Chorwacja – kraj pięknych krajobrazów

Porównaj ubezpieczenia ››
Porównaj ubezpieczenia ››

Wakacje na Bałkanach? Świetny pomysł. Jeśli planujesz spędzić urlop w Chorwacji przygotuj aparat fotograficzny z kilkoma kartami pamięci. Chorwacja przywita Cię pięknymi krajobrazami. Przed pakowaniem walizki, w której oprócz aparatu powinny znaleźć się kremy z filtrem oraz ubezpieczenie turystyczne, weź mapę i zaznacz miejsca, które warto zobaczyć. Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o Chorwacji.

Chorwacja, a dokładnie rzecz ujmując Republika Chorwacji, jest państwem leżącym w Południowej Europie, nad morzem Adriatyckim i graniczącym z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami i Słowenią.


Wyświetl większą mapę

Ustrój i waluta Chorwacji

Ustrój tego państwa to republika parlamentarna, opierająca się na konstytucji z 1990 roku. Pomimo że Chorwaci mają jedną z najstarszych tradycji państwowości, Republika Chorwacji jest jednym z najmłodszych krajów w Europie, a przez wspólnotę międzynarodową jako samodzielne państwo została uznana dopiero początkiem 1992 roku.
Chorwacja podzielona jest na 20 żupanii, czyli obszarów administracyjnych i 1 miasto wydzielone Zagrzeb, będące stolicą państwa. Obecnie urzędującym prezydentem jest Ivo Josipović, a premierem Zoran Milanović. Oficjalną walutą jest kuna chorwacka, a jej średni kurs w ciągu roku wynosi około 1 PLN = 1,75 HRK.

Klimat i temperatury w Chorwacji

Państwo leży w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej na wybrzeżu i umiarkowanej wewnątrz kraju i oznacza to, że w lata są ciepłe, a zimy stosunkowo łagodne. Średnia dobowa temperatura latem to około 25ºC (w ciągu dnia słupki rtęci osiągają wartości powyżej 40ºC),  a zimą z kolei słupek rtęci na termometrach oscyluje w granicach 4ºC w regionie umiarkowanym i 10ºC w śródziemnomorskim. W ciepłe i słoneczne miesiące temperatura wody wynosi średnio 22º, co jest jednym z czynników, dzięki którym dobrze rozwija się turystyka.

Turystyka w Chorwacji

Chorwacja, dzięki położeniu w dwóch strefach klimatycznych, ma bardzo zróżnicowaną faunę i florę, co również stwarza możliwość nie tylko wypoczynku na piaszczystych lub kamienistych plażach, ale i wspinaczek po górach leżących w paśmie Alp Dynarskich.
Republika duży nacisk kładzie na ochronę środowiska naturalnego, dlatego właśnie wody Adriatyku w pobliżu tego kraju są najczystsze w regionie. Republika słynie również z pięknych Parków Narodowych i Krajobrazowych przyciągających rok rocznie całe rzesze turystów. Ponieważ od 1 lipca 2013 roku Chorwacja należy do Unii Europejskiej, obywatele Polski nie muszą posiadać paszportu jeśli ich pobyt na terenie tego kraju nie przekroczy 90 dni, wystarczy jedynie dowód osobisty.

Chorwacja jest stosunkowo niewielkim krajem, lecz jednocześnie niezwykle zróżnicowanym, głównie dzięki położeniu w różnych strefach klimatycznych, co sprawia, że na jego terenie można spotkać lasy bukowe i drzewa cedrowe, wypoczywać zarówno nad ciepłym morzem, jak i w chłodnej stolicy.

Powierzchnia tego kraju jest przeszło 5,5 raza mniejsza niż powierzchnia Polski, jednak Polska posiada jedynie 770 km linii brzegowej, a Chorwacja aż 5790 km. Jeżeli dodać do tego jedno z najczystszych mórz w regionie i ciepłe wody, nie ma się czemu dziwić, że najwięcej turystów wybiera miejscowości nadmorskie. Jednak nie tylko plaże warte są zobaczenia. Chorwacja posiada wiele pięknych Parków Narodowych, które w miarę możliwości koniecznie trzeba zwiedzić.

8 miejsc i zabytków wartych zobaczenia w Chorwacji

Planując pobyt w Chorwacji nie należy zapomnieć o odwiedzeniu najciekawszych miejsc i obiektów. Na terenie kraju jest ich co prawda całe mnóstwo i niezależnie od tego, w jaki region się pojedzie, ze pewnością wiele będzie miejsc wartych zobaczenia, dobrze znać przynajmniej kilka obowiązkowych przystanków wyprawy. Oto 8 obowiązkowych punktów podróży.

Park Narodowy Plitvička Jezera

PLITVIČKA JEZERA
Jedno z najpiękniejszych i najurokliwszych miejsc w Chorwacji. Park został założony w 1949 roku, a umiejscowiony jest 140 km od Zagrzebia, w żupaniach Licko-Senjska i Karlovacka, w pobliżu wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Największą atrakcją Parku jest 16 malowniczych jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Kompleks jezior tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo zbiorników wodnych – Górne Jeziora i Dolne Jeziora. Łączna długość wszystkich akwenów wynosi przeszło 8 km, a ich łączna powierzchnia to 200 ha. Niezwykłym zjawiskiem jest zmiana koloru jezior, od błękitnych, jasnozielonych, aż po ciemnoniebieskie lub siwe, uzależnionych od stopnia zmineralizowania wód w ciągu roku i ilości oraz kąta padania promieni słonecznych.

Jednak Park to nie tylko piękne jeziora, ale i wspaniałe otaczające je lasy, w większości bukowe, oraz dziko żyjące zwierzęta takie jak wilki, lisy, borsuki, kuny, dziki, sarny i niedźwiedzie brunatne. Dzięki dużej dbałości o środowisko na terenie Parku jest także mnóstwo różnego rodzaju płazów i ryb oraz ptaków, wśród których doliczono się 140 gatunków.

Po Parku można poruszać się pieszo, drogami wodnymi lub specjalną kolejką. Ścieżki posiadają kilka stopni trudności, a opłata za wstęp na teren Parku uzależniona jest od sposobu jego zwiedzania i długości trasy (jedne z najdłuższych przebywa się w przeciągu 8 godzin). Najlepiej to miejsce odwiedzać wczesną jesienią, kiedy jest jeszcze ciepło a drzewa wokół mienią się wszystkimi odcieniami czerwieni, pomarańczy i złota. Park Narodowy Plitvička Jezera znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Park Narodowy Paklenica

Park umiejscowiony w górach Welebit, w pobliżu miasta Starigrad, w południowo-wschodniej części kraju, na terenie dwóch żupanii Ličko-Senjskiej i Zadarskiej. Sam Park zajmuje obszar 3657 ha tworząc okrąg. Tworzą go 2 malownicze kaniony Velika i Mala Paklenica, które rozciągają się prawie do Morza Adriatyckiego. Znajduje się tu 76 form podziemnych, a w tym 37 jaskiń , które również można odwiedzać oraz bardzo zróżnicowana fauna i flora, której nie spotka się nigdzie indziej. Rośnie tu m.in. obuwik pospolity, jeden z najpiękniejszych gatunków storczyka w Europie. W parku żyją nie tylko dzikie zwierzęta, takie jak wilki, jelenie, kozice czy niedźwiedzie, ale występuje także około 80 gatunków motyli i ponad 200 gatunków ptaków.

Znajduje się tu również wiele ruin, kościółków, kapliczek i ołtarzyków. Po Parku turyści poruszają się pieszo, a do wyboru jest kilka tras, o różnej długości i stopniu trudności, które zazwyczaj trwają 4 lub 8 godzin. Z uwagi na górzyste położenie, dodatkowym atutem tego Parku Narodowego jest możliwość wspinaczek w ciepłych miesiącach roku.

Park Narodowy Krka

Park ten leży na południu Chorwacji, w pobliżu miejscowości Lozovac, w żupanii Šibensko-Kninska. Powierzchnia parku to 109 km² i obejmuje dolny bieg rzeki Krk, od miejscowości Trosenj do Szybeniku, w którym znajduje się ujście rzeki do morza Adriatyckiego. Jest to jeden z najmłodszych terenów chronionych w Chorwacji, a założony został w roku 1985.

Największą atrakcją są przepiękne wodospady oraz bardzo zróżnicowana fauna i flora. Na terenie Parku znajduje się około 860 gatunków roślin, szczególnie pięknie wyglądających wiosną, jest również dużo ptaków, a aż 10 gatunków ryb to endemity, czyli gatunki nie występujące w naturze nigdzie indziej. Największych wodospadów jest 7, z czego najpopularniejsze i najczęściej odwiedzane przez turystów są 2 – Skradinski Buk i Roški Slap.

Po Parku można poruszać się pieszo lub autobusem, w zależności od upodobań, a przy ujściu rzeki istnieje możliwość wykupienia miejsc na statku, który podpływa pod wodospady. Jeżeli zwiedzanie parku zaplanowane jest na popołudnie lub wczesny wieczór istnieje możliwość zobaczenia nietoperzy żyjących w parku.
Na jednej z wysp znajdujących się u ujścia rzeki znajduje się założony w 1445 roku klasztor Franciszkanów, który również można odwiedzić, przy okazji wykupienia miejsc na podpłynięcie statkiem pod wodospady.

Wyspa Lošinj

W Chorwacji jest całe mnóstwo pięknych i malowniczych wysp, a Lonšinj niczym od nich nie odbiega. Jest to piękne miejsce, bardzo urokliwe położone na południowo-wschodnim brzegu Chorwacji, gdzie średnia temperatura w ciągu całego roku wynosi 15ºC. Wyspa bardzo dawno temu była połączona z sąsiednią, siostrzaną o nazwie Cres, lecz w roku 1600 p. n. e. Zostały rozdzielone przez ówcześnie zamieszkujące ją ludy, przy obecnym mieście Osor. Największym miastem wyspy jest Mali Lonšinij, a ona sama znajduje się w żupanii Primorsko-Goranskiej.

Choć wyspa proponuje wiele atrakcji dla turystów, jedną z największych jest możliwość obserwowania dzikich delfinów w ich naturalnym środowisku. Na wyspie znajduje Centrum Edukacji Morskiej oraz Rezerwat Delfinów, a dzięki wielu małym i większym zatoczkom nie zawsze trzeba wypływać łodzią w morze aby zobaczyć te zwierzęta podczas zabawy i zwyczajowych zachowań.

Amfiteatr w Puli

jest to kamienny amfiteatr znajdujący się w miejscowości Pula na wschodzie Chorwacji. Obiekt zbudowany jest na podstawie elipsy z białego wapienia, a jego wymiary to 132×105 m. Budowa amfiteatru została rozpoczęta w 2 r. p. n. e. za panowania Oktawiana Augusta, a zakończona została w 14 r. n.e. W przeszłości, jak większość tego tupu rzymskich obiektów, był areną walk gladiatorów i mógł pomieścić nawet 23 tys. osób. Na przestrzeni wieków został częściowo rozebrany, ale w bardzo dobrym stanie zachował się do czasów współczesnych. Obecnie mieści 5 tys. osób i wykorzystywany jest do organizowania koncertów, a występowali w tym amfiteatrze m.in. Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Eros Ramazotti oraz Elton John. Organizowane są tam również mecze hokeja na lodzie. Cało rocznie obiekt jest otwarty dla zwiedzających, a sam amfiteatr został uwieczniony na banknocie 10 kun.

Dubrownik – miasto nad Morzem Adriatyckim

Dubrownik
Jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji, nazywane też Perłą Adriatyku czyli Dubrownik. Leży na południu kraju, w pobliżu granicy z Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną, w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej. Dubrownik to bardzo stare miasto założone w VII wieku jako Ragusium przez rzymskich zesłańców. Miasto jest wielokulturowe i na przestrzeni wszystkich wieków swojego istnienia przyciągało zarówno polityków i naukowców jak i artystów i pisarzy. Niegdyś słynące głównie ze swojego handlowego charakteru, obecnie ma duże wpływy z turystyki, która w Dubrowniku jest w znakomitej kondycji.

Miasto słynie również z pięknych zabytków, takich jak np. Stare Miasto, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, pałac Rektorów, pałac Sponza, gotycki klasztor Franciszkanów, gotycki klasztor Klarysek, najstarsza apteka w Europie, renesansowy kościół św. Zbawiciela, barokowy kościół św. Błażeja i wiele innych. Dubrownik posiada liczne muzea, a jego usytuowanie nad samym morzem stwarza dodatkowy wachlarz wodnych atrakcji. Aby w pełni poznać wspaniałość tego miasta, warto spędzić tam kilka dni.

Zagrzeb – stolica Chorwacji

Będąc w Chorwacji wielką stratą byłoby nieodwiedzenie stolicy tego państwa, a jednocześnie największego miasta, czyli Zagrzebia. Jego historia sięga XI w. i związana jest z powstaniem w tych okolicach pierwszego biskupstwa na wzgórzu Kaptol. Powstanie tam katedry spowodowało osiedlanie się w pobliżu ludności i w efekcie powstanie osady Gradec na sąsiednim wzgórzu Gric. Między oba wzgórzami i de facto osadami, dochodziło do stałych spięć i rywalizacji, które ustały po najeździe Tatarów w XIII w. W wieku XVI Gradec zostaje stolicą kraju, co sprawia że miasto rozbudowuje się i rozwija nie tylko gospodarczo, ale i kulturowo. Od roku 1991 jest stolicą niepodległej Chorwacji.

Obecnie miasto dzieli się na Gornij Grad i Dolnij Grad, czyli Miasto Górne, starszą część metropolii na która składają się wzgórza Kaptol i Gradec i Miast Dolne, nową i bardziej współczesną . Jednym z najciekawszych obiektów miasta i zdecydowanie punktem obowiązkowym jego zwiedzania, jest kościół św. Marka, pochodzący z XIX w. Wyróżnia się on na tle innych tego typu obiektów swoim nietypowym dachem, na którym z dachówek ułożona jest mozaika. Dzieło przedstawia herby Chorwacji i Zagrzebia na kolorowej szachownicy, którą otaczają geometryczne wzory. Kolejnym imponującym zabytkiem jest gotycko-barokowa katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XX w. posiadająca wspaniałe, średniowieczne freski w swoim wnętrzu. Warto zobaczyć również Teatr Narodowy, plac Targ bana Josipa Jelačića, fontannę Manduševac, wieżę Lotrščak (będącą symbolem miasta), Sobór Przemienienia Pańskiego, Cmentarz Mirogoj oraz kościół św. Katarzyny. Miasto może pochwalić się również przepięknym ogrodem botanicznym o ponad stuletniej historii, posiadającym około 10 tys. gatunków roślin.

Jednak Zagrzeb to nie tylko zabytki, ale i wspaniałe muzea jak choćby Muzeum Etnograficzne, gdzie można poznać historię Chorwacji lub Muzeum Mimara, posiadające w swoich zbiorach prawie 4 tys. dzieł sztuki europejskich malarzy oraz rękodzieła orientalnych mistrzów.

Po stolicy Chorwacji można poruszać się przy pomocy specjalnej kolejki, umożliwiającej szybkie dostanie się z części Dolnej do Górnej lub pieszo.

Arboretum w Tresteno

Jest to najstarszy ogród botaniczny w Chorwacji i jeden z najstarszych Europie. Założony został na przełomie XV i XVI w. przez rodzinę Gučetić, która wybudowała w Tresteno swoją letnią rezydencję i otoczyła ją olbrzymim ogrodem. Dzięki temu, że miejscowość leży niedaleko Dubrownika, który w dawnych czasach był głównym miastem handlowym, w ogrodzie sadzono najróżniejsze rośliny pochodzące, z każdego zakątku świata. Obecnie na jego terenie znajduje się około 400 gatunków roślin, głównie cedrów, eukaliptusów, palm, platanów, kaktusów i wawrzynów. Wizytówką arboretum jest 500-letni platan, sprowadzony do Chorwacji z Bosforu, który ma 60 m wysokości, 13 m obwodu i 6 m średnicy. Ogród w Tresteno to nie tylko rośliny, ale i piękne fontanny, kapliczki i rzeźby, nadające temu miejscu wręcz bajkowy charakter.

Choć Chorwacja to stosunkowo niewielki i młody kraj, jest miejscem niezwykle urokliwym, posiadającym wiele pięknych i wartych zwiedzenie miejsc. Wymienienie 8 z nich, nie daje pełnego obrazu tego pięknego kraju, posiadającego całe mnóstwo małych wysepek i miejscowości nie uczęszczanych przez turystów, mogących zaoferować niezapomniane wakacyjne wspomnienia.

Wyjazd i zabezpieczenie podróży do Chorwacji

Odkąd Chorwacja została uznana za samodzielne państwo, a wszelkie bałkańskie konflikty zażegnane, ruch turystyczny w tym regionie świata znacznie wzrósł. Również sama podróż do Chorwacji nie nastręcz trudności i można tam dostać się autobusem, samolotem, koleją lub samochodem, w zależności od tego czy wybieramy się na własną rękę, czy z biurem podróży.

Jedne z najtańszych ofert jakie można znaleźć zaczynają się już od 1000 zł za osobę. Inwestycje w modernizacje autostrad i dróg szybkiego ruchu, jakie w ostatnich latach miały miejsce w Europie dają możliwość szybkiego dotarcia nad Adriatyk samochodem. Również podróż pociągiem nie jest złą opcją wyboru, głównie dzięki bezpośredniemu połączeniu Wiednia z Zagrzebiem i Warszawy z Wiedniem. Sam czas podróży, różni się w zależności od wybranego środka transportu. Samochodem, bez niepotrzebnych przystanków na zwiedzanie, można dojechać w ciągu jednego dnia, a zajmie to około 20 godzin. Zdecydowanie szybciej dostaniemy się do Chorwacji wybierając samolot i choć jest on droższy, to czas podróży nim nie potrwa dłużej niż 3,5 godziny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na kolej, to jadąc z Warszawy i mając przesiadkę w Wiedniu, do celu podróży dojedzie się po około 15 godzinach.

Szczepienia ochronne w Chorwacji

Chorwacja to odmienny klimat, w szczególności w miejscowościach przymorskich, do którego osoby mieszkające w środkowej części kontynentu nie są przystosowane. Przed wyjazdem w ten region Europy, dobrze będzie przyjąć odpowiednie szczepionki, aby uchronić się przed chorobami. Według zaleceń, przed wakacjami w Chorwacji należy zaszczepić się przeciw: WZW A, błonicy, tężcowi, polio i durowi brzusznemu. W niektórych, indywidualnych przypadkach proponuje się dodatkową ochronę przed wścieklizną. Zaszczepić można się w wyznaczonych punktach ośrodków zdrowia lub stacji sanitarno-epidemiologicznej, których lista dostępna jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Ubezpieczenie podróżne w Chorwacji

Planując podróż do Chorwacji warto również zastanowić się na wykupieniem ubezpieczenia podróżnego, zapewniającego nam nie tylko spokojny, ale i bezpieczny odpoczynek. W zależności od tego, jaki rodzaj urlopu się planuje, przebywanie na plaży i zwiedzanie, czy może wspinaczki górskie lub nurkowanie, można bardzo dokładnie dobrać odpowiednią ochronę.

Najważniejszą, o jakiej powinno się pamiętać jest ubezpieczenie KL, czyli kosztów leczenia. Dzięki tej polisie w razie nieszczęśliwego wypadku, będziemy posiadać odpowiednie zabezpieczenie finansowe aby móc poddać się koniecznemu leczeniu, które wykracza poza standardowe usługi przysługujące obywatelowi Chorwacji.
Dobrze również posiadać NNW obejmujące wypłatę odszkodowania w przypadku nastąpienia nieszczęśliwego wypadku.
Ubezpieczenie OC z kolei zapewni spokój wakacji i przeniesienie na ubezpieczyciela konsekwencji finansowych, w razie spowodowania szkody na osobie lub mieniu.
Jeżeli planujemy podczas wakacji nurkować lub uprawiać wspinaczkę, nie zapominajmy o zgłoszeniu ubezpieczycielowi takiej możliwości, aby zakupiona polisa obejmowała również te aktywności.
Sumy ubezpieczenia dla poszczególnych wariantów nie muszą być wcale zbyt wygórowane i jeśli planowane są zwykłe wakacje wystarczą te niższe lub średniej wysokości.

Ceny polis różnią się w zależności od zakresu, jednak przy wyjeździe 2-osobowym na około 14 dni, towarzystwa zaproponowały najtańsze ubezpieczenie za średnio 141 zł, a najdroższe 423 zł. Łącząc te wyniki uzyskamy średni koszt ubezpieczenia podróżnego do Chorwacji, który wynosi około 280 zł. Należy również pamiętać o wyrobieniu kary EKUZ, która wymagana jest w krajach członkowskich Unii Europejskiej, jako potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Posiadanie tej karty gwarantuje udzielenie bezpłatnej pomocy medycznej o takim samym zakresie, jaka przysługuje obywatelowi danego kraju, w tym przypadku Chorwacji.

Wiele ciekawych informacji dotyczących Chorwacji znajdziecie na blogu https://crolove.pl/. Obejrzycie nie tylko zdjęcia przepięknych krajobrazów, ale będziecie mieli szansę przeczytać wiele przydatnych wskazówek, począwszy od chorwackich obyczajów, a skończywszy na poradach związanych z podróżowaniem po Chorwacji samochodem.

Chorwacja – kraj pięknych krajobrazów
5 (100%) 1 głosów

Redakcja

Ubezpieczenie podróży od 2,27 zł dziennie
- porównaj 43 oferty ubezpieczeń turystycznych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o