Narty na Kasprowym Wierchu. Zobacz, dlaczego wybrać ten ośrodek

Redakcja
Udostępnij:
5

Kasprowy Wierch to miejsce znane od lat wśród polskich narciarzy Szczególnie bardzo trudna do pokonania jest Trasa Goryczkowa. Jednak dla osób ceniących komfort jazdy na nartach dużym minusem może być brak oświetlenia czy sztucznego naśnieżania stoków. Góral Kasper według legend był właścicielem rozległej hali u podnóża szczytu, znajdującego się tuż przy słowackiej granicy. Od jego […]

Narty na Kasprowym Wierchu. Zobacz, dlaczego wybrać ten ośrodek

Kasprowy Wierch to miejsce znane od lat wśród polskich narciarzy Szczególnie bardzo trudna do pokonania jest Trasa Goryczkowa. Jednak dla osób ceniących komfort jazdy na nartach dużym minusem może być brak oświetlenia czy sztucznego naśnieżania stoków.

Góral Kasper według legend był właścicielem rozległej hali u podnóża szczytu, znajdującego się tuż przy słowackiej granicy. Od jego imienia hala pasterska została nazwana Halą Kasprową, a szczyt – Kasprowym Wierchem. Dzisiaj to jeden z ulubionych stoków narciarzy, którzy szukają przy słowackiej granicy idealnych nartostrad.

Na narty do Kasprowego Wierchu – jakie trasy są dostępne?

Kasprowy Wierch liczy sobie 1987 m n.p.m. i znajduje się niemalże pośrodku pasma tatrzańskiego. Dostępne są tu 3 nartostrady i jeden szlak narciarski:

 • Trasa Goryczkowa – jest to trasa bardzo trudna, tylko za zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Liczy 1770 m i prowadzi do Hali Gorczykowej. Nie jest oświetlona ani sztucznie naśnieżana. Trasa jest zamykana o godzinie 17:30.
 • Trasa Gąsienicowa – druga bardzo trudna trasa na Kasprowy Wierchu. Jej długość to 1200 m, prowadzi do Hali Gąsienicowej, nie jest oświetlona ani sztucznie naśnieżana. Czynna do godziny 17:30.
 • Szlak narciarski z Hali Gąsienicowej – trasa trudna, czerwona, o długości 8500 m. Nieoświetlona i nienaśnieżana.
 • Nartostrada z Goryczkowej – trasa łatwa, niebieska, licząca 3500 m. Nieoświetlona i nienaśnieżana, czynna do godziny 17:30.

Na szlaki dostać się można jedną z trzech kolejek linowych: jedną kabinową i dwiema krzesełkowymi. Brak sztucznego naśnieżania, oświetlenia czy ratrakowania tylko fragmentów tras jest spowodowany położeniem ośrodka na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niestety dla wymagających narciarzy może to być duży minus tego ośrodka.

Kasprowy Wierch: ceny skipassów

Skippasy Kasprowy Wierch dzieli na normalne i ulgowe, a różnica w cenie jest dość znaczna, więc warto pamiętać o dokumentach potwierdzających przyznanie biletu ulgowego.

Szczegółowy cennik skipassów na Kasprowy Wierch

Normalny (16-64 lata)Ulgowy (5-15 lat oraz 65+)
4-godzinny110 zł89 zł
1-dniowy130 zł99 zł
2-dniowy240 zł195 zł
1 wyjazd Gąsienicowa/Goryczkowa20 zł20 zł
Skipass TOP90 zł70 zł
Skipass TOP – Skitour95 zł75 zł

Źródło: www.pkl.pl

Kasprowy Wierch: narty do wypożyczenia i szkółka narciarska

Brak nart i pozostałego sprzętu narciarskiego nie musi być problemem. Na Górnej Stacji Kasprowego Wierchu znajduje się wypożyczalnia nart i profesjonalny serwis: CENTRUM TESTOWE NART. Wypożyczenie nart kosztuje 35 zł na 2 godziny, 50 zł na 4 godziny i 70 zł za cały dzień.

Za smarownie nart trzeba zapłacić 20 zł, za ostrzenie 40 zł, a za usługę łączoną (smarowanie + ostrzenie) – 55 zł. Warto także sprawdzić i wyregulować wiązania. Koszt usługi wynosi 10 zł.

Można także skorzystać z licznych szkółek narciarskich zlokalizowanych w Zakopanem, np.: Szkoła Narciarska i Snowboardowa STRAMA Zakopane, HSKI – Szkoła Narciarska i Snowboardowa, Ptak-Team. Szkoła Narciarska czy Szkoła narciarska Gaj-Ski Sport.

Kasprowy Wierch: nocleg, ceny – co wybrać?

Kasprowy Wierch nocleg zapewnia albo w schroniskach zlokalizowanych w niedalekiej odległości od szczytu, w Kuźnicy, czy w centrum Zakopanego. Najbliżej umiejscowione Kasprowego Wierchu jest Schronisko PTTK Murowaniec, które znajduje się na Hali Gąsienicowej. Nocleg w pokoju 2-osobowym kosztuje 95zł/os., w pokoju 4-osobowym 85 zł/os., a w sali 12-osobowej 55 zł/os.

Kolejna propozycja to Schronisko PTTK Hala Kondratowa – umiejscowione jest na wysokości 1333 m n.p.m. i jest to najmniejsze schronisko w Tatrach. Dostępne są tutaj dwa pokoje 6-osobowe i jeden pokój 8-osobowy. Cena za nocleg to 40 zł/os.

Hotel Górski PTTK Kalatówki – położony jest w Tatrzańskim Parku Narodowym na wysokości 1198 m n.p.m. zaraz obok szlaku z Kuźnic na Giewont – w malowniczej dolinie Bystrej. Nocleg w pokoju 2-osobowym z łazienką kosztuje od 80 do 110 zł za osobę w zależności od terminu.

Ciekawe propozycje w niedalekiej odległości od Kasprowego Wierchu to także:

 • Zajazd Górski Kuźnice – położony jest tuż obok kolejki na Kasprowy Wierch. Ceny zaczynają się od 215 zł za pokój 2-osobowy (nocleg ze śniadaniem).
 • Domek Nosalowski Wypas – do dyspozycji są dwa domki znajdujące się 1,5 km od kolejki na szczyt. Domek 4-osobowy kosztuje od 650 zł do 1400 zł za dobę (najdrożej w święta i Sylwestera). Domek 5-6-osobowy to koszt 750-1400 zł.
 • Hotel Crocus – jeden z nowszych zakopiańskich hoteli usytuowany koło Ronda Jana Pawła II, skąd co kilkanaście minut odjeżdża bus do Kuźnic. Cena za pokój 2-osobowy zaczyna się od 359 zł.
 • Pokoje Gościnne Malinka – plusem tej lokalizacji jest bliskość Ronda Jana Pawła II, skąd kursuje bus do Kuźnic (skąd kolejką dostać się można na Kasprowy Wierch). Budynek znajduje się także w niedalekiej odległości od skoczni narciarskiej Wielka Krokiew.

Wskazówka! Dolna stacja kolei linowej na Kasprowy znajduje się w Kuźnicy. Nie dojedzie się tutaj samochodem – droga jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Jeździ tutaj komunikacja miejska, którą najłatwiej dostać się pod samą kolejkę. Samochód najlepiej zostawić w Zakopanem.

Kasprowy Wierch: 3 rzeczy, które warto zabrać ze sobą

Optymalne ubezpieczenie turystyczne to podstawa – nawet w Polsce, pomimo bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ. Jeżeli z naszej winy na stoku urazu dozna osoba trzecia, może nas pozwać. Jeśli sąd przyzna jej rację, a sprawca nie był ubezpieczony, to będzie musiał zapłacić rekompensatę z własnych środków. Natomiast jeżeli sprawca wypadku będzie posiadał polisę narciarską z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), to odszkodowanie do wysokości określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wypłaci ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie turystyczne obejmujące ochroną jazdę to koszt od 4 zł wzwyż za dzień. Przy czym wersja premium takiego ubezpieczenia kosztuje ok. 10 zł dziennie.  Poszczególne warianty zakresu ochrony różnych polis można porównać w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl.

Powerbank, bo technologia lubi zawodzić – telefon naładowany w 70%, więc można spokojnie wjeżdżać na sam szczyt. Po czym dziwnym zbiegiem okoliczności po upływie pół godziny jest już zupełnie rozładowany. I brak kontaktu z najbliższymi utrudnia znalezienie się i dalsze rozplanowanie dnia. Współczesne przyzwyczajenie do technologii i tego, że w każdej chwili można coś sprawdzić w internecie, zadzwonić do partnera lub zrobić przelew online sprawia, że w sytuacji, gdy sprzęt zawodzi, można się poczuć naprawdę niepewnie. Dlatego wyruszając w góry – czy to na narty, czy pieszo – zawsze należy mieć naładowany telefon, a dodatkowo mieć ze sobą powerbank, czyli przenośną ładowarkę.

Wygodny transport, czyli pokrowce i plecak na stok – na Kasprowy Wiech nie można dostać się samochodem, a więc to busem należy przewieźć wszystkie niezbędne akcesoria: narty, kask, buty narciarskie i inne drobiazgi. Codzienne wyprawy na stok staną się prostsze i bardziej komfortowe, gdy te poszczególne elementy będzie można schować w pokrowiec – łatwiej jest zarzucić na plecy torbę z butami niż nieść ją w ręku, prościej również przenosić narty w pokrowcu. Do tego warto zaopatrzyć się także w niewielki plecak na stok – wystarczy taki, w którym zmieści się kanapka, baton, bidon z herbatą, portfel, telefon i powerbank.

Co warto wiedzieć?
 1. Kasprowy Wierch posiada 3 trasy i jeden szlak narciarski.,
 2. Najtrudniejsza z tras narciarskich na Kasprowym Wierchu (Trasa Goryczkowa), nie jest w ogóle sztucznie naśnieżana ani oświetlana.
 3. 1-dniowy skipass dla osoby dorosłej kosztuje 130 zł, a dla dziecka 89 zł.
 4. 1-dniowe wypożyczenie nart na Kasprowym Wierchu kosztuje 70 zł.
Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia narciarskie dla krajów