rehabilitacji na 750 zł, Assistance

Cena: 40,32 zł

Ubezpieczenie Uniqa Sport Polska Large + OC i sprzęt sportowy

Zakres: NNW na 50 000 zł,  koszty leczenia na 1000 zł, OC na 100 000 zł,koszty ratownictwa na 15 000 zł, koszty rehabilitacji na 1000 zł, OC i sprzęt sportowy na 3000 zł, Assistance

Cena: 63,00 zł

Jak widać – koszt polisy NNW na terenie Polski jest naprawdę niewielki, nawet w przypadku rozszerzonych pakietów. Zakres i cenę można sprawdzić w kalkuatorze krajowych ubezpieczeń NNW.

*****

Nie ma znaczenia, gdzie jedziemy w podróż – czy za granicę, czy nad Bałtyk albo w Tatry. Zawsze się coś może stać. Wypadki nie wybierają kraju ani pory – dlatego ludzkość wymyśliła ubezpieczenia. Lepiej mieć ochronę niż później żałować zmarnowanych wakacji i dodatkowych kosztów. Zwłaszcza, że ubezpieczenie na terenie Polski prawie nic nas nie kosztuje – tak niewielkiej sumy nawet nie odczujemy w naszym budżecie!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania