Ubezpieczenie turystyczne do Egiptu – jak wybrać najlepsze?

Redakcja
Udostępnij:
4.2

Planujesz wakacje nad Morzem Śródziemnym i Nilem? Zobacz, co zwiedzić w kraju faraonów, na co uważać i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Egiptu.

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Egiptu - jak je wybrać?

Egipt to jeden z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. Uwielbiamy tam spędzać wakacje, zarówno latem, jak i zimą. Do niedawna ten kraj faraonów zawsze znajdował się w ścisłej czołówce rankingu najpopularniejszych miejsc na wakacje.

Obecnie – ze względu na sytuację polityczną i duże zagrożenie terrorystyczne – Egipt spadł kilka pozycji w dół, niemniej wciąż mieści się w pierwszej dziesiątce. Co nas tak zachwyca w tym kraju? Sprawdziliśmy, co warto zobaczyć oraz jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Egiptu.

Do Egiptu zazwyczaj wybieramy się na wycieczki organizowane przez biura podróży. W takiej sytuacji nie mamy jednak za wiele do powiedzenia w kwestii programu zwiedzania. Warto więc pokusić się na samodzielnie organizowany wyjazd na skraj Afryki. Co warto zobaczyć poza luksusowymi kurortami z lazurowym morzem i rajskimi plażami?

Z pewnością piramidy w Gizie i magiczną Dolinę Królów. Niby wiemy, że jest tam tłoczno, drogo i że nic nie wygląda naprawdę jak na zdjęciach, to i tak trzeba ten punkt odhaczyć. Dobrym pomysłem będzie zwiedzenie Aleksandrii, dawnej stolicy Egiptu oraz tej współczesnej – Kairu (ze szczególnym uwzględnieniem Muzeum Egipskiego, to prawdziwa gratka dla miłośników historii i starożytnej kultury).

Warto wybrać się z na Górę Synaj i zobaczyć najstarszy klasztor na świecie oraz słynny gorejący krzak, z którego Bóg miał przemawiać do Mojżesza. Ci, którzy chcą choć trochę odpocząć od hord turystów, muszą wybrać się do Delty Nilu i tam zachwycać się mogą  naturalną przyrodą oraz lokalną kulturą.

Fani nurkowania powinni wybrać się do parku krajobrazowego Ras Mohammed (z cudownymi rafami, niezwykłymi gatunkami ryb, żółwiami i delfinami, miejsce idealne dla początkujących i zaawansowanych, można tam też zapisać się na kurs nurkowania). Miłośnikom trekkingu poleca się Biały i Kolorowy Kanion. Warto wybrać się na przejażdżkę wielbłądem po pustyni.

Poradnik dla wyjeżdżających do Egiptu

Ubezpieczenie turystyczne
Zdaniem specjalistów rankomat.pl Minimalne polecane sumy ubezpieczenia:
– dla ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) – 60 000 EURO,
– dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – 20 000 EURO.
Informacje ogólne
  • Ze względu na zaostrzenie sytuacji w regionie, potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Egipcie i zagrożenie zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do Egiptu.
  • W lecie temperatura często osiąga 40 st. C. Duża różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą oraz działające w hotelach i autobusach klimatyzatory są przyczyną częstego występowania przeziębień pośród turystów.
  • Należy unikać kąpieli w jeziorach i kanałach.
  • Przebywając w Egipcie należy przestrzegać podwyższonych zasad higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa.
  • Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem „zemsty faraona”

źródło:Polak Za Granicą

Służba zdrowia
Informacje podane na stronach MSZ Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o renomie międzynarodowej funkcjonuje sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej odbiegających poziomem usług od norm europejskich.
(źródło: Strona MSZ)
Koszty leczenia
  • Wizyta u lekarza – około 40 USD
  • Szpital – 200–300 USD za dzień
Dla aktywnych
Popularne sposoby aktywnego wypoczynku
  • Nurkowanie
  • Windsurfing
  • Żeglarstwo
Ważne numery telefonów
Pogotowie – 123
Straż – 125
Policja – 122Ambasada RP w Kairze
5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo
Arab Republic of Egypt
tel. (0-0202) 736-74-56, 735-95-83
fax. (0-0202) 735-54-27
cairo.secretariat@msz.gov.pl
Przydatne strony internetowe
Ostrzeżenia i informacje ogólne Strona MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Dla kierowców Strona Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). www.pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Pogoda Aktualna prognoza pogody https://pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-egypt,cId,2600934

Zemsta faraona, naciągacze i odludne miejsca, czyli na co uważać w Egipcie?

Egipt, poza strefami wyznaczonymi dla turystów i kurortami turystycznymi, nie należy do najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Nawet, jeśli wychodzi się tylko na plażę i wycieczki trzeba zachować szczególną ostrożność.

Bardzo często zdarzają się próby oszustwa i naciągania, lepiej dwa razy sprawdzić, czy wydana reszta albo cena produktu się zgadza. Nie liczmy, że jakikolwiek atrakcje oferowane przez licznych naciągaczy będą za darmo – czy to przejażdżka wielbłądem czy zdjęcie ze skarabeuszem – za wszystko będzie trzeba zapłacić, nawet mimo wcześniejszych zapewnień.

Uwaga na zdrowie

Zdecydowanie trzeba unikać wody z kranu – pijmy tylko tę butelkowaną. Lepiej ograniczyć surowe owoce, a przed zjedzeniem koniecznie je opłukać.  Sporą niedogodnością dla turystów może być słynna zemsta faraona, czyli problemy żołądkowe – warto więc dawkować sobie miejscowe jedzenie i omijać uliczne budki.

W dużych miastach lepiej unikać ciemnych, bocznych uliczek. Po zachodzie słońca kobiety nie powinny wychodzić same – za duże ryzyko napastowania i rabunku. Z uwagi na dużą ilość komarów warto mieć ze sobą stosowne repelenty.  

Przed wyjazdem do Egiptu koniecznie trzeba się zaszczepić na WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), BTP (błonnica, tężec, polio), dur brzuszny (tyfus). Podróżując po Egipcie, często można natknąć się na patrole wojska i policji, zwłaszcza na południu kraju.

Niestabilna sytuacja polityczna

Jak czytamy na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

Rewolucja, która miała miejsce w styczniu 2011 r. i doprowadziła do obalenia rządzącego Egiptem przez 30 lat Hosni Mubaraka, jak również trwający od lat kryzys bliskowschodni, znacząco wpływają na sytuację bezpieczeństwa w Egipcie. Rozwiązanie struktur aparatu bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby policji na ulicach miast, niepewność politycznej przyszłości państwa czynią z Egiptu kraj o podwyższonym ryzyku wystąpienia aktów terrorystycznych. Odnotowuje się także wzrost liczby przypadków przestępczości pospolitej, zwłaszcza kradzieży. Za przestępstwa w Egipcie wymierzane są surowe kary (dotyczy to także cudzoziemców), najczęściej w trybie doraźnym.

W kurortach turystycznych panuje względny spokój, jednakże zagrożenie atakiem terrorystycznym jest tam zawsze. Aktualnie w Egipcie został wprowadzony stan wyjątkowy, MSZ odradza podróżowanie do tego kraju, oznaczony jest on trzecim stopniem zagrożenia (Nie podróżuj).

Koszty leczenia w Egipcie

Poziom usług medycznych w Egipcie jest bardzo zróżnicowany: są (zwykle prywatne) kliniki o standardzie międzynarodowym, gdzie można liczyć na fachową pomoc  i wysoką jakość świadczonych usług, ale nie brak też publicznych placówek o niskiej renomie, bardzo słabo zaopatrzonych i źle wyposażonych.

Wizyta lekarska w Egipcie to koszt  około 20 – 40 dolarów. Hospitalizacja może nas wynieść od 100 do 300 dolarów za dzień pobytu. Transport powrotny do kraju to kwota idąca w tysiące dolarów. Będziemy musieli też zapłacić za wszystkie leki, środki medyczne, zabiegi, operacje i badania. Im wyższy standard placówki, tym wyższe koszty leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne do Egiptu – jak je wybrać?

Koszty leczenia w Egipcie nie należą do najmniejszych. W razie zagrożenia zdrowia czy życia lepiej udać się po pomoc do fachowej, dobrze zaopatrzonej kliniki  – tam jednak za udzieloną pomoc przyjdzie słono nam zapłacić. Chyba, że posiadamy stosowne ubezpieczenie turystyczne do Egiptu – te polskie są honorowane w egipskich szpitalach i klinikach. Co powinna zawierać dobrze dobrana polisa, która zapewni nam pełną ochronę na czas podróży do Afryki?

Porównaj ubezpieczenie turystyczne do Egiptu››

Po pierwsze koszty leczenia

To najważniejszy element, który zawiera ubezpieczenie turystyczne do Egiptu. Trzeba zadbać, by suma gwarantowana wynosiła minimum 30 000 euro. Warto sprawdzić, co mamy zapewnione w ramach kosztów leczenia oraz Assistance (wsparcie centrum pomocy ubezpieczyciela – informacyjne, prawne i medyczne). Osoby, które cierpią na zdiagnozowane schorzenia powinny dokupić rozszerzenie „choroby przewlekłe”, które będzie pomocą w razie pogorszenia się stanu zdrowia na skutek tegoż właśnie schorzenia.

NNW, OC i ubezpieczenie  bagażu – niezbędnik ubezpieczonego

Te elementy polisy zagwarantują nam pełną ochronę na czas podróży. NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia odszkodowanie finansowe w razie uszczerbku na zdrowiu (które choć trochę zrekompensuje nam poniesione straty, ból i zniszczone wakacje).

OC w życiu prywatnym to z kolei zabezpieczenie dla nas – na wypadek poszkodowania osoby trzeciej (jeśli wystąpi ona z roszczeniem o odszkodowanie za uratę zdrowia czy majątku, stosowna wypłata zostanie wykonana przez ubezpieczyciela w ramach właśnie OC). Z pewnością warto objąć ochroną swój bagaż  – przed kradzieżą, zniszczeniem lub zgubieniem – odzyskamy poniesione starty przynamniej w części.

Polisa dla aktywnych

Osoby, które podczas wyjazdu do Egiptu planują nurkowanie, trekking lub jakiekolwiek inne aktywności fizyczne podwyższonego ryzyka czy sporty ekstremalne muszą do ubezpieczenia dokupić stosowne rozszerzenie. Lista sportów objętych obowiązkiem dodatkowej składki znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego towarzystwa. Ponadto przydadzą się koszty ratownictwa oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie na wypadek ataku terrorystycznego

Zagrożenie atakami terrorystycznymi w Egipcie jest całkiem realne. Dlatego lepiej przed zakupem polisy sprawdzić, czy ubezpieczyciel zapewnia pomoc w razie wystąpienia takiego zdarzenia, czy też ochrona jest wyłączona. Informacje takie znajdują się w OWU. Więcej na temat wpływu terroryzmu na ubezpieczenia przeczytasz w naszym artykule jak terroryzm wpływa na turystykę.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Egiptu? Sprawdzamy i porównujemy ceny

Koszt polisy turystycznej zależy od wielu, bardzo indywidualnych czynników. Ważny jest charakter wyjazdu, jego długość, ilość wybranych rozszerzeń i dodatków, rodzaj pakietu, oferta danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Egiptu można znaleźć od 3,24 zł za dzień ochrony. Najlepiej dopasować polisę indywidualnie do swoich potrzeb i możliwości – pomoże w tym nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych wyliczeń cen i zakresów ubezpieczenia turystycznego do Egiptu.

  • Ubezpieczenie dla jednej osób planującej dwutygodniową podróż do Egiptu, połączoną z nurkowaniem:

Cena: 137,20 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, 56 sportów objętych polisą, w tym również nurkowanie, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

  • Ubezpieczenie dla dwóch osób na dziesięciodniowy urlop w Egipcie:

Cena:  104 zł

Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu

  • Ubezpieczenie turystyczne do Egiptu dla trzech osób na tygodniowy wyjazd:

Cena: 68,04 zł

Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 92 sporty objęte ochroną

Powyższe wyliczenia są jedynie szacunkowe. Każdy sam musi zdecydować, który zakres i która oferta najbardziej mu odpowiada. Wybraną polisę można zakupić online, szybko i wygodnie. Do 15 minut na podany przy zamówieniu adres mailowy otrzyma się dokument ubezpieczenia wraz z OWU. Wystarczy go wydrukować i zabrać w podróż. A wakacje w Egipcie z pewnością będą spokojniejsze i bezpieczniejsze!

Autor

Redakcja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ubezpieczenia dla krajów

Europa
Azja
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Afryka
Australia i Oceania