Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji

Redakcja
Udostępnij:
4.1

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Skyscanner popularność Gruzji jako kierunku wakacyjnego wzrosła wśród Polaków o 84%! Malownicze widoki i otwartość Gruzinów przyciągają Polaków spragnionych wrażeń i odpoczynku z dala od zachodnioeuropejskiej cywilizacji. Co jeszcze sprawia, że tak tłumnie zaczęliśmy odwiedzać Gruzję? Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Gruzji wybrać?

Podróż do Gruzji - jak się przygotować?

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Skyscanner popularność Gruzji jako kierunku wakacyjnego wzrosła wśród Polaków o 84%! Malownicze widoki i otwartość Gruzinów przyciągają Polaków spragnionych wrażeń i odpoczynku z dala od zachodnioeuropejskiej cywilizacji. Co jeszcze sprawia, że tak tłumnie zaczęliśmy odwiedzać Gruzję?

Przede wszystkim to jeden z tańszych kierunków wakacyjnych. Noclegi są tam śmiesznie tanie, podobnie jak koszt utrzymania się. Jedyny problem może stanowić dojazd, choć i tak są to ceny, na które stać przeciętnego Kowalskiego.

Mało tego – można liczyć na przenocowanie i sute uczty w domach miejscowych. Gruzja jest inna niż dobrze znana nam Europa. Dziewicza przyroda, rozwijające się miasta, brak naleciałości typowych dla zachodniej cywilizacji – to wszystko kusi przesyconych luksusowymi kurortami i poszukujących mocniejszych wrażeń turystów.

Coraz rzadziej wybieramy wakacje kanapowe polegające na wylegiwaniu się na plaży i sączeniu drinków, od urlopu oczekujemy coraz więcej – a Gruzja to więcej nam zapewnia.

Gruzja z biurem podróży czy samodzielny wyjazd?

Trudno oczekiwać, by biura podróży zlekceważyły oczekiwania swoich klientów – i tak od niedawna do Gruzji można wyjechać w ramach zorganizowanej wycieczki.

Oferowane są zarówno wyjazdy typowo wypoczynkowe, jak i opierające się na aktywnym zwiedzaniu kraju. Można w ciągu takiego wyjazdu „zaliczyć” przejazd przez Wielki i Mały Kaukaz, zobaczyć stolicę Gruzji i skalne miasto Wardzia, przeżyć wieczór gruziński i odpocząć w łaźni tureckiej, a nawet wybrać się na wycieczkę po okolicy samochodem terenowym.

Ośmiu- bądź dziewięciodniowy wyjazd do Gruzji u polskich touroperatorów kosztuje zwykle około 2500-35000 zł. Wszystko jest zorganizowane, transport, wyżywienie i noclegi zapewnione, nie trzeba się o nic troszczyć. Jednakże z drugiej strony – można wiele stracić.

Samodzielna wyprawa daje szansę na poznanie lokalnej społeczności od środka, nigdy nie wiemy, czy nie skończymy na kolacji w gruzińskim domu. Bardziej spontanicznie możemy zwiedzać Gruzję, nie jesteśmy uzależnieni od reszty grupy, nie musimy się trzymać ściśle planu wycieczki. Jednak – co kto lubi.

Gruzja stała się na tyle dostępna dla Polaków, że każdy typ trusty może podróżować do tego kraju wedle swoich preferencji i upodobań.

Gruzja dla każdego. Co warto zobaczyć?

To kraj wielu możliwości. Koniecznie trzeba zobaczyć gruzińskie miasta – Tbilisi, Mccheta, Batumi, Gori, Kutaisi, Zugdidi i Signachi z urokliwymi i zachwycającymi zabytkami. Miłośników dziewiczej natury z pewnością skusi leżący nieopodal Bordżomi park narodowy z rezerwatem, idealny na długie spacery. Na jego terenie znajdują się bowiem południowo-wschodnie stoki Gór Mescheckich opadające w stronę doliny rzeki Mtkwari.

„Must see” to także rezerwat Sataplia niedaleko Kutaisi z lasem reliktowym typu kolchidzkiego, w którym zobaczyć można piękne buki, bukszpany i cisy. Warto wybrać się także do parku narodowego Lagodechi, w którego granicach znajdują się Pasma Głównego Wielkiego Kaukazu oraz rezerwat Kazbegi z najbardziej malowniczymi widokami na świecie. Zwiedzający okolice Dawit Garedża zachwycą się skalnym miastem i bujną, kolorową o każdej porze roku roślinnością. Z pewnością godne polecenia są góry Swanetii, a zwłaszcza leżącą tam wioska Ushguli, z widokiem na lodowiec.

Obowiązkowo trzeba zaliczyć wizytę na lokalnym targu – tej wschodniej atmosfery nie da się poczuć nigdzie silniej niż na bazarkach. Warto zajrzeć też do pięknych cerkwi rozsianych na terenie całej Gruzji. Nie można też nie spróbować kuchni gruzińskiej ze słynnym plackiem Chaczapuri i wspaniałymi winami na czele.

ABC podróżnika – jak dojechać, czym podróżować po kraju i gdzie nocować?

Dostępne jest połączenie bezpośrednie z Warszawy doi Gruzji, ale o wiele tańsze są połączenia z przesiadkami, np. w Turcji czy Łotwie. Do Gruzji można dostać się także lądem – np. od strony północnej – najpierw koleją do Odessy, a potem promem do Poti lub Batumi.

Można dojechać także pod południa, autobusem z Przemyśla przez Ukrainę do Rumunii, stamtąd z Suczawy bezpośrednim autobusem do Stambułu, gdzie można się przesiać na ostatnie połączenie – autokar do Tbilisi. Po Gruzji najlepiej przemieszczać się pociągami lub marszrutkami – małymi busikami.

Oczywiście – można wybrać się w podróż też swoim samochodem. A gdzie nocować? Najbardziej polecaną opcją są kwatery prywatne. Można też wynająć miejsce w hostelu lub hotelu. Dostępne są pola namiotowe, ale można spać na dziko – to opcja dla tych bardziej odważnych.

Na co uważać w Gruzji?

Ludzie w Gruzji – tak jak już kilkukrotnie wspomnieliśmy – są bardzo otwarci na turystów i chętnie im pomagają. Nie trzeba bać się też kantów ani oszustów, podróżnicy radzą jedynie, by pamiątki kupowali zaprzyjaźnieni Gruzini – uda im się dostać towar w niższej cenie.

Zdecydowanie trzeba unikać republik separatystycznych, zdarza się, że na pograniczach rosyjscy strażnicy strzelają do ludzi (zwłaszcza niebezpieczne są tereny Abchazji i Południowej Osetii).

Niebezpiecznie bywa na drogach – Gruzini jeżdżą jak chcą, zazwyczaj niezgodnie z jakimikolwiek zasadami. Przed wyjazdem zaleca się zaszczepić przeciw WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B, BTP (błonnica, tężec, polio), tyfusowi i wściekliźnie.

Poradnik dla wyjeżdżających do Gruzji

Ubezpieczenie turystyczne
Zdaniem specjalistów rankomat.pl Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
– dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 60 000 EURO,
– dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.
Informacje ogólne
  • Należy wykazać ostrożność przy zakupie żywności, zwłaszcza na bazarach.
  • Woda w sieci wodociągowej w większości miast nadaje się do bezpośredniego spożycia, jednak jest silnie chlorowana.
  • W związku z występowaniem wysokich temperatur w lecie okresowo w wielu zbiornikach wodnych, jak jeziora i stawy, może obowiązywać zakaz kąpieli ze względu na występowanie w nich bakterii.
  • Bezwzględnie zalecamy posiadanie ubezpieczenia turystycznego na kwotę co najmniej 30.000 euro pokrywającego koszty leczenia oraz transport chorego do Polski.
  • W przypadku konieczności skorzystania z opieki zdrowotnej, oczekiwane jest uregulowanie rachunków na miejscu lub przekazanie danych ubezpieczyciela.
  • Ponadto zwracamy uwagę, iż osoby planujące wycieczki górskie powinny mieć szczególny typ ubezpieczenia pokrywającego koszty akcji ratunkowych w górach (źródło: Polak Za Granicą).
Służba zdrowia
Informacje podane na stronach MSZ Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest w pełni odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie (istnieje możliwość hospitalizacji).
Koszty leczenia Wizyta w prywatnej klinice 20 – 30 euro
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
  • Narty
  • Rafting
  • Wędrówki górskie
Ważne numery telefonów
Policja – 122
Pogotowie ratunkowe – 113
Straż pożarna – 111
Telefon alarmowy – 112Ambasada RP w Tbilisi
Braci Zubalaszwili 19,
0108 Tbilisi, Gruzja
Tel. +995 322 920 398
Faks +995 322 920 397
tbilisi.msz.gov.pl
Przydatne strony internetowe
Ostrzeżenia i informacje ogólne Strona MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Dla kierowców Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Aktualna prognoza pogody ww.pogoda.interia.pl/miasta-swiat-gruzja,ctId,64 

Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji – jak je wybrać i na co uważać?

Koszty leczenia na terenie Gruzji są w 100% pokrywane przez pacjenta – nie pomoże nam karta EKUZ, która nie działa na terenie tego kraju. Sama publiczna służba zdrowia w tym kraju nie stoi na wysokim poziomie, lepiej korzystać z prywatnych placówek i przychodni lekarskich, które są zdecydowanie lepiej wyposażone i zapewniają bardziej profesjonalną opiekę.

Wszystko to oczywiście za odpowiednią opłatą – koszt wizyty lekarskiej w Gruzji to około kilkadziesiąt euro, pobyt w szpitalu, operacje i zabiegi będą zdecydowanie droższe.

Koniecznością jest więc ubezpieczenie turystyczne. Jak je wybrać? Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednie koszty leczenia (z sumą gwarantowaną przynajmniej na 40 000 euro). Koniecznie przyda się też ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) i OC w życiu prywatnym.

Warto zainwestować w ubezpieczenie bagażu. Osoby, które planują podczas wyjazdu wyprawy w góry czy dziewicze tereny powinny rozszerzyć ochronę o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Grecji można znaleźć już od 2,53 zł za dzień ochrony. Warto dopasować zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb – pomoże w tym nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

Gruzja na wakacje

Nie masz planów na wakacje? Gruzja to doskonały kierunek, zwłaszcza gdy szukasz czegoś innego niż nudne kurorty z palmami w tle. W tym kraju leżącym stosunkowo blisko Polski znajdziesz dziewiczą naturę, odkryjesz ślady nie tak dawnych socjalistycznych czasów, zachwycisz się widokami i gościnnością miejscowych. Warto odwiedzić Gruzję latem – tym bardziej, że stała się ona dla nas dostępna tak jak kraje europejskie. Na pewno nie pożałuje się tej decyzji!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania