Jak odwołać podróż bez konsekwencji? Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu

Porównaj ubezpieczenia ››
Pozostawione na plaży klapki i kapelusz
Porównaj ubezpieczenia ››

Odwołanie wycieczki organizowanej przez biuro podróży naraża nas na koszty. I nie dość, że nie skorzystamy z wakacji, to jeszcze będziemy musieli odczuć to finansowo. Na szczęście – można odwołać podróż bez konsekwencji. Wystarczy się wcześniej ubezpieczyć od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada taką opcję w swojej ofercie.

Biura podróży w ofertach first minute oferują atrakcyjne promocje. Jednak z drugiej strony nie każdy z nas jest w stanie planować wakacje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – nie wiadomo, co będzie w lipcu czy w sierpniu, czy sytuacja zawodowa pozwoli na wyjazd. A poza tym życie bywa zaskakujące – nawet najbardziej precyzyjne plany mogą uleć zmianie ze względu na niespodziewane sytuacje. W wypadku ich wystąpienia przydatny okaże się przygotowany przez nas 5-punktowy poradnik.

1. Ile stracisz na odwołaniu wycieczki w biurze podróży?

Każdy z touroperatorów w warunkach uczestnictwa w imprezie turystycznej umieszcza szczegółowe wytyczne, co do tego jakie koszty będziemy musieli ponieść, jeśli zrezygnujemy z wyjazdu oraz jakie są warunki takiej rezygnacji. Postanowiliśmy przyjrzeć się, co dokładnie może nam grozić za odwołanie podróży w trzech najpopularniejszych polskich biurach podróży: w Itace, Rainbow Tours oraz w TUI.

Każdy z nich najpierw wymaga pisemnego oświadczenia o rezygnacji, które trzeba złożyć w biurze. Na stronach internetowych touroperatorów można zapoznać się z Warunkami Uczestnictwa, gdzie uwzględniono również koszty rezygnacji tylko z hotelu bądź tylko z przejazdu samolotem. Przygotowana przez nas tabelka przedstawia koszty rezygnacji, jakie potrąca każde z biur podróży przy rezygnacji z całej imprezy turystycznej.

Koszty rezygnacji z podróży

BIURO PODRÓŻYITAKA
RAINBOW TOURS
TUI
Czas rezygnacji (liczba dni przed wyjazdem)
Itaka Biuro podróżyRainbow ToursBiuro podróży Tui
do 40do 45do 31stała opłata manipulacyjna 250 PLN/os.7% ceny wycieczki25% ceny wycieczki
39-3144-3130-25do 20% ceny wycieczkido 20% ceny wycieczki40% ceny wycieczki
30-2130-2124-18do 30% ceny wycieczkido 30% ceny wycieczki50% ceny wycieczki
20-1420-1517-11do 50% ceny wycieczkido 50% ceny wycieczki60% ceny wycieczki
13-814-1810-4do 70% ceny wycieczkido 70% ceny wycieczki80% ceny wycieczki
7-27-2od 3do 80% ceny wycieczkido 80% ceny wycieczki90% ceny wycieczki
1 i mniej1 i mniej-do 90% ceny wycieczkido 90% ceny wycieczki-

2. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kilka pakietów takiego ubezpieczenia. W jednych jest on rozszerzeniem do całej polisy turystycznej, w innych można zakupić go jako oddzielny produkt. Ubezpieczenie rezygnacji z podróży dostępne jest w różnych wariantach, każdy z nich obejmuje nieco inny zakres bądź inną sumę (np. 100% lub 80% kosztów rezygnacji) – w zależności od towarzystwa. Każda firma ubezpieczeniowa oferująca taką opcję pokrywa koszt rezygnacji z imprezy turystycznej, biletu lotniczego bądź rezerwacji noclegu w hotelu w całości bądź częściowo. Można też ubezpieczyć się od przerwania podróży.

3. Kiedy można zrezygnować z wyjazdu bez konsekwencji?

Jednak rezygnacja z wyjazdu nie może być nieuzasadniona. Ubezpieczony musi przedstawić (udokumentowany) powód, z którego nie może odbyć podróży. Z analizy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia takich towarzystw, jak Europa, ERV, Allianz, Axa i Signal Iduna wynika, że wszystkie te firmy pokryją koszty rezygnacji w przypadku:

  • śmierci, nieszczęśliwego wypadku, nagłego zachorowania, ciąży i związanych z nią powikłań Ubezpieczonego lub osoby towarzyszącej mu w podróży,
  • poważnej szkody na mieniu (np. spowodowanej klęską żywiołową, katastrofą bądź kradzieżą), która wymaga obecności Ubezpieczonego,
  • kradzieży dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia podróży (np. paszportu lub dowodu osobistego),
  • wypowiedzenia umowy przez pracodawcę,
  • wyznaczonej daty rozpoczęcia nowej pracy (w przypadku osób wcześniej bezrobotnych) przypadającej na czas podróży.

To takie podstawowe powody, które są akceptowane przez wszystkich ubezpieczycieli. Niektórzy w rozszerzonych pakietach dodają jeszcze inne, wśród nich można wymienić:

  • wyznaczony termin egzaminu poprawkowego,
  • konieczność stawienia się na rozprawę sądową,
  • uczestnictwo Ubezpieczonych i osób towarzyszących w procedurze pobierania krwiotwórczych komórek (szpiku kostnego),
  • inne zdarzenia losowe – definiowane są one jako niezależne od woli Ubezpieczonego zdarzenia przyszłe i niepewne, które miały miejsce w zakresie odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Można też dokupić rozszerzenie „choroby przewlekłe”, ponieważ pogorszenie się stanu zdrowia związane z problemami już zdiagnozowanymi i trwającymi od jakiegoś czasu nie jest powodem rezygnacji z imprezy turystycznej uznawanym przez ubezpieczycieli.

4. Jaki jest koszt ubezpieczenia od kosztów rezygnacji?

Trudno podać konkretną kwotę, bo wszystko – jak i w przypadku każdej innej polisy – zależy od wybranego towarzystwa, rodzaju pakietu, kwoty ubezpieczenia i dodatkowych opcji, jak również od terminu wyjazdu, liczby osób i rejonu podróży. Taki koszt waha się od 15-20 zł w górę. Wyliczyć to można w naszym kalkulatorze.  Tam można nie tylko zapoznać się z kosztem ubezpieczenia, ale i porównać oferty kilku ubezpieczycieli, wybrać dopasowaną do swoich potrzeb polisę. Wystarczy wypełnić króciutki formularz, wpisując liczbę ubezpieczonych osób, ich wiek, datę zakupu wycieczki oraz datę rozpoczęcia i zakończenia imprezy turystycznej.

5. Nie martw się jutrem, planuj podróż dzisiaj

Koszt ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z wycieczki w biurze podróży nie jest wygórowany, to suma, którą można spokojnie dołączyć do budżetu wyjazdowego. A warto mieć zabezpieczenie na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Dzięki temu już dziś można spokojnie wykupić wycieczkę z terminem np. na sierpień. A w razie niesprzyjających okoliczności – odwołamy wyjazd i nie stracimy na tym ani grosza!

Jak odwołać podróż bez konsekwencji? Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu
4.1 (81.71%) 35 głosów

Redakcja

Ubezpieczenie podróży od 2,27 zł dziennie
- porównaj 43 oferty ubezpieczeń turystycznych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o