Tanie wakacje 2018 – 5 pomysłów na wyjazd z małym budżetem

Redakcja
Udostępnij:

Każdy już szybciej lub wolniej odlicza dni do rozpoczęcia urlopu. Co jednak mają powiedzieć ci, których stan konta nie za bardzo pozwala na zaplanowanie wakacji marzeń? Wcale nie trzeba odkładać wyjazdu na później! Podpowiadamy, jak zorganizować wakacje za granicą niskim kosztem. Sposobów na niskobudżetowe wyjazdy nie brakuje. Wystarczy tylko trochę kreatywności i można zwiedzać europejskie […]

...

Każdy już szybciej lub wolniej odlicza dni do rozpoczęcia urlopu. Co jednak mają powiedzieć ci, których stan konta nie za bardzo pozwala na zaplanowanie wakacji marzeń? Wcale nie trzeba odkładać wyjazdu na później! Podpowiadamy, jak zorganizować wakacje za granicą niskim kosztem.

Sposobów na niskobudżetowe wyjazdy nie brakuje. Wystarczy tylko trochę kreatywności i można zwiedzać europejskie stolice, opalać się nad Morzem Śródziemnym albo wspinać się na szczyty Kaukazu. Każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy spontanicznych wyjazdów, oszczędni, mniej wymagający i nawet społecznicy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ściągawką.

1. Wakacje na spontana. Last minute

Co? Wycieczki i loty oferowane na ostatnią chwilę (np. na dzień przed odlotem) przez biura podróży i linie lotnicze w cenach o wiele niższych niż standardowe.

Dla kogo? Dla ceniących spontaniczność, osób niezależnych, gotowych na wyjazd w każdej chwili, bez sprecyzowanych planów i kierunków wakacyjnych, raczej dla par i singli niż dla rodzin z dziećmi.

Zalety? Niska cena (nawet 75% ceny standardowej), możliwość odwiedzenia droższych kierunków w dostępnej cenie, szansa na wyjazd all inclusive dla osób mniej zamożnych, pełnowartościowa oferta w niższej cenie, gwarancja stałości ceny.

Wady? Krótki czas na podjęcie decyzji, brak możliwości wyboru konkretnego miejsca i hotelu, krótki czas na przygotowanie się do wyjazdu i celu podróży.

Przykłady? Itaka – wyjazd do Bułgarii na 8 dni za 559 zł (oferta w dniu wylotu), Rainbow Tours – 5-dniowa wycieczka do Grecji za 492 zł (oferta na dzień przed wylotem), bilet w obie strony do Oslo za 78 zł, czy do Londynu za 108 zł w Ryanair.

2. Tam jest tanio. Niskobudżetowe kierunki wyjazdu

Co? Mniej popularne kraje, w których samodzielnie zaplanowany wyjazd może być tańszy nawet o 40% w porównaniu z wziętymi kierunkami wakacyjnymi. W Europie to między innymi: Malta, Mołdawia, Czarnogóra, Albania, Gruzja, Macedonia. Poza Europą: Indie, Pakistan, Azerbejdżan, Algieria.

Dla kogo? Dla otwartych na nowe miejsca, przygody i ludzi, gotowych podróżować za grosze, ale bez zbędnych luksusów, ceniących bardziej przeżycia niż standard podróży.

Zalety? Wypoczynek za granicą w niskiej cenie, możliwość zapoznania się z kulturą danego kraju, kierunki mniej popularne, przez to gwarantujące spokojny odpoczynek.

Wady? Konieczność samodzielnego zaplanowania wakacji, niższy standard.

Przykłady? Wakacje na Malcie: pole namiotowe od 15 euro/noc, lot na Maltę w obie strony: 400 zł.

3. Tanie wakacje znajdę….. Porównywarki i wyszukiwarki ofert

Co? Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać cieszących się obecnie ogromną popularnością porównywarek, dzięki którym można wyszukać i sprawdzić oferty wycieczek z biur podróży, lotów, hoteli i innych miejsc noclegowych, a nawet za pomocą których można samodzielnie zaplanować cały wyjazd.

Dla kogo? Dla lubiących oszczędzać, szukających najbardziej optymalnej oferty w niskiej cenie, łowców okazji, planujących samodzielne wyjazdy.

Zalety? Ułatwienie planowania wyjazdu, oszczędność czasu i pieniędzy, wygoda, możliwość skorzystania z promocji, szansa na poznanie opinii innych na temat hotelu, biura czy linii lotniczej, filtrowanie ocen po cenie, opinii, terminie i kierunku wyjazdu.

Wady? Nie wszystkie oferty mogą znajdować się w porównywarkach, łatwo przegapić ciekawą okazję niedostępną za pomocą tych narzędzi.

Przykłady?

4. Nieważne jak, ważne gdzie. Niski standard w niskiej cenie

Co? Tanie wakacje wiążą się z rezygnacją z luksusów i przestawieniem się na mniej wygodne warunki podróżowania w zamian za mniejsze koszty. Zamiast hotelu można zdecydować się na hostele lub pola namiotowe. All inclusive można zamienić na jedzenie w lokalnych knajpach i ulicznych budkach. Specjaliści od taniego podróżowania polecają też couchsurfing (nocleg u osoby prywatnej w zamian za udostępnienie swojego pokoju/mieszkania) lub air&bed (osoby prywatne udostępniają swoje pokoje/mieszkania/domy w niskich cenach bądź za pomoc np. przy pracach w ogrodzie).

Dla kogo? Dla wszystkich gotowych zrezygnować z wygody podróżowania na rzecz samej radości ze zwiedzania i wypoczynku w innych krajach, zwłaszcza dla osób spontanicznych, młodych i szukających wrażeń, a także dla tych, którzy chcą poznać lokalną społeczność.

Zalety? Oszczędność pieniędzy, szansa na przeżycie czegoś nowego, możliwość zwiedzania całego świata za grosze, niezależność.

Wady? Niski komfort podróżowania, konieczność samodzielnego planowania podróży.

Przykłady? Serwisy Air&Bed, Couchsurfing, blog o planowaniu podróży niskim kosztem Paragon z Podróży.

5. Odpoczywaj i zrób coś dobrego. Wakacje na wolontariacie

Co? Międzynarodowe organizacje organizują obozy, głównie dla młodych osób. Wolontariusze wyjeżdżają do różnych krajów, gdzie nie tylko odpoczywają i zawierają nowe znajomości, ale i pracują na rzecz lokalnej społeczności, np. angażując się w działania ekologiczne, socjalne, renowacyjne itp.

Dla kogo? Dla osób zaangażowanych społecznie, młodzieży.

Zalety? Możliwość darmowego wyjazdu w zamian za prace społeczne, okazja do poznania ludzi z całego świata, zaangażowania się w pomoc najbiedniejszym czy najbardziej poszkodowanym, zwiedzanie różnych krajów bez ponoszenia kosztów własnych.

Wady? Wymagana znajomość języka obcego, często takie wyjazdy mają ograniczone kryterium wiekowe.

Przykłady? WorkCamps, Eurowolontariat

Bezpieczne podróże za grosze

Wcale nie trzeba mieć worka pieniędzy, żeby przeżyć wymarzone wakacje. Wśród (niskich) kosztów podróży warto umieścić też ubezpieczenie turystyczne, które można mieć już od 2,5 zł dziennie. Takiego wydatku nawet nie odczujemy w naszym wyjazdowym budżecie, a zapewnimy sobie bezpieczeństwo na cały czas tanich, ale niezapomnianych wakacji!

Autor

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania